Você está na página 1de 4
ASTERIX OLYMPIUS VOCABULARIUM FECIT H.1. WALKE ter veri m Fran cippos exhibére, hb, bites Hinkestoineauslatern to dalver mens ‘dedilus., um aliewirel einer Sache ningogeten, to abandon os ‘ovora (adv) in der Tat, enetiet, mati, enetecto contra ade) sagegen, onthe other Nand, par conta, Dtympiavincere is Olympia siagen. towin in Olympia, gagner & Olympla, stipendla tacere Dienst tun als Soldat, 10 seve (as 2 Soldien faire son paginas Faletus,- m Champignon, mushroom champignon), champignon,prataiao, 1? do you really think 50 ‘liquid mit in mentem vanit mir flit eras cin, I've Go! an idea, j'ai une ie dos placenta ovorum Omeett, omelet, omelette, oti francesa) ‘ublills, 6 fein. delicate, délicat, fino, delicado palatum, in Goschmach ast, gout, sapere, cabo ingen, a bring rouble, faite des enn, pagina? blandus,-,-um senmovenierech,fatterng tateu,lsinghiaro, ison} {uidem (adn, sionar. certainly certsinamentsicuramen Spporetua,-a-um hortich, mogrficen, magaliaue, magnify (lobules im Kupelenen, smal Dal. globule, plobulo,glodulo sumptue usm Kosten, cos 1, gostoa tleaginusa sm vor Olbaum, othe sive tee liner, da avo, proticere, tee, tectue Eolg haben, tobe fesgymnasticne Sport sports, spor, sport, deporte Tidvel, ine Zuversicht, confidence, contianes, isvca, contiones (ue), sul pretest (che), conta excusa de) compels a per apri m Wikdsenwei, (il) Boar, angler, cing, bal ‘liquem invictum reddere jemanden unbesiegbar machen, 10 make paginas ‘enat (dep) jagen, tochase,chastor,caccive, cazar tliquem allquaro sequarejomandern in ol. glaichkomaen, to match 0, iaculator iaculi Speerwerle, thrower ofthe javelin, lanceur de javelot, fvocare heraustorcein to challenge. dster,sisare, eter Dusit fonis | Favetkarpt, pomlism. pug pugiato, pugilato ancratiom, i Alkampt, aloud fighting panetace (atte e UGH texigi, un, -uum seme. fra chit ingherino, aco {ente, ten bsgean to understand, comprendte, comprendee oe soem Seopaa, rum Bocon {uo vi ep) citn, tore. aller 8 cheval. andare a cavalo. a cabal moment eine Sache von nochster Bedeutung, smater of ati, lonis{ Staatsbosuch, oficial vist wisi oilelle, visita uticial pagina 11 nium rdngere eg, ractus) don Mut nomen, tdiscourage, fieccurager scoragg are, dsmorataat ‘cum anima eoneirare berlegen, oink ovr rte, attra, ‘estimentum, 4m Kloicungsstuck, garment, vitement, capo dvestiavio, Uetigere fost herablieten, nate: to spl xorser, verse, doramer Certamina dere edi, actus Wettkamgte veranstalten, toctganize tions oiganiser dos speuves, crganiazere competion, organiza praesigio aicuius tectus unter jemandes Schutz, under the auspices, sou: ules ab emis Wallonruhe cease, tye, equa, equa pagina 12 ‘memorablis, bemerkenswert, remarkable, emarquable, notevole. notable voluntatem prastare cn guten Wien zeigen, to show one's goodwill ate pravve de bonne volonts, dmoatare buona voiont, demostar buena accomodate anpasson, to adap! 0. tosh, s'auapter a, adattas, adaotarse blandit schmeichon, to Hater, ater. bland, adular ettel 9e01 hor give to me! donne mai dammit dame! assis, easel | Helm, helmet casque, cma. yolmo ‘move oclus! tonegt even schieie get moving faster avancoz pls wie! pagina 13 eulisperlad.jeinWelichen, awhile. un petit moment un momentino. persetutar dep, ortorachen. ro ven, enter ventieare, examinar Sollemmia.tumm'spicte. games jeur giactivegos paoina gon"? = egone? ich? me? mos? 0? eyo? tiem festum agere cin Fest ciern, to have ae, faite une et, tare una certaman praeparare einen Wetkampt vrbereten.to prepare 3 ompetion preparer une competition, praparate na competione, preparer una competicisn nomen ae eum i meen. ojo ups omgageenaenel fim Spal, crack Fonte, fessura,Hisura Golrarespinnen tote made fou. essare 92220, star majareta oes) ‘pprimore, presi, pressus unerucken, to oporess, poet. openimee rem in contarium convertereetas ins Gesentel vetkehip, to reverse sth renvrser gc. invertiva gc. convert. onal cantario pagina 16 trl unteichten, to infor, renseigna, nformare intormat ‘worodovales? ue gon’? are you all sight? ¢ava? comeva? cquetal? ureus eertamen Wella. race, course, corsa cariera atusinfans, nai infantis Sauging, baby, bebe, bebe. bebe praecédere,-cess-cessus vorandehan, to go hea aller devant brecodore.precoder baculum, dn Stock stick, canne,bastone,baston pe eontinre(eontinuy sich banertachen ta contralos, se contr. Yelulus, im Aitarchen oldman, mon views, veccho velo pagina 18 ‘masimus natu dor Ateste sony. a plus 460i pla veeenI0, 6 mas Wojo er parus ringer. to get. fomportrniportare cal vercedor hata! bah! bal et postorior pedis posteriors Hintorbein, hind lea, patie de derive, Zsmoapostotote, pala racera ‘meareratzen to scraen, orator. giatare.rasgunar ‘cauram agore ene Sacha veroten to represen the cauee represent la ‘ligons, lis gonav, precisely, ordsiment preisamente.preciamente Inopinatus, a, um ureraariot unexpceteg. nattoncu, inatiese. nosperado ‘otere atque Intereddere charston Protos enlogon to protest stars protester vivement, pratestare samente,protestar enérpeamente pagina 17 poleto, Joni Abroise, departure. départ partenza. panda nsvactio. done fUberfaht passage traverade travraata pasale Insidere, run structus gusrusten to equ, equiner aroveder, equipat commoditas, ais Bequeminke' comfort, confor common. comosisad figeta, ae Kojute2 Dia, 1 cabin2 de, | cabine 2 regene, 1 cabina temperare avegilchen, to palance balancer, temparare ular tollemni, ‘esti. solemn eolennel solanne solemne modus. 4m ¥etosin tone. a7 moda. melons rodum habere 1 Mai halton tose moderate. ste moder essere 2 den Toki Ralten, to keep time, garde le wiesure. osservate i tempo, Nevar (ings consringere tina -tetus sein Bund! sennarento pack up, ‘reson paguetfarfagott, har nate pagina 18 erga! versa! les go! ls! avant acant! Ir ondinem redigere edegl redactus) in Ordrang tring, to put stn ‘Groce mets on nc, matere ordi, ponar en eran ‘euarehus,-m Keptan, captsn, captains, captano, cin atne?~satiene? gener”. suelnty sear, bac, bastante ‘fas ex alquo pend es hingl von anandem a5 t0 depend on, dence do, ‘Spender 3s, depender de pagina 19 {er quests sum dep) Klages, to cornlain, se plaindre tagrars, qularse Paelum estes st voreinbort tis agieed upon c'est accord be accord, Sub diva unter relem Himmel, nthe apen aren pena allo scopert, at sob sive secundus, aestus secundim Flt, tie, mare, alta marea, maven alts Temigae ern torus ramen "amare ema feminise [dep sich enmnors,f remember, se souvenir de, coda lamentai (dep) jammern to lament se plane iamentars,lamantarse primus ord, pr ordinis erste Kasse, ist class, premire classe, prima ‘ulge adv) gewohlie, normaly rormatement, normatmente. nomalmente lo-fi m Passage pasconger. passager, paseaqier.pasaiero| 181 Kete, chan, chain, ealena, cadens, forum, in Petsene ahi, fous trust ‘usta ‘vorborare sehlagon to boat. bare. battre. golpear Siquor transvehere. vox -voeiusjomandon dborsotzen. to forty over. onduite de Fault eth, potae alla ea. pasar alg. turoum agote aren, rectus) Kusinchch au Lo Sot course for, motte Tteap cu. prondere ota, tomar rumee ‘vests, -um lebih lowly, prestigieve, amet, able aval, “e Sch, naval, aval, vale, naval Setoticere, fel, foetus sch erhlon, to rover co rpocer, ator pagina 20 Bostr ors m Krieger, wasror. querer, utter querer Eatio, onis| Posten station sistion stazioneestacion Sleeus,-s.umtrecken. dry. sec secco, 500 alutem aquae pare sein Holm Wasser suchen to seek safety inthe alud nel agua mergore, mers mersus versenken, to sink coulerattondare,echar al fondo {rgore,ursicringeln te push pousserspingereapretat ‘iam dare lie’ jernandem den Weg ireimachen, Pere to Inter passer qn. lasclarpassare dejar pasar ‘continee, iu snihaten fo.contain, conten, contenere, contenet folare avimarken, here: to remember noter, note, moter {guaestor, ois m Zahimestor purser commissairede bord, uticiale {Conta octal contadr ‘aviculatia, dae feeder, shipping company. compagnie maritime, soceta ‘inavigaione, compatia ravers {everentia, fae FHolichket, politeness, politesse.cortesia, cortesia Sortem deicee cas Los werien to cast os, rer Bla courte pail tare Sorta echaraeuertos pagina 21 [ide is? was wilt du von mi? what dou you want? que veux tu? che uoi?cque autres? ‘usm Brauch, custom, covtume, costume, costumbre Paral sm Aula grea syle, a grands Wai, con ande spese pagina 22 ure, auetus sum (zemidop) vormetvon to intoase, augmontor, ‘onepectus, ue m Auteehon, hore scandal, scandale,scandalo,escandalo Indigons, som Eishoimiseher ative. inaigéne, inaigena, indigena liquem udbrio haberejemanden vrspotie, to mock alse mouue de, burlars dh burlarse de “rbanias, tie eines Bonehmnen, ood manners, bonne conduite, buona Tatus (ates mack Prot, prot, profil, profile, peti ‘ttenee, tend fansus beoicigon. 1 offend. olfenser. offender, ofr peregrinus, Im Fremdor, foreigner. tanger sraniro. extranero Sholusidrachmalmina gricchisone Marten, Greek coins. monnate gracaue, ‘monstazione roca. monoda greca permutare umtauschen to change, changer, cambiaro, cambiar oneobrinus, im Vetter, cousin, cousin cusino, pina ‘damnum pat ep. oinen Nachteltnaban, to suler damages, subir du flommege solfre sano. sufi perulcios itergregatim rdinaturHascentese, travelling party, voyage ofganse Uingptoim comin viaje coloctvo Insua potestate esse sein eigener Het sai, to stand on oe own foo, Be Ihvede sa personne, essere pacrone cs stesso, na depender de nadie ovr! vorwsits! forward! en avant (alls! avant! adlanto! ‘rae poputars Pudi, publ, pudiote, puddle pubucldad eversonum, sin Gasihavs ina oie, auberge, lbergo, posada ‘aupo,-onism Wir inne pains 24 {nimumcontimare dae Saivsortraven stare, mprowes 0 sel Dracsioesse casein to be present. Are present, essere presente estat angulus, i m Ecko, corner, coin, angolo, rinean ‘edundove aligua re cre Uoormonge von etwas haben, to havea suet of Sceeplusa, um angenehm here ecceptod, acoapte, acceto, acepte pagina 26 Feunditas ats f Sequemichkoit,comrt, contort comodita, comodidad Aliatus-a,um {locker 2 verwohntcaioste,aoicaelioate eloase vino ote m Risener teaver, voyageur waggvator, vijete per, cep. eaptus ere, to conquer congue, conauistare, congulstar Auldieuntr ce sogenannten, socalea cts) coset! dicho) gina 26 ‘modu excédere(cesi,-eessus) weit gehen, ogo ofr alle top fin scossale (ad notwonsigerweise, necessary, nécessaivement, abstinre,abstinu nicht mitmachs Sstenoreida, abetenerse do digas liquo ites geschicht mit jemand aie an, ge, suecedoa ga. ul. occurrea alg. ‘ctor able (i siegen, fo wn, vainere,vincee, vencer igus, ons mPrans, pledge, consigne, pogne, sh amin care fartim! Flesch qoute inate (Dolmades). ine leaves ameshastultstostae Fieschspietchen Sulla, meat on spits, broche Bet es anda, spiedo con cao, azador con vane ius, mWassermelone, wat melon, pastequa,cocomoro, sandia ‘num resinatum Fetinn, Greek wine, vn ros vino grec, veo grog? {uleedo, inst Wonigeschmack taste, gost gusto saber ‘sssum witli Xalbsbvaten roast veal ride vea,arfosto titel, pagina 27 theres ene Tans, dance, danse, danza bale Processus cere ertsciite machen, tomake progress, tare des progres, sais tater age. age.cta e090 pepina26 minticus, tngee tnt Hetus gestalton, to shape, former, formate, format lnlongiudinem prtinere sich in dletangeestckan, hee: fo havea long aneuder, clus. elusus echisen, to conclude, conclure conchaere, ésleeus-elm Schuh, shoo chaussure scarp, rapato pubes, 1 Jugend, youth jeunesse, loven,javentua fclum est deallque cst um omanden gescheher s,s done fo, cost tum wundorbar, wonderful, mera, meraigioso, pagina 29 ‘ude cusus sum omidep, wagon, tocare, ose, 0880, osar Mas, tots m Blut bloom feu Hoe, or squid congregatumhabere ctwas vorsammalthaben,tohave brought {ogete,avatrtounsvere unit, tener reunide, = allquircontorom eer emancon in Kents Steen, to inform so, Fersegnoran, nfrmare qd informar aia, pinguis eel, stout, corpulent. pingue, pingae 8 estilo usgue ad verticem von unten bs oben, om top to foe de pled en ‘mnie adv) ganz. completely, complétement, completamente ‘olficlum, ain Bure, oftee, bureau, utile oticina Ingriti‘onisAnmeldung, neenption, inscription, icone, insetpeién pagina 30 exert, ris m Trainer, coach, entaineu,allenatoe,entenedor pollcem promere, press pressus di Daumen drucken, lokeas 6 lingers ‘290 equidem ich memorseits, | Yor one: moi. je ¥9. ° aoinaat anton, sonisAnstrenqung, itor etor stots, estuerzo ona altare Getage abhaton, nave carousas are es esting, fare ‘esa (ep aqua a sion emmanren von eas, olive on se nour de \icinia, jae f Nachbarschafl, neighbourhood, voisinage, vicinanea, mmiserandus,-a,um bekiagenswer, miserable, regettale, depiorevol, Fespuete,respui vorschishen,toretuse reluser.ivtarerehuser tatlosune, um ekehat disgusting, cageutan naveeaponce lus, us m Fab, grub, Boule, porcheria bazotia pagina 32 fucleus,-elm Ker, kere! noyav. neccilo, peta Imeultus, s,-um unziviser unciulizod. barbare,barbarco,parbaro sidmano bis zum Morgen, ull morning, husqu's aus, fine al mattno, vente aqua ib expire sich en Bauch metas votehager, of perdtus,-a,-um dekadent decadant, decadent dacagenta, decadente Bursigala, 201 Bordeaux. drom) Bordeaux. ce) Borcemss bordea) a) ‘ordeaux ide) Bordoaun 'gnominiam afférre (atl alatus)Schandebringen to bring dishonour on ventiosus.-a,-um voligetessen, crammed, atte. timpinzato, apipado vino mersus esaten sloshed. so ubbrisco, bortachs Sanllag, ais Vermin. acon raison agione,saron ‘Secimbere,-cubul-cubitus sin y Tisch legen, ole Valeast ganab don wont! good bye! salut! cio! adi! pagina 34 Convent os stim, neve t's ru, cest wal 8 veto, es verdad repétere, peti, potitus wiederautnehee mmonsa Gang course. plat sortata pls Aiscobolus, | m Diskusareror discus tower, ciscobolejanciatore del pagina a5 Uisigothae,-arum m Wvesto0ten, Visigothe, Wisigohs,Visigot Visigodos Immo vero ganz im Gegantell an the contrary, au eontrare, al conti. al aliqua‘eobstingscere tp vor evs stan, ob paralyzed, te ‘snimo deticre (tet, tectus} dn Mul sine lesen, ilove courage, perdre 4G sllentium compeitore pul -puleus) um Sohwoigen bringen. toimpose pagina 96 Siler. sill schaeigen, hee: tobe quiet, se tie, acere, calarse fexplanare cklaren, to axplain, expliquer splegare explicar ableereimorem ee. ects cle Futch atvon lassen, to lose 0's eas nal, -consus)jemanden antoven, nae: Sulicre tee fectus gngen, to be enough, sufi, bastare,bastar Texantionoa Ant Toptgesets anit tla ovat marmite, eae antipaio'o ley antimarmta pagina 37 Subtle ein, subtle sup, sore, sunt arona,-ae Sand. sand. sable. abba, arena fomniare tauren to dream réver sognare, sonar pectatn, iis Zusehauorn female spuctater,spectance, apettatric, epectagore pagina 38 ‘anlmos atendore (tend. [aiontion stave tena, tener cuicado ‘ontinentis ae! Selbstbehorréchung, lt conto, conte de soiméme, Sutocontaia, dominio de si mismo evrenta, igo wont facnung), Rete: respect. respect, spe, ‘amizationam movére (mot, motus) Aulschenevragan to cause stir se ls iorandum dare cinon Els ablogen, to sant an oath, préerserment, prestare givramento prestrjuraments lupiter Heres, lvls Herel der norkesiche Zaus, Zeus Heros (name, rnomnome. nombre) Seelus committere (mil, missus) ain Verbrechen Dagenen, to commita hime, commettfaun crime. commettee un date), porpetar un ctimen Siieu maledieae (din -aiewas)jomanien sckmanen haze "2 S\aspheme, basphemer,bestemmioe,bastemar ‘vovére vos, vols goloben ere to swear, jure, gurare jurat Tspoir leno d belle speranze leno de esperanza ‘Hiauten neve bunch bande, fla turoe tratercul, im Brogerehen, ite brother, éte,ratelline,hemento lesen sein, tobeiinpata, ere import essere ‘culos ade converter vert, versus) die Aulmerksambeit au sich2iehen, pogina 39 (xeurTre, cur, cursus staren to start, prendre ecepart partite, salt ‘minster publicus, ministé publil ofinele Heifer. oliial aici, utes, ‘ali, sin a8, are ae, par Demet, amipa popes) crcicene, pers. out, proao, Perum (ade) 24 Wenig. too iti, rop peu, troppo poce, demasiado poco aelum, iniima climate chmat shma, cima Ser serie mercial suche Lut the sin the south aie du Sus aria de {oedus, 2, um scheulich, antl, abominable, abominabile, abominable habits, ism Yerhalten, Behaviour, comportement, comportament {erro tu, latus etragen, to bear, supporter. sopponar,soportar imermiesio, lenis Unterorechung. interruption. inti, ntaruxions, ontinuae fottselzen to conte continuer continua, continust Wctaio, nis Fingkampr, testing, ute, lot, ene hui! med! dann eth hin! 3 bas! abbasso! bao! slap Onrfeige. box onthe ear, il, eval, bototaga aluber ea, -bre gesund, wholesoine, salubre, salu, sure pagina 41 Dontites cis m Priester, rest, gréie, pete, sacerdote sedi oseus on Vorets ute, to pre pirere, peper., partus, pariturus pat. fu at) eringen, here: town eager ‘uadaghare ganar [Soper es it Kar, scar, West cla, chiar es claro Alloa, os lectus aniockonaltact, ator atrro ater ieee, tech fects felon oak, manquer, mancare,faltar [gusestum deere Goaion machen, toreaize a poli, obtenirun peti un Profito. obtener un benefico cus interes allcuius rl jemand it an etwas ineressiert. 5.0.6 intersted in sit. anestnleesse age. cd eintetessato age. alg.esta interesado.on ue quzestionem absoiver solv, soutus) in Problem losen,osolves Broblam. réxoudre un probleme raolere un problema, resolver un problema lsssudncere ei, suelus alleuius rei sich gowannen an etwas, fost usea fo, shobitverd, sbtuarto, acostumbrarses pagina 42 Idiom Feservate vorbehalten, to reserve, reserve, iservae, reser bene eveniat! es mage acingen' here gocaluck! bonne chanca! Buena fortuna! saue tenga suerte! num fa morgen, for lomorow, pour demain, per domani ara hectu nach, at night la ni, durante a note, durante a noche bibere, ib trinken, to dink Doi, bere, beber alu, um shlau, wily, 1086, 100 astto pagina 43 uspleatl (ep, vermuten, to suspect, soupgonner.sospettare, sospechat vale eb wohl ere: goodbye! aurevor' ciao! jadios! Sppetere, peli, petius nanen. toapprosch,» approche, aporessimars Smbulatlo, doris Spaziergang, walk promenade, passeggiata. paseo Consocitus, um pal pet. pass solicarsch,soliday,soiale, foldana.solaare. pagina 44 ‘agar (dp) sich herumtoibon te hang around. Ser, vagare, vagar omnom rpétore wecersinschlaten,tlalasleep again, seendorn Naggormantarsi adormacerse de nuevo tliugeurae sich um romde Angolegenmelton kUmmern. to itorore with Sth, semblergo,imnischiarsigl, mezzlarsa de forstan (eum eontuneti valet porape, peut te, free, culzhs furan (dep) tenon, to cea, voor, tuba, robat bole, one Sandal, sandal sandal, sancalo,sandalia gina as ulus atque humanitae Kulu’ une Zviieation, culture an ciilzation Sutureeteiiisation cultura eeliizzazone, cultura y cuilaacion conzliim epee (eeph, eaplus sich entcchiiaBen, to Mako UPO's mind. se Steir doctgers aeciatse ‘Sul conicre i aliquam em ainon Sick in etwas werten, fo havea look St eter uncoup das) sur dare un ocehata a eshar ura nada evetacer, fee, tactusivormactien,toemply vider. vuotate,vacar ‘esidore, sea, eoeaus sich ston. to sit down, vasseat,sedors sentarse tenera, emul Degteten ere to undersiand, comprendre. cape. entender {esigerare brautnen, to noes, avr besoin de, aver oisogro ds necesitar ‘docs, eunbslemoar unteachable. ncorise tou), ineorreg ie, incowegiole Inlammato, oni Begesterung, enthusiasm, enmnousiasme, entusiasmo. ‘os paler apinionem convent die Sache nimmt einen unerarteten \Vevlauh nee te take an unewpectes win, pronar une fourmure mettensue voitrs air morovria, dar una volta mesperada Solum, in Boden, ground, eran, errno, terreno Drastetite-hubenuncen toutsip. coubler lrepassare, tomar la pagina a7 Evagestum, in Pages, platform seaium,pocium, pode. estrago ‘raimbus instructs ingred ep} in Pah onc ied marsenieren, to match In fisrmarcherenranq,marcine i a, marchar enti Intercesstonem facere Elnapruch emaben, hats 1 protest, pyteste, pestus cull, pastus sul Schwsinatra8, ner: grub (tor pigs) cachosnene [eoute poreheria, porguoriabazoia) ‘onrgor, argu argutus beschuldigen to accuse, accuser, accusare ‘eusaio, nls Beschuldigung. accusation, accusation, accusa, imen,eimini n Vorwurt reproach, epreche, hmprover,reproche audatorovem Better, ches, chou, Wodatore.tampose aevuleus, ea, -aum blau ue, leu, azzuro,azu! pagina 48 onaliom habére beraechlagon, to deliberate elivete,delibarare. Sliquiin conspectsanimi tenéte etwas vor Augen haben to have before o's tyes, avoir soustes yeux alcospetto dg. mirar ule. liquid alicui nonor est etwas gerechtjemaner zur Env, tobe an nonour forbo. etre unnenneurpour@n.. essere un onore per @d.,estarunnonor paraia, Sliquem aliquid dicorojomanden 2u etwas erennen, 10 appoint so.sth rommergn ae. neminarega ge. nombar alg ue

Você também pode gostar