Você está na página 1de 3

Rancangan Mengajar Harian Pendidikan Moral Tingkatan 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral


Tarikh : 24 Oktober 2011
Kelas : Tingkatan 5 Sains 1
Jumlah Pelajar : 30 orang
Masa : 8.20 9.00 am (40 minit)
Tajuk : Kanak-Kanak Berhak Disayangi dan Dilindungi
Bidang 5 : Nilai Berkaitan Dengan Hak Asasi Manusia
Nilai : 5.1 Melindungi Hak Kanak-Kanak
Kandungan Akademik : Hak-Hak Kanak-Kanak
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar pernah membaca berita-berita tentang penderaan kanak-kanak.
Hasil Pembelajaran : 1. Menyedari hak asasi kanak-kanak dalam pembentukan insan sempurna.
2. peka terhadap keperluan asas kanak-kanak.
Pendekatan : Penjelasan nilai, pendekatan berasaskan kemahiran.
Teknik : TOC, dan persembahan nyayian.
ABM : Video klip , Slaid power point , soalan berstruktur.

angkah Isi Pelajaran Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set Induksi

(5 minit )
Pelajar diminta menonton video klip
yang berkaitan dengan kanak-kanak yang
didera.


Guru menayangkan video klip
berkaitan dengan kanak-kanak
didera.


Pelajar mengaitkan nilai
moral yang berkaitan dengan
kandungan video yang
ditayangkan.
BBM
Video klip.
angkah 1

(10 minit)
Penjelasan nilai : Melindungi Hak
Kanak-Kanak

Membela, memberi naungan, dan
memelihara hak kanak-kanak bagi
menfamin kehidupan mereka yang
sempurna.
Guru menayangkan slaid power
point yang berkaitan dengan
nilai yang hendak diterangkan.

Guru menyuruh pelajar
membaca nilai yang
dipaparkan.

Guru menyuruh beberapa orang
pelajar untuk mengulangi nilai
yang diajar.

Guru menyuruh pelajar
menyalin nilai tersebut ke
dalam buku nota.
Pelajar-pelajar memerhatikan
slaid power point.


Pelajar membaca nilai yang
dipaparkan.


Pelajar yang berkenaan
dikehendaki mengulangi nilai
yang diajar.

Pelajar menyalin maksud
nilai ke dalam buku latihan.
Slaid power point
Buku nota.
angkah 2

(20 minit)
Hak-hak kanak-kanak di Malaysia.
1. Hak mendapat pendidikan
2. Hak mendapat rawatan kesihatan
3. Hak mendapat keperluan asas
4. Hak keselamatan

Guru mengadakan sesi soal
jawab dengan pelajar berkaitan
dengan hak-hak kanak-kanak di
Malaysia.

1. Tahukah anda apakah hak-
hak yang ada pada kanak-
kanak di Malaysia ?
2. Guru mencatatkan semua
jawapan yang diberikan.

Pelajarmemberi jawapan
berkaitan hak-hak yang ada
pada kanak-kanak di
Malaysia secara bebas.







Slaid power point
Buku nota
Guru menayangkan slaid untuk
menjelaskan hak-hak yang ada
pada kanak-kanak di Malaysia.

Pelajar-pelajar mencatatkan
nota ke dalam buku nota.
angkah 3

(5 minit)
Kesimpulan : Membuat rumusan
pembelajaran

Guru meminta pelajar-pelajar
mengulangi nilai yang
dipelajari hari ini.

Guru meminta pelajar-pelajar
menyatakan hak-hak yang ada
pada kanak-kanak di Malaysia.


Guru mengedarkan soalan
struktur kepada pelajar sebagai
pengukuhan pembelajaran hari
nini.
Pelajar-pelajar cuba
mengulangi maksud nilai
yang dipelajari hari ini.

Pelajar-pelajar cuba
menyatakan hak-hak yang
ada pada kanak-kanak di
Malaysia.

Pelajar-pelajar menghabiskan
soalan struktur yang
diedarkan.
Soalan struktur

Você também pode gostar