Você está na página 1de 13

PROIECT DE LECIE

UNITATEA COLAR: PROPUNTOR: CLASA: DATA: DISCIPLINA: TEMA: MODULUL: SUBMODULUL: Timp de lucru: 1 ore Grup colar Nicanor Moroan Prtetii de Jos prof. NICULINA PINTILII a X-a A 30 octombrie 2007 Consiliere i orientare colar Ce nseamn s fii tolerant? Educaia pentru valori Educaia pentru o societate democratic

OBIECTIVE CADRU: 1. Cunoaterea i respectarea valorilor fundamentale ale societii democratice; 2. Armonizarea i exersarea propriului sistem de valori n acord cu cel social; 3. Formarea conduitei participrii la viaa social. OBIECTIVE DE REFERIN: 1. S respecte drepturile copilului, ale omului; 2. S respecte regulamentele, legile i instituiile societii i ale statului democratic; 3. S exprime prin comportament spiritual patriotic, mndria identitii naionale; 4. S identifice i s se implice n rezolvarea problemelor vieii comunitare; 5. S exerseze propriul sistem de valori n acord cu cel promovat de societate; 6. S acioneze pentru eliminarea discriminrilor politice, sociale, economice, religiose, rasiale; 7. S-i asume roluri i responsabiliti n viaa social. OBIECTIVE OPERAIONALE - La sfritul leciei, elevul va fi capabil: O1. s defineasc noiunea de toleran; O2. s identifice caracteristicile care descriu comportamentul tolerant; O3. s demonstreze respect de sine i fa de ceilali; O4. s lucreze n echip n mod constructiv; O5. s realizeze diferena ntre o persoan tolerant i intolerant; O6. s analizeze i s identifice diverse situaii de toleran/intoleran; O7. s gseasc cuvinte-cheie pentru studiul de caz reprezentat pe fia de lucru;

STRATEGIA DIDACTIC 1. Resurse procedurale Metode i procedee: brainstorming, studiul de caz, conversaia, observarea dirijat, explicaia, dezbaterea, expunerea, dialogul dirijat, problematizarea. Forme de organizare: act.frontal, act.individual, lucrul n grup. 2. Resurse materiale: chestionarul, pliantul, fi de lucru. BIBLIOGRAFIE: 1. Andrei Barna (coordonator): ndrumar metodic pentru practic pedagogic, Editura Europlus, Galai, 2006; 2. Alexandru Gheorghe .a.: Dirigenia i Consilierea ghid metodologic, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2006; 3. Didactica Pro Revist de teorie i practic educaional, Nr. 4 (32), 2005, Chiinu, Moldova; 4. Dicionarul explicativ al limbii romne (DEX), Editura UNIVERS ENCICLOPEDIC, Ediia a II-a, Bucureti, 1998; 5. *** ,,Toi diferii,toi egali, Pachet educaional mpotriva rasismului , xenofobiei, antisemitismului i intoleranei, Institutul Intercultural Timioara, 1998.

Desfurarea activitii
Momentele instruirii Organizarea clasei Timp Ob. aloca op. t 2 min. Resurse procedurale Resurse Forme de material Metode i organizar e procedee e Conversaia Frontal -

Activitatea profesorului - Pregtesc materialele necesare orei. - Urmresc aezarea elevilor la locurile stabilite, anume organizai n echipe. - Verific disponibilitatea colectivului clasei pentru activitatea ce urmeaz a fi desfurat, ntrebnd totodat asupra prezenei elevilor. n cartea sa intitulat Cugetri, V. Hugo spunea: Tolerana este singura flacr care poate lumina nuntrul unui suflet mare. Tolerana st n fruntea tuturor celorlalte virtui. Scriu pe tabl aceste cuvinte. - Anun titlul activitii Ce nseamn s fii tolerant?. - Scriu pe tabl titlul leciei. - Enumr obiectivele leciei. - mpart fiecrui elev un pliant al toleranei (Anexa 1) pe care l vor
3

Activitatea elevului - Elevii mi aduc la cunotin dac sunt abseni i apoi se grupeaz pe 3 echipe.

Captarea ateniei

6min. -

- Elevii citesc cu atenie cugetarea i ncearc si fac o idee asupra atitudinii tolerante.

Brainstormi ng

Individual

Pliantul

Anunarea 2min. temei i a obiectivelor leciei Desfurarea 20 O1 propriu-zis min. O2

- Elevii ascult i sunt ateni la expunerea celor spuse de mine. - Elevii citesc i analizeaz pliantul i n

Conversaie Expunerea Conversaie Brainstormi

Frontal

Lucrul n echip

Pliantul

a leciei

O3 O4

citi. - i rog pe elevi s analizeze pliantul respectiv i s ncerce cu cuvintele lor s scrie pe o foaie de hrtie cteva caracteristici ale atitudinii tolerante. - Cer s se desemneze cte un reprezentant al fiecrei echipe care va prezenta rezultatele. - Coordonez colectarea ideilor eseniale; - Informaia nsumat va fi notat pe tabl. - Suliniez c atitudinea tolerant implic acceptarea diferenelor individuale existente ntre oameni. - Cer elevilor s realizeze pe scurt un portret al persoanei tolerante/intolerante.

grup vor extrage cteva caracteristici despre ce nseamn a fi tolerant.

ng

Frontal

O5

- Menionez elevilor c dup cum au rspuns pn acum rezult c au nteles ideea de a promova atitudinile i comportamentele tolerante n rolurile i
4

- Fiecare echip i desemneaz un reprezentant care va citi ideile consemnate i sub ndrumarea mea vor elabora ideea cea mai general i cuprinztoare a ceea ce inseamn toleran. - Elevii ar putea spune c persoana intolerant este cea care respinge n mod voit cerinele i exigenele exterioare, ea este caracterizat de egoism n interpretarea situaiilor sociale, contrar persoanei tolerante. -

Conversaie Expunere Dialog dirijat

Frontal

Conversaie Explicaie

Individual Frontal

Conversaie

Frontal

Asigurarea feed-backului

12 min.

O6

Evaluarea performanei

10 min.

O7

responsabilitile pe care i le asum elevii n clas i n viitor la locul de munc, n familie i n societate. - mpart fiecrui elev din clas un chestionar (Anexa 2) care cuprinde un set de ntrebri cu privire la ce reprezint tolerana n viziunea unor persoane intervievate prin sondaj, unde vor trebui s rspund cu adevrat sau fals (A/F). - Pe acelai chestionar sunt redate cteva situaii de toleran i respectiv de intoleran pentru care elevii vor indica prin T sau I dup cum situaia respectiv este de toleran sau de intoleran. - Le voi asculta i corecta rezultatele adugnd cte o explicaie acolo unde va fi necesar. n acest fel voi vedea dac elevii au neles bine tematica acestei lecii. - Propun fiecrei echipe s citeasc o situaie de conflict interetnic (Anexa 3) dup care le nmnez sarcina de a ncerca s rezolve cu ajutorul grupul acest conflict care ar putea duce la un rezultat bun i satisfctor. - Voi ruga fiecrei echipe s se divid n alte trei subgrupe n
5

- Elevii vor citi fiecare set de sarcini i vor rspunde n mod corespunztor. - La sfritul chestionarului mi vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echip n parte.

Conversaie Explicaie

Lucru n echip Frontal

Chestion arul

- n interiorul fiecrui cerc de pe schema conflictului respectiv fiecare din subgrupele formate vor ncerca s scrie care ar putea fi cauzele, consecinele i respectiv soluiile ce ar putea duce la rezolvarea

Brainstormi ng Conversaie Studiu de caz Dezbatere Dialog dirijat

Lucru n echip Frontal

Fi de lucru

conformitate cu fiecare sarcin dat conflictului interetnic spre rezolvarea conflictului. propus n discuie. Fiecrei subgrupe i va reveni respectiv una din sarcinile: CAUZE, CONSECINE, SOLUII. - De asemenea rog s se desemneze la sfritul rezolvrii conflictului un reprezentat de la fiecare subgrup s prezinte rezultatele gsite. Se ncheie lecia i se anun tema urmtoare.

Anexa 1

Pliantul toleranei
*Tolerana (lat,,.tolerare=a suporta) este un termen social,etic i religios, aplicat la o colectivitate sau la un individ, care definete respectul libertii altuia , a modului su de gndire i de comportare, precum i a opiniilor sale de orice natur (politice, religioase, etc). *Adevarata toleran , n spirit umanist, nseamna ns mai mult dect o simpl ,,suportare, n sensul originar ea presupunnd respectul opiniei contrare i este strns legat de libertatea persoanei. Prin tolerant se respect deciziile altor oameni, grupuri, popoare, religii, alte moduri de gndire i puncte de vedere, alte stiluri i moduri de via. Astfel, garantarea *Noiunea de necesitii spiritului de toleran apare n toleran depete cu mult istoria culturii secolului domeniul ngust al politicii. al XVI-lea, n strns legtur cu gndirea *Opusul toleranei este umanist reprezentat intolerana,care poate merge de Erasmus din pn la fanatism.,,Exist un Rotterdam, n efortul singur lucru care nu poate fi su de a combate tolerat i anume fanatismul religios. intolerana. *Alte personaliti care s-au remarcat prin atitudinea lor tolerant n confruntarea cu alte opinii sau reprezentri asupra lumii au fost: John Locke (16321704), Voltaire (16941778) i Gotthold Lessing (1729-1781). *Tolerana este inclus n ,,Declaratia Universala a * Tolerana este respectul, acceptarea i aprecierea bogiei i diversitii culturilor lumii noastre, felurilor noastre de expresie i manierelor de exprimare a calitii noastre de fiine umane. Ea este ncurajat prin cunoaterea, deschiderea spiritului, comunicaie i libertatea gndirii, contiinei i credinei. Citate despre toleranta ,,Toate fiinele umane se nasc libere i egale n demnitate i drepturi. Ele sunt nzestrate cu raiune i trebuie s se comporte unele fa de altele n spiritul fraternitii. *Declaraia Universal a Drepturilor Omului* ,,Fiecare om are dreptul s i se recunoasc pretutindeni personalitatea juridic. *Declaraia Universal a Drepturilor Omului* ,,Singuri nu realizm nimic n lume. *Sandra Day OConnor* ,,Comunitatea nseamn puterea care se altur puterilor noastre pentru a face lucrul care trebuie facut. *Starhawk* ,,Legile singure nu pot asigura libertatea de exprimare, pentru ca fiecare persoan s-i poat exprima fara consecine negative prerea, trebuie s existe un spirit de toleran n rndul ntregii populaii. *Albert Einstein* ,,Testul curajului intervine cnd suntem n minoritate. Testul toleranei intervine cnd suntem n majoritate. *Ralph W.Sockman*

Drepturilor Omului *Tolerana este armonia n din 1948 a Organizaiei diferene .Ea nu este doar o Naiunilor Unite. obligaiune de ordin etic; ea este, de asemenea, i o *Tolerana are limitele necesitate politic i sale n normele de juridic. drept, care reglementeaz *Tolerana e o virtute care convieuirea membrilor face ca pacea s fie posibil societii,pentru i care contribuie la aprarea demnitii i nlocuirea culturii rzboiului libertile oamenilor. cu o cultur a pcii. *Tolerana poate fi neleas n diferite moduri.Astfel ,ea poate fi adoptat n mod provizoriu sub forma unei concesii, ca manevr tactic. Ea poate reprezenta o acceptan sau o permisiune, ca form a unui dezinteres. *Tolerana nu e nici o concesie , nici condescendent ori indulgent. Tolerana este, mai ales, o atitudine activ generat de recunoaterea drepturilor universale ale persoanei umane i libertilor fundamentale ale altora, n nici un caz, tolerana nu poate fi invocat pentru a justifica violarea acestor valori fundamentale. Tolerana trebuie practicat de indivizi, grupuri i state.

,,Conflictul este <<rzboiul dintre sentimente i raiune>>. *Blaise Pascal* ,,Prejudecata este o opinie fr judecat. *Voltaire* ,,Cine este nclinat s nu-i respecte pe alii, acela nu se respecta, nainte de toate, pe sine. *Dostoievski *

Anexa 2

Chestionar
1. Rspundei prin adevrat sau fals (A/F) n dreptul fiecreia din urmtoarele afirmaii dup cum considerai c este corect sau incorect. A fi tolerant nseamn: a) a fi rbdtor, indulgent cu cei din jur, bun la suflet; b) a trata cu ngduin, cu nelegere o persoan, o situaie; c) a nu fi nelegtor i a nu fi prea sever cu cei din jur, a nu suporta neplcerile fcute de alii cu calm; d) a fi o persoan care poate ierta, poate nelege; e) a fi respectuos, a fi afectuos fa de o persoan; f) a accepta oamenii aa cum sunt ei i a nelege probleme lor, adic a fi rbdtor; g) a avea dreptate i a nelege; h) a fi calm, nelegtor, ngduitor, rbdtor, a te respecta numai pe tine. 2. Identificai i indicai prin T sau I care din urmtoarele situaii le considerai a fi situaii de toleran respectiv de intoleran: a) Papa Ioan Paul al II-lea a ncercat s uneasc oamenii de diferite religii. El a fcut un pas mare pentru crearea armoniei ntre popoare. b) La ora de matematic doi elevi se jucau, fcnd zgomot. Profesoara m-a nvinuit pe mine, chemndu-i i pe prini la coal, tratndu-m cu indiferen i nencredere. c) Cltoream cu bunica ntr-un tren rapid. La un moment dat a intrat o btrn. Ea oft, spunnd: le pas, dect de sine. Oare cnd vor nva tinerii s fie amabili? Auzind acestea, nite biei au nceput s rd n hohote, zmbindu-i btrnei c ea i-a trit viaa i n-are ce se plimba pe drumuri, c ei au achitat biletul i n-au de gnd s-i cedeze locul. O fat ns i-a oferit locul, iar bieii i-au spus cu dispre: Prea mult respect nu duce la nimic bun. d) Prinii sunt tot timpul nelegtori cu noi. Ei pleac n fiecare smbt la bunici, iar eu, de cele mai multe ori, nu merg. i bunicii, i prinii nu sunt mulumii de acest lucru. Totui, au rbdare cu mine i nu m ceart, dar mi explic, c nu este bine ce fac. e) Urcnd n microbuz, am constatat c aveam n buzunar doar 70 de bani. oferul ns mi-a permis s cltoresc. M-am gndit c am noroc. f) ntr-o zi, dup lecii, am urcat n microbuz. Nu peste mult timp a intrat o btrnic care vroia s se aeze. Eu nu i-am oferit locul, deoarece m dureau picioarele dup meciul de fotbal. tiu c nu am procedat corect. Mi-e ruine.

g) Pe terenul de fotbal al colii se jucau elevi din clasele a V-a, a VI-a i elevi dintr-a IX-a i a X-a. Cei mari i alungau pe cei mici, le-au luat mingea, i-au insultat, iar ei nu puteau s le reproeze nimic. Fiind neputincioi, cei mici au cedat, plecnd foarte ntristai. h) De multe ori se ntmpl s nu am bani i buctarul mi ofer mncare pe datorie. M bucur c are ncredere n mine. i) Un igan vroia s mearg la parastasul unui romn dar acesta l-a alungat imediat. Suprat, iganul a nceput, mergnd pe strad, s comenteze de unul singur spunnd: Las, las, c de n-a muri el, tata, i atunci o s fac o poman mare i am s zic aa: ia igane, ia igane, ia colac i lumnare, i de-oi prinde vreun romn, am sa-i trag un ut n fund i-am s-l dau pe poart-n drum!.

10

Anexa 3

Conflictul interetnic
Se propune urmtoarea problem: n clasa noastr a venit un coleg nou, rom de etnie. Este ngrijit, modest, atent i activ la ore. Nimeni ns nu l prea bag n seam. La lecia de matematic, cnd a fost invitat la tabl, a descoperit c i lipsete foaia cu tema de acas. Cine mi-a luat-o i de ce? a ntrebat el cu nedumerire. ncercai cu ajutorul lucrului n echip s identificai n urma lecturrii textului propus cauzele, consecinele i soluiile de rezolvare a acestui tip de conflict prin completarea schemei urmtoare:

CAUZE

SOLUII

CONFLICT ETNIC

CONSECINE -

11

Anexa 4

Regulile de aur ale clasei tolerante includ viziunea unui grup, condiiile de baz pentru procesul de studii, general acceptate. Prezentm mai jos trei modele originale, diferite ca formulare, dar asemntoare ca mesaj, ceea ce denot c elevii au aceleai aspiraii i ateptri. REGULILE DE AUR nelegere i susinere ntr-o discuie poi interveni numai Respect i vei fi reciproc atunci cnd i se cere prerea respectat Sinceritate, armonie i pace Este bine s-i controlezi nelege i vei fi neles ntotdeauna emoiile Unitate, disciplin i S nu te crezi cel mai detept Ajut i vei fi ajutat echilibru Egalitate i solidaritate, Este politicos s ceri doar ceea ce i Spune ce gndeti indiferent de reuita colar se poate da prietenete i nivel material Organizare i activism la Trebuie s nvei s lupi, s Depete indiferena ore nelegi, s vorbeti, s asculi i s i activeaz n colectiv taci atunci cnd este cazul Rbdare, dar nu indiferen Oricrui om i este dat s greeasc Nu respinge un ajutor Acceptarea i aprecierea Greeala recunoascut este pe Orice schimbare tuturor jumtate iertat trebuie nceput de la propria persoan Libertatea exprimrii Dojana nu-i duneaz niciodat Situaiile de conflict unui nelept pot fi rezolvate pe cale panic Ascultarea i respectarea Cu timp i cu rbdare dobndeti opiniei fiecrui elev nelepciune Stpnirea emoiilor Nu judeca faptele celorlali, fr s negative cunoti cauzele care le-au provocat Evitarea conflictelor Nu este bine s jigneti pe cineva

12

13

Você também pode gostar