Você está na página 1de 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

Tarikh Masa Kelas Bil. Murid Tema Tajuk

: : : : : : 9.00 pg -10.00 pg ( 60 minit ) 3 Bestari 30 orang Sains dan Teknologi Aku Sebuah Telefon Bimbit Standard Kandungan : 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul. Standard Pembelajaran : 5.2.1 memahami dan menggunakan Kata Terbitan Awalan beR-, meN-, peN-, teR- dan di. Dengan betul dalam pelbagai situasi.

Fokus Utama :

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: i) Mengenal pasti dan menulis kata terbitan awalan beR, meN, peN dan teR dengan betul. ii) Membina dan menulis ayat menggunakan kata terbitan awalan dengan betul..

Sistem Bahasa:

Kosa Kata : meratapi, melayari, menyebarkan Tatabahasa : Perkataan berimbuhan

Pengisian Kurikulum : 1. Ilmu Sains 2. Nilai Murni menghargai, bersyukur 3. Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai

4. Belajar Cara Belajar Bahan Bantu Mengajar : Petikan, lembaran kerja

LANGKAH / MASA Set Induksi ( 5 minit )

ISI PELAJARAN Membaca petikan lagu dan menyanyi

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Guru mengedarkan lirik lagu Bunyi Telefon kepada murid. Guru mengarahkan murid membaca petikan secara senyap dan menyanyi beramai-ramai. Guru mengarahkan murid menggariskan perkataan berimbuhan awalan yang terdapat dalam lirik lagu. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran. Guru menerangkan tentang kata berimbuhan awalan. Guru menunjukkan kata dasar dan meminta murid membaca kata dasar tersebut. Guru meminta murid menggunakan imbuhan awalan beR, meN, peN, teR dan di pada kata dasar yang sesuai.

CATATAN BBM: Petikan Kaedah :Membaca Senyap KP : Verbal linguisti

Langkah 1 ( 15 minit ) Penerangan tentang kata berimbuhan awalan

Strategi : Berpusatkan guru dan murid KBT : KBmenghubungk ait, KP verbalinguistik, intrapersonal, TMK

Nilai : Berdisiplin BBM : Kad perkataan Langkah 2 (20 minit ) - Membaca petikan - mengenal pasti kata terbitan awalan Guru mengedarkan petikan kepada murid. Guru mengarahkan murid membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul. Guru bersoal-jawab dengan murid mengenai isi petikan yang telah dibaca dan guru menekankan penggunaan kata berimbuhan awalan semasa menjawab. Contoh : Apakah warna aku? berwarna.. Siapakah nama aku? .bernama. Apakah perasaanku? berasa. Berapakah harga aku? .berharga KB : hubungkait, menjana idea. BCB : memproses maklumat dan melaporkan maklumat KP : verba linguistik, intrapersonal dan interpersonal Nilai : menghargai

Langkah 3 (10 minit )

Membina kata terbitan awalan dan membina ayat

Guru mengedarkan lembaran BBM : lembaran kerja kerja kepada murid. Guru meminta murid membina BCB kata terbitan awalan berdasarkan senarai kata dasar yang diberikan. Guru meminta murid membina ayat menggunakan kata terbitan awalan secara lisan. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan isi pelajaran Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran Guru memberikan aktiviti latihan pengukuhan. Nilai : BBM : Lemabaran kerja Kerjasama Tekun

Penutup ( 5 minit )

Rumusan isi pelajaran

Você também pode gostar