Você está na página 1de 16

0

Studentica: Anja Leko


Mentorica: Vladimira Bonjak
Osnovna kola Stenjevec,
Bolnika 92,
10 000 Zagreb

PISANA PRIPREMA ZA IZVOENJE OGLEDNOG SATA ZA


NASTAVNI PREDMET LIKOVNA KULTURA

KOMPLEMENTARNI KONTRAST

5.razred
k.god.2015./2016.

Zagreb, 08.02.2016.

1
I. CILJ I ISHODI UENJA U NASTAVNOJ JEDINICI

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJ NASTAVNOG SATA:


Uenici e prepoznati komplementarni kontrast te e to znanje primjeniti na
rjeavanju likovnog problema.
ISHODI UENJA:
Znanja: Uenici e biti sposobni prepoznati komplementarni kontrast na
konkretnim ilustracijama
Vjetine: Uenici e primijeniti princip komplementarnog kontrasta u izradi
vlastitih radova
Zauzimanje stajalita: Uenici e prepoznati komplementarni kontrastu svojim
i tuim radovima
Meupredmetna tema (osobni i socijalni razvoj): Uenici e razviti
samopouzdanje i sigurnost u osobne sposobnosti i identitet.

2
II. DIDAKTIKO-METODIKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI

Razredni odjel:

5.razred

Nastavna
cjelina/tema:
Etape nastavnog
sata:Kom
plementar
ni
kontrast

BOJA

Nastavna

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Priprema - 2 min.
Uvodni dio - 5 min.
Obrada nastavnog sadraja - 8 min.
Ponavljanje nastavnog sadraja 4 min.
Uvoenje u likovni problem 5 min.
Glavni dio, likovni problem 60 min.
Zakljuni dio (evaluacija) 5min.

jedinica:
Tip sata:

Obrada novog nastavnog sadraja

Nastavna tema:
Kljuni pojmovi:
Likovni
problem:Autopo
rtret
Motiv:
Oblici rada:
Metode rada:
Metoda razgovora,
promatranje,
usmeno izlaganje,
metoda
demonstracije,
metoda dijaloga,
praktini rad,
brainstorming,
mentalna mapa
Mediji (nastavna
sredstva i
pomagala):
Korelacija s
predmetima:
Meupredmetna
tema:
Literatura:

Komplementarni kontrast
Komplementarni kontrast, likovni elementi
Primijeniti 2 komplementarna kontrasta na autoportretu
Frontalni rad, diskusija, dramska vjeba

Powerpoint prezentacija s likovnim primjerima i


fotografijama, raunalo, projektor, ploa
Priroda- Stanica
Osobni i socijalni razvoj
a) Za uenike:
1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupi, Moje boje 5,

3
Udbenik za 5.razred likovne kulture,kolska knjiga,
Zagreb, 2014.
b) Za nastavnika:
1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupi, Moje boje 5,
Udbenik za 5.razred likovne kulture,kolska knjiga,
Zagreb, 2014.
2. Draen Jerabek, Gordana Jerabek, Blanka PetriecFulir, Natalija Stipeti-us, Likovni sat 5, Udbenik
za 5.razred likovne kulture, Alfa, Zagreb, 2014.
3. Marcel Bai, Jadranka Mireni Bai, Uvod u
likovo miljenje, kolska knjiga, Zagreb, 1996.
4. Nastavni plan i program za osnovnu kolu, Zagreb,
2006.
5. Nacionalni okvirni kurikulum za predkolski odgoj i
obrazovanje te ope obvezno i srednjokolsko
obrazovanje, Zagreb, 2011.
6. Gordana File, Dunja Jeli, Nataa Juri Stankovi,
Valentina Lugomer, Marica Motik, Branka Peaver,
Ksenija Roman, Marija Tuksar, Zamisli, doivi,
izrazi!, Dramske metode u nastavi hrvatskoga
jezika, Hrvatski centar za dramski odgoj, Zagreb,
2008.

4
lll. RAZRADA NASTAVNOG SATA
ETAPE
NASTAVNOG
SATA
(1. sat)

1. Priprema
(2min.)

2. Uvodni
dio
(8min.)
Danas emo
se baviti
jednim
zanimljivim
likovnim
problemom.
Da nam to

STUDENT

- pozdravljam uenike i
objanjavam im da u danas
odrati dvosat
(Dobar dan svima, ja sam
Anja Leko i danas u vam
odrati nastavu. Nadam se
da e Vam biti zanimljivo i
pouno.)

UENIK

OBLICI
RADA

-rasporeuju se na svoja
mjesta u razredu i pozorno
sluaju

- frontalni
rad

- dramska vjeba

- razgovor

Uenici surauju u nastavi


tako da odgovaraju na pitanja

- sudjeluje u nastavi tako da


igraju igru (prvo zapisuju
svoje osobine, zatim itaju
tue i meusobno
komentiraju i otkrivaju o

promatranje

METODE
RADA

-razgovor

- papiri

NASTAVN
A
SREDSTVA
I
POMAGAL
A

5
bude lake za
poetak emo
odigrati jednu
igru koja se
zove moja
otmica!Da li
je netko ve
igrao tu igru?

Podijelit
emo se u pet
skupina po
estero
uenika.
Svatko je
dobio jednu
omotnicu. Na
vanjsku
stranu
omotnicenapi
ite tri svoje
osobine koje
su svima
poznate, npr.
Dobar
prijatelj,
poten,
pravedan,...
Sada otvorite
omotnice i
izvadite tri
papiria te na

kojem ueniku je rije)

- odgovaraju na pitanja
studenta, priaju o tome to
im se svidjelo u igri i o tome
to im se nije svidjelo, to im
je bilo zanimljivo...

6
njih upiite
vae tri
osobine koje
znaju samo
osobe koje
vas dobro
poznaju.
Kada su svi
napisali svoje
osobine
stavljamo
omotnice u
kutiju.
Sada neka
svatko uzme
jednu kuvertu
i odluite tko
e prvi
krenuti. Dok
jedan ita
osobine, prvo
one na
vanjskoj
strani, a zatim
one unutra,
svi pozorno
sluaju i
pokuavaju
otkrit o kome
se radi.
Kada su svi

7
gotovi jo
kratko
popriamo o
tome kako su
doivjeli igru.
Da li vam je
bilo teko
pogoditi o
kojoj se osobi
radi? Jesu li
vas neke
osobine
iznenadile?
3. Obrada
nastavnog
sadraja
(8 min.)

Dok ste igrali ovu igru jeste


li primjetili da neki vai
prijatelji imaju suprotne
osobine. Moe te li mi rei
neke suprotne osobine?
"Bismo li mogli povezati
osobinu s nekom bojom? Ima
li netko neku ideju?"
Na zidu je zaljepljen
Ostwaldov krug boja.
Vidite ovaj krug na ploi, to
se zove Ostwaldov krug boja.
Moete li mi tu nai suprotne
boje? Ako netko misli da zna

-razgovor

- usmeno
izlaganje

- odgovaraju na pitanja
studenta
- razmiljaju o moguim
rjeinjima problemima koje im
student postavlja
- jedan uenik dobrovoljac
dolazi pred plou i pokuava
otkrit rjeenje problema

-razgovor
-diskusija

- razgovor

powerpoint
prezentacij
a

8
neka doe na plou pokazati?
Kada uenik pokae boje
priamo o tome po emu su
boje sline, a po emu
razliite.
Sada emo otkriti jo jednu
suprotnost boja. Pozorno
gledajte ovaj crveni krug!
Na ppt prezentaciji im
pokazujem veliki crveni krug
te im kaem da ga gledaju,
nakon nekih 20 sekundi
pokazujem im praznu plohu
na kojima e vidjeti zeleni
krug.
Vidite li ita na ovoj bijeloj
plohi? to mislite zato je taj
krug zelene boje? Idemo
vidjeti kako su boje posloene
na ovoj krunici boja- crvena
je nasuprot zelene, kako
dobivamo zelenu boju? Dakle
nema nimalo crvene u
zelenoj boji. Ovaj efekt koji
ste sada doivjeli gledanjem
u crvenu boju dogaa se zato
to mi u oku imamo tri
razliite stanice za tri
osnovne boje. Sada dok ste

- uenici raspravljaju sa
studentom o razliitim
kontrastima boja

- aktivno sudjeluju u
eksperimentu i pokuavaju
otkrit to se dogaa u
ljudskom oku prilikom
izvoenja eksperimenta na
nain da odgovaraju na
pitanja studenta

brainstorming

-izlaganje
- rasprava

- izlaganje

- rasprava

-ploa,
raunalo,
projektor

powerpoint
prezentacij
a
-ploa,
raunalo,
projektor

9
gledali u crveni krug najvie
su radile stanice za crvenu
boju pa kad je dola bijela
ploha te stanice su se ile
odmorit pa su se vie
aktivirale stanice za plavu i
utu boju. Zato smo vidjeli
zelenu boju.
Danas emo priati o vezi
primarnih i sekundarnih boja
koja se zove komplementarni
kontrast. Zvui komplicirano,
ali je jako jednostavno. Idemo
vidjeti to to znai. Tko mi
moe rei to znai kontrast?
Moe li mi netko dati jedan
primjer?
A zna li netko to znai rije
komplementarno? To znai da
se nadopunjava, dakle
komplementarni kontrast je
suprotnost koja se
nadopunjava, kao to ste
sada vidjeli.

Idemo sloiti
komplementarne parove.
Sada smo ve imali crvenu
i...? Plava i ...? uta i ...?

- odgovaraju na pitanja
studenta ?

- prisjeaju se suprotnosti
osobina koje smo ve
nabrajali na poetku sata i
kontrasta u bojama
- prisjeaju se kratkog
eksperimenta u kojem se
zelena nadopunjavala na
crvenu boju

- uenik slae
komplementarne parove

10
Moe li jedan dobrovoljac
doi i posloiti
komplementarne parove da
svi jasno vide?

4.Ponavljanj
e nastavnog
sadraja (4
min)

Zatim im pokazujem
reprodukcije na kojima
trebaju otkriti
komplementarni kontrast.
Prvi primjer je Van Goghov
autoportret s povezanim
uhom.
Primjeujete li ovdje
komplementarni kontrast?
Koji dijelovi? Moe li mi netko
doi pokazati na
reprodukciji?
Jeste li moda ve uli za
tog umjetnika? Zna li netko
neto o njemu? Kako vam
izgleda, da li je sretan? Da li
je ivi lagodnim ivotom? On

- aktivno sudjeluju u nastavi


tako da odgovaraju na pitanja
studenta
- trae komplementarne
parove
- pojedinci dolaze pred
reprodikcije pokazati gdje se
nalaze komplementarni
kontrasti
- odgovaraju na pitanja
studenta

- frontalni
rad

- razgovor

- ppt
prezentacij
a

11
je ivio prije stotinjak godina i
u jednom trenutku svog
ivota odluio je postati
slikar. Nitko i njegove
obitelji, osim brata ga nije
podravao i nije prodao
nijednu sliku dok je bio iv.
Ovaj portret je nastao u fazi
dok je bio u depresji.
Pokazujem im jo jedan
autoportret.
Evo jo jedan van Goghov
autoportret koji je nastao
ranije. Primjeujete li tu
komplementarni kontrast?
Moe li netko doi pokazati

12
5. Uvoenje u
likovni
problem
(5 min)

Jesmo nauili to je
komplementarni kontrast?
Moe li mi netko jo jednom
ponoviti?

- frontalni
rad

Sada se sjetite vaih


osobina koje ste zapisali u igri
na poetku sata i pokuajte ih
prikazati na svom
autoportretu i to ete
napraviti tako da koristite dva
-uenici vade pribor i sluaju
komplementarna para- jedan upute
za portret, a drugi za
pozadinu. Dobro razmislite
koji bi komplementarni parovi
najvie odgovarali vaoj
osobnosti!
Moe li netko ponoviti koji je
likovni zadatak?
"Odlino! Tehnika kojom ete
raditi dananji zadatak je
tempera. Imate li svi pribor?"
Pokuajte u svom
autoportretu prikazati vae
osobnosti. Nije potrebno da
izgleda realistino, ve da se

-uenici ponavljaju koji je


likovni zadatak

- metoda
demonstracije
- usmeno
izlaganje

powerpoin
t
prezentacij
a,
raunalo,
projektor

13
vidi va karakter.

- razgovor
-individualan
rad

Na ppt prezentaciji piu


detaljne upute zadatka

5. Glavni dio
- likovni
problem
(60 min.)

Pomaem uenicima ako


imaju neki problem,
provjeravam kako im ide,...
Usmjeravam im panju na
izraavanje svojih osobina i
na to da koriste boje u
komplementarnom kontrastu.

-uenici kreu raditi na


likovnom problemu, pitaju ako
im neto nije jasno, moda
meusobno komentiraju to
e napraviti

14
6. Zakljuni
dio,
evaluacija
(5 min.)

- rasprava
Koji je bio dananji likovni
- uenici analiziraju
problem?
Na kojim radovima imamo
- odgovaraju na pitanja
dva komplementarna para?
studenta
Koji su to parovi?
Zato su to komplementarni
parovi? to oni izraavaju na
ovom radu? Kakve karakterne
osobine?
Moete li mi izdvojiti neki
autoportret koji je jako
uspjeno prikazao karakter?
Kojom kombinacijom
komplementarnih parova?
to nam izbor boja govori o
njegovoj/njezinoj osobnosti?
Da li vam je neki rad posebno
zanimljiv? Zato?

- razgovor

15

lV. PLAN PLOE

KOMPLEMENTARNI KONTRAST

Você também pode gostar