Você está na página 1de 6

PROIECT DE LECTIE

DATA:12.05.2015
CLASA: a VII a
ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii
DISCIPLINA: Anatomie
SUBIECTUL: RECAPITULARE SISTEMUL CIRCULATOR
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE CUNOSTINTE
OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa stabileasca componentele sistemului circulator

Sa cunoasca toate componentele sistemului circulator

Sa identifice rolul inimii

Sa identifice rolul componentelor sistemului circulator

STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia

MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fise de lucru.

MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.

COMPETENE GENERALE I SPECIFICE


1. Receptarea informaiilor din lumea vie.
1.1 Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman.
2. Explorarea sistemelor biologice
2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
4.Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.
4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.

4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.


COMPETENE DERIVATE VIZATE
La sfritul leciei, elevii trebuie:
c.d. 1. S identifice componentele mediului intern.
c.d. 2. S descrie componentele sistemului circulator.
c.d. 3. S identifice componentele sistemului circulator.
c.d. 4. S descrie componentele sistemului circulator
c.d.5. S stabileasc modul in care inima ii desfoar activitatea.
c.d.6. S explice corect circulaia sngelui in organismul uman .
Resurse procedurale: conversaia euristic, dialogul, observaia, problematizarea, deomonstraia, explicaia,.
Resurese materiale: manual, fie de lucru, atlas anatomic.
Forma de activitate : frontal, pe grupe, individual.
Evaluare : formativ prin completarea rebusului, chestionare oral i fie de lucru.
Resurse informaionale :
Programa colar.
Manual , clasa a VII a , Florica ibea, Editura didactic i Pedagogic , Bucureti, 2007.
Biologie, clasa a VII a, Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, Editura Corint, Bucureti.
Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Editura Graphys, Iai, 2008.
Metodica predrii invrii biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura Corson, Iai, 2001.
Lecia la disciplina biologie, Viorel Lazr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
BIBLIOGRAFIE: Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;
Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves,
Craiova;
ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
DURATA:50 MIN.

DESFASURAREA LECTIEI
Continutul informational
Momentele
lectiei

1
1. Moment
organizatoric

2. Captarea si
orientarea
atentiei

3.
Reactualizarea
cunostintelor
insusite anterior
4.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

O
.
O
2

Activitatea profesorului

3
se pregatesc materialele
pentru inceperea orei
se verifica prezenta elevilor
la ora
Elevii au fost anunai de la
ora precedent in legtur cu
defurarea unei lecii de
recapitulare in cadrul careia se
va imbina recapitularea oral
cu utilizarae fielor de lucru

Activitatea
elevului

4
- Ii pregtesc caietul de biologie,
manualul, atlasul i obiectele de
scris.

Strategia didactica
Metode si
mijloace
de

Evaluare
Forma de
Organizare

organizare
5

conversatia

- Au recapitulat leciile legate


conversatia
anatomia i fiziologia sistemului
circulator uman i sunt pregtii
pentru a rspunde la intrebri i
pentru a rezolva cerinele din fiele
de lucru.
- Ascult informaiile prezentate de
profesor.
Sistemul circulator
Noteaz in caiete titlul leciei i conversatia
Anun c vor realiza ascult obiectivele.
recapitularea noiunilor despre
Anatomia
i
fiziologia
sistemului circulator umanRecapitualre
conform
planului
de
recapitulare - Ascult explicaiile profesorului.
prezentat din ora precedent.
Noteaz la tabl titlul
leciei ce urmeaz s fie
recapitulat :
- Prezint obiectivele care
exprim ceea ce trebuie s
cunoasc elevii la terminarea
leciei.

6
Mulaj
Atlas
anatomi
e

Procedee
de invatare
7

8
orala

Frontala
individuala

mulaj

orala
Frontala
Individuala
Pe grupe

mulaj

Frontala
individuala

orala

5.Desfasurarea
lectiei
Verificarea
cunotinelor
(40 minute)
O
O
1

O
O
2

O
O
3

Imparte elevii in 3 grupe i


solicit fiecrei grupe sa-i
aleag un lider.
- Prin chestionare oral
definete sistemul circulator i
componentele acestuia .
-Distribuie fiecrei grupe cte
o fi de lucru cu rebusul de
completat.(ANEXA 1- FIA
DE LUCRU NR.1)
- Solicit elevilor s complete
cerinele din fiele de lucru.
- Anun c va fi ctigtoare
echipa care va rezolva cel
mai repede fia de lucru i va
lucra corect. VERIFICA
DACA TOTI ELEVII AU
COMPLETAT REBUSUL
-Solicit elevilor s
colaboreze cu membrii
echipei i s completeze
corect fia 2(ANEXA 2)
- Anun c va fi ctigtoare
echipa care va rezolva cel
mai repede fia de lucru i va
lucra corect.
- Fiecare echipa va prezenta
unul din cele doua tipuri de
circulatie in care sangele ii
desfoar activitatea .

O Profesorul deseneaza pe tabla


O sistemul circulator ANEXA 4

conversatia

Se grupeaz in cele 3 echipe i prin


consultare intre membrii echipei
stabilesc liderul care sa- i reprezinte.
-Noteaz pe fise completand rebusul..

Stabilesc cele dou etape ale


circulaiei:
- circulaia mare ;
- circulaia mic,
-Explic desenul i modul in care se
desfoar circulaia mare i circulia
mic.
- Elevii citesc intrebrile, se gndesc,
comunic i rezolv cerinele din fia
de lucru.
-Liderul grupei catigtoare prezint
primul in faa colegilor rezolvarea
fiei de lucru iar celelalte dou
echipe vor asculta atent daca
informaiile prezentate sunt corecte.
- Ascult, gndesc i rspund la
intrebrile adresate de profesor.
- Noteaz in caiete schia de pe tabl.
- Ascult intrebrile, gndesc,
rspund. Explic componentele
sistemului ciculator cu ajutorul

Fise de
lucru
Mulaj
Planse
Manual

Frontala
individuala

orala

6.Asigurarea
conexiunii
inverse( feedback)

7. Incheierea
lectiei

ANEXA 4

desenului de pe tabla realizat de


profesor,in care este reprezentat
sistemul circulator.
Completeaz in caiete schema
realizat de profesor pe tabl.
-Impreun cu elevii
completeaz ANEXA 3

se fac aprecieri verbale


colective,individuale
referitoare la modul de
desfasurare a lectiei
se noteaza elevii activi

Elevii
citesc
propozitiile,se conversatia
gndesc, comunic i rezolv
cerinele din fia de lucru.
- Ascult informaiile prezentate
de fiecare echip i stabilesc
corectitudinea
informaiilor
prezentate de fiecare echip.
- Fiecare echip prezint cum a
rezolvat cerintele de la Anexa 3fia
de lucru completat impreun cu
membrii echipei.
-Ascult informaiile prezentate de
profesor.
Prezint carnetul de note.

SCHITA TABLEI

Conversatia
explicatia

Fise de
lucru
(ANEX
A 3)
Mulaj
Manual
ATLAS

Frontala
individuala

orala

Fise de
lucru
Mulaj
Manual
Atlas

Frontala
individuala

Aprecieri
verbale

Anatomia i fiziologia sistemului circulator uman- Recapitualre

Você também pode gostar