Você está na página 1de 37

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari

: Isnin

Tarikh

: 24 November 2014

Masa

: 7.00 7.40 pagi ( 40 minit )

Tingkatan

: 3 Dedikasi

Mata pelajaran

: Geograf

Bilangan pelajar

: 29 orang

Tema 8

: Kegiatan Ekonomi

Tajuk

: Unit 14 : Kesan Kegiatan Ekonomi terhadap


Alam Sekitar.

Sub Tajuk

: Kesan Kegiatan Ekonomi terhadap


Alam Sekitar Negara Malaysia.

Konsep

: Kegiatan Ekonomi

Pengetahuan Sedia Ada


: Pelajar telah mengetahui apa yang berlaku
kepada alam sekitar adalah berpunca daripada kegiatan manusia.
Hasil Pembelajaran Umum
pelajar dapat:

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,

Aras 1: Menyenaraikan kesan kegiatan ekonomi terhadap alam


negara Malaysia

sekitar

Aras 2: Menjelaskan dengan contoh kesan kegiatan ekonomi terhadap


alam sekitar.
Aras 3: Merumus tentang kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar
negara Malaysia.
Hasil Pembelajaran Khusus : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
i
ii
iii

KBAT

Menyenaraikan 5 kesan kegiatan ekonomi terhadap alam


sekitar
negara Malaysia
Menjelaskan dengan contoh 3 kesan kegiatan ekonomi terhadap alam
sekitar.
Merumus tentang kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar
negara Malaysia.
: i . Menyusun data dalam bentuk peta minda

Ii .Menyenarai dan merumuskan


iii. Mencirikan.
Nilai Murni/Patriotisma: Mempertahankan negara Malayisa, bertanggungjawab
memelihara alam sekitar, bersyukur,keberanian, rasional, bekerjasama,
mencintai , berdaya saing, sentiasa besedia, berusaha, berfkiran kehadapan.
BBM
: Buku teks (m/s 173-177),foto/gambar berwarna dan lembaran
kerja, marker pen, lap top/kemputer.

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah/
Masa

Isi Kandungan
- Pengenalan
topik
Apakah gambar
yang guru
tunjukkan?.
Apa yang
pelajar faham
tentang gambar
ini?.

Set
Induksi
(5 minit)

Apa kaitan
gambar ini
dengan topik
yang akan
dipelajari?.
Apakah punca
berlaku gambar
yang
ditunjukkan?.

Langkah
1
(10

- Kesan kegiatan
ekonomi
terhadap alam

Aktiviti Pengajaran
Aktiviti Guru
- Guru
menunjukkan
gambar(power
point)
- Guru
mengajukan
persoalan
mengenai
gambar kepada
pelajar.

dan Pembelajaran
Aktiviti Pelajar
- Pelajar melihat
gambar yang
ditunjukkan oleh
guru.
- Pelajar
memberikan
perhatian kepada
persoalan yang
diajukan.

- Guru meminta
pendapat pelajar
tentang
persoalan yang
diajukan kepada
pelajar dan
perkaitan dengan
tajuk yang akan
dipelajari.
- Guru
menerangkan
perkaitan antara
persoalan
dengan tajuk
-Guru meminta
pelajar membuka
buku
teks(m/s172)
- Guru
menerangkan

Strategi/Kaedah/
BBM/Nilai/KBKK
Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar.
Kaedah:
Penyoalan,
perbincangan.

BBM:
Gambar(power
point)
Nilai: Bersyukur,
keberanian,
rasional.
KBAT: Menjana
idea, mencirikan

- Pelajar
mendengar
penerangan guru

Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar.

sekitar
Kesan rumah
hijau
Pulai haba
Penipisan
lapisan ozon

isi pelajaran.
Kesan rumah
hijau
Pulai haba
Penipisan
lapisan ozon

dan menyalin nota


ringkas

Kaedah :
Penerangan,
BBM:buku teks,
foto, lembaran
kerja.
Nilai:
Kesyukuran,
bekerjasama.

minit)
KBAT:
Mencirikan,
menjana idea

- Langkahlangkah
penerokaan
sumber secara
terancang,

Langkah
2
(10
minit)

Tanah
Hutan
Air

- Guru memberi
panduan
mengendalikan
forum oleh
seorang
pengerusi dan
mengemukakan
tajuk forum .

- Pelajar
melaksanakan
forum mengikut
tajuk dan
mencadangkan 5
langkah
penerokaan
sumber secara
terancang.
-

Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan 3

HPU i
HPK i
HPK ii
HPK iii
Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar
Kaedah:
Penyoalan,
perbincangan
BBM: Foto,
lembaran kerja.
Nilai: Keberanian,
bekerjasama.
KBAT: Mencirikan,
menjana idea

Langkah
3
(10
minit)

- Pengukuhan
dan pengayaan
diri pelajar.
- Kesan dan
langkah
penerokaan
sumber secara
terancang

- Guru memberi
tugasan susulan
sebagai
pengukuhan
meminta pelajar
membuat
pembentangan
mengikut
kumpulan

- Pelajar
membentangkan
mengikut
kumpulan dan
tajuk masingmasing dimulai
dengan Kumpulan
1, 2 dan 3.

HPU iii
Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar.
Kaedah:
Penerangan,
perbincangan.
BBM: Foto,
lembaran kerja
Nilai:Bekerjasam
a, mencintai
alam sekitar

KBAT: Menjana
idea,
Menghubungkait

- Rumusan tajuk

Penutup
( 5 minit)

- Guru
menerangkan
semula tajuk
yang dipelajari
secara ringkas
hasil kerja murid.
- Guru bertanya
pelajar apa yang
mereka tidak
faham.
- Guru menyoal
pelajar mengenai
tajuk yang
dipelajari.

- Pelajar
mendengar
penerangan guru.
- Pelajar menjawab
setiap soalan yang
diajukan oleh
guru.
- Hasil kerja
pelajar
dipamerkan di
sudut geograf
kelas.

HPU iii
Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar
Kaedah:
Penyoalan,
perbincangan.
BBM: Gambar
foto dan
lembaran kerja
Nilai: Keberanian,
kebebasan,
rasional dan
mencintai alam
sekitar
KBAT: Mencirikan,
menjana idea,
menghubungkait

Refleksi :.................................................................................................................
......
...................................................................................................................
....
...................................................................................................................
.....
....................................................................................................................
...

Pengenalan kepada kaedah penyelidikan dalam pendidikan

1. Pengenalan kepada kaedah penyelidikan dalam


pendidikan

1.1 Tujuan penyelidikan dalam pendidikan

Menurut Gorg & Gall (1989), penyelidikan mempunyai rasional


yang tertentu ke arah menyumbang kepada pembinaan
pengetahuan baru. Menurut Weber (1993), penyelidikan dapat
membantu penyelesaian masalah yang dihadapi dalam
kehidupan. Secara kesimpulan, rasional membuat penyelidikan
adalah berasaskan sebab-sebab berikut.

Membuat jangkaan terhadap sesuatu fenomena


yang bakal berlaku (prediction).

Penyelidikan dapat menyediakan maklumat yang


penting berkaitan dengan fenomena yang dijangkakan,
contohnya, jangkaan terhadap pencapaian pelajar dalam
sesuatu peperiksaan.

Membuat penambahbaikan terhadap sesuatu


keadaan atau program (Improvement)

Dapatan kajian dapat membantu individu, kumpulan


atau organisasi untuk memperbaiki program yang sedia
ada dan juga sebagai asas untuk memperbaiki
kelemahan yang ada.

Memberi penjelasan (explanation)

Penyelidikan dapat menjelaskan fenomena yang dikaji.

Menyediakan deskripsi sesuatu fenomena.


(Description)

Dapat menyediakan deskripsi berkaitan dengan bidang


yang dikaji dalam membantu untuk memahami
fenomena yang dikaji.
Menyediakan maklumat statistik yang diperlukan oleh
pihak tertentunya. Contohnya, Policy Makers.

Membantu menyelesaikan masalah (Problem


Solving)

Dapat membantu ke arah penyelesaian terhadap


sesuatu masalah yang timbul

1.2 Ciri-ciri penyelidikan dalam pendidikan

Penyelidikan sebagai pendekatan yang saintifik dalam


menghasilkan ilmu mempunyai dua ciri utama, iaitu ia

dijalankan mengikut langkah-langkah yang logikal dan


mematuhi kaedah saintifik.

(a) Langkah-langkah logikal

Mengenal pasti keaslian masalah yang dikaji dan


bidang pengetahuan berkaitan.

Melakukan tinjauan literatur untuk memahami


bagaimana orang lain telah menghadapi/ menyelesaikan
masalah/isu.

Pengumpulan data secara tersusun dan terkawal


untuk memperoleh keputusan yang sah.

Menganalisis data yang setimpal/berkaitan


dengan masalah/isu.

Membuat kesimpulan dan generalisasi.

(b) Penyelidikan perlu mematuhi suatu kaedah saintifik.


Ini bermakna ia dapat mengintegrasikan keterangan
induktif dan deduktif.

Keterangan Induktif : daripada kenyataankenyatan khusus kepada kenyataan umum.Seseorang


penyelidik membuat pemerhatian terhadap peristiswaperistiswa tetentu (fakta-fakta konkrit). Setelah
penyiasatan, beliau akan membina jangkaan tertentu.

Keterangan Deduktif : daripada kenyataan umum


kepada kenyataan-kenyataan khusus Kalau Encik A
guru tidak terlatih, beliau tidak akan menggunakan
ABM/ABPP semasa dia mengajar

1.3
a.

Pendekatan inkuiri dalam penyelidikan pendidikan


Pendekatan positivist

objektif

Proses penyelidikan dilakukan secara

Menggunakan instrumen untuk mengukur


pembolehubah tertentu

Data dianalisis secara numerik dan juga


secara statistik

Bersifat Kuantitatif

Untuk mendapatkan penjelasan

Membuat pembuktian atau mengesahkan

Untuk membuat generalisasi

b.

Pendekatan interpretive

Proses penyelidikan yang dilakukan untuk


membolehkan penyelidik memahami fenomena yang
dikaji melalui penelitian kepada subjek yang yang ada
dalam fenomena itu

Makna dan kefahaman diperolehi melalui


pentafsiran secara subjektif melalui pemerhatian,
dokumen atau temubual

c.

Pendekatan critical

Mengkaji nilai-nilai yang ada dalam sesuatu


masyarakat bagi
menentukan perkara-perkara yang kurang sesuai
diamalkan

Tugas penyelidik mengutarakan pandangan


dan cadangan untuk perubahan

1.4 Pendekatan penyelidikan di sekolah


a. Pendekatan kuantitatif

Penyelidikan kuantitatif ialah penyelidikan yang


sistematik berdasarkan nilai numerikal atau statistik.
Tujuannya ialah untuk :

Menguji teori

Melihat hubungkait angkubah

Menerang fenomena dari segi sebab penyebab

Membuat ramalan

Membuat tinjauan

b. Pendekatan kualitatif

Satu usaha untuk memahami sesuatu situasi itu dalam


keadaannya yang tersendiri. Bagaimana individu itu
bertindak, berinteraksi, menjalani kehidupan harian
secara neutral, menunjukkan reaksi dalam menghadapi
liku-liku kehidupan yang ditempuhi, Input akhirnya ialah
satu hasil kajian yang memberi kefahaman yang
mendalam mengenai kehidupan sebenar responden
yang dikaji (Patton, 1985). Tujuannya ialah:

Memerihal sesuatu fenomena untuk tujuan


memahaminya

Meneroka sesuatu bidang yang belum dan


kurang dikaji

Memahami perspektif responden kajian terhadap


sesuatu fenomena yang dipilih

Memahami sesuatu fenomena sosial secara


mendalam

Membina teori melalui pendekatan induktif (teori


yang dibina berasaskan data kajian)

c. Perbezaan Ciri-ciri Penyelidikan Kuantitatif dan


Penyelidikan Kualitatif

PERKARA

KUANTITATIF

KUALITATIF

Istilah yang
berkaitan
dengan
pendekatan

Eksperimental

Etnografi (Kajian
tentang sosio
budaya)

Hard data
Perspektif luaran
Empirikal
Positivist

Kerja lapangan
Soft data
Symbolic

Fakta sosial

Interaction

Statistik

Perspektif
dalaman

Etic

Naturalistic
Ethnomethodologi
Diskriptif
Pemerhatian turut
serta
Phenomenological

Dokumentari
Riwayat hidup
Kajian kes
Ekologikal
Emic
Konsep
utama

Pemboleh ubah

Makna

Mengoperasi
Definisi

Pemahaman
sejagat

Kebolehpercayaan

Definisi situasi

Hipotesis

Kehidupan harian

Kesahan

Pemahaman

Kesignifikanan
statistik

Proses

Replikasi
ramalan

Rundingan
bertujuan
praktikal
pembinaan sosial

Grounded Theory
Gabungan
teori

Gabungan
Akademik

Structural
functionalisim

Symbolic
Interaction

Realism,
Positivism

Ethnomethodolog
y

Behavioralisme

Phenomenology

Logical Empiricm

Budaya

Systems Theory

Idealisme

Psikologi

Sosiologi

Ekonomi

Sejarah

Sosiologi

Anthropologi

Sains politik
Matlamat

Menguji teori

Membina konsep

Memperjelaskan
fakta

Memerihal realiti
pelbagai

Perihalan statistik

Grounded Theory

Hubungan antara
pemboleh ubah

Meningkatkan
pemahaman

Ramalan
Reka bentuk

Berstruktur
Ditentukan lebih
awal

Fleksibel

Formal

Umum

Spesifik

Membuat tekaan
terhadap cara
penyelidikan

Prosedur kajian
yang terperinci
Penulisan
cadangan

Terbuka kepada
perubahan

Panjang lebar

Ringkas

penyelidikan

Terperinci dan
jelas fokusnya
Prosedur spesifik
dan terperinci
Tinjauan bahan
kajian yang
mendalam
Ditulis sebelum
data dipungut
Menyatakan
hipotesis

Spekulatif
Mencadangkan
bidang
penyelidikan yang
hendak dikaji
Ditulis selepas
mendapat
sebahagian
daripada data
Tinjauan bahan
kajian tidak
mendalam
Pernyataan
pendekatan yang
umum

Data

Kuantitatif

Diskriptif

Koding boleh
dikira

Dokumen peribadi

Kiraan dan ukuran


Pembolehubah
yang boleh
didefinisikan
Statistik

Nota kerja
lapangan
Gambar
Pendapat
perseorangan
Dokumen rasmi
Bahan-bahan
artifak

Persampelan

Besar

Kecil

Berstrata

Tidak mewakili
populasi

Kumpulan kawalan
Tepat
Pemilihan secara

Persampelan
teoritikal

rawak
Mengawal
pengganggu
pembolehubah
Teknik /
kaedah

Perposive
(bertujuan)

Eksperimen

Permerhatian

Tinjauan

Mengkaji pelbagai
dokumen dan
artifak

Temubual
berstruktur
Kuasi
eksperimental
Pemerhatian
berstruktur

Pemerhatian turut
serta
Temubual tidak
berstruktur

Set data
Hubungan
dengan
responden

Jangka pendek

Empati

Hubungan tidak
akrab

Menekankan unsur
kepercayaan

Mengekalkan
status sebagai
penyelidik dan
responden

Kesamarataan
Hubungan mesra
Responden
sebagai rakan
Mengutamakan
keobjektifan

Alat Kajian

Inventori
Soal selidik
Indeks
Komputer
Skala
Ujian

Alat perakam
suara
Transciber
Penyelidik
bertindak sebagai
alat kajian

Analisis data

Deduktif

Berterusan

Dilaksanakan
selepas pungutan
data

Model, tema dan


konsep

Statistikal

Induktif
Analisis bersifat
induktif
Constant
Comparative
method

Permasalaha
n dalam
menggunaka
n pendekatan

Mengawal
pemboleh ubah
yang lain

Mengambil masa
panjang

Terlalu rigid

Kesukaran
menyaring data

Kesahan

Kebolehpercayaan
Prosedur tidak
rigid
Sukar mengkaji
responden yang
besar jumlahnya

1.5 Etika dalam penyelidikan pendidikan

a)

Etika penyelidikan

Etika penyelidikan merujuk kepada peraturanperaturan/ code atau satu set prinsip/nilai moral yang
berperanan sebagai panduan dalam menjalankan

penyelidikan. Para penyelidik perlu menunujukkan


perlakuan yang mematuhi etika semasa menjalankan
penyelidikan.

a)

Kod etika penyelidikan

Dalam etika penyelidikan berbeberapa elemen perlu


diberi perhatian oleh penyelidik seperti berikut:

I.

Mendapat Kebenaran (informed consent)

Isu mendapat kebenaran daripada responden untuk


kajian adalah kompleks.
Informed Consent merujuk kepada kebenaran yang
diberi oleh responden setelah memahami beberapa
perkara berikut:

Matlamat dan tujuan kajian

Apa yang dikendaki oleh responden

o Semua akibat yang mungkin timbul daripada


penglibatan/ tidak dalam penyelidikan.
o Sekiranya fokus atau sampling berubah,
perundingan semula perlu dibuat
o Dalam kes yang melibatkan responden yang kurang
berupaya untuk memberi kebenaran seperti ada
penyakit mental atau kanak-kanak, cadangan kajian

mesti diterangkan dan justifikasi prosedur untuk


melindungi hak responden.

II.

Penglibatan (Participation)

o
Bakal responden perlu diberitahu tentang matlmat,
kaedah, faedah dan masalah yang mungkin timbul
dalam kajian.
o
Mereka juga patut diberitahu setakat mana
penglibatan mereka dalam penyelidikan tersebut.
o
Mereka perlu diberitahu penarikan diri dalam kajian
tidak membawa apa-apa kesan negatif
o
Mereka boleh membuat komplain terhadap
tingkahlaku penyelidik dengan mengikut prosedur
tertentu.

III.

Kerahsiaan (Confidentiality)

o
Cadangan dan pelan kajian mesti menyatakan
bagaimana kerahsian maklumat dijamin berkesan.
o

Perlindungan hak responden diutamakan.

o
Prosedur tidak telalu rigit yang mengongkong
respondent.
o
Pengkaji mungkin boleh berkongsi maklumat
dengan ahli kumpulan dalam komuniti penyelidikan

IV.

Anomiti

o
Penyelidik mesti menjamin anomiti kepada peserta,
contohnya identiti respondent.

V.

Rundingan (Negotiation)

Rundingan melibatkan perkara-perkara berikut:

Mendapat kebenaran dari institusi


Mendapat kebenaran untuk access data
Penggunaan data
Penulisan laporan
Melindungi peserta daripada masalah yang timbul

o
Bagaimanakah prosedur rundingan yang boleh
diikuti oleh Penyelidik?

Mendapat kebenaran secara formal daripada pihak


berkenaan untuk menjalankan kajian.
Memberi rangka projek/cadangan/pelan kepada guru
besar/pengetua sekiranya penyelidikan dijalankan di
sekolah.
Rangka/pelan/cadangan harus menerangkan dan
justifikasi prosedur yang akan diiukti untuk clearing
data field berkait dengan peserta seperti transkrip,
nota pemerhatian, bukti dokumen dan memasukkan
data ini dalam laporan akhir atau teks umum.
Terangkan makna anomiti dan kerahsian kepada
peserta kajian.

Tentukan sama ada peserta akan menerima satu


salinan laporan dan/atau draf laporan atau transkrip
temubual.
Beritahu peserta apa yang dibuat dengan maklumat
yang diberi.
Sediakan satu rangka tujuan dan keadaan kajian
untuk peserta.
Jujur tentang tujuan kajian dan keadaan dalam mana
kajian dijalankan.
Perundingan amat penting untuk menjayakan
penyelidikan.

2. 1 Jenis-jenis penyelidikan

a)

Penyelidikan asas

Penyelidikan yang dijalankan untuk menerbitkan


dapatan baru, ilmu baru atau teori baru. Penyelidikan
asas:

Menekankan penemuan pengetahuan sematamata untuk pengetahuan.

Lebih menumpukan kajian teori-teori yang wujud


dalam bidang pendidikan secara lebih mendalam.

Memperoleh data empirikal yang boleh


digunakan untuk mengembangkan dan menilai teori.

Kurang berorientasikan cara-cara ke arah


penyelesaian masalah praktis

b)

Penyelidikan gunaan

Bertujuan untuk menyelesaikan masalah praktis


yang dihadapi atau untuk menguji sesuatu teori untuk
menilai kegunaannya dalam arena pendidikan.

Dapat memberikan data sama ada menyokong


sesuatu teori, mengubah suai, atau mengembangkan
sesuatu teori baru.

c)

Penyelidikan tindakan

Kajian tindakan dalam pendidikan ialah kajian yang


dijalankan oleh guru untuk meningkatkan keberkesanan
pengajaran (Carl Glickman, 1992)

d)

Penyelidikan penilaian

Penyelidikan penilaian ialah penyelidikan yang


dilakukan untuk menilai sesuatu program. Biasanya ia
menilai kesesuaian, kecekapan, keberkesanan dan
impak sesuatu program yang telah dijalankan.

2.2 Pengenalan kepada pelbagai jenis reka bentuk


penyelidikan pendidikan

a)

Penyelidikan kuantitatif

Kajian eksperimental

Peserta-peserta diagihkan secara rawak (random


assignment) kepada dua kumpulan. Kumpulan pertama
diberi rawatan kaedah pertama. Kumpulan yang kedua
diberi rawatan dengan kaedah kedua. Di akhir kajian
min prestasi kedua-dua kumpulan dibandingkan untuk
mengkaji keberkesanan kedua-dua rawatan yang telah
diberikan. Andaian dibuat bahawa kumpulan-kumpulan
ini tidak mempunyai apa-apa perbezaan dalam semua
aspek sebelum rawatan. . Syarat tiada perbezaan ini
ditentukan dengan cara mengawal pembolehubahpembolehubah kawalan

b)

Kuasi-eksperimental

Peserta-peserta tidak dibahagikan secara rawak. Keduadua kumpulan diasingkan menggunakan pengasingan
yang sedia ada. Sebelum kajian dijalankan kedua-dua
kumpulan diberikan ujian pra. Selepas itu kumpulan
pertama menjalani rawatan dengan kaedah pertama ,
sementara kumpulan yang satu lagi diberi rawatan
dengan kaedah kedua. Selepas tamat kajian kedua-dua
kumpulan mengambil ujian pasca. Prestasi kedua-dua
kumpulan sebelum dan selepas kajian dibandingkan
untuk menentukan perbezaan keberkesanan rawatanrawatan yang telah diberi.

c)

Kajian tinjauan

Kajian tinjauan melibatkan penggunaan soal selidik atau


penggunaan maklumat statistik untuk mengumpulkan
data mengenai sesuatu populasi, pemikiran atau
tingkahlaku mereka.

Statistik deskriptif: min, mod, median, peratus,


kekerapan

d)

Kajian korelasi

Menentukan perhubungan di antara dua pembolehubah


yang dapat diberikan nilai numerikal

a)

Penyelidikan kualitatif

Kajian etnografi

Satu kajian yang melibatkan sekumpulan manusia untuk


mengkaji sosio budaya mereka.

b)

Kajian kes

Menurut Merriem (1998), kajian kes digunakan untuk


memahami mendalam tentang subjek yang dikaji,
memokus tentang proses berbanding output,
mementingkan penemuan bukannya pengesahan
sesuatu teori atau dapatan. Melibatkan seorang
individu, sekumpulan manusia, satu masyarakat, satu
bilik darjah.

c)

Kajian sejarah

Mengkaji tentang sebab-sebab, kesan-kesan atau


kecenderungan dari peristiwa lepas yang mungkin boleh
membantu untuk menerangkan perkara-perkara pada
masa sekarang dan peristiwa-peristiwa yang dijangka
masa akan datang.

d)

Kajian naratif

Satu jenis kajian yang digunakan untuk memahami atau


mengkaji bagaimana manusia membina makna dalam
kehidupan mereka. Ia memberi tumpuan kepada makna
yang ditafsirkan oleh manusia kesan daripada peristiwaperistiwa yang berlaku dalam kehidupan mereka.

3. Prosedur penyelidikan pendidikan

3.1 Menyatakan masalah kajian

Masalah kajian merupakan istilah yang digunakan


merujuk kepada isu atau persoalan pokok yang kita
akan kaji.

3.2 Menetapkan objektif kajian

Objektif kajian menyatakan dengan spesifik perkaraperkara yang ingin diselidiki dalam sesuatu
penyelidikan yang dijalankan. Ia juga menggambarkan
pembolehubah yang terlibat dalam sesuatu
penyelidikan.

3.3 Membentuk soalan kajian

Soalan kajian dibina berdasarkan objektif kajian. Soalan


kajian mestilah jelas, tepat dan berfokus. Soalan kajian
membantu penyelidik memberi halatuju yang jelas
kepada proses penyelidikan dan meudahkannya menulis
laporan penyelidikan

3.4 Menghasilkan hipotesis kajian

Bagi kajian kuantitatif hipotesis digunakan untuk


menentukan samada sesuatu yang dikaji itu benar atau
salah, rawatan berjaya atau tidak dsbnya. (Kajian
Experimental, kuasi-experimental, korelasi)

3.5 Melakukan tinjauan literatur

Tinjauan literatur diperlukan untuk membolehkan


penyelidik mengetahui senario, perkembangan dan isuisu yang berkaitan dengan penyelidikan yang akan
dijalankan. Ia membantu penyelidik menyatakan
masalah kajian, objektif dan persoalan kajian.
Seterusnya teori-teori yang berkaitan dengan isu yang
dikaji dan dapatan-dapatan kajian yang lepas boleh
membantu penyelidik membincangkan dapatan
kajiannya.

3.6 Merancang kaedah kajian

Menentukan instrumen, prosedur pelaksanaan kajian

3.7 Mereka bentuk kajian

Penyelidik perlu menentukan pendekatan kualitatif atau


pendekan kuantatitaif yang akan digunakan. Apakah
jenis penyelidikan yang akan digunakan. Penyelidik juga
perlu menentukan apakah teknik pengumpulan data.

3.8 Menentukan prosedur persampelan

Persampelan merupakan aspek penting dalam


penyelidikan. Sampel yang betul perlu dipilih bagi
sesuatu kajian supaya dapatan dari sampel boleh
menggambarkan ciri populasi atau menggambarkan
sesuatu kes atau sesuatu fenomena yang dikaji

3.9 Membina instrumen kajian

Instrumen ialah alat untuk membolehkan penyelidik


membuat pengukuran atau membuat pengumpulan
data. Instrumen yang sedia ada boleh digunakan. Jika
instrumen belum ada penyelidik perlu membina
instrumen yang diperlukan

3.10 Menyatakan kesahan dan kebolehpercayaan


instrumen kajian

Instrumen yang akan digunakan perlulah ditentukan


kesahannya. Terdapat beberapa kesahan yang perlu
ditentukan, iaitu kesahan kandungan, kesahan konstruk
dan kesahan muka. Seterusnya kebolehpercayaan
instrumen juga perlu ditentukan. Kebolehpercayaan
merujuk kepada ketekalan (konsistensi) alat
pengukuran

3.11 Menentukan prosedur pengumpulan data

Prosedur pengumpulan data perlu dirancang dengan


teliti supaya data yang dikumpul adalah mencukupi,
tepat dan dapat menggambarkan dengan benar
persoalan, isu, fenomena atau kes yang dikaji.

3.12 Mengumpul data

Selepas membentuk persoalan kajian atau hipotesis


kajian, maka data perlu dikutip. Maklumat dapat
diperolehi daripada berbagai-bagai sumber. Terdapat
berbagai strategi dan teknik yang kita gunakan untuk
mengumpul data-data atau maklumat dalam
penyelidikan. Apa yang penting ialah strategi dan teknik
yang dipilih mempunyai ciri-ciri kredibiliti, keobjektifan,
kebolehanpercayaan, keesahan dan kebolehan untuk
generalisasi.

3.13 Menganalisis data

Dalam langkah ini, penyelidik menganalisis data yang


telah dikumpul itu dengan menggunakan kaedah yang
paling sesuai untuk membuktikan persoalan kajian atau
hipotesis yang dibentuk dapat disokong dan dan
dibuktikan kebenarannya. Analisis secara kualitatif dan
juga kuantitatif dapat dijalankan untuk menentukan
sama ada objektif kajian dicapai atau tidak.

3.14 Membincang hasil kajian

Dapatan kajian haruslah dibincangkan, berdasarkan


perbandingan dengan teori dan dapatan kajian-kajian
yang lepas. Hasil perbincangan akan menghasilkan
rumusan, penambahbaikan,cadangan dan Implikasi
penyelidikan.

3.15 Melaporkan kajian

Setelah data diterjemah dan dibuat kesimpulan maka


penyelidik perlu menulis laporan tentang apa yang
didapati dalam kajian yang telah dilakukannya. Dalam
laporan penyelidik perlu menulis tujuan kajian,
menerangkan tentang latarbelakang kajian, objektif
kajian, persoalan kajian atau hipotesis kajian,
terangkan rekabentuk kajian, cara data di analisis,
penerangan tentang dapatan kajian dan juga cadangancadangan yang perlu bagi menjawab masalah yang telah
dikenal pasti.

a.

Penyelidikan Tindakan

Definisi dan konsep

Kajian yang dilakukan secara terus untuk


menyelesaikan sesuatu masalah sosial (Lewin,1946)

Satu pendekatan penyelidikan untuk


mempertingkatkan kualiti P&P(Elliot, 1981)

Kajian yang sistematik ke arah usaha-usaha untuk


meningkatkan amalan pendidikan oleh golongan yang
terlibat dalam pendidikan (Ebbutt, 1995)

b.

Ciri-ciri penyelidikan tindakan

Matlamatnya perubahan yang positif akan berlaku


pada akhir penyelidikan


Kajian yang dilakukan untuk menyelesaikan
masalah sosial, masyarakat, pendidikan

Kajian untuk memperbaiki keadaan semasa

Berkaitan dengan tugasan harian

Kajian tindakan ialah suatu proses reflektif inkuiri


refleksi kendiri

Pengkaji terlibat secara langsung dalam kajian

Kajian tindakan ditentukan oleh pengamal


sendiri(practitioners)

Kajian tindakan dilaksanakan secara sistematik

Ada tindakan praktikal& intervensi (treatment)

Data lebih cenderung berbentuk gabungan antara


kuantitatif dan kualitatif

Satu proses yang berulang atau berterusan (cyclical


basis)

Lebih berfokus kepada proses berbanding output

Tidak digunakan untuk menguji hipotesis

c.

Kepentingan penyelidikan tindakan

Untuk menambahbaik pengajaran


&pembelajaran

Meningkatkan kualiti diri sebagai pendidik

Memperbaiki keadaan tempat kerja

Meningkatkan kepuasan bekerja


Peluang untuk membuat perubahan ke arah
peningkatan profesionalisme (hasil pengupayaan)

d.

Pembangunan profesionalisme

Model-model kajian tindakan

January 15
USAHA KERAJAAN DALAM MENGEKALKAN
KEMERDEKAAN NEGARA
Perpaduan merupakan perkara yang penting dalam
mengekalkan keamanan dan kemerdekaan Negara. Oleh
itu, usaha-usaha yang dilaksanakan kerajaan untuk
mengekalkan kemerdekaan kebanyakkannya adalah
tertumpu untuk mengekalkan perpaduan dalam
kalangan masyarakat. Tanpa perpaduan, persefahaman
dalam pelbagai perkara akan sukar untuk dicapai dan
Negara akan berada dalam keadaan kucar-kacir seperti
peristiwa yang berlaku suatu ketika dahulu iaitu
peristiwa 13 Mei 1969. Seandainya perkara ini berlaku
semula, sudah tentu banyak masalah akan timbul,
pentadbiran Negara akan mengalami masalah serta
banyak nyawa akan terkorban.
Usaha-usaha yang dilaksanakan oleh kerajaan ini dapat
dilihat dari beberapa aspek iaitu aspek sosio-ekonomi,
aspek sosio-budaya, aspek politik serta dari aspek

pendidikan. Dari segi sosio-ekonomi, kita dapat melihat


banyak usaha yang telah dijalankan oleh kerajaan,
antaranya adalah Dasar Ekonomi Baru yang telah
diperkenalkan pada tahun 1971 oleh mantan Perdana
Menteri Tun Abdul Razak Dato' Hussein. Matlamat DEB
adalah untuk mencapai perpaduan negara dan integrasi
nasional dan ia telah digubal dalam konteks strategi
serampang dua mata iaitu untuk mengurangkan dan
akhirnya membasmi kemiskinan dengan meningkatkan
pendapatan dan menambah peluang-peluang pekerjaan
untuk semua rakyat Malaysia tanpa mengira kaum serta
untuk mempercepatkan proses penyusunan semula
masyarakat Malaysia untuk memperbetulkan ketidak
seimbangan ekonomi supaya dapat mengurang dan
seterusnya menghapuskan pengenalan kaum mengikut
fungsi ekonomi.
Selepas tamat tempoh Dasar Ekonomi Baru iaitu 19701990, Dasar Pembangunan Nasional telah dilancarkan
oleh Tun Dr. Mahathir Mohamad pada 17 Jun 1991 (R.
Kuberan,Foo Kok Man, Mohd. Azmi Ahmad, 2009). Dasar
Pembangunan Nasional ini menyambung matlamat DEB
dan objektifnya adalah untuk menjadikan Malaysia
sebagai Negara maju, meningkatkan perpaduan dan
kerjasama antara kaum. Perpaduan negara menjadi
matlamat DPN kerana masyarakat yang bersatupadu
adalah penting untuk memperkukuhkan lagi
kestabilan sosial dan politik dan mengekalkan
pembangunan ekonomi yang berterusan. DPN
menetapkan satu langkah ke arah membolehkan
Malaysia mencapai taraf sebuah negara yang maju
dalam semua segi iaitu dari segi keadilan sosial,
nilai, etika dan moral, kestabilan politik, kualiti hidup,
kecekapan pentadbiran kerajaan, dan kecemerlangan
ekonomi. Selain itu, di bawah Dasar Pembangunan
Nasional juga, kerajaan telah menumpukan usaha untuk
menggalakkan pembangunan seimbang dalam sektor
ekonomi dan sosial serta penjagaan alam sekitar. Dasar

Pembangunan Nasional juga turut menggariskan usaha


membasmi kemiskinan dalam kalangan golongan miskin.
Selain itu, dasar lain dalam aspek ekonomi yang telah
diperkenalkan kerajaan dalam usaha memperbaiki
ekonomi Negara serta mengekalkan perpaduan ialah
Dasar Wawasan Negara. Dasar ini merupakan gabungan
Dasar Ekonomi Baru dan Dasar Pembangunan Nasional
dan ia merujuk kepada cabaran strategi Wawasan 2020.
Objektif dasar ini ialah membasmi kemiskinan dalam
kalangan kelompok kecil miskin di kawasan Bandar dan
pendalaman tanpa mengira kaum, kumpulan, suku kaum
minoriti bumiputera di Sabah, Sarawak dan Orang Asli
serta menyusun semula masyarakat. Ia juga bertujuan
untuk mewujudkan masyarakat yang saksama melalui
pembasmian kemiskinan.
Dari aspek pendidikan pula, kerajaan telah melakukan
usaha untuk mengekalkan kemerdekaan dengan
memberi penekanan kepentingan kemerdekaan serta
pendedahan kepada perjuangan pejuang kemerdekaan
dalam memperjuangkan kebebasan Negara. Anak-anak
muda perlu diajar menyelami kesukaran pejuang dahulu
dan betapa peritnya kehidupan dibelenggu penjajah.
Antara langkah yang diambil oleh kerajaan dalam hal ini
adalah dengan penaiktarafan mata pelajaran Sejarah
oleh Kementerian Pelajaran. Kerajaan juga
mengumumkan bahawa mata pelajaran Sejarah bakal
menjadi mata pelajaran wajib lulus bagi peperiksaan
Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) mulai 2013 dan
dilaksanakan sebagai mata pelajaran teras mengikut
Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) tahun
berikutnya (Berita Harian, 2010).
Selain itu, kerajaan juga telah memperkenalkan Dasar
Pelajaran Kebangsaan yang termaktub dalam Akta
Pelajaran 1961 yang berteraskan Penyata Razak 1965
dan Laporan Rahman Talib 1960 (International Law Book
Series,2000). Dasar pelajaran ini digubal untuk

menyatukan kanak-kanak daripada semua bangsa di


dalam Negara dengan menggunakan satu peraturan
pelajaran yang meliputi semua bangsa dengan
menggunakan bahasa kebangsaan sebagai bahasa
pengantar.
Perpaduan Negara merupakan matlamat utama Dasar
Pelajaran Kebangsaan seperti yang dilaporkan dalam
Penyata Razak 1965. Unsur-unsur dan nilai yang dapat
memantapkan perpaduan telah dijadikan teras Dasar
Pelajaran Kebangsaan. Bagi mencapai matlamat
perpaduan Negara menerusi sistem pendidikan, Penyata
Razak 1965 dan Penyata Rahman Talib 1960 telah
menggariskan tiga teras utama iaitu sistem
persekolahan yang sama bagi semua, Bahasa Melayu
sebagai bahasa pengantar utama di semua peringkat
persekolahan dan kurikulum dan peperiksaan sekolah
yang sama kandungan dan bercorak kebangsaan.
Selain itu, pendidikan di Malaysia juga berpegang
kepada prinsip bahawa pendidikan perlu diberikan
kepada semua orang tidak kiralah mereka orang yang
berupaya atau kurang berupaya. Pendidikan adalah
untuk semua, tanpa mengira status sosio-ekonomi atau
kedudukan sosial. Dasar ini adalah untuk mengelakkan
timbulnya isu yang boleh menimbulkan perpecahan
dalam perpaduan rakyat di Malaysia melalui perbezaan
penerimaan ilmu.
Dari aspek politik pula, kerajaan memastikan keadaan
Negara sentiasa dalam keadaan aman dan makmur
serta adil dari segi pemerintahannya. Pemerintahan
berbentuk demokrasi di mana hak untuk memilih
pemimpin ada di tangan rakyat adalah salah satu
langkah agar pemimpin yang dipilih oleh rakyat
menjalankan tugasnya berdasarkan kepercayaan yang
telah disandarkan oleh rakyat kepadanya. Dengan
pemilihan pemimpin mengikut pilihan rakyat, rakyat

dapat memilih pemimpin yang dapat memimpin Negara


dengan baik dan mengekalkan kemajuan Negara.
Dari aspek sosial juga, banyak usaha yang telah
dilaksanakan oleh kerajaan. Rukun Negara yang juga
dikenali sebagai de facto Malaysian pledge of allegiance
telah diisytiharkan pada 31 Ogos 1970 dan ianya adalah
salah satu dari usaha kerajaan untuk memupuk
perpaduan di kalangan rakyat Negara Malaysia (Choong
Lean Keow, 2008). Di dalam Rukun Negara telah
digariskan norma dan etika budaya hidup, daya usaha
dan pemikiran yang perlu diterapkan ke dalam sanubari
rakyat Negara ini. Ia juga menggariskan ikrar yang
perlu dihayati oleh warganegara Malaysia. Ianya boleh
dianggap sebagai falsafah hidup rakyat Malaysia.
Selain itu, dasar lain yang telah diperkenalkan oleh
kerajaan ialah Dasar Integrasi Nasional. Dasar ini adalah
bertujuan untuk menyusun semula masyarakat dan
membasmi kemiskinan pelbagai kaum untuk
mengeratkan hubungan silaturrahim. Dasar ini
mempunyai objektif seperti menjaga keamanan Negara,
mengelakkan semangat perkauman demi kemajuan
Negara, menggunakan kebudayaan yang sesuai untuk
diamalkan oleh semua kaum serta meningkatkan
toleransi dan saling mempercayai antara kaum.
Antara strategi yang telah dijalankan di bawah dasar ini
ialah mewujudkan Ruku Tetangga dan perjumpaan kaum
di setiap taman perumahan, mengadakan sambutan
kongsi raya untuk menggalakkan setiap masyarakat
berbilang kaum memahami budaya satu sama lain,
mengawasi kumpulan fanatik agama yang mencuba
memecah belahkan perhubungan baik masyarakat serta
yang terakhir ialah menggunakan bahasa Malaysia
untuk menggalakkan komunikasi.

Email This BlogThis! Share to Twitter Share to Facebook

BORANG SET INDUKSI


MATA PELAJARAN
TINGKATAN/TAHUN

:
:

BAHASA MELAYU
TAHUN 6

TOPIK

KELUARGA ANDA

SUB TOPIK
TEMA

:
:

IBU-BAPA
SAYANGI IBU BAPA ANDA

OBJEKTIF P&P
MEREKA

MURID PERLU MENGASIHI IBU BAPA


YANG BERSUSAH PAYAH MELAHIRKAN

DAN
MEMBESARKAN MEREKA.
MASA
5 Minit

FASA
Induksi

AKTIVITI

CATATAN/ABM

1. Murid diperlihatkan dengan


potret ibu bapa.

2. Guru menyanyakan soalan


samada mereka menyayangi
ibu bapa mereka.
3. Murid menyebut nama ibu
bapa mereka masing-masing.

Gambar :1. Ibu Bapa murid


2. Kertas lukisan

4.

Guru

menyuruh seorang murid


berdiri dan menyatakan
perasaan beliau terhadap ibubapanya samada sayang atau
sebaliknya.
NAMA GURU

SEKOLAH

SJKC YUK HWA TAMALANG, KUDAT.

SAKARAN BIN TAHIR

Você também pode gostar