Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
i
1.1 i i
ii i ()
() i ii: i i;
ii; i i i i
; i i,
50-75 % i i ();
i , 600 , i
i i . i i
ii , i i i .
ii i :
1-i i ii;
2-ii ii ;
3--ii ;
4,4'-i i i;
5-i ii i i .
i i
iii, i iii:
ii - 1 * 3;
i - 1 * 2 * 3;
ii - 2 * 5;
ii - 1 * 2 * 3 * 4 * 5;
- 1 * 2 * 3;
iii [7,8,9]
13. i ii i ii
i 0.5.
i i ii i i i
i ii.
iii 1, 2, 3, 4, 5
. ii 4 i 4' i :
4 = i4 * i / , ( i = 1,m )
m - ii i ;
i4 - ii, ii i- i i
i ;
i - ii i i, ii i-
i (. . ).
.
.
52.14.000
..
..
16
. .
.
..
..
, -52
ii 53-27 :
4 = (1,2*50+1,6*70+2,1*20) / 140=1,53
4' =(1,2*50+1,3*70+1,3*20)/140=1,26
- 5335:
4 = (1,0*210+1,3*50+1,9*70+2,1*15)/345=1,27;
4' = (1,0*210+1,3*50+1,3*70+1,3*15)/345=1,12 .
ii ii - 1 i - 2 ii
i 3000 i 12000 .
i ii -5327 - 250000 , - 5335 320000 .
i i . 1.1.
i .
ii i ii
i.
1.2 i i
.
1.2.1. ii i i i ii
i i :
Lp = A * /( 1/L.. + d/L + di/1000 ),
A - i ii ii i, .;
- ii i i ;
l.. - i i, .;
d - ii i i i ;
L - i i ,;
di - i i i , i/1000 .
Lp 53-27 = 140*325/(1/250+15/225000+0,56/1000)=9848484,8 ;
Lp -5335= 345*325(1/250+22/288000+0,616/1000)=23907249 .
i ii i i i:
N = Lp / L ;
N2 = Lp / L-2 - N ;
N1 = Lp / L-1 - N - N2 ;
N = Lp / lc.. ;
Nc = 2 * A ;
ii ii 53-27
N 53-27 = 9848484,8 / 225000 = 43,77
i ii (N), -2(N2), -1(N1), (N)
(Nc) i .1.2.
.
52.14.000
. 1.1.
N
1
1
2
3
4
5
6
7
8
2
53-27
-1
-2
-1
-2
ii
1 2 3
4
5
6
7
4
8
5
9
10
11
3000
12000
250
0,9
0,9
0,9
1
1
1
0,9
0,9
0,9
2700
10800
225
0,57
3,0
10,9
4,1
1,1
1
1
1
1
1,53
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
1,43
0,48
2,55
9,27
5,86
0,45
15
1,26 -
1,26
-
0,56
15
3000
12000
320
0,9
0,9
0,9
1
1
1
0,9
0,9
0,9
2700
10800
288
-
-
-
-
/1000
0,3
3,2
12,0
5,8
1,1
1
1
1
1
1,27
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
0,85
1,19
0,255
2,72
10,2
6,9
/1000 0,55
22
1,12 -
1,12
-
0,616
22
-
-
-
1,1
0,9
-
1
1
1
1
1
-
1
1
-
1,27
1,12
1,1
1,1
1,1
1,536
0,9
1,12
0,33
1,65
6,6
3,07
180
0,168
-
-
-
-
/1000
/1000
-5335
1
2
3
4
5
6
7
8
-1
-2
-1
-2
9
10 -1
11 -2
12
13
14
0,3
1,5
6
-
2
/1000
.
200
/1000 0,15
1,1
1,1
1,1
1,1
-
52.14.000
. 1.2.
53-27
- 5335
N
43,77
83,01
119,53
N2
N1
915,61
5658,03
2230,78
61892,58
2238,41
69891,97
N..
39393,94
95628,99
95628,99
Nc
280
690
690
1.2.2. i ii , , i .
= 2 * m1 * t2 * A ;
T2 = N2 * t2 ;
T1 = N1 * t1 ;
T. = N. * t. ;
T. = (L * t.) / 1000
m1 - ii - 2, /
i m1 = 0.5,
i m1=0.3, i i m1 = 0.2 /; - i ii
ii ; t., t1, t2 -
ii , i , - ;
t - ii , - / 1000
.
53-27 ii i :
= 2 * 0,2 * 9,27 * 140 = 519,12 - .
i ii i i i i
. 1.3
. 1.3.
1
-
-
- -1
-1
- -2
-2
-
m1 * t2
-53-27 -5335
2
3
4
140
345
485
39393,94
95628,99
135022,93
0,48
0,255
18909,09
24385,39
43294,48
5658,03
61892,58
67550,61
2,55
2,72
14427,97
168348,82 182776,79
915,61
2230,78
3146,39
9,27
10,2
8487,7
22753,95
31241,65
280
690
970
1,854
2,04
519,12
1407,6
1926,72
5
345
95628,99
0,33
24385,39
69891,97
1,65
115321,75
2238,41
6,6
14773,5
690
1,32
910,8
52.14.000
6
230651,92
67679,87
137442,58
298098,54
5384,8
46015,15
1660
2837,5
.
. 1.3
1
(-2+)
2
9006,82
9848484,8
5,86
3
24161,55
23907249
6,9
4
33168,37
-
5
15684,3
23907249
3,07
6
48852,67
-
57712,12
100056
164960,01
381855,77
222672,13
481911,77
73395,25
228786,69
296067,38
710698,46
1.2.3. i ii i i i
= + 2 + 1 + + ..;
53-27:
=57712,12+519,12+8487,7+14427,97+18909,09 = 100056 -
:
= i (i=1,) = 100056 + 381855,77+228786,69 = 710698,46 - ,
-ii ;
i - i, i = 1, 2, 3, .....
1.2.4. ii i i
.
ii - i i - 1
.1 = m2 * 1 ,
m2 - ii - 1, ii
.
:
.1 = 0.1 * 1 = 0.1 * 298098,54= 29809,85 -
ii - i i - 2
.2 = m3 * 2,
m3 - ii - 2,
i.
:
.2 = 0.1 * 2 = 0.1 * 48852,67= 4885,27 -
ii - ii i
. = m4 * ,
m4 - ii ,
i.
:
. = 0.02 * = 0.02 * 296067,38= 5921,34 -
1.2.5. ii i 30 % ii i
. i i i
i, i - i ,
'i i , i ii i
i, i, i i,
i, ' i .
52.14.000
0,45
, 95944,28
-
0,09
0,2
0,09
19188,85
42641,9
36245,62
19188,85
0,17
, ii i i,
%: ii - 25; ii - 10; i -16; i - 2; i - 4;
i - 4; ii - 22; ii - 1; - ii i 16.
i ii i i i i ii
i .2, i . 1.5
. 1.5
/
1
1
2
3
4
5
6
-
-
3
4
5
6
40
10
27071,95
6767,98
27071,95
6767,98
40
10
100
27071,95
6767,98
27071,95
6767,98
67679,87
10
,
, 90
.
-1
100
-1
29809,85
268288,7
29809,85
268288,7
298098,54
52.14.000
. 1.5
1
7
8
,
,
.
-2
:
.
:
10
90
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
4
-2
4885,26
43967,41
7
4885,26
43967,41
100
48852,67
1
1
35
2960,67
2960,67
103623,45
2960,67
2960,67
103623,45
8882,01
8882,01
5921,34
5921,34
6
2
50
17764,02
5921,34
18
10
5
2
4
53292,06
29606,7
14803,35
5921,34
11842,68
1
1
3
2
1
1
1
1
50
2960,67
2960,67
8882,01
5921,34
2960,67
2960,67
2960,67
2960,67
148033,69
100
296067,38
16
16
15351,08
48
25
46053,25
23986,07
17764,02
21272,42
163384,77
53292,06
75659,95
38789,42
5921,34
11842,68
2
1
4
4
1918,88
959,44
3837,77
3837,77
84
80593,2
2960,67
2960,67
10800,89
6880,78
6798,44
6798,44
2960,67
2960,67
228626,89
100
95944,28
392011,66
1.3. ii i ii i .
1.3.1.
Ni = Ni / ,
i - i (, - 1, 2);
Ni - i i- i ii;
- ii i i.
N2 = 3146,39 / 325 = 9,68 = 10;
N1 = 67550,61/ 325 = 207,8 = 208;
N. = 135022,93/ 325 = 415,45 = 415;
N=33168,37/325=102,05=102.
52.14.000
1.3.2. - ,
:
Ri = ( 60* ) / Ni,
- i , .; Ni - ii
.
, i , i 8 .:
R2 = ( 60*8 ) / 10 = 48 ;
R1 = ( 60*8 ) / 208 = 2,3 ;
R = ( 60*8 ) / 415 = 1,2 .
R=(60*8)/102= 4,7
1.3.3. i ii. - ii:
Qn = ( 60 * t ) / + tn,
Qn=(60*1,71)/(3+4)=14,65 .
Qn -1=(60*2,03)/(3+3)=20,3 .
Qn -2=(60*1,47)/(3+4)=12,6 .
Qn=(60*1,33)/(3+6)=8,86 .
t - ii , - .
t = i / Ni,
t=230651,92/135022,93=1,71 -
t -1=137442,58/67550,61=2,03 -
t -2=48852,07/33168,37=1,47 -
t =296067,38/222672,13=1,33 -
i - i ii i- i ii
i i (. . 1.3), ii i i, .; Ni ii i- i i
ii; - ii ii, i ; t -
i i i i ' t=1...3
.
ii i :
52.14.000
Q = ( 60 * tcep ) / P +tn,
Q=(60*1,71)/ 15+0,02=6,83 .
Q-1=(60*2,03)/ 36+0,02=3,38 .
Q -2=(60*1,47)/ 24+0,02=3,67 .
Q=(60*1,33)/ 66+0,02=1,21 .
P - ii ii ii ,
P = P * X ,
P=5*3=15
P-1=6*6=36
P-2=6*4=24
P=11*6=66
P - ii ii ii;
X - ii i ii ;
t - i ,
tn = ( La + a ) / V;
tn=(7,25+1,5)/10=1 = 0,02
La - i , , ;
- i i i , ;
V - i i i , /.
ii II i = 1.5.
1.3.4. ii i i , ,
i, - , i i
:
X = Tp * K / (. * n * t * p * K),
- i i /. . 1.3 1.5/, - .; - ii
iii i; .-ii i i; n - ii
i ; t - i i; - ii
, .; - ii .
52.14.000
i ii i i
i ii - i - 1 i 50 %
i , i - ii i
i - 2 i 50 % i .
ii i
i, i ii i
i i.
ii i - 1 i - 2 i ii
` ii i. I
ii i ii ii i, i
i (i, i, i,
i).
i i i
ii. I 4520,
55111.
ii i i i:
1 = (29809,85+2960,67)*1,09/(325*2*8*2*0,92)=3,7=4
2 = (4885,26 +2960,67)*1,09/(325*2*8*2*0,92)=0,89=1
ii i :
=(67679,87*1,15)/(325*2*8*3*0,95)=5,2=5
-1
1=(298098,54-29809,85)*1,09/(325*3*8*6*0,98)=6,3= 6
2
2 = (48852,67-4885,26)*1,09/(325*6*8*1*0,98)=3,7=4
= (296067,38*1,12)/(325*2*8*6*0,98)=10,84=11 i
i
= (17764,02*1,2)/(325*2*8*2*0,92)=2,22= 2
-
=(19518,22*1,25)/(325*2*8*3*0,92) =1,69= 2
ii i 20% ii i. ,
i i , i
.
i , i -1, - 2 i i i
i ii. ii i
. , ii - 2 -53-27 ii
ii 2 5335 1 : 3,8.
4- i 2 i ii -5327 1 , -5335
3 .
52.14.000
10
1.4. i .
i .
i i i. i i
i ii ii
40% i 20% ii.
i ii i .
ii .
i i, ii,
i - ..
() ii
ii.
ii
Q = / = / (. * tc * n * p * n),
- i ii i, - ;
. - ii i i (.3); tc - i , ; n - i
; - ii ii, i i ;
n ( i n = 0.75....0.8,
i n = 0.85....0.9, n =
0.60....0.75).
i ii i i : 20%
i 80 % i. , ii i
i 25%.
ii :
Q =298098,54*0,85 / (325*8*1*6*0,8)=20,2 = 20 .
ii i , i
i i .1.6 ii,
i i i .
52.14.000
11
. 1.6
-6
800750
. .
150*
460360
-402
245160
179
365x170
-204
390240
-2
255300
3141
300360
-510
1200800
-303
10
11
5
153
104
104
.
2.
.
iic
1,5 .
1500x600
650x435
650x435
52.14.000
12
. 1.6
12
13
i
-327
-123
1250600
1100x600
14
15
i
ic 2182
16
i i
17
527
18
19
20
21
22
-205
i i
5 ,
46
460x360
-
.
-22
400 150
.
0...1
/2.
0,02 /2
320x190
.
.
100350
1
1
.
1-
2-
ipy
0..380 /2.
3...6 * 2.
750x620
950530
.
220.
650x726
.
-22
400 150
52.14.000
13
. 1.6
23
ii
i
ii
25
26
i
107
24
27
680x690
675630
.
18.
27.
35001880
480x425
400400
28
5139
500x500
29
i i i
ii
5159
440x395
5547-52
i
i i
2334-
i i
i
70-7878-1004
ii i 200
ii
-111
2335-
5300-54
i ii 34
i ii 24
17
, i 3
52.14.000
14
. 1.6
30
31
,
-13918
i
i-
40
-69
52.14.000
15
1.5. i .
ii iii .
i i i ( ) i ii ii.
ii ii i ii
n, i, ii i
ii i i ii ii ii.
i () ii ii
ii
= / ,
- i i ii, - ; - i
i i i .
ii ii 2:
= n * = 4 * 6 = 24 ;
-1:
-1 = 6*6 = 36 .
ii
= / n,
=36/0,95=38 .
n - ii i, n = 0.85....0.95
1.6. i .
i i i ,
.
Fy = f * n,
f - i i i ,
.; n - ii ii i : - i,
i - i, , i ,
ii n = 3....4; , ,
i n = 3.5....4.5; , ,
n = 4...5; - , n = 4.5...5.5.
i i i ii
i .
F = fo Ko Xo,
fo , i, ; Ko i,
i ; ii
i = 4....5, = 6....7; Xo - ii i .
1:
F = 18,125 36=326,25 . F=324 .
.
.
52.14.000
16