Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
Disediakan oleh;
Md. Azri bin Sidik
Syaza Yasmin binti Ismail
Muhammad Kamarul Ariffin bin Lokman
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(SLOT 30 MINIT)
Komponen : Kerohanian dan Moral
Kelas : Prasekolah Bestari
Tarikh : 16 Ogos 2009
Masa : 10.50 pagi – 11.20 pagi
Bilangan Murid: 25 orang
Tema : Negara Malaysia
Sub Tema : Jalur Gemilang
Hasil Pembelajaran:
4.5.2 Mengenal dan menghormati bendera kebangsaan dan
bendera negeri
4.5.3 Menyanyikan lagu kebangsaan dan lagu negeri
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid pernah melihat bendera kebangsaan dan menyanyikan
lagu Maju dan Sejahtera.
Objektif:
Pada akhir pembelajaran murid dapat,
Menerangkan ciri-ciri Jalur Gemilang dengan betul.
Menyanyikan lagu kebangsaan dan lagu negeri
dengan betul.
Kemahiran Berfikir (KB):
Menjana idea kreatif dan kritis, imbas kembali
Nilai: Teliti, peka, cermat, berhati-hati, mengikut
arahan
Bahan Bantu Belajar (BBB):
Carta lirik, lembaran kerja, radio, cakera padat,
bendera Jalur Gemilang, pemain cakera padat,
televisyen
Penggabungjalinan komponen:
Bahasa dan Komunikasi, Kreativiti dan Estetika,
Perkembangan Fizikal
Set ●
Murid berkumpul dan duduk di ruang
perbualan pagi menghadap guru.
Induksi ●
Guru akan bertanyakan kepada
(3 minit) murid tentang Malaysia.
Penyampa Aktiviti 1
●
●
Guru menunjukkan bendera Jalur Gemilang dan menerangkan bilangan jalur, bucu bintang, dan
warna-warna dalam bendera Jalur Gemilang.
●
Aktiviti 2
ian
●
Guru menayangkan video yang bertajuk Jalur Gemilang.
●
Murid-murid menyanyi mengikut nyanyian dalam video tersebut bersama-sama.
●
Guru mengedarkan bendera Jalur Gemilang kecil kepada setiap murid.
●
Murid-murid menyanyikan lagu ‘Jalur Gemilang’ sekali lagi sambil mengibarkan bendera Jalur
Gemilang.
(25 minit)
●
Aktiviti 3
●
Murid diarahkan untuk mewarnakan bendera Malaysia dan meniru ayat-ayat mudah dalam lembaran
kerja yang telah diberikan oleh guru.
Penutup
●
Rumusan dibuat dengan bersoal jawab dengan
murid-murid.
●
Lagu ‘Maju dan Sejahtera’ (lagu Wilayah
Persekutuan) dimainkan.
(2 minit) ●
Murid-murid menyanyikan lagu Maju dan Sejahtera
dengan iringan muzik.
SET INDUKSI
(3 MINIT)
SET INDUKSI
Murid berkumpul dan duduk di ruang
perbualan pagi menghadap guru.
Guru akan bertanyakan kepada murid
tentang Malaysia.
CONTOH SOALAN:
G: Apa yang kamu tahu tentang Negara kita?
M1: Bendera Malaysia
M2: Lagu Negaraku
M3: Malaysia merdeka pada 31 Ogos 1957
PENYAMPAIAN
(25 MINIT)
AKTIVITI 1:
Guru menunjukkan bendera Jalur Gemilang
dan menerangkan bilangan jalur, bucu
bintang, dan warna-warna dalam bendera
Jalur Gemilang.
JALUR GEMILANG
AKTIVITI 2:
Guru menayangkan video yang bertajuk Jalur
Gemilang.
Murid-murid menyanyi mengikut nyanyian
dalam video tersebut bersama-sama.
Guru mengedarkan bendera Jalur Gemilang
kecil kepada setiap murid.
Murid-murid menyanyikan lagu ‘Jalur
Gemilang’ sekali lagi sambil mengibarkan
bendera Jalur Gemilang.
JALUR GEMILANG
Merahmu bara semangat waja
Putihmu bersih budi pekerti
Kuning berdaulat payung negara
Biru perpaduan kami semua
JALUR GEMILANG
Puncak dunia telah kau tawan
Lautan luas telah kau redah
Membawa semangat jiwa merdeka
Semarak jaya kami warganya
Berkibarlah
Berkibarlah
Berkibarlah
Jalur gemilang
AKTIVITI 3:
Murid diarahkan untuk mewarnakan bendera
Malaysia dan meniru ayat-ayat mudah dalam
lembaran kerja yang telah diberikan oleh
guru.
LEMBARAN KERJA
PENUTUP
(2 MINIT)
RUMUSAN
Guru membuat rumusan dengan bertanya
soalan kepada murid.
Rumusan dibuat dengan bersoal jawab
dengan murid-murid.
Lagu ‘Maju dan Sejahtera’ (lagu Wilayah
Persekutuan) dimainkan.
Murid-murid menyanyikan lagu Maju dan
Sejahtera dengan iringan muzik.
CONTOH SOALAN:
G: Seronok tak belajar hari ini?
M: Seronok.
G: Apa yang kamu belajar?
M: Jalur Gemilang.
MAJU DAN SEJAHTERA
LAGU WILAYAH PERSEKUTUAN
Harmoni Wilayah Pertiwi
Semoga Sentiasa Diberkati
Wawasan Hala Pembangunan
Sebagai Semangat Perpaduan
Wilayah Persekutuan
Maju Dan Sejahtera (2X)
PAUTAN
http://
www.kwp.gov.my/2ndLevel.asp?catid=40&pa
rentid=0
http://putrawangsa.com/sejarah-jalur-gemil
ang
/
http://
allmalaysia.info/msiaknow/malaysiana/symb
ols_jgemilang.asp
SEKIAN,
TERIMA KASIH