Você está na página 1de 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: coala Gimnazial ,, Carmen Sylva, com. Horia, jud. Neam


PROFESOR: Geanina - Ionela Popescu
DATA: 16.03.2014
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Adjectivul
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
DURATA: 50 minute
COMPETENE GENERALE :

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de


comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n
producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i
nonliterare, n scopuri diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n
producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE
2.3 respectarea normelor morfo-sintactice n propoziii i n fraze;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;
4.3 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele
ortografice i de punctuaie.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
a) cognitive :
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1- s defineasc adjectivul;

O2- s identifice adjectivele din diferite contexte;

O3- s clasifice adjectivele dup diferite criterii;


O4- s analizeze morfo-sintactic adjectivele dintr-un text suport;
O5 s utilizeze corect adjectivul n comunicarea oral i scris;
O6 - s redacteze un text folosind adjective diferite.

b) (psiho)motorii:
Pe parcursul leciei,elevii vor fi capabili:
s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
s introduc cunotinele acumulate n propriul sistem de valori;
s utilizeze corect mijloacele auxiliare, precum tabla, fiele de lucru.
c) afective:
s-i formeze capacitatea de autoevaluare;
s contientizeze importana studierii limbii romne.
STRATEGIA DIDACTIC :
a) Metode si procedee: conversaia, explicaia, metoda exerciiilor, analiza gramatical,
nvarea prin descoperire.
b) Mijloace de nvmnt : caietele elevilor, tabla, fie de lucru.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:
a) Umane: colectivul de elevi
b) Temporale: 50 de minute
c) Spaiale: sala de clas
d) Bibliografice:
2

specifice disciplinei: Manual pentru clasa a VII- a, Editura Corint.


metodice:

Alina Pamfil , Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise,

Ed. Paralela 45,

Cluj-Napoca, 2003;
Gramatica limbii romne I (Cuvntul), Editura Academiei Romne, Bucureti, 2005.
tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit Fzh, Bucureti, 2005;

SCENARIUL DIDACTIC
1.Moment organizatoric - 1 min.
3

Se stabilete ordinea n clas, se noteaz absenii, elevii i pregtesc materialele


necesare desfurrii orei, se asigur un climat adecvat orei de limba i literatura romn.
2. Valorificarea cunotinelor nsuite anterior - 5 min.
Se verific tema att cantitativ ct i calitativ, prin sondaj.
3.Enunarea temei i a obiectivelor urmrite 2 min.
Profesorul anun elevii c azi vor trece mai departe i vor studia o alt parte de
vorbire Adjectivul. Se noteaz titlul pe tabl.
4.Conducerea nvrii. Asigurarea feed-backului are loc pe parcursul ntregii activit i,
ntrirea fcndu-se treptat prin aprecieri verbale - 20 min.
Elevii vor primi o fi de lucru (fia nr.1) pe care au un rebus i un exerci iu. Vor lucra
fiele de lucru, iar apoi mpreun cu profesorul vor defini adjectivul i vor realiza o clasificare
a acestuia.
Adjectivul este partea de vorbire flexibil care exprim nsuirea unui obiect.
Adjectivul se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat.
Dup structur adjectivele pot fi:
Simple : frumos, fragil;
Compuse: alb-glbui, brun-rocat;
Dup flexiune pot fi:
Variabile: cu patru forme: frumos/frumoas/frumoi/frumoase
cu trei forme: lung/lungi/lung/lungi
cu dou forme: vechi/vechi/veche/vechi
Invariabile: bej, gri, eficace.
Observaie: Acordul adjectivelor compuse cu substantivul determinat se face astfel:

La adjectivele care exprim culori, se acord ambele componente :


Ex.: culoare galben-aurie ; petale albe-glbui

La celelalte adjective se acord doar al doilea component:


Ex.: probleme politic - administrative

5.Fixarea i sistematizarea coninuturilor predate 20 min.


Profesorul ofer o alt fi de lucru elevilor (fia nr.2). Vor lucra individual exerci iile
de pe fi.
6.Asigurarea reteniei i a transferului (tema pentru acas) - 2 min.
Elevii vor primi tem din culegere i o schem cu gradele de comparaie ale
adjectivului pe care le vor discuta ora urmtoare.

Fia nr.1
I. Scriind antonimele cuvintelor date vei afla denumirea unei pri de vorbire.
5

A
-

negru
nalt
- uscat
- cald
- nou

plcut
vorbre
antipatic

II. Subliniaz adjectivele care exprim nsuiri ale obiectelor (culori, forme, dimensiuni,
caliti), apoi transcrie i citete textul fr acestea.
Cu lung pumnal de fulgere albastre

.........................................................

i taie drumul ploaia fumurie

..........................................................

Pe-ntinsul veted al grdinii noastre.

.........................................................

(Otilia Cazimir - Dup ploaie)

Ce observi?

Fia nr.2
I.Trecei adjectivele n coloana corespunztoare din tabel:
6

frumos, bun, eficace, auriu, vechi, gri, cenuiu, curat, verde, lung, bej, vioi.
Adjective
Variabile
4 forme flexionare

Invariabile

3 forme flexionare

2 forme flexionare

II. Completai spaiile libere cu adjectivul corespunztor din parantez i


realizai acordul n gen, numr i caz cu substantivul determinat:
a) ntr-o iarn (geros) ..................ferestrele erau acoperite cu straturi
(argintiu)...................de ghea.
Printre copacii (verde) ................se auzeau cntecele (vesel) .................ale unor
vrbii (glgios) ...............................
b) Noaptea era (negru) ....................i (mohort)..................
(Cenuiu)......................nori (gros)................ mturau crestele dealurilor, nvolburndu-se n
vzduh i limpezindu-se ca nite balauri (nprasnic)..................................
III. Completeaz cu forma corect:
(Argintiu)....................codri preau de basm.
Avea o fa (galben-pmntiu)...............................
Aceste aspecte (social-politic).................................sunt demne de remarcat.
Blana acestui animal are o culoare (brun-roiatic).........................................
IV. Analizai adjectivele din enunurile urmtoare, dup modelul dat:
n curtea larg, cocoii frumoi se nfruntau mereu.
Blndele dealuri i arcuiau coamele.
Veveria avea coada stufoas.
larg adjectiv propri-zis, variabil, cu trei forme, se acord n gen, numr i caz cu
substantivul curtea (feminin, singular, acuzativ), funcia sintactic de atribut adjectival.
Fia nr.3

GRADELE DE COMPARAIE ALE ADJECTIVULUI

I.GRADUL POZITIV arat nsuirea unui obiect fr a fi comparat cu a altui


obiect sau cu a sa n situaii diferite.
Ex.: Mrul este dulce.
II.GRADUL COMPARATIV arat o nsuire a unui obiect prin comparaie cu alte
obiecte care au aceeai nsuire.

Gradul comparativ
de superioritate
de egalitate

de inferioaritate

se formeaz din
adjectivul la gradul pozitiv
nsoit de adverbul mai
adjectivul la gradul pozitiv
nsoit de cuvintele tot att,
tot aa, la fel de
adjectivul la gradul pozitiv
nsoit de adverbele mai i
puin

exemple
Nectarul este mai dulce
dect siropul.
Nectarul este la fel de dulce
ca i mierea.
Siropul este mai puin dulce
dect mierea.

III.GRADUL SUPERLATIV arat msura cea mai nalt sau cea mai sczut a
nsuirii unui obiect.

Gradul superlativ
relativ
de superioritate
de inferioritate
absolut

se formeaz din
comparativul de superioritate
nsoit de articol demonstrativ
comparativul de inferioritate
nsoit de articol demonstrativ
adjectivul la gradul pozitiv
nsoit de adverbul foarte
(sau prea, nespus, grozav,
nemaipomenit)

exemple
Cea mai dulce butur este
nectarul.
Cea mai puin dulce butur
este apa.
Nectarul este foarte dulce.

Você também pode gostar