Você está na página 1de 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Bahasa Malaysia Tahun 4) BUMI TERCEMAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BAHASA MALAYSIA tahun 4 ) BUMI TERCEMAR


Tarikh

: 22.10.2011 Hari : Ahad Masa : 8.00 9.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 Kreatif Bil. Murid : 30 orang Tema : Lestari Alam Tajuk : Bumi Tercemar

Hasil Pembelajaran :
Fokus utama: Kemahiran membaca 5.2 Membaca kuat teks prosa dan syair dengan sebutan dan intonasi yan betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1(1)Membaca lancar bahan sastera dengan gaya dan penyampaian yang menarik.

Fokus sampingan : Kemahiran memahami 4.1 Mengemukakan idea dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun Aras 2 (1). Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea tentang isu perbincangan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat


1) 2)

3)
4)

Memberikan pendapat tentang tajuk dengan alasan yang jelas. Membaca lancar pelbagai teks dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang menarik. Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea tentang teks yang diberikan. Mengenal pasti ayat yang memberikan kesan dengan memberikan alasan.

Tatabahasa Maksud frasa, kata penguat, makna perkataan, kata bilangan, kata ajektif, kata majmuk. Kosa Kata - pencemaran, anugerah, kitar semula, gelodak, fauna, karbon dioksida, Pengisian Kurikulum Pendidikan Jasmani dan Kesihatan,Kajian tempatan.

Nilai Murni Bekerjasama, kewarganegaraan, mencintai Negara sendiri. KBT Mengkategori, membuat inferens, keputusan, sebab dan akibat, menjana idea Bahan Bantu Mengajar Slaid Kebakaran hutan, persembahan syair, petikan teks. Alat Bantu Mengajar LCD Pengetahuan Sedia ada Pelajar pernah melihat tragedi penebangan hutan yang berlaku di kawasan perumahan mereka.

Langkah Set induksi ( 5 minit )


Tayangan Hutan Bandar dan Kebakaran hutan. Memaparkan keindahan hutan semulajadi yang dianugerahi Oleh Allah. Murid akan menyedari akan kewujudan dan kecantikan alam semulajadi juga menyedarkan mereka betapa pentingnya menjaga hutan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Murid melihat tayangan hutan

Murid bersoal jawab mengenai tayangan yang dipaparkan dengan bantuan guru. Soalannya :
1) 2)

Apa yang terdapat di dalam hutan? Apakah yang akan terjadi jika pokok-pokok yang ada ditebang?

Petikan syair ( SALAH SIAPA )

1) Murid di berikan petikan teks Salah Siapa oleh guru.


2) Murid ditunjukkan contoh mendeklamasikan syair dengan betul melalui tayangan sempena bulan bahasa. 3) Murid melagukan syair dengan betul mengikut intonasi dan sebutan yang betul dan kuat di dalam kelas secara berkumpulan dan individu mengikut rangkap di dahului oleh bacaan bersama guru. 4) Murid diberi penerangan berkenaan dengan syair.

1.

Setiap baris mengandungi 8 12 sukukata. Contoh : Alam ini anugerah Ilahi - 11 sukukata Jagalah ia sepenuh hati - 9 sukukata Jangan dimusnah jangan dicemari - 11sukukata Jika binasa sukar diganti - 10 sukukata

Alam ini anugerah Ilahi,


Jagalah ia sepenuh hati, Jangan dimusnah jangan dicemari, Jika binasa sukar diganti Hutan ditebang sesuka hati, Tadahan hujan musnahlah kini, Mengapa dibiar terus begini Sekatlah cepat terlambat nanti. 4 baris

4 baris

Jika hijau pandangan kita Udara segar pasti terasa

Jika hijau pandangan kita, Udara segar pasti terasa, Nyaman hidupmu setiap masa, Penyakit tidak akan melanda.

Bukan sukar untuk menjaga, Sikap yang sering menjadi punca Tegur menegur setiap masa, Moga kalian akan terima.
Contoh pantun: Anak seluang nampak berbalam, Anak sembilang berenang merata; Apa dah jadi kepada alam, Amat tercemar tiada terkata.

pembayang

Maksud

Alam ini anugerah Ilahi, Jagalah ia sepenuh hati, Jangan dimusnah jangan dicemari, Jika binasa sukar diganti Hutan ditebang sesuka hati, Tadahan hujan musnahlah kini, Mengapa dibiar terus begini Sekatlah cepat terlambat nanti.

Jika hijau pandangan kita, Udara segar pasti terasa, Nyaman hidupmu setiap masa, Penyakit tidak akan melanda.

Bukan sukar untuk menjaga, Sikap yang sering menjadi punca Tegur menegur setiap masa, Moga kalian akan terima.

1) 2)

3)

Setiap kumpulan diberikan satu kad soalan berkenaan dengan memulihara hutan. Setiap kumpulan menghantar 1 wakil untuk memberikan pendapat tentang pemuliharaan hutan. Kumpulan yang cepat dan lengkap bersama idea yang bernas akan di berikan ganjaran.

Perkataan PEMULIHARAAN HUTAN


1)

Murid melihat perkataan PEMULIHARAAN HUTAN yang telah ditampal oleh guru di papan tulis. Murid dikehendaki mencari dan mengenal pasti ayat yang memberikan kesan dalam syair dengan perkataan yang di tampal bersama alasan. Murid yang dapat menyenaraikan tiga alasan terpantas akan diberikan ganjaran.

2)

3)

Menyatakan nilai-nilai murni Murid merumuskan pelajaran pada hari ini dengan menyatakan nilai-nilai murni. 1) Semua perlu bekerjasama menjaga alam agar mendapat udara yang bersih. 2) Setiap dari kita perlu mencintai Negara sendiri agar keindahan dapat dikekalkan. 3) Setiap individu perlu ada sikap menegur kesilapan yang rakan mereka lakukan dan perlu ada sikap saling menerima teguran.. Murid di perdengarkan dengan Syair Sejarah Melaka.

Você também pode gostar