Você está na página 1de 5

2014

#MesueseAurela[ ]

T shkruash nj biografi duhet ta njohsh mir personin t cilit I referohesh, por un
mendoj se edhe duhet ta adhurosh, kshtu shkrimi do t ishte m I gjall dhe m I
pasur. T shkruaj pr Adele sht nj nder I madh pr mua, prve se kemi nj emr t
njejt, ajo gjithashtu sht nj kngtare q me zrin e saj bn gjithknd pr vete. T
dgjosh Adele do t thot t zbusesh shpirtrat, te qetesosh gjakrat dhe te gjallerosh
ndjenjat. Ta dgjosh teksa kndon ndjehesh e mrekulluar dhe e mallngjyer por mbi t
gjitha ndjen se ka akoma ka zra t cilt mbajn gjall muzikn e vrtet dhe zri I Adele
sht n t vrtet nj z I till Zri i nj dive
Emri : Adele Laurie Blue Adkins
Lindur : 5 maj 1988 n Tottenham , n
veri t Londrs , Angli
Arsimi : Ka mbaruar Shkolln n Britani
pr Arte Skenike dhe Teknologji n
Croydon , Angli n vitin 2006 .SFONDI FAMILJAR
Lindur nga Penny Adkins dhe Mark
Evans, Adele sht nj fmij i vetm. Nj studente arti kur ajo lindi
Adele n moshn tetmbdhjet vjeare, Penny ndahet me Mark tre
vjet m von. Kur Adele ishte njmbdhjet vje , ajo u zhvendos me
nnn e saj dhe njerkun e saj t ri n West Norwood, nj periferi n
jug t Londrs.

MARREDHENIET ME SHKOLLEN
Adele sht pranuar n Shkolln pr Arte
Skenike dhe Teknologji, nj shkoll e mesme q
ka shndrruar yje muzikore si Amy
Winehouse, Leona Lewis dhe Jessie J. N vitin
2006, ajo regjistron tri kng pr nj projekt t
klass dhe ia drgon nj miku, i cili m pas i
publikon n MySpace. Kngt bhent t
famshme n internet dhe i sigurojn asaj nj
marrveshje me Records XL.
Adele n moshn tre vjeare
Adele n vitin 2006
ALBUME DHE SHPRBLIMET
Adele nxorri albumin e saj t par n studio n vitin 2008 n
moshn nntmbdhjet vjeare, nj numr i rndsishm i cili
gjithashtu u b titulli i albumit t saj. N vitin 2009, albumi i saj
debutues 19 u nominuar pr katr mime Grammy, n t cilat
ajo fitoi dy . M 24 janar 2011, albumi i Adele, 21, u realizua dhe
shiti mbi tetmbdhjet milion kopje, duke e br at albumin me
numrin m t lart shitjesh t shekullit t XXI. Ky album qndroi n
krye t klasifikimeve n Billboard pr njzetenj jav rresht, duke
tejkaluar rekordin e Whitney Houston. Knga e saj "Rolling in the
Deep" (Zhytur n thellsi) mbrriti shumn prej njqind milion
shikues n Youtube n Gusht, 2011. M 12 shkurt, 2012, Adele
fitoi gjasht Grammy Awards, n t cilat ajo ishte e nominuar,
duke prfshir albume, regjistrime dhe kngn e vitit me "Rolling in
the Deep" (Zhytur n thellsi).Adele gjat viteve 2009-2011-2012 (Mbremjet e mimeve
Grammy)

JETA PERSONALE


Jeta personale e Adele ka pasur
nj ndikim me rndsi n
muzikn e saj, ajo nuk sht e
trembur q t pranoj se 21
ishte rezultat i nj marrdhnie
t dshtuar me nj njeri dhjet
vjet m te madh se ajo. Adele
nuk e ka zbuluar identitetin e atij njeriu. Edhe pse duke pranuar se
ajo ka gzuar vmendjen, kur ajo ishte e re, fama nuk sht nj
prparsi pr Adele. M 29 qershor 2012, Adele njoftoi n faqen e
saj se ajo ishte shtatzn me fmijn e saj t par. Babai i foshnjs
sht i dashuri i Adele, Simon Konecki. Adele koht e fundit foli pr
t revists People pr t qenit nj nn: "Un me t vrtet dua t
jem nj mama!" tha ajo, duke shtuar se ajo dshiron t ket tre
djem.

Adele dhe familja e saj
THENIE NGA ADELE
"I like having my hair and face done, but I'm not going to lose weight because
someone tells me to. I make music to be a musician not to be on the cover of
Playboy." -Adele

Mua m plqen fytyra dhe flokt e mia t prkryera, por un nuk do humb
pesh sepse dikush m thot mua. Une bj muzik pr t qen nj muzikante jo
pr t qen kopertina e Playboy- ADELE