P. 1
20120227 - SHQIP

20120227 - SHQIP

|Views: 102|Likes:
Publicado porammori

More info:

Published by: ammori on Feb 27, 2012
Direitos Autorais:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

02/27/2012

pdf

text

original

Influenca

Psikologji

Studimi

Kina “pushton” Afrikën përmes televizionit
NE FAQEN 18

Si të bësh “sherr” pa arritur deri te dhuna
NE FAQEN 19

Rrjetet sociale nuk na izolojnë, na përmirësojnë
NE FAQEN 20

Drejtor Kryeredaktor

BESNIK MYFTARI ALEKSANDËR ÇIPA

Adresa: Rr. Sami Frashëri, Pallatet e Aviacionit, Nr. 4 Tel: 04 2 272 565 • 069 20 35 300 066 20 35 300 E-mail: info@gazeta-shqip.com

Viti VII - Nr. 54 (2142)

E hënë, 27 shkurt 2012

E përditshme e pavarur

Çmimi 50 lekë, 1.5 euro

www.gazeta-shqip.com

SKANDALI/ Manovra me ndarjen e padive të 16 pasardhësve. Familja Deliu, me pesë të vrarë, duhet të paguajë 40 milionë lekë për të hapur gjyq

Gjykata, taksë për viktimat e Gërdecit
Familjarëve u kërkohen miliona për të regjistruar kërkesat për dëmshpërblim
Fier, viktima e dytë në familje

Ndihmonte fqinjin të vidhte tuba, vdes nga gazi

D

F

enomeni i grabitjes së objekteve metalike për t’u shitur më pas si skrap, ka shkaktuar vdekjen e një të riu dhe plagosjen rëndë të shokut të tij. Ngjarja e dyfishtë ka ndodhur mesditën e djeshme në periferi të qytetit të Fierit, në vendin e quajtur Vija e Ngjalës, pranë lumit Seman. Mësohet se Julian Plepi, 22 vjeç, dhe Vaska Profka...
NE FAQEN 11

rejtësia vijon të zvarrisë dëmshpërblimet ndaj familjeve të viktimave të Gërdecit. Në prag të katër vjetorit nga ngjarja ku humbën jetën 26 persona dhe qindra të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi në punishten e municioneve në periferi të Tiranës, Gjykata e Tiranës ka rikthyer për rigjykim kërkesat e 16 familjeve që kërkojnë të dëmshpërblehen financiarisht për dëmet që kanë pësuar nga ngjarja e 15 marsit 2008. Me gjithë burokracitë dhe zvarritjet e shumta, gjykata ka vendosur së fundmi që secila familje të paguajë një taksë për kryerjen e padive...
NE FAQEN 3

“21 janari”

“Big Brother”

Prokuroria sekuestron tjetër kompjuter në Kryeministri

Françeska: Dua të krijoj një lidhje

N

jë kompjuter në godinën kryeministrore, që shërbente për ruajtjen e dokumenteve nga inxhinierët elektronikë, është sekuestruar me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, në kuadër të hetimeve të 21 janarit. Kompjuteri, në të cilën kishte akses ITja i Kryeministrisë, Armando Kasa, si dhe punonjës të tjerë të qeverisë, është dërguar për ekspertizë në laboratorin e Policisë Shkencore në Tiranë....
NE FAQEN 2

Ankohen Dule dhe Mediu: Të mëdhenjtë kanë gjetur gjuhën për të na groposur

Babai: Nuk e kemi pyetur si ndodhi

Ngrihet në këmbë nëntetar Aleksandër Peci
dhe pse sot mbushet një javë nga sulmi ndaj forcave shqiptare në Afganistan, babai i të plagosurit Aleksandër Peci ende nuk ka mundur të pyesë të birin sesi ndodhi ngjarja, apo ku i ka marrë plagët. Ai ka pasur vetëm një telefonatë me të, kur nëntetar Peci ka mbërritur në spital në Gjermani, moment të cilin e rrëfen me emocion, duke treguar...
NE FAQEN 7

PS-PD, barriera për të vegjlit, nuk preket sistemi zgjedhor
Sot, raporti i komisionit hetimor

NE FAQEN 29

E

PD kërkon shkarkim pas dorëheqjes për Kreshnik Spahiun
NE FAQEN 5

y partitë e mëdha në vend, Partia Demokratike dhe ajo Socialiste duket se nuk do të ndërmarrin në Komisionin e Reformës Elektorale nismën e shumëpritur të partive të vogla për ndryshimin e sistemit elektorale në vend. Burime nga dy partitë kryesore bëjnë të ditur se shtimi i partive të reja gjatë këtij viti dhe synimet e tyre për t’i marrë vota pikërisht dy partive të mëdha parlamentare...
NE FAQEN 6

D

REFORMA ZGJEDHORE, BERISHA NË KËRKIM TË NJË ALIBIE
ANDREA STEFANI

“Top Fest 9”

Nis sot gara e muzikës moderne shqiptare

ë Sali Berisha është politikan i llojit të autokratëve që tentojnë të zgjatin pushtetin me anë të manipulimit të zgjedhjeve...
NE FAQEN 9

Q

“T

op Fest”, festivali i vetëm i muzikës moderne shqiptare, mbërrin në edicionin e nëntë. Gara nis sot. Janë më shumë se 100 këngëtarë, emra të njohur, por edhe të rinj që do t’i prezantohen çdo ditë publikut, nga e hëna në të enjte, në “Top Channel”...
NE FAQEN 28

IM NJ O FT

Nga data 1 Mars gazeta “Shqip” në treg me 30 lekë

50 30
lekë

lekë

Gazeta “Shqip”, çdo ditë me ju !
marketing@gazeta-shqip.com

GAZETA SHQIP

PER REKLAMA KONTAKTONI NE NUMRAT: 069 20 50 420 • FAX 04 2 272 567 • 069 20 50 458

shqip
E HENE, 27 SHKURT 2012 2

AKTUALITET

@

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Krahas provave në banesën e IT-së, sekuestrohet një kompjuter në Këshillin e Ministrave. Pamjet e fshira të 21 janarit janë hedhur fillimisht në këtë kompjuter. Më pas filmimet janë marrë me CD

„21 janari‰
Serveri

Dosja

Dëshmitë për fshirjen e pamjeve
jësia Task-Forcë në Prokurorinë e Tiranës ka filluar procedimin penal për dyshimin e kryerjes së veprave penale të “shpërdorimit të detyrës” dhe “veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës” në bashkëpunim nga zyrtarë të Këshillit të Ministrave, të cilët dyshohet se kanë kopjuar dhe më pas fshirë pamje filmike të regjistruara nga kamerat e sigurisë ditën e demonstratës së 21 janarit. Një punonjës i KM-së, Armando Kasa, është nën hetim, së bashku me pesë punonjës të Gardës së Republikës.

N

Prokuroria ka ndërmarrë shumë veprime, një ndër to edhe pyetjen e punonjësve që kanë qenë në zyrën e serverit. Asnjë nga të pyeturit nuk ka pranuar faktin se ka ndërhyrë në kopjimin apo fshirjen e pamjeve filmike të regjistruara nga kamerat e sigurisë. Në pyetje janë marrë Bledar Lika, Ervina Osmani, Aurora Allkanjari dhe Ervin Lelaj, të gjithë punonjës të Drejtorisë së Analizës në Gardë, ndërsa së fundmi ka dhënë shpjegime edhe sekretari i përgjithshëm i Kryeministrisë, Gjergj Lezhja.

SOKOL ÇOBO

N

jë kompjuter në godinën kryeministrore, që shërbente për ruajtjen e dokumenteve nga inxhinierët elektronikë, është sekuestruar me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, në kuadër të hetimeve të 21 janarit. Kompjuteri, në të cilën kishte akses IT-ja i Kryeministrisë, Armando Kasa, si dhe punonjës të tjerë të qeverisë, është dërguar për ekspertizë në laboratorin e Policisë Shkencore në Tiranë. Ekspertët shqiptarë kanë

Prokuroria, në gjurmë të filmimeve
tizave në laboratorin e Ministrisë së Brendshme, pohojnë se kanë rënë në gjurmë të filmimeve të 21 janarit. Ata kanë saktësuar mënyrën e kopjimit të këtyre filmimeve dhe hedhjes së tyre në një CD. Megjithëse në serverin ku regjistroheshin pamjet e kapura nga kamerat e sigurisë nuk kishte asnjë gjurmë të tyre, pasi kompjuteri ishte formatuar disa herë, prokuroria ka sekuestruar një tjetër kompjuter, i cili përdorej nga Kasa gjatë punës që kryente në godinën e Kryeministrisë. Dyshohet se pasi filmimet janë kopjuar dhe fshirë nga serveri, janë hedhur në këtë kompjuter dhe më pas në USB apo në një CD. “Kemi dyshime se pamjet e fshira të 21 janarit janë hedhur fillimisht në kompjuterin e punës së Kasës. Më pas, nëpërmjet një USB-je apo CD-je këto pamje janë kopjuar. Ende nuk kemi informacione se ku kanë përfunduar. Megjithëse ka dyshime se një kopje e këtyre pamjeve është regjistruar edhe në kompjuterët personalë të Kasës që iu sekuestruan në datën 23 janar 2012 në banesë, pas ekzekutimit të vendimit të gjykatës që kishte caktuar në atë kohë masën arrest shtëpie për Kasën”, thanë burimet nga prokuroria. Hetuesit kanë faktuar mënyrën e kopjimit dhe hedhjes në një USB. Ndërsa më pas, ka dyshime se këto pamje, të ruajtura më parë në USB, kanë kaluar direk në një CD, pa u ruajtur në kompjuter personal. Një veprim i tillë duket se nuk ka lënë asnjë gjurmë në

Prokuroria ka sekuestruar një tjetër kompjuter, i cili përdorej nga Kasa gjatë punës që kryente në godinën e Kryeministrisë
rënë në gjurmë të kopjimeve dhe fshirjeve të pamjeve të 21 janarit, të regjistruara nga kamerat e sigurisë në Kryeministri. Megjithatë, do të duhen të tjera ekspertime për të nxjerrë në dritë këto pamje, që mund të zbardhin mënyrën e vrasjes së katër protestuesve. Ndërkohë, prokuroria thotë se hetimi për fshirjen e filmimeve nga serveri i Kryeministrisë do të vijojë, megjithëse procedimi penal i vrasjeve mund të shkojë në gjykatë së shpejti, para përfundimit të afateve kohore. Në gjurmë të filmimeve Oficerët e policisë gjyqësore që po asistojnë kryerjen e eksper-

Organizimi

Akuza merr tabulatet telefonike të tre deputetëve
P
rokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet për organizimin e demonstratës së 21 janarit. Pas aprovimit për heqjen e imunitetit ndaj tre deputetëve të PS-së, Tom Doshi, Taulant Balla dhe Besnik Bare, grupi hetimor ka kryer veprimet e para që kanë të bëjnë me sekuestrimin pranë kompanive celulare të tabulateve telefonike të tre deputetëve më 21 janar 2011. Ka dyshime se Balla dhe Doshi kanë shkëmbyer sms me protestuesit, duke i orientuar për lëvizjet gjatë demonstratës. Pas kësaj faze, akuza qendrore do të vijojë me pyetjen e tre deputetëve. Tashmë prokuroria nuk ka asnjë pengesë për hetimin e deputetëve, pasi Parlamenti ka votuar për heqjen e imunitetit. Hetimet do të kryhen të plota, si në çdo procedim penal. Ato do të vazhdojnë për të arritur në një konkluzion përfundimtar nëse veprimet e dhunshme në protestën e datës 21 janar kanë qenë të organizuara dhe, nëse po, cilët janë personat organizatorë. Në kuadër të këtij procedimi penal, nisur nga pasojat tepër të rënda të verifikuara në vendngjarje, organi i akuzës ka kryer veprime hetimore për të zbardhur nëse personat që kanë kryer veprime të dhunshme gjatë tubimit, kanë qenë të organizuara. “Për këtë pistë hetimore, hetimi, pas demonstratës së 21 janarit 2011, u është ngarkuar shërbimeve të policisë gjyqësore, Policisë të Shtetit, pranë Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë. Policia, në përfundim të hetimeve të kryera për këtë vepër penale, ka përpiluar relacionin përfundimtar për rezultatet e hetimit, duke u sugjeruar prokurorëve pezullimin e hetimeve për veprën penale të ‘organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime e manifestime të paligjshme’ parashikuar nga neni 262 i Kodit Penal, pasi sipas tyre, janë kryer të gjitha veprimet e mundshme hetimore, por nuk kanë mundur të zbulojnë organizatorët apo nxitësit e dhunës së ushtruar gjatë protestës së datës 21.01.2011”, thanë burimet nga akuza qendrore, e cila saktëson se pavarësisht këtij sugjerimi, në kuadër të një hetimi gjithëpërfshirës, çmon se duhet të vazhdojnë hetimet për të arritur në një konkluzion përfundimtar nëse veprimet e dhunshme kanë qenë të organizuara dhe, nëse po, cilët janë personat organizatorë. S.Çobo

shqip
E HENE, 27 SHKURT 2012 3

AKTUALITET
Skandali

@

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Gërdeci, gjykata vendos taksë milionëshe për familjarët e viktimave
Dëmshpërblimet vijojnë të zvarriten. Familjes Deliu i kërkohet 40 milionë lekë
Malçi, Hamolli, Cani, Kaca, Kruja, Cani, Alhasa, Deliu, Ahmeti dhe Canga. Të paditur janë Këshilli i Ministrave dhe Ministria e Mbrojtjes. Lloji i çështjes është “Shpërblim dëmi pasuror”. Paditë Trashëgimtarët e viktimave të Gërdecit kanë paditur Kryeministrinë, Ministrinë e Mbrojtjes dhe kompanitë Sac-Albademil. Sipas tyre, Kryeministria është person juridik, publik, që mbështet veprimtarinë e Këshillit të Ministrave, të Kryeministrit, të zëvendëskr yeministrit dhe të ministrit të Shtetit, përgjigjet civilisht, me pasurinë e saj, për shkak të miratimit të vendimit nr.138, datë 14.03.2007 (për demontimin e municioneve), që nuk arrin të rregullojë të gjithë procedurën siç parashikohet në ligj. “Siç del nga aktet e administruara në dosje, Këshilli i Ministrave ka miratuar me vendimin e tij nr.138, datë 14.03.2007, procedurën e trajtimit të armëve, teknikës dhe pajisjeve të Forcave të Armatosura, nga ku zë fill gjithë kjo veprimtari demontimi, e cila ka sjellë këtë pasojë kriminale. Megjithëse synon të ketë normuar të gjithë procedurën, Këshilli i Ministrave nuk ka arritur me atë vendim, që të normojë momente të tilla si: mënyrën e përzgjedhjes së kontraktorit për shitjen e municioneve për demontim, çfarë ndodh dhe kush mban përgjegjësi nëse ai dëmton të tretët, çfarë lloj kushtesh sigurie duhet të plotësojë, a duhet të depozitojë ndonjë garanci për llogari të ministrisë në rast dëmi, pasi është një veprimtari me burim rreziku të shtuar etj”, - thuhet në padi. Sipas tyre, Kryeministria nuk ka ndërmarrë asnjë veprim që të përmbushë detyrimin kushtetues, pra të siguronte zbatimin e legjislacionit. “Nëse Kryeministria do të kishte vepruar në mënyrë aktive, siç Kushtetuta e ngarkon, do të kishte ndaluar një ministër të nxirrte akte të tilla të kundërligjshme”, - pohojnë trashëgimtarët në padi. Ata kërkuan që secila viktimë të dëmshpërblehet me 200 milionë lekë (të vjetra), ndërsa së fundmi kanë modifikuar kërkesat, duke kërkuar që krahas shpërblimit për humbjen e jetëve, të dëmshpërblehen edhe familjet e tyre për mungesën e të ardhurave.

SOKOL ÇOBO

D

rejtësia vijon të zvarrisë dëmshpërblimet ndaj familjeve të viktimave të Gërdecit. Në prag të katër vjetorit nga ngjarja ku humbën jetën 26 persona dhe qindra të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi në punishten e municioneve në periferi të Tiranës, Gjykata e Tiranës ka rikthyer për rigjykim kërkesat e 16 familjeve që kërkojnë të dëmshpërblehen financiarisht për dëmet që kanë pësuar nga ngjarja e 15 marsit 2008. Me gjithë burokracitë dhe zvarritjet e shumta, gjykata ka vendosur së fundmi që secila familje të paguajë një taksë për

Viktimat e Gërdecit të dëmshpërblehen me 200 milionë lekë (të vjetra) secila
kryerjen e padive në gjykatë. Familja Deliu, që regjistron më shumë viktima nga shpërthimi, duhet të paguajë në gjykatë një taksë prej tre për qind të të gjithë shumës që kërkon. Në total, familja Deliu i kërkon Qeverisë, Ministrisë së Mbrojtjes dhe kompanisë Sac-Albademil, një dëmshpërblim mbi një miliard lekë. Nga përllogaritjet e gjykatës, kjo familje duhet të paguajë një shumë rreth 40 milionë lekë të vjetra, pasi në të kundërt nuk mund të regjistrojë asnjë kërkesë në gjykatë. Avokatët e kësaj familjeje kanë filluar menjëherë kundërshtimin e kërkesave të gjykatës, pasi pretendojnë se ndaj këtyre familjeve nuk duhet të zbatohen këto sanksione. Familjarët janë njerëz të dëmtuar totalisht, pasi kanë humbur njerëzit e afërt në tragjedinë e Gërdecit dhe taksa që u kërkon shteti u duket e ekzagjeruar. Ata pretendojnë se drejtësia duhet të lëvizë menjëherë, pasi në këtë mënyrë shteti po i vret për të disatën herë. E njëjta situatë është edhe për 15 familjet e tjera, të cilat duhet të paguajnë “taksën” e vënë nga drejtësia, që llogaritet në miliona lekë. Rigjykimi Kur duhen edhe 17 ditë nga përvjetori i katërt i tragjedisë së Gërdecit, trashëgimtarët e 26 viktimave vazhdojnë të enden në dyert e gjykatës për dëmshpërblimet. Gjykata e Tiranës, pas më shumë se tre vitesh gjykim, vendosi që paditë e familjarëve të ndahen dhe të mos gjykohen bashkërisht. Kështu, 16 familjet do të paraqiten sërish në gjykatë për të përfituar dëmshpërblimin e premtuar nga Qeveria dhe Ministria e Mbrojtjes. Disa ditë më parë, administrata e gjykatës ka hedhur sërish shortin për paditë e familjarëve të viktimave të Gërdecit. Duhet të rifillojë gjykimi për familjes Ase, Laçi, Ballanzhi, Hazizaj, Durdaj, Alla

kompjuter. Oficerët e policisë gjyqësore deklarojnë se krahas kompjuterëve kanë sekuestruar edhe prova të tjera, të cilat janë objekt ekspertimi. Provat për ekspertizë Në një kohë që hetimi për katër vrasjet në demonstratë është drejt fundit, prokuroria ka siguruar mjaft prova që vërtetojnë se pamjet e 21 janarit janë kopjuar dhe fshirë nga serveri i Kryeministrisë. Këto prova të gjetura në banesën e IT-së, Armando Kasa, dhe në vendin

Vendimi

Trashëgimtarët e Endri Dvoranit, vëllai i gjyqtarit, fituan dëmshpërblim

Familja Dvorani u shpërblye e para nga Gjykata e Tiranës
G
jykata e Tiranës ka dëmshpërblyer trashëgimtarët ligjorë të Endri Dvoranit (vëllai i gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani), i cili humbi jetën si pasojë e shpërthimit të punishtes së demontimit të municioneve në Gërdec. Vendimi është dhënë disa muaj më parë, në një kohë që paditë e familjarëve të tjerë ende zvarriten në gjykatë. “Në këtë ngjarje, në brendësi të objektit të ish-Brigadës së Tankeve, të dhënë me qira e në administrim mes të paditurve, për shkak të veprimit të flakëve dhe eksplozionit të këtyre municioneve mbi trup ka humbur jetën i ndjeri Endri Dvorani. Pala paditëse pretendoi se i gjithë dëmi i shkaktuar si rezultat i këtij aksidenti duhet t’i shpërblehet nga palët e paditura si organet shtetërore, që me mosveprimin e tyre, kanë bërë të mundur shkaktimin e këtij dëmi si dhe nga personat juridikë privatë dhe shtetërore që kanë marrë pjesë në procesin e demontimit”, - pohon gjykata. Paditësit pretenduan se kanë pësuar cenime të rënda të shëndetit, të personalitetit, në marrëdhëniet dhe interesat familjare, si në aspektin pasuror dhe atë jopasuror. Prandaj kërkojnë rikthimin e gjendjes përpara aksidentit, sikur vdekja e të ndjerit të mos kishte ndodhur, duke i detyruar të paditurit t’u dëmshpërblejnë humbjet pasurore nga pakësimi i të ardhurave në familje, si dhe dëmet e tjera jopasurore shëndetësore për vuajtjen shpirtërore, cenimin e kontribuojë më, me të ardhurat që siguronte, në mbajtjen e familjarëve pasjetues. “Rezultoi e provuar se ka qenë pikërisht shpërthimi i ndodhur gjatë procesit të demontimit që ka shkaktuar edhe humbjen e jetës së të ndjerit Endri Dvorani, në një kohë që personeli teknik i të paditurve ishte i detyruar të tregonte kujdesin maksimal gjatë kryerjes së kësaj veprimtarie. Për sa kohë që një veprim i tillë nuk është kryer nga ana e këtij personeli, pala e paditur Ministria e Mbrojtjes dhe ndërmarrja MEICO mbajnë përgjegjësi civile për dëmin e shkaktuar trashëgimlënësit të paditësve dhe djalit e vëllait të tyre”, - thuhet në vendim. Sipas tyre, i njëjti qëndrim është mbajtur edhe nga Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në çështjen “Oneryildiz kundër Turqisë”. Në fund, gjykata pranoi kërkesën duke vendosur: Albi Dvorani, Denis Dvorani dhe Mirela Dvorani të dëmshpërblehen me 5.571.165 lekë secili, kurse për paditësit Mustafa Dvorani, Katerina Tabllo (Dvorani) dhe Ardian Dvorani, me 2.716.983 lekë secili prej tyre. S.Ç

Pasi filmimet janë kopjuar dhe fshirë nga serveri, janë hedhur në kompjuterin e sekuestruar dhe më pas në një USB
e tij të punës në Kryeministri, janë dërguar për ekspertizë, pasi ka dyshime se në këto pajisje mund të jenë filmimet e 21 janarit. Disa kompjuterë, një USB, telefoni dhe disa CD po i nënshtrohen ekspertimit në laboratorin shkencor të Ministrisë së Brendshme. Ritmi i ekspertimeve lë shumë për të dëshiruar, pasi ka kaluar rreth një muaj nga dërgimi i tyre dhe ende nuk ka një raport të detajuar. Megjithatë, ndihmesa e vetme e prokurorisë për hetimin e dosjes “21 janari” vijojnë të mbetet asistenca amerikane, ku prokurori Majk Kejn dhe ekspertët, kanë qenë të pranishëm gjatë këqyrjes.

Ministria e Mbrojtjes dhe ndërmarrja MEICO mbajnë përgjegjësi civile për dëmin e shkaktuar
vlerave e të cilësisë së jetës familjare e personale (private) të tyre. Gjykata pohon se bashkëshortja, fëmijët e viktimës, prindërit dhe vëllai i tij kanë humbur mundësinë dhe të drejtën, respektivisht edhe detyrimin e anëtarit të familjes, në të ardhmen, për të gëzuar e përfituar përkujdesjen e tij. Krahas përkujdesjes, vijon gjykata, viktima nuk mund të

Shpërblimi
Faksimile e vendimit të Gjykatës së Tiranës, që dëmshpërbleu financiarisht trashëgimtarët e viktimës Endri Dvorani

Brenda pak javëve. do të ndjekë udhën e 2 prillit dhe 14 shtatorit. Hekuran Deda. në një prononcim që nënkupton R akuza ndaj AKZ-së. të vazhdojë të bëhet makthi i gjithë atyre. ku çdo i interesuar të mund të regjistrohet vetë aty. Nuk është më e mundur që në një Shqipëri me një milion të papunë.shprehet Edi Rama. dega e PS-së së njësisë 8. kori i “politikës së vjetër” në hapësirën shqiptare është organizuar me tezën e integrimit për të tretur mesazhin politik nacionalist të dy lëvizjeve në fjalë. Medresesë dhe Tregut është ngrohtësia e madhe e qytetarisë dhe e traditës së familjes.shprehet Edi Rama. “Pa ndryshuar politikën. karta e Integrimit. 8. “Ndaj familjes Deda. Këtu. ishte shprehur se “erdhëm në Tiranë për të rrëzuar Sali Berishën”. një ditë pasi prefekti i Dibrës është përpjekur të heqë titullin “Qytetar Nderi” për Hekuran Dedën. çka ia aneksoi imazhin e 21 kryeministrit një presioni shumë të madh publik. është zbardhur tanimë një përpjekje e Kryeministrit për të “blerë” vizitën në shtëpinë e tij.Hoxhaj «K ur të ktheheni në shtëpi. ashtu edhe shumica me Kryeministrin flet për mbrojtjen heroike të institucioneve shtetërore. . por kanalizimi i fakteve dhe pasojave në konvencione apo simbole të përballjes së qytetarit me pushtetin. një goditje thelbësore ligjërimit antikomunist të Kryeministrit Sali Berisha. . Pas fjalimit të tij. Shtjella e skenarit të puçit në këtë plan dikton vetiu metrin e klasifikimit të të gjithë aktorëve në demonstratë. E zhytur në krim dhe në korrupsion. Ju të rinj dhe të reja. kjo lagje tradicionale e ka ruajtur dhe ushqyer shpirtin e vet tiranas . një përcaktim që vjen i ngjashëm me vlerën simbolike që PD-ja u jep 4 të vrarëve të 2 prillit 1991. Ralf Gjoni. dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes mjeteve institucionale dhe bashkëpunimit rajonal mes vendeve ku shtrihet Albanosfera. kategorizimin e saj edhe historik. është Lëvizja Socialiste për Integrim ajo që ka rimarrë iniciativën në këtë drejtim. Ziver Veizi. Kundrejt zërit nacionalist dhe përbashkues të Spahiut. por gjithsesi akti nuk i shpëton dot ngjyrave politike. “Shqiptarët kudo qofshin. Ai i referohej deklarimeve të vëllait të viktimës tjetër. detyrime para familjes Deda Një ditë pasi prefekti i Dibrës tenton ti heqë titullin Hekuran Dedës. aktiviteti ka pritur edhe përfaqësues të tjerë të shoqërisë civile dhe shqiptarëve të Preshevës. i duhet sot më shumë se kurrë një politikë e re. 40 të sapolindur. një lëvizje afër selisë rozë. si forca të majta. Ai shtoi se të rinjtë që janë duke u anëtarësuar në ditët e sotme në politikë. do të thotë të refuzosh gënjeshtrën. Albanosfera Prishtinë. Kështu. duhet të shërbejnë si ura të forta lidhëse mes vendeve respektive të rajonit. duke i dhënë ndërkohë. 27 SHKURT 2012 4 POLITIKE Rama: Berisha.shqip E HENE. Ajo çfarë mund të hamendësohet në këtë përqasje të prefektit. jo përmes politikave konfliktuale të rrugës që bllokojnë integrimin”. por dhe njëkohësisht rigjeneruan me jetë të gjithë komunitetin e njësisë nr. kreu socialist. Kur kanë kaluar rreth 21 vjet nga 2 prilli 1991. Këtu është vendi të parashtrohet se konfirmimi i idesë së bashkimit nën qiellin e Bashkimit Europian. 4 jetë të tjera njerëzish po shërbejnë për ta unifikuar te krimi peshën e rëndë të ndërgjegjes politike të dykahshme. Kështu. të bëni që të tjerë që janë rrotull jush. e drejtuar nga Ervin Bushati. që drejtohet nga Albin Kurti. Anëtarësimet e reja Kreu i PS në Fier: Të ndërtojmë bashkë modelin e duhur politik Rama theksoi se politika aktuale u ka dhënë njerëzve modelin e gabuar të të bërit politikë. kur përmendet 21 janari flitet për dëshmorë. kryetari i Partisë Socialiste. . si të lindur e rritur këtu në këtë lagje. e kemi ndjerë që fëmijë mirësinë brenda traditës tiranase. nuk e gjejnë dot një punë. Jo rastësisht. po rior- ganizojnë diskursin e tyre politik për të mbajtur nën kontroll një situatë të paparashikueshme. Jetë të gjatë dhe shëndet fëmijës suaj! Këto filiza të reja janë të mirëpritura në magjinë e madhe të jetës. Kryeministri kosovar. kryetari i Partisë Socialiste.si një zemër e vyer që dhe sot mirëpret me ngrohtësi fëmijën Tuaj në jetë!” . akti i mbërritur nga Dibra është një mesazh se lufta politike mbi 21 janarin. duke apeluar për nevojën që edhe Sali Berisha të shpjegohet para drejtësisë.ka vijuar Bushati. nuk mund të ndryshosh realitetet. Taulant Balla do të akuzonte Kreshnik Spahiun si vegël të Kryeministrit Sali Berisha. që kanë nevojë të binden. “Përpjekja e prefektit të Dibrës për t’i hequr titullin ‘Qytetar Nderi’ dëshmorit të 21 janarit. Duke folur para tyre. Edi Rama shpërndau rreth 400 tesera të subjektit politik që ai drejton për të rinj e të reja nga qyteti i Fierit. Kështu. me një mesazh më shumë njerëzor sesa mirëfilli politik. secili prej jush. Ne. të cilët edhe pse duan të punojnë. që po sfidohen nga realiteti i një poli të tretë që qarkon teorikisht partinë e re të Presidentit Bamir Topi në aleancë me AKZ-në. e që e zhbën kredon morale të një force që mishëron demokracinë e vërtetë. që janë skeptikë. Edi Rama ka reaguar përmes faqes së tij në rrjetin social. rreh zemra e hapur e mikpritjes tiranase për miqtë. madje e ka bërë këtë në Prishtinë.është shprehur Bushati. në Forumin e Albanosferës. e cila është frymëzuese dhe shtysë për vëmendje më të madhe ndaj komunitetit. së fundmi edhe selia rozë me LSI-në. në perifrazimet e vazhdueshme të përfaqësuesve opozitarë. “Twitter”. por në fakt në planin e brendshëm ndërshqiptar ai mëton të konservojë ata kufij politikë që ekzistojnë sot. Politika mund ta ndryshojë këtë pamje që ka marrë. madje me termat e një legaliteti i cili kërkon të përligjë edhe qitjet e skenarëve gjithfarëllojsh nga armët e Gardës së Republikës. dhurata Bushati: Frymëzohemi nga qytetaria tiranase D ega socialiste e njësisë bashkiake nr. vazhdë e barbarisë qeveritare”. i cili është ulur kështu në një tryezë me drejtues të G99. Sikundër është bërë publike. sepse vetëm duke u afruar me njëri-tjetrin. Edi Rama të rinjve fierakë në takimin e djeshëm. Për më tepër që përmes dëshmive të familjarëve të Dedës. Ai shtoi se ka ardhur koha për një rilindje shqiptare. ka organizuar dje një aktivitet përkujdesjeje ndaj komunitetit. I financuar nga Fondacioni Gjerman ‘Friedrich Ebert’ dhe G99. një ngjarje që me 4 viktimat e veta ushqeu propagandën antikomuniste të Partisë Demokratike.deklaroi Rama para të pranishmëve. 8 në Tiranë. LSI-ja ka ricikluar tezën e integrimit si formë bashkimi të shqiptarëve. lidhur me politikëbërjen në vendin tonë. lidhet dukshëm me aspektin formal të drejtësisë për 21 janarin 2011. për anëtarësimet e reja të hapet një faqe në ueb. Hashim Thaçi huazoi praktikat policore të Sali Berishës në 21 janar 2011 në Tiranë. ngjan të jetë i papranueshëm. nga gjuha e injorancës. . Ju mund ta ndryshoni politikën. Kryeministri ka detyrimin të shpjegohet para drejtësisë edhe për sekserin që çoi në mesnatë për të blerë me lekë një vizitë tek ata!” . prefekti i Dibrës ka nënvizuar se. Duket se shumica dhe Kryeministri mund të pranojnë “çdo gjë” nga 21 janari 2011. Gjeneratës tuaj. që është përfaqësues i Kryeministrit në qark. kordon sanitar ndaj nacionalizmit LSI-G99. teksa u shpërndau të rinjve të këtij qyteti tesera të anëtarësimit. Këtë fakt e ka shtuar edhe kreu socialist në mesazhet e veta publike në ‘Twitter’. moskonfirmimi i titullit të dhënë nga Komuna e Kalasë së Dodës është bërë për shkaqe procedurale të mbledhjes së Këshillit të Komunës. e gjunjëzuar kudo. për shkak të mënyrës së politikëbërjes. Për këtë arsye. nëse ndiqet filli i deklarimeve të Berishës mbi zhvillimet e demonstratës së para një viti. vetëm një ditë pasi sekretari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste. mund të sillet në kujtesë edhe një prononcim i tij mbi nevojën e “hetimeve të pjesëmarrësve” në të. “Politikat tona duhet të kenë për qëllim konstruktivitetin dhe pragmatizmin me fokus mirëqenien. Kjo mund të lexohet më mirë përmes fjalëve të Gjonit në punimet e Albanosferës: “Shqiptarët kudo qofshin. do të mund të afrohen në mënyrë dinjitoze me Bashkimin Europian”. mes nesh. duhet të shërbejnë si ura të forta lidhëse mes vendeve respektive të rajonit” . Dhurata për 40 foshnja të sapoardhura në jetë. ndërsa parashikoi se në ardhmen. mesazh i cili po përhapet në mënyrë kapilare në shoqërinë shqiptare. Nga LSI-ja ka marrë pjesë sekretari ndërkombëtar. bashkë kundër AKZ-së dhe “Vetëvendosjes” etorika nacionaliste e Aleancës Kuq e Zi vihet në qendër të sulmit politik të të dy krahëve. ai ka përcjellë mesazhe të forta që prej qytetit të Fierit. ajo mikpritje që na rriti të gjithë si bij të saj. E. Nëse kundër ‘Vetëvendosjes’ dhe barrikadave të saj. “40 foshnja të sapolindura sollën gëzim dhe lumturi në familjet e tyre me ndërrimin e vitit.është shprehur Gjoni. Ai ka përcjellë me këtë rast edhe një mesazh falënderimi për qytetarinë tiranase. “Në zemër të Tiranës – mes Pazarit të Ri. duke marrë kartën e anëtarësimit. Kështu u është drejtuar ndër të tjera. Sot ju dhurojmë këtyre familjeve fatlume një pako të thjeshtë – në simbol të mbështetjes dhe ngrohtësisë së këtij komuniteti që i mirëpret në gjirin e tij”. reagon kreu i PS-së janari prodhon një vijë të re ndarëse në sistemin politik në vend. T’i merrni përdore dhe t’i sillni në familjen tonë të madhe politike”. Nëse opozita sot flet për katër dëshmorë. thuajuni prindërve që jeni bërë anëtarë partie dhe t’ju marrin më seriozisht”. pasi vendi sot ndodhet në një gjendje të vështirë. pavarësisht se cili do të jetë vendimi i gjykatës. Ju guxoni të shihni me sytë e shpresës. Ndonëse me profil të ulët. Me gjithë ndryshimet e mëdha. janë shpërndarë dje duke dhënë mesazhin e vëmendjes së komunitetit dhe përgjegjësisë së opozitës për banorët e një prej zonave më tradicionale të Tiranës. mosbesues. do të ndërtojnë diçka të re. të vijnë bashkë me ju. por edhe Lëvizjes kosovare “Vetëvendosja”. dhënë nga Komuna e Kalasë së Dodës. që do të neutralizonte polarizimin e skajshëm të atyre ditëve. Të merresh me politikë. dëshmoni se jeni duke ndërtuar diçka. qasja është thelbësore për të perceptuar një aksion të dyanshëm në ruajtje të kufijve ekzistues të politikës. sidomos deri në momentin që drejtësia nuk ka folur. i cili sipas Berishës. është realisht më kumbues për partnerët e Shqipërisë. që pason atë të Durrësit dhe të Lushnjës. Me fjalën e tij të mbajtur gjatë ceremonisë.

Enkelejd Alibeaj. u drejtua nga ish-ministri i Drejtësisë. se atëherë besoj se do të fillojë demokracia e vërtetë për Shqipërinë”. Në të vërtetë nuk rrihet në atë batak që është bërë tashmë partia e ëndrrave të zhgënjyera”. Sipas tij. Përveçse në rrethet intelektuale. “Do të desha shumë që sot në Shqipëri të kishte më shumë Gaz Oketa. komisioni do të hetojë faktet dhe të dhënat që diskreditojnë rëndë figurën e nënkryetarit të KLD-së. Kuvendi ka tejkaluar kompetencat e tij. Faleminderit Gaz. Ka ardhur koha që brezi yt ta bëjë Shqipërinë. ish-ministër i Mbrojtjes. 27 SHKURT 2012 POLITIKE @ PER ME SHUME www. Gjatë të gjitha seancave të këtij komisioni. larg dogmave partiake dhe rezultateve shkëlqyese të një politike të dështuar që kërkon ta shesë veten ashtu si nuk është. për vendimin e marrë dhe kurajën për t’i thënë gjërat ashtu siç janë.gazeta-shqip. prezenca e Spahiut në komisionet parlamentare është shoqëruar me debate dhe fyerje reciproke mes tij dhe anëtarëve të mazhorancës. se po na merr lumi”. Nga ana e tij. i ngritur nga mazhoranca për ishnënkryetarin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Nuk të ka munguar kuraja qytetare dhe kthjelltësia në vendimmarrje. pritet të kërkohet jo vetëm shkarkimi nga drejtimi i KLDsë. “Urime për kurajën. në funksion të rolit si drejtues i Aleancës Kuq e Zi eklarimi publik i deputetit të Durrësit Gazmend Oketa për largim nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike. duke mbyllur këtë proces. Burime pranë anëtarëve të këtij komisioni. ku morën pjesë vetëm përfaqësuesit e PD-së dhe i ka përdorur ato në funksion të Aleancës Kuq e Zi. “Në 2013-n. Komisioni u krijua me nëntë anëtarë. raporti pritet të marrë miratimin e mazhorancës në seancën plenare të ditës së enjte në Kuvend. “Ju përgëzoj dhe partia e re që do të krijoni na jep shpresë. duke lënë që ky komision të zhvillohej vetëm me mazhorancën.Qyrfyçi . Po kështu. apo edhe ata që kanë qëndruar jashtë pozicionimit partiak. e cila në 20 vjet demokraci ka ecur me hapat e breshkës. shkarkim pas dorëheqjes dhe kallëzim penal Spahiut Raporti i mazhorancës pritet të publikohet sot dhe të miratohet të enjten parlamentares Jozefina Topalli. e cila theksoi se për atë Spahiu vijonte të mbetej një funksionar i sistemit të drejtësisë. më në fund një rreze shprese. ish-nënkryetari i KLD-së e ka quajtur këtë komision si jo ligjor. Pas daljes së tij sot. që duan që ky vend të bëhet. vazhdoni në rrugën që keni nisur. Kjo pasi parimisht mazhoranca është shprehur se Spahiu ka abuzuar me postin e tij dhe të mirat materiale që ai i ka ofruar K PD. opozita asnjëherë nuk i paraqiti anëtarët e saj. Mazhoranca vendosi më 26 janar të këtij viti ngritjen e komisionit hetimor për shkarkimin nga detyra të nënkryetarit të KLD-së. bënë të ditur se sot. Shpresoj të jeni ju Kryeministër dhe partia juaj e re mazhorancë. virtyt i një njeriu të ndershëm. janë të shumtë ata që e komentojnë dhe e përgëzojnë deputetin 43-vjeçar. Enkelejd Alibeaj. Spahiu dha dorëheqjen nga detyra si nënkryetar i KLD-së dhe shpalli publikisht faktin që Aleanca Kuq e Zi tashmë do të ishte një parti parlamentare që synonte rrëzimin e partisë bolshevike që ishte në pushtet. Kreshnik Spahiu. vetë kryetari i këtij komisioni. Menefregizmi dhe mirësia e qytetarisë durrsake na ka kushtuar pak si shumë. i ngritur për hetimin e ish-nënkryetarit të KLD-së. duke bërë për vete dhe mjaft qytetarë me bindje të tjera politike. duke qëndruar larg kësaj çështjeje. tha se pas shkresës drejtuar Këshillit të Lartë të Drejtësisë për sa i përket menaxhimit financiar të këtij institucioni. por ka ardhur koha për punë konkrete”. por edhe ndjekja penale për Spahiun. më ke pas”. Ke përkrahjen e diasporës në këtë rrugë të progresit që po kërkon. Analiza financiare e veprimtarisë së KLD-së duket se ka qenë një “gur” i rëndësishëm për veprimtarinë e këtij komisioni. Pak ditë më parë. me 73 vota pro dhe 57 votat kundër të opozitës. “Përgëzime për zgjedhjen. Gazmend. pritet të nxjerrë sot konkluzionet e tij pas gjashtë mbledhjeve të zhvilluara dy muajt e fundit. “Z. Në një intervistë për gazetën “Shqip”. por durrsakët ju duan. Suksese të mëtejshme në të mirë të Shqipërisë. kryetari i këtij komisioni. ku pesë do t’i kishte mazhoranca dhe katër do t’i përkisnin opozitës. e ka quajtur Spahiun një njeri patetik dhe delirant.com 5 FATJONA MEJDINI omisioni hetimor parlamentar. Qetësia dhe kuraja qytetare që e kanë karakterizuar në veprimtarinë e tij politike dhe ekzekutive. “Nuk je vetëm. Që në 2005-n. V. Kjo na jep shpresë se Shqipëria ka djem të zotë dhe të ndershëm. Oketa spikati si një figurë politikani ndryshe nga ajo e zakonshmja. pasi mazhoranca që në fillim të këtij komisioni ka theksuar se Kuvendi po heton për shkeljet që Spahiu ka bërë në drejtimin e KLD-së dhe se nuk e merr parasysh dorëheqjen e Spahiut. nëpërmjet raportit të komisionit të drejtuar nga deputeti Enkelejd Alibeaj. Sipas Spahiut. ka gjetur mbështetje te shumë qytetarë durrsakë që e kanë përshëndetur nismën e paralajmëruar të krijimit të një force të re në të djathtën shqiptare. duke kërkuar shkarkimin e numrit dy të KLD-së Mazhoranca që në ngritje të këtij komisioni ka theksuar se ajo ka dyshime të forta për sa u përket abuzimeve që Kreshnik Spahiu ka bërë me postin e tij si nënkryetar i KLD-së. Mjaft më me slogane dhe salizma. “Të lodhur nga kjo politikë megalomane. në tryezat e bisedave dhe ato familjare. i cili kishte abuzuar me pozicionin publik që mbante. mbështetje Oketës për largimin nga PD D Komisioni hetimor. vota ime është për ju”. janë vlerësuar. edhe në faqen personale të Oketës në rrjetin social “Facebook”. Pak para se mazhoranca në komision të merrte vendimin për shkarkimin e tij. pasi ky “grup hetimor” është ndërtuar në kundërshtim me ligjin. se duan një jetë të ndershme dhe demokratike”. Kjo. tashmë këto dokumente kanë mbërritur pranë komisionit. Alibeaj. që tashmë është kthyer në një parti. duke theksuar se Parlamenti ka marrë kompetenca që nuk i takojnë. me të cilën janë mësuar rëndom qytetarët shqiptarë. dhe zhvilloi gjashtë seanca.shqip E HENE. Reagimet Durrsakët. Sipas krye- Detaje Kreshnik Spahiu ka theksuar se ai nuk i njeh vendimet e këtij komisioni. djali që na ktheve shpresën” etj. Kreshnik Spahiu. shkarkimin nga detyra që ai ka mbajtur e ka vendosur vetë KLD-ja dhe për këtë arsye Spahiu ka vendosur ta çojë këtë çështje në Gjykatën Kushtetuese. Sigurisht ky qëndrim i Spahiut e “nxehu” më shumë mazhorancën.

Vangjel Dule. ne duhet të kërkojmë të falur. brenda dy muajve F Topalli: Trashëgimtarët e komunistëve të kërkojnë falje ryetarja e Kuvendit. neni 162 i këtij Kodi thekson se. Burime nga dy partitë kryesore bëjnë të ditur se shtimi i partive të reja gjatë këtij viti dhe synimet e tyre për t’i marrë vota pikërisht dy partive të mëdha parlamentare kanë sjellë një frenim të këtyre partive për të bërë ndryshime në sistemin aktual elektoral. thjesht dhe vetëm sepse nuk pranonin sistemin. të paraqitura nga partitë politike. të cilat na çuan në mënyrë të përsëritur dhe sistematike në zgjedhje të dështuara dhe të kontestuara. në një proporcional me korrektim kombëtar. të një krimi makabër që shqiptari e bëri kundër shqiptarëve. në një sistem rajonal proporcional Në nenin 68 të Kodit Zgjedhor theksohet se. reforma zgjedhore mund të thuhet se ka dështuar. barriera aleatëve dhe “të rinjve” FATJONA MEJDINI y partitë e mëdha në vend. . një parti kjo e cila pritet të mbrojë në zgjedhje interesat e komunitetit arumuno-vlleh në Shqipëri. duke ju krijuar partive të reja një prag të lartë për përfaqësimin në Parlament. në vitin 2008 zëvendësuan sistemin e ndërthurur mazhoritar me proporcional. e bëjnë kolegët e mi. Konfliktet Aleatët e vegjël të dy forcave të mëdha politike shfaqën dje tension në lidhje me faktin se dy partitë e mëdha nuk po ju jepnin hapësirat e duhura në sistemin e reformës zgjedhore. Partitë e mëdha nuk janë të interesuara për këtë çështje”. Fatmir Mediu deklaroi dje se republikanët nuk do ta votojnë produktin final të Kodit Zgjedhor dhe se dy partitë e mëdha kanë gjetur mënyrat për të “groposur” partitë e vogla. duke i mbyllur rrugën çdo lloj tentative që mund të sillte përsëritjen e K illimi i këtij viti ka sjellë në jetën politike me një shpejtësi të madhe. “Shfrytëzoj rastin për të bërë një ftesë të sinqertë. të cilët shfaqën dje edhe shenja të ashpra nervozizmi ndaj dy partive të mëdha. nuk pranonin dhunën. “Dy partitë kanë gjetur gjuhën për të groposur partitë e tjera dhe kanë probleme se si do të ndajnë raportet me njëra-tjetrën. Reforma elektorale është një proces pa frymëmarrje natyrale. dhe të gjithë ata që e duan në thellësi të shpirtit lirinë dhe vlerat e Perëndimit”. 27 SHKURT 2012 6 POLITIKE Dy partitë e mëdha. “Në këtë 100-vjetor. deklaroi Topalli. Sipas kreut të PBDNJsë. i cili përcakton se në rastin e koalicionit zgjedhor listat duhet të kenë marrë mbështetjen e jo më D pak se 15 000 zgjedhësve. shikohet si një garanci e këtyre dy partive për mosparcializimin e jetës politike në vend. partitë e tjera nuk kanë ndonjë vlerë të madhe në votën e tyre. Por. sigurisht që reflektimi merr një vlerë më të madhe. duhet të mbështeten nga jo më pak se 10 000 zgjedhës”. Të njëjtin qëndrim ka shprehur dje edhe kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut. Të gjithë ne duhet të kërkojmë të falur. pak ditë më parë u formua dhe “Aleanca për barazi dhe drejtësi europiane”. se po kërkojnë t’ju marrin elektorat në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Sipas saj. në nenin 162 të tij. sepse vota e Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste janë ato që determinojnë si konsensusin. . .theksoi Topalli. Por nga ana tjetër. aleati i ngushtë i PD-së. tyre. të gjitha ngjarjet e hidhura të komunizmit duhet të kujtohen. Fatmir Mediu. e bëj unë. vijimi i këtij qëndrimi të ashpër ndaj partive të vogla pritet t’u shkaktojë probleme dy partive të mëdha me aleatët e tyre aktualë. po “trembin” gjithnjë e më shumë dy forcat kryesore në vend. kujtimi i kësaj ngjarjeje merr një vlerë reflektimi edhe më të lartë. . Ky nen. ndoshta do të jetë pak më i lehtë kujtimi i kësaj dite”. për shkakun se sistemi rajonal proporcional me pragun e lartë për të marrë deputetë. Në Kodin Zgjedhor aktual. “jo” ndryshimit të sistemit zgjedhor “Të mëdhenjtë”.shqip E HENE. Krijimi Kritikat Kryeparlamentarja foli dje për masakrën komuniste të 26 shkurtit të vitit 1951 Tri parti. Topalli theksoi se në 100-vjetorin e Pavarësisë. të cilat nuk zotërojnë asnjë mandat në Kuvend. krijimin e partive të reja. që kishte nisur si një lëvizje qytetare. Parti të reja që përfaqësojnë komunitete të ndryshme. Kreu i Partisë Republikane. Duke ju referuar ditës kur regjimi komunist ekzekutoi njerëz të pafajshëm duke i quajtur përgjegjës për vënien e bombës në ambasadën sovjetike. Si shoqëri. Nga ana tjetër. është një barrierë kryesore që pengon partitë e reja të futen në garë. Kreshnik Spahiu bëri të ditur se Aleanca Kuq e Zi. Jozefina Topalli përdori dje përkujtimin e masakrës së 26 shkurtit të vitit 1951 për të kritikuar indirekt rivalët politike të PD-së. ministri i Mjedisit. i konsideron votat e një partie të pavlefshme në një qark në rast se kjo parti nuk merr 3 për qind të votave Pengesat PD-PS. Sistemi Sistemi zgjedhor i vendosur në vend me një marrëveshje nga dy partitë e mëdha në dhjetorin e vitit 2008 pritet t’i shërbejë ende PD-së dhe PS-së. “Ne do të kemi një produkt të ngjashëm me ato të reformave të mëparshme zgjedhore.deklaroi aleati i ngushtë i PS-së. por edhe parti që kanë shfaqur ambicie të qartë për t’u bërë dominante në jetën politike. nisur nga situata e re që është krijuar një vit përpara zgjedhjeve të ardhshme. Ky qëndrim ka filluar të lexohet qartë në momentin kur përfaqësues të dy partive të mëdha publikisht kanë akuzuar Aleancën Kuq e Zi dhe atë që konsiderohet si “partia e Bamir Topit”. Kjo. ish-nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. në nenin 68 theksohet në mënyrë të qartë se. nga proporcional rajonal që është aktualisht. qoftë të qëndrojnë brenda kuadrit të OSBE/ODIHR-it apo të bëjnë një reformë të plotë. Partia Demokratike dhe ajo Socialiste duket se nuk do të ndërmarrin në Komisionin e Reformës Elektorale nismën e shumëpritur të partive të vogla për ndryshimin e sistemit elektorale në vend. siç kërkohet nga partitë e vogla aktuale apo ato të rejat që po krijohen. donin lirinë dhe ishin të drejtuar drejt Perëndimit”. një ngjarje tjetër që duhej të kujtohej në këtë 100-vjetor ishte edhe ajo e pushkatimit të grupit të deputetëve të vitit ’46. Këtë muaj. Gjenden pretekste nga më të ndryshmet. për të gjithë ata që janë pjesë e trashëgimisë së kësaj dhune: të kërkojnë të falur. edhe mosfunksionimin apo vendimin e këtij komisioni.deklaroi i zhgënjyer. për këtë ngjarje dhe për shumë ngjarje të tjera. e kemi për detyrë që në seancën plenare të përkujtojmë këtë ditë. Vetëm kur të kërkojmë të falur dhe të kemi një reflektim të thellë. “për zgjedhjet për Kuvendin përjashtohen nga shpërndarja e mandateve partitë politike që konkurrojnë më vete dhe që kanë marrë më pak se 3 për qind dhe koalicionet që kanë marrë më pak se 5 për qind të votave të vlefshme në zonën zgjedhore përkatëse”. Një barrierë e gatshme në këto kushte për dy partitë e mëdha do të ishte mosndryshimi i sistemit zgjedhor. një parti e re politike për t’u regjistruar në garën elektorale duhet të mbështetet nga 10 mijë zgjedhës Kodi Zgjedhor. do të kthehej në një lëvizje politike. Dy forcat e mëdha politike e kanë futur atë në reanimacion”. Sipas saj. besoj do e bëjë dhe media. Në mesin e muajit mars pritet të bëhet gjithashtu publike edhe ajo që quhet “partia e Bamir Topit” dhe që premton dominancë në skenën politike shqiptare. që në gjuhën e lidershipit të kësaj partie quhen edhe “trashëgimtarët e komunistëve”. “listat e kandidatëve për Kuvendin. Sipas tij. i cili është një aleat historik i Partisë Socialiste. Këtë reflektim. theksoi kryeparlamentarja. “Në javën e ardhshme. Kryetarja e Kuvendit theksoi se kjo kujtesë ndaj kësaj dite do të institucionalizohej edhe përmes një seance plenare.

kanë biseduar me të në internet. Jak Peci tregon javën e tij. Jak Peci shprehet se ashtu i kanë thënë edhe nga ushtria. Më shumë nuk e pyeta dot. të cilët më kanë shoqëruar. por e kanë dërguar në të njëjtën dhomë me amerikanin e plagosur. “Kjo javë nuk ka qenë e lehtë për mua. duke treguar se është ndier sikur djali i kishte lindur për herë të dytë. nuk ka qenë shumë e qartë. më panë që po fshija lotët dhe më pyetën nëse ndihesha mirë dhe më pas vazhduam rrugën për t’i dhënë lamtumirën njeriut. ndërkohë që kur kanë folur me të në internet. Djali i tij thuhet se ka marrë një plumb në nofull. ashtu edhe ndjenjën më të fortë e kam provuar kur fola me djalin në telefon. ndërsa ndërhyn një djalë i ri. “Ushtria na ka qëndruar pranë. shpeshherë i dridhet zëri dhe për të fshehur veten thith cigaren që e mban në dorë. mund të shohim djalin. E ngrita e nuk dija asgjë se kush ishte. tregon Jak Peci.shqip E HENE. të pret në shtëpinë e tij me zemër të madhe. por humbi jetën në Afganistan”. Madje shton se shefi i Shtabit të Përgjithshëm e telefonon përditë dhe jep informacione mbi të birin. Duke ndezur një cigare. por qetësinë. por nuk është diskutuar një veprim i tillë. Rreziku që vjen nga Greqia. shton i riu. babai i të plagosurit Aleksandër Peci ende nuk ka mundur të pyesë të birin sesi ndodhi ngjarja. Ai ka pasur vetëm një telefonatë me të. MÊu prenë gjunjët dhe sytë mÊu mbushën me lot‰ Komando i plagosur dhe pse sot mbushet një javë nga sulmi ndaj forcave shqiptare në Afganistan. por vihet re se ka një fasho në pjesën e fytyrës. ndërsa flitet se ka marrë edhe plumba në legen. Të gjithë na kanë qëndruar pranë. babai i Aleksandrit shprehet se nuk di ç’të thotë. pasi e ka shok të ngushtë.”. i cili tregon se edhe ai ka folur.gazeta-shqip.. pavarësisht moshës jo të re. Kur mbylla telefonin. apo ku i ka marrë plagët.. i cili edhe pse qëndron i fortë. Nuk e di nëse do ta shoh tim bir para se të kthehet nga Gjermania. kriza greke dhe pasojat shqiptare. Kur e pyesim për plagët që ka marrë djali i tij. kur nëntetar Peci ka mbërritur në spital në Gjermani. Megjithatë. Një ndjenjë më bllokoi gjoksin dhe sytë m’u mbushën me lot. .. Madje. sidomos motrat e tij. “Në pamje nuk duket shumë qartë. por më lëshuan këmbët. Ble..com 7 Babai i ushtarakut të plagosur në Afganistan rrëfen telefonatën e parë me të birin pas dërgimit në Gjermani: „Isha te homazhet për Voglin. Madje nuk ndodhet më as në reanimacion. E pyeta si je?! Më tha mirë e që brenda një muaji mund të dilte nga spitali. Nuk mund ta lodhja djalin tim. disa ushtarakë. ashtu siç ia do zakoni. Në një debat Tiranë . “Unë kam folur vetëm atë ditë në telefon. Ai më tha se kishte mbërritur në Gjermani dhe sapo e kishte telefonuar Kryeministri i Shqipërisë. Ndoshta një moment nuk e kuptova. pasi i ka dëgjuar zërin të birit. teksa shprehet se vetëm pasazhe të shkurtra i kanë treguar të tjerët dhe nuk di cilin variant të besojë. shprehet Jaku. ai shprehet se ndihet më i lehtësuar.Athinë. edhe pse gjendja e tij ekonomike nuk është në nivele të larta. shprehet ai. por askush nga familja nuk ka mundur ta pyesë për diçka të tillë. Jak Peci. pasi mendoj vetëm përmirësimin e gjendjes së tij dhe nuk e di se ku është plagosur VIZITA Ende nuk dihet nëse ushtria do të ndihmojë familjen e ushtarakut të plagosur në Afganistan për ta vizituar në Gjermani PËRMIRËSIMI Ushtria i ka treguar familjes se dje. Mbase ka qenë shumë shpejt dhe në një të ardhme të shkurtër. Peci ka mundur të ecë me këmbët e tij dhe tashmë ndodhet në një dhomë me amerikanin e plagosur Ngrihet në këmbë nëntetar Aleksandër Peci. Isha te homazhet për kapiten Feti Voglin dhe kur po dilnim nga Pallati i Kongreseve E JAK PECI Nuk e kam pyetur tim bir sesi ka ndodhur ngjarja. edhe ushtarakët e tjerë thonë se ka marrë një plumb në nofull e tashmë është nën kujdes të specializuar mjekësor”. që nga lajmi i parë për ngjarjen në Afganistan. por nuk është mundësia”. por thonë që është mirë”. Bëjnë bisedë me pamje nëpërmjet kompjuterit. pamja për ta vënë re. Nëse ushtria u ka mundësuar ndonjë udhëtim për në Gjermani. moment të cilin e rrëfen me emocion. 27 SHKURT 2012 AKTUALITET @ PER ME SHUME www. “Sot ishte ngritur në këmbë dhe kishte ecur vetë nëpër spital. i cili punon në ndërtim. ai kërrus supet dhe nuk di një përgjigje të saktë.. por fëmijët. ai nuk e di se çfarë ka ndodhur me të birin. i shpëton plumbit të marrë në nofull më ra telefoni. Dëshira është e madhe. e deri dje ku nuk mungojnë njerëzit që vijnë për të qenë pranë kësaj familjeje. duke e hamendësuar sesa ka vuajtur.. shprehet babai i nëntetarit. ndërsa dora i dridhet pak e sytë i janë skuqur nga pagjumësia. i cili nuk pati fatin të mbijetojë si im bir. Kthimi i emigrantëve. nëse u ndjeva mirë. është si me mjegull. Gi. në moshën e Aleksandrit. kur dëgjova zërin e tim biri.

ku njerëzit e mirarsimuar japin një kontribut të veçantë. Në këto tur iniciativa për vendosjen e disa “ruajtësve kushte. Mirëpo sapo kalojmë disa ditë në vend fillojmë të mësohemi dhe të mos na bëjë edhe aq shumë përshtypje. “Vendkalimi i zebrave” duhet të survejohet me kujdes në vazhdimësi me anë të mjeteve të sigurisë dhe burimeve njerëzore gjithashtu. ku zakonisht ato kanë kundërshtuar njëra-tjetrën dhe nuk kanë qenë në mënyrë lineare. nuk duhet të mbetet vetëm një përpjekje e përkohshme. pasi e kanë mbledhur mendjen top thë qytetarëve kërkon një se për ta është njëlloj ka apo s’ka “vija të bardha”. me qëllim shtimin e numrit të tyre. momente të rëndësishme të mendimit kulturor e filozofik të kohës. e tretë. Politika zyrtare e të gjitha spektrave dhe rrymave duhet ta dëgjojë këtë zë dhe ta marrë parasysh. pas hapjes provizore të sheshit kur janë në timon ankohen për kalimtarët e pa“Skënderbej”. Emërimet e mësueseve varen nga drejtoritë arsimore të rretheve. por jo rrymat moderne në letërsi dhe art që pasqyronin dilemat dhe ankthet e njeriut në shoqëritë moderne. vetëm me “shkathtësinë e zebrave”. problematikat nuk zgjidhen me fjalë apo me shprehje të goditura. njihen përciptas ose nuk njihen fare. Është për t’u përshëndetop në vend nga egërsirat prej metali. por në çdo vendkalim të caktuar për këmbësorët. Nga ana tjetër Natyrisht. arsimi G SFIDA ARSIMORE E SHQIPËRISË MODERNE Europa përmes mosnjohjes së diplomave të universiteteve tona po na këshillon tërthorazi se duhet të fillojmë të ndërmarrim reformat e duhura për t’u barazuar dhe nga ana arsimore me qytetarët e tjerë europianë. duke krijuar një pengesë të madhe për ata që vazhdojnë studimet universitare.. thotë poeti latin Horaci në “Epistolarët” e tij. e kanë më të vështirë të përshtaten me këtë pjesë të vërteta xhungle. të cilat të nënkuptojnë dhënien e me mjetet e tyre. ngjarje dhe data të rëndësishme të historisë së shqiptarëve dhe botërore. Si rezultat. Probleme të tilla ka pasur gjithmonë arsimi shqiptar edhe gjatë kohës së diktaturës. Audo Sapere-“Guxo të jesh i ditur”. krahas asaj të Ministrisë së Arsimit për nxënësit. për të cilën ndërgjegjësohemi se jemi duke jetuar vetëm pas një udhëtimi disaditor në ndonjë vend të BE-së. por duke ra. Kjo çështje i përket sa pushtetit qendror ropë diskutimi publik mbi sigurinë urbane zë një aq edhe atij lokal. por një lojë e ndyrë dhe burracake që është luajtur në kurriz të tyre. ku është parashikuar të kryhet ky veprim kaq i zakonshëm në vende normale. Nëse bashkitë e vendit dhe ajo e Tiranës gjithashtu nuk kanë parashikuar në buxhetet e tyre fonde për punësimin e ruajtësve të vendkalimit të këmbësorëve në shërbim të sigurisë së qytetarëve të tyre. Në të vërtetë lëvizjet e automjeteve që mbushin rrugët e kryeqytetit i ngjajnë më shumë strategjive të përdorura në Formula 1 sesa një S rrezikshme dhe të pambrojtur njëlloj ndaj stilit lëvizjeje normale në një zonë të banuar. ku automjetet duhet të ndalen me qëllim që të lejojnë njerëzit të ecin nga njëra anë e rrugës në tjetrën. Pasojat më të rënda bien mbi moshën automjeteve. ndaj kërkohet që ai të pastrohet sa më parë nga infeksionet e politikës dhe të shëndoshet për t’i dhënë më të mirën e mundshme në zhvillimin e vendit. Drejtuesit e jo vetëm. në pjesën më të madhe të tyre. Mirëpo më shumë se një diskutim gjuhësor këtu kemi të bëjmë me një problematikë tejet të rëndësishme. ku sa herë ndryshoheshin miqësitë politike “reformohej” dhe arsimi për t’i përngjarë miqësisë së radhës. por të automjeteve dhe këmbësorëve. ku duhet të respektohen vijat e bardha.shqip E HENE. që ne prej kohësh e kemi zgjidhur këtë sfidë. Në kushtet aktuale vetëm forcimi i një njësie të tillë sigurie pranë njësive lokale mund të nxjerrë vendin nga “harta” e xhunglave urbane. Propozimi konsiston në faktin që autoritetet drejtuese të zgjidhen nga nxënësit dhe komuniteti i prindërve. Ky realitet i trishtë. re dhe financiare dënimeve të rënda adminiNdërkaq. por një mozaik dijesh që i mungojnë disa guralecë themelorë. Arsyet janë pak më të thjeshta në fakt sesa respektimi i njërës filozofi mendimi apo tjetre. siç është ajo e emërimeve nepotike dhe shpërblyese për militantët.edukative dhe të arrijnë deri në përcaktime dhe masa të anët e rrugës kalojnë ku të mundin duke u “hakmarrë” rime të konsiderueshme njerëzo. atëherë le të fillojnë të bëjnë ndryshimet e nevojshme në buxhet. Mbase ka ardhur koha të merremi seriozisht me zëvendësimin e shprehjes latine të përdorur prej vitesh në gjuhën shqipe me një tjetër togfjalësh më të përshtatshëm për vijat e bardha. të cilat janë kthyer në pazare të zakonshme mes partive në skemat elektorale të koalicioneve që ndërtohen. Kreu i këtyre zyrave ka kompetencën e plotë për të bërë lëvizjet e ndryshme të arsimtarëve nga një shkollë në tjetrën dhe madje të influencojë edhe në caktimin e literaturës së detyruar shtesë. me qëllim që t’i shërbejnë qëllimit të tyre në qendrat e banuara. qytetarëve u mbetet vetëm që t’i bëjnë bashkiakë” në “vendkalimet e zebrave” në qendër sytë katër. Mirëpo nëse kjo gjë është e kuptueshme të ndodhte në edukimin gjatë diktaturës që moton latine “Bëhu i ditur të jesh i lirë” e kishte zëvendësuar me moton e nënkuptuar “Mëso sa të duhet dhe mos pyet për ato që s’duhen” është një paradoks që në kohët e sotme të lirisë politike dhe lirisë ekonomike studentët shqiptarë të demonstrojnë një dobësi të theksuar në akumulimin e këtyre dijeve.specifikuara ligjore. Dualiteti i situatës nuk sjell ka ende një konflikt të hapur midis drejtuesve gjë tjetër veçse një kosto të lartë psikologjike. Kjo zgjidhje praktike dhe e domosdoshme për hir të sigurisë së qytetarëve të vendit. Personalitete. duke krijuar një moçal antivlerash ku kanë lulëzuar dhe po lulëzojnë vemjet e politikës së përditshme shqiptare. dhe sa drejtuesve të automjevend përherë dhe më të madh. sërish problemi është më i thellë sesa një mospërputhje reformash. kur nevoja për ta është e domosdoshme jo vetëm në vendkalimet në qendër të kryeqytetit. Flasim për të njëjtët qytetarë të cilët të kryeqytetit. ka dalë tashmë së fundi nëpërmjet grupimit të Alternativës Civile me një propozim konkret për sa i përket zgjedhjes së drejtorit të drejtorisë arsimore në vend dhe drejtorëve të shkollave. pyetjeve tona rreth një shkrimtari të njohur apo një vepre të njohur i përgjigjen lehtë me një ngritje supesh dhe në vend të tyre na përmendin emra autorësh provincialë të panjohur dhe vepra letrare të dobëta të gjinive si përmbledhje poetike apo fjalësh të urta. por një fragmentizim të dëmshëm. ku mund të ngelesh përpjekje për të qenë. kalimin e rrugës nga njëra anë në tjetrën pikërisht tej vijave të bardha. të cilat mund të kalohen gjurulldi të vazhdueshme urbane. por me strategji të studiuara mirë dhe të mbështetura nga burime të konsiderueshme njerëzore dhe financiare. që ka një ndikim të madh në sigurinë e jetës së qytetarëve. duke forcuar kështu së shumti mekanizmat demokratikë të shoqërisë. është shkurtimi i sa më shumë procedurave që e favorizojnë atë. do të ketë vënë re që një nga aspektet më problematike të edukimit të përgjithshëm të studentëve është mungesa e theksuar e një kulture të përgjithshme. Akoma “trendy” të garimit të automjeteve që do të nxiedhe pas shumë kohësh që zotërimi i një auste zemërim të përzier me përbuzje edhe te një tomjeti nuk konsiderohet si “meritë e pazakontë”. ndërsa në Eustrative.. edhe për shkak të eksperiencës tregojnë arrogancë të panevojshme dhe nuk kanë së tyre jetësore të bazuar në një qytet pa makisy për të parë vijat e bardha. duke i kthyer ato në na. lënia në dorë e drejtorive të shkollave për të zgjedhur tekstin mes tre të tilla që fitojnë tenderin nuk krijon një uniformitet në arsimin kombëtar. të të të kalojnë rrugën aty ku është parashikuar. Mirëpo a mund të problemi qëndron në neglizhimin e vazhduegjendet një zgjidhje për këtë situatë kaotike. Pas gjithë kësaj paditurie të frikshme nuk qëndron faji dhe dobësia e nxënësve tanë. larg përfytyrimit të botës së egër në xhunglën e largët. Europa përmes mosnjohjes së diplomave të universiteteve tona po na këshillon tërthorazi se duhet të fillojmë të ndërmarrim reformat e duhura për t’u barazuar dhe nga ana arsimore me qytetarët e tjerë europianë. Kjo mungesë kulture e përgjithshme demonstrohet më tepër në fushat e historisë dhe letërsisë. që në fakt nuk vështirëson vetëm punën e lektorëve. por që nuk i përshtatet aspak realitetit. stafi arsimor i përzgjedhur shpeshherë nuk u përgjigjet kërkesave të kohës dhe nuk është i mjaftueshëm për të mbuluar numrin e nxënësve në të gjitha shkollat e vendit. apo mund të njihte mirë letërsinë klasike me problematikën e saj të nxjerrjes në pah të problemeve të shoqërisë së hershme kapitaliste. të cilët. Sfida sërish mbetet e jona dhe ne duhet të fillojmë seriozisht të punojmë për të nuk i ka shpëtuar zvetënimit të vlerave që duhet të përmbajë. por dhe vetë shpëton nga një e keqe që po i merr frymën.profesionistë cilët mund të ndryshme. Për më tepër dija cungohej përmes labirintit të së lejuarës dhe të mos lejuarës. ku nxënësi shqiptar ishte ai që dilte më i humburi. Një nga mekanizmat më efektivë në luftën kundër korrupsionit. pasi nxënësit e njërës shkollë mund të njohin mirë ngjarje dhe data apo shkrimtarë dhe vepra që janë pasqyruar në tekstin e tyre. ku janë ndërmarrë reforma nga më të ndryshmet. Vijat e bardha janë të cilën për fat të keq nuk është ndërmarrë ndonjë kthyer në një “kurth” urban. problematika që u përket të gjikëmbësorët. Arsimi është një nga shtyllat kryesore të zhvillimit të një kombi. në vitet e stuhishme të Lidhjes shqiptare të Prizrenit. dija që përftohet në auditorët e shkollave të mesme nuk është më e mira e mundshme. për shëm të rregullave të sigurisë. Iluminizmi e Revolucioni Industrial. këshilla që u jepnin delegacionit shqiptar të kryesuar nga Abdyl Frashëri që vizitonte kryeqytetet e Fuqive të Mëdha për të siguruar njohjen diplomatike të kombit shqiptar. në vendin tonë përdoret një term me ngjyrime më paqësore: “vija të bardha”.com DORIAN KOÇI jithkujt që mund t’i ketë rënë rasti të ketë punuar në arsimin e lartë. nuk Problematikat nuk zgjidhen me strategji të studiuar nga të fushave shohin arsye përse duhet fjalë apo me shprehje të goditu. zakonisht i faturohet nivelit të dobët të arsimimit në arsimin parauniversitar në Shqipëri. 27 SHKURT 2012 8 OPINION @ PER ME SHUME www. si është provuar deri më tash. Për shkak të përqendrimit të madh të popullsisë në kryeqytet. si Rilindja Europiane. pasi në këto 20 vjet tranzicion. . Vendkalimi i zebrave LEONARD BODURI ipërfaqen e rrugës të shënuar me vija të gjera të zeza dhe të bardha. Sfida sërish mbetet e jona dhe ne duhet të fillojmë seriozisht të punojmë për të.gazeta-shqip. pasi u duhet që të përballojnë një ngarkesë më të madhe sesa e zakonshmja për të ndjekur leksionet. por jo dhe ato që janë pasqyruar në tekstin që përdor shkolla fqinje. Gjithsesi versioni anglosakson duket që de facto e ka fituar garën ndaj versionit zyrtar. por shumë e interesuar për shëndoshjen e jetës publike në vend. Shoqëria civile. Kjo është arsyeja që nxënësit shpeshherë njohin më mirë shkrimtarë shqiptarë të nivelit mesatar apo debutues për herë të parë në letërsi sesa shkrimtarët e afirmuar dhe të talentuar. Ashtu si edhe fushat e tjera. ishte se duhej të krijonin një rrjet shkollash shqip që do të përbënin bazën e arsimit kombëtar dhe do t’i ndihmonte shqiptarët të emancipoheshin si komb. pasi në këtë mënyrë jo vetëm kontribuon në shëndoshjen e performancës arsimore në Shqipëri. dhe shoqëria e politika shqiptare duhet të fillojë të guxojë. Rreth 130 vjet më parë. duket se aty shfaqen më qartë edhe problematikat më të mëdha urbane dhe gjithashtu po prej Tiranës priten edhe zgjidhjet që do të mund të “eksportohen” në të gjithë vendin. Arsyeja që përmendet ka një pjesë të vërtete brenda saj. Shumë studentë. por është dhe një pengesë serioze për vetë studentët. statujë prej mermeri. në vendin tonë teve aq edhe këmbësorëve. Ndërkaq nuk është e qartë nëse kujdesshëm të rrugës dhe menjëherë pasi gjejnë kemi të bëjmë me një eksperiment të rastit apo parkimin e shumëvuajtur gjenden në kushte të një strategji të menduar mirë. por me strategji të studiuara përfshijnë në tërësi hallkat parë me druajtje në të dyja mirë dhe të mbështetura nga bu. në anglisht e quajnë “vendkalimi i zebrave” (zebra crossing). Ndërkohë. ndaj miratimi i këtij propozimi nga shoqëria civile do të kontribuonte në një nga qëllimet dhe sfidat që ka vendi ynë në kuadër të integrimit europian. Së dyti. Sot. Natyrisht. duke e pasqyruar në mënyrë më korrekte “ndërmarrjen” më të rrezikshme urbane. dy fusha që ndikojnë më së tepërmi në krijimin dhe formësimin e identitetit kulturor kombëtar. Së pari. si një pol i tretë e painteresuar për politikën e ditës. por jo filozofët kundërshtarë të saj. pasi mund të njihte mirë filozofinë marksiste.

që kërkon analizë të thuktë. Nuk di se kah t’ia nisë që ta ndihmojë vendin e tij. * * * Deri më sot Berisha ja ka dalë jo pak herë që të akuzojë kundërshtarët për ato të këqija që ka synuar dhe gatuar vetë. Ai bën pjesë në shifrën prej 45 për qind që nuk kanë një vend pune në atë që quhet pak a shumë Kosovë. Mekanizëm që hyri në veprim më brutalisht dhe me arrogancë më publike gjatë procesit të numërimit të votave për kryetarin e Bashkisë së Tiranës. mos t’i llogarisë si element konstitues të këtij vendi. elektricist. të del Error 303. për procedurën e numërimit të votave. lipset ta jetësojmë me çdo kusht. vlerësojmë dhe të fillojmë t’i zgjidhim një nga një. as para për udhëtime. Njeriu i jep ende kohë politikanit që të bëhet pishman për gabimet që bën ndër vite dhe pret t’i korrigjojë ato. ku ditët e tij janë ditë të kotësisë. Shkolla politike maqedonase . BERISHA NË KËRKIM TË NJË ALIBIE ANDREA STEFANI Njeriut* që iu mërzit Kosova TINKA KURTI ë Sali Berisha është politikan i llojit të autokratëve që tentojnë të zgjatin pushtetin me anë të manipulimit të zgjedhjeve. Njeriu i Kosovës është njeri zemërgjerë. Njeriu i Kosovës nuk është naiv. ju kthye versionit paramilitar duke armatosur besnikët e vet. Tash e disa vjet konkurron në dhjetëra konkurse publike e private (rezultatet le të imagjinohen). i vendosur ta çojë vendin edhe në luftë civile vetëm për hatër të pushtetit të tij. Nuk ja ka qejfi reformimin e KQZ-së dhe të Kolegjit Zgjedhor. Ai është qytetar i devotshëm i këtij vendi. Njeriu i Kosovës është njeri i mirë. shumëkush mendoi. Ai është i vetëdijshëm se nuk është rast i rrallë se sikur të ishte do të mund të shkruante një libër me titullin “Ditari i një të papuni”. Mendoj se ekspertët tanë lipset që përveç debatit pozitë-opozitë. jeriu i Kosovës ka pak plane. Atij mund t’i shkojë në mendje se mund të marrë pasaportë të Shqipërisë. shtyn drejt zgjedhjeve të lira e të ndershme. Veprimet e fundit të mbylljes së faqeve në gjuhën shqipe të ministrive që nuk menaxhohen nga kuadër shqiptarë. sepse tashmë ka ndërtuar një sistem jo vetëm të ushtrisë së vjedhësve të votës. Ai nuk u beson deklaratave të politikanëve dhe e di se pikërisht prej tyre ka filluar mjerimi i njerëzve si ai. sepse afër tij është hapur një hipermarket.shqip E HENE. nevojitet jo vetëm presioni i opozitës. sikundër i paraqet Berisha. 27 SHKURT 2012 OPINION @ PER ME SHUME www. por gjithsesi. Europa nuk është shtëpi që e lejon diskriminimin. Mundësi udhëtimi nuk ka. për të cilat lipset me kujdes të veçantë t’i analizojmë. vlerësoj se nëse spektri politik shqiptar do jetë pak më shumë i kyçur në debat pozitiv dhe konstruktiv. të bllokojë reformën zgjedhore (reformë që do çmontonte mekanizmin e Q vjedhjes së votës që e mban në pushtet) dhe për këtë të akuzojë me sukses opozitën? Këtë herë duket më e vështirë të ndodhë. Nëse nuk tregohet qartë me gisht se kush është bllokuesi real i reformës.) N . Gramoz Ruçi denoncoi në Kuvend faktin se. pa rrugëdalje. të cilat natyra e hallit të tjetrit. me uljet dhe ngritjet e veta politike.Error 303 ARSIM SINANI P artitë politike maqedonase dhe partitë shqiptare kanë një kronologji që nga pavarësimi i Maqedonisë deri më sot. E kuptoj doktrinën politike maqedonase shumë mirë se cili është qëllimi i saj. Në vitin ’98 organizoi një puç të armatosur mbi Kryeministri. Njeriu është falës edhe kur ia ekspozojnë injorancën dhe e akuzojnë për të thuajse të ishte e rrallë?! Rruga e njeriut. t’i diskriminojë. ky diskriminim vlen për të gjithë shqiptarët e të gjitha ngjyrave politike pa i ndarë. sepse tashmë ka ndërtuar një sistem jo vetëm të ushtrisë së vjedhësve të votës. që i reformuar. fantazma jugosllave dhe makina shtypëse e këtij mentaliteti gjendet në mesin tonë me një qëllim. Është i vetëdijshëm se këto të dyja i nevojiten më së shumti vendit të tij. duke thënë se “i solli Edi Rama”. duke i paraqitur si “të ligjshme” dhe “të drejta”. i serviren të përcjellë edhe seriale turke. foton e të cilit do ta mbante në murin e zyrës së biznesit të tij. janë përditë e më të mëdha. Në funksion të kësaj strategjie është dhe taktika e zvarritjes së reformës zgjedhore që ai po ndjek. që në vitin 1996. ashtu edhe në vullnetin për antireformë. por nuk ka mundur. Tashmë Berisha. por edhe të institucioneve. për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe Kolegjin Zgjedhor. Derisa politikani merr kohën historike duke bërë gabimet që nuk ia fal historia. pse jo edhe të politikës shqiptare në kuadër të institucioneve ekzistuese të Republikës së Maqedonisë. Ka provuar që të marrë kredi. pa dashur që për objekt të kem dikë konkretisht. deri te faturat e autostradës ku gjuha shqipe INJOROHET. këtë lipset ta kuptojnë nga kampi politik maqedonas. duke mos i marrë për bazë modelet e tipit zviceran. që shqiptarët t’i vendosë në pozicione të këqija politike. por bankat nuk i kanë dhënë. Badinter në Maqedoni. si edhe në të kaluarën. por nuk mund ta kuptoj se si edhe sot kjo doktrinë mundohet të krijojë me shqiptarët një luftë speciale imagjinare. A do të mundet Berisha që. Gazetat nuk i lexon. Sikur sot të vinte eksperti francez. atëherë ai do të arrijë ta bllokojë realisht reformën. Ai nuk i ka shqyer asnjëherë panot gjigante ngjitur te zyrat e një partie të madhe me portretin e atij që duhej të turpërohej e jo të ekspozohej. Ka provuar të hapë dyqan. Por ky ligj tentohet që të mbetet vetëm një lloj dekori dhe i papërdorshëm si në nivelin lokal. janë simbolikë e një ngecjeje në raportet shqiptaro-maqedone dhe kur klikon në internet. që i është mërzitur Kosova. Dhe ka zgjedhur të akuzojë opozitën pikërisht për atë që e lakmon vetë: bllokimin e reformës zgjedhore. të ngrenë një strategji se si të parandalohet ky diskriminim. përsëri akuzoi si fajtore opozitën. Dhe që obstruksioni i kamufluar i Kryeministrit të mos ketë sukses. Njeriut të Kosovës nuk i pëlcet zemra kur sheh se si i buzëqeshin ata që janë shkaktarë të jetës së tij që nuk e meriton. ndërkohë që punonte kamerier. sikundër lakmon Berisha. Pse? Sepse është ai që ka përfituar nga njerëz që votojnë më shumë se një herë me të njëjtën kartë. por edhe roli prej arbitri i ndërkombëtarëve. qytetarë të panevojshëm dhe të tepërt të këtij nënqielli. Ka provuar të gjejë punë në profesionin e tij. sepse qenë këto institucione që legalizuan në favor të tij të gjitha manipulimet dhe grabitjet e votës në vitin 2005 dhe 2011. Berishës nuk ja ka fort qejfi numërimin elektronik të votave. edhe pse në zgjedhjet e kaluara u konstatuan mijëra raste falsifikimesh të këtyre listave. po vazhdon në strategjinë e konservimit të këtij mekanizmi. për të mirën e secilit prej nesh. forca materiale duhet të mposhtet me forcë materiale. Gjatë vitit ’97 u mbajt me thonj në pushtet. as liberalizim vizash. pavarësisht se ky është profesor. Po ai nuk ka portret të prokurorit hero dhe nuk ka as biznes. One e deri te faturat e ndryshme që na vijnë në gjuhën maqedonase e që për tregim kanë mbajtjen e shqiptarëve nën kontroll. Dhe nuk përjashtohet që Berisha të bllokojë reformën. refuzimi për të mos lejuar hapjen e kutive të votimit. Ai e di. njeriut i cili ecën rrugës pa ndonjë punë konkrete: “Kryeministër. Ai ka kryer master që të gjejë punë më lehtë. Ky qytetar voton dhe votën ua jep atyre që do të punojnë kundër tij. po edhe për atë rast akuzoi Fatos Nanon. Ai ka frikë se edhe Shqipëria do të turpërohet duke mos i siguruar një jetesë të mirë. Nuk mund të vazhdohet më me fraza të përgjithshme. është provuar hershëm. Padrejtësisht. Raste konkrete ka me mijëra. reforma zgjedhore ka ngecur në pesë pika. Ia mohojnë vuajtjet e përditshme duke folur për një shtet në përputhje me standarde gjithëçfarëllojësh veç me jetesën e mirë jo. nxënës. pasi kishte mësuar disa dialekte të spanjishtes përmes telenovelave. duke tentuar deri edhe shtypjen ushtarake të protestave të shqiptarëve që kishin humbur paratë në piramida. fajtorin kujdestar e ka kërkuar te shqiptari. Tashmë ka ardhur koha që ky arbitër t’i japë opozitës atë që i takon dhe “Cezarit” atë që i takon. e cila ka për detyrë dhe qëllim diskriminimin politik të shqiptarëve. Kryeministri ka nisur të ecë nëpër këtë shteg. Por njeriu i mirë i Kosovës nuk e di se ku fillon e ku mbaron një vuajtje e vendit të tij. Atyre që fjalën ‘mirëqenie’ veç e shqiptojnë. ku shqiptarët do të jetojnë të lirë dhe do t’i gëzojnë të drejtat e tyre të plota. Kur dështoi militarisht. Por në zgjedhjet e vitit 2009. Ai e jeton jetën shumë më ndryshe se sa e kishte menduar. mjek. do ta vërejë se emri i tij i respektuar mbetet diku thellë në një ligj që e ka emrin ‘Ligji i Badinterit’ dhe i cili u dizajnua për mosdiskriminim të shqiptarëve dhe minoriteteve tjera. pak më mirë t’i koordinojnë veprimet. do të kemi më shumë rezultate dhe do ndihemi të lirë edhe ne qytetarët shqiptarë. koshient se nuk gëzon mbështetjen e shumicës së shqiptarëve. Shkolla politike maqedonase lipset ta kuptojë se shqiptarët janë faktor i rëndësishëm i këtij vendi dhe si të tillë. Merret me disa aktivitete të tjera: pi kafe në lokale që strehojnë njerëz me probleme të ndryshme. që i barazojnë të gjithë si në vullnetin pro reformës zgjedhore. Dhe gjithsecili nga shkolla politike maqedonase. Afërmendsh. po t’i jepet mundësia. tua ndalojë përdorimin e gjuhës shqipe. Të gjitha këto çështje janë hallka të një zinxhiri të vetëm. njërit i duket luks. Vip. por tashmë po dihet se ai është njeri zemërgjerë. Pse edhe sot Badinteri mbetet i papërdorshëm dhe pse duhet të përdoret në raste konkrete. Nuk do t’ia shtojë vuajtjen këtij vendi e t’ia rëndojë shifrat negative të hallexhinjve. Ai fal edhe kur ia mohojnë ekzistencën. por ka pak shanse që të jetë i besueshëm në fajësimin e opozitës për bllokimin. nesër me siguri. këtë herë pandreqshëm. Toleroi për vite me radhë zhvillimin e piramidave financiare dhe kur ato u shembën. por më pas nuk e di se nga shkon. Kjo flet për mentalitetin jugosllav të institucioneve maqedonase në Shkup. model i cili është mentalitet që shqiptarët nuk duan kurrë më të përsëritet dhe as që duan të mendojnë më për atë mentalitet. Pse po e filloj me këtë konstatim kolumnën time. akuzoi për autorësinë e tyre opozitën. sepse ka përfituar nga korruptimi i komisionerëve. Ai është diplomuar. sepse pavarësisht se janë në pozitë apo opozitë partitë politike shqiptare. Përditshmëria e tij është e vërteta e madhe e këtij vendi. politikan. pse jo edhe politike. akademik etj. * * * Mjafton të dëgjosh ankesat e opozitës. Nga ky këndvështrim. Berisha nuk do që kartat e identitetit të monitorohen elektronikisht për të bërë të pamundur votimin e disafishtë. Edhe në janar 2011. Dhe ky diskriminim nuk përfundon këtu. për të kuptuar synimin e Berishës për bllokimin e reformës zgjedhore. “kishte vrarë Azem Hajdarin”. të drejtat e veta do i gëzojnë nëse jo sot. dhe atë nacional. Ai është i vetëdijshëm se aty edhe qëndron disfata e tij. nuk mund të jetë e largët. Edhe ai është njeri. njeriun e Kosovën e fyen buzëqeshja e politikanit. nuk ishte gjë tjetër veçse këmbëngulja për të mos lejuar demaskimin e mekanizmit të vjedhjes dhe manipulimit të votës. si një autokrat që lakmon manipulimin e zgjedhjeve të ardhshme. austriak etj. Ai është shndërruar në një dhembje të re për vendin e tij. Njeriu i Kosovës nuk njeh heronj. këtë lipset ta kuptojë Porta e lartë politike maqedonase. kur ia shesin ato pak që ka dhe ato që potencialisht do t’i takonin. Shikuar nga ky këndvështrim. Njeriut të Kosovës ia ofendojnë inteligjencën minutë pas minute nëse dëgjon deklarata politikanësh. Por ai nuk e teston privilegjin e të pasurit dy atdhe. pozitë dhe opozitë.com 9 REFORMA ZGJEDHORE. e cila Maqedonisë nuk i bën mirë në asnjë aspekt. por edhe të institucioneve. belg. si arma e vetme që mund t’i sigurojë pushtetin edhe në zgjedhjet e 2013-s. nevojitet jo vetëm presioni i opozitës. po e filloj kolumnën e kësaj jave dhe garën e pakompromis për t’i ndalur të drejtat e shqiptarëve nga një Portë politike maqedonase. pa u ndierë të diskriminuar. për shkak se 20 vite pas pavarësimit të Maqedonisë. për kartat e identitetit. sepse veprimet e koordinuara deri më tani kanë rezultuar me sukses politik për komunitetin shqiptar në Republikën e Maqedonisë dhe rezultatet janë parë konkretisht në aspektin e zbatimit të plotë të përdorimit të gjuhës shqipe. nëpërmjet konferencave të ndryshme dhe debateve shkencore. që sipas tij. dhe ky proces ishte se ne bëmë një marrëveshje për rirregullimin kushtetues e politik të institucioneve në Republikën e Maqedonisë. ia jep kohën në afat të pambarimtë politikanit që të reagojë me arsye. shqiptarët zakonisht lipset me qenë viktimë e procesit të vështirë të tranzicionit politik në Republikën e Maqedonisë. Ky është edhe shkaku i ankesës së opozitës pak ditë më parë si dhe i takimit të Edi Ramës me trojkën e ambasadorëve. ky mentalitet i shkollës politike maqedonase është i predispozuar që shqiptarët të mbeten të sunduar në mënyrë institucionale. Ai ia njeh krejt dhembjet vendit të tij. Ai sa herë që shtrihet të flejë mund të thotë “edhe sot kam qenë i ndershëm”. Të veprosh kështu do të thotë të krijosh rrethanën më të përshtatshme për alibinë e Berishës për të maskuar bllokimin e reformës duke fajësuar opozitën. apo se faqja është në përpunim. Ruçi përmendi reformë për listat e zgjedhësve. Mësimi më i vështirë nga shkolla politike maqedonase ka qenë libri i pashkruar i asaj se. bujk. që kërcënon atë mekanizëm të vjedhjes së votës të cilin ai e ka ngritur me përkushtim për vite me radhë. Disa ditë më parë. nuk përbën ndonjë avantazh të jesh më inteligjent në atdheun e tij. Dhe bashkë me të. çon drejt vjedhjes e manipulimit të rezultatit si në të gjitha zgjedhjet e mëparshme në Shqipëri. Dhe që obstruksioni i kamufluar i Kryeministrit të mos ketë sukses. sepse këtë të drejtë na e garanton çdo ligj i Bashkimit Europian dhe si e tillë. Njeriu i Kosovës ka filluar të besojë se më të rrezikshme janë revolucionet e munguara se ato të dështuara. Kur në vitin 2005 Berisha u rikthye në pushtet. Shanset që ai të demaskohet. Berishës nuk ja ka qejfi saktësimin e listës së zgjedhësve. i cili e di se pushteti vjen nga populli. I vetmi problem që ka është alibia e kësaj zvarritjeje para ndërkombëtarëve. Por ai.gazeta-shqip. Atyre që do t’ia humbin atdheun copë copash. student. Berisha refuzon reformën zgjedhore. por duke dashur të ngre një çështje për spektrin tonë politik shqiptar. Ai më kot ka pritur të njohë ndonjë prokuror. shikojmë. Këto veprime të orkestruara në mënyrë institucionale 20 vite flasin më së miri për mentalitetin i cili dëshiron të futet në Europë. çka ka për të qeshur në Kosovë?” *Njeriu është njëri nga personat e aftë për punë. Ai tregohet i durueshëm me politikanin që zgërdhihet në kohën e njëjtë që duhet të turpërohet. por pa i zgjidhur problemet me shqiptarët. se nuk ka rrogë si garanci. Ky mentalitet politik maqedonas mendon se ka mundësi dhe fuqi që t’i heshtë shqiptarët. them se mund të ketë një koordinim më të mirë për të parandaluar këto fenomene dhe duke e konsideruar veten si një qytetar të përgjegjshëm mendoj se lipset të mendojmë më seriozisht për këto mekanizma. Pse? Sepse është pikërisht ai që ka përfituar nga këto falsifikime. të cilin janë të predispozuara partitë politike maqedonase ta heshtin dhe shtyjnë deri në pafundësi zgjidhjen e problemeve konkrete. (Shpjegimi me fusnotë është në përputhje me politikat qeverisëse kosovare. kur nuk e njohin. por e lufton atë me të gjitha ligjet. se qeveritari i Kosovës ia ka humbur atij aftësinë e të çuditurit me ngjarje negative për vendin e tij. por e ka mbyllur. Gjithnjë nga këndvështrimi i shikimit të përmirësimit të jetës së shqiptarëve. do ta pyesë atë që ka ekspozuar dhe i imponohet me buzëqeshjen e tij. kur Garda e Republikës vrau 4 demonstrues. Zor se ndihmon veten. të “lavatriçeve” që shpëlajnë “me ligj e drejtësi” votën e vjedhur e të manipuluar. të “lavatriçeve” që shpëlajnë “me ligj e drejtësi” votën e vjedhur e të manipuluar. të cilat u krijuan për të ecur para procesi politik në Republikën e Maqedonisë. shitës. tha apo shpresoi se Berisha kish ndryshuar. Njeriut. deri te ligji i peshkimit. ndërsa i pandryshuar. pasi Kryeministri doktor tha se do t’u njihet shtetësia të gjithë qytetarëve me origjinë shqiptare (në pastë menduar edhe për shqiptarët e Kosovës). deri te faturat e rrymës që na i lëshon EVN apo T-mobile. edhe demokracinë si dhe integrimin e Shqipërisë në Europë. por prapë nuk ka gjetur. Vlerësoj se ekspertët e partive tona politike. që janë rekomandime të Berisha refuzon reformën zgjedhore. Pastaj. por edhe roli prej arbitri i ndërkombëtarëve ODIHR-it dhe jo teka të opozitës. në vitin 2011. Personalisht nuk kam dëshirë që fëmijët e mi të rriten në një ambient ku gjithnjë do të ndihen qytetarë të dorës së dytë. Marrëveshja e Ohrit doli si rezultat i një procesi.

.

pasi jashtë pusetës janë gjetur atletet e të riut. trupi i pajetë i 22-vjeçarit është përcjellë për në morgun e qytetit. të atin e 22-vjeçarit që ndërroi jetë mesditën e djeshme. duke përdorur armën si kërcënim. nga informacione të siguruara pranë disa pikave të grumbullimit të skrapit. për shkak të sasisë së madhe të gazit që ka thithur. dyshohet se 22-vjeçari prej kohësh merrej me këtë aktivitet. Vogëlushja ka qenë duke luajtur. janë strukur në fatkeqësinë e tyre të dytë. aty kanë mbërritur forca të shumta të bluve. Sipas hetuesve. ku në katin e parë Profka zotëron dy dyqane. ende të papërfunduar mirë të 22-vjeçarit Julian Plepi. i cili brenda pak çastesh ka ndërruar jetë. bronzi dhe inoksi me 250 lekë për k i l o g ra m ë . Gati çdo ditë. Ngjarja Ngjarja ndodhi pak para mesditës së djeshme. ku në qytetin e Fierit. teksa shkon drejt Lushnjës. Sipas mjekëve. duke sjellë për pasojë mungesë të oksigjenit Mjekët Sipas bluzave të bardha. kanë qenë duke prerë disa tuba hekuri. Këto dyshime janë ngritur nga deklarimet në polici të personave që kanë pasur njohje me viktimën dhe 53-vjeçarin Profka. ka shkaktuar vdekjen e një të riu dhe plagosjen rëndë të shokut të tij. ka qenë dy metër e gjatë dhe po aq e gjerë. mjaft persona kanë zgjedhur si aktivitet të tyre vjedhjen e tubacioneve metalike të ndërmarrjeve të ndryshme shtetërore. Puseta në të cilën ka hyrë viktima Plepi për të prerë tubacionin kryesor. prindërit e 22-vjeçarit kanë humbur një vajzë Në shtëpinë e Julianit. familjarët të shokuar nga ngjarja e kobshme. Në zonën ku ndodhi ngjarja tragjike. tubacionet e ujitjes dhe të sektorit të naftës. banorë të zonës shprehen se 53-vjeçari Profka është në gjendje të mirë ekonomike dhe i ka çuditur fakti se pse duhej të shkonte për të marrë tubacione metalike për t’i shitur për skrap. vdes 22-vjeçari Në gjendje të rëndë për jetën. prej vitesh është rrënuar. Lajmi për vdekjen e 22-vjeçarit Julian Plepi dhe plagosjen e 53-vjeçarit Vaska Profka. Ata shtojnë se në atë zonë. ku deri në orët e vona të ditës së djeshme është ndodhur në gjendje të rëndë. duke marrë pjesë të tij. 53-vjeçari Profka ka qëndruar në hyrje të pusetës. Ngjarja ndodhi në fshatin Kuqar të Patosit. mësohet se një kilogram hekur blihet me një çmim prej 35 lekësh. 53 vjeç.shqip E HENE. duhej të shkonte për të marrë skrap nga tubacionet që janë pronë e shtetit. Mendohet se ata kanë pasur informacione se tubi i përcjelljes së gazit ishte prej kohësh jashtë funksionimit dhe për këtë arsye kanë menduar të përfitojnë. duke u futur vetë në pusetë. Në të njëjtën kohë. që të dy banorë të Sheqit të Madh në qytetin e Fierit. që mendohet t’i ketë hequr para se të hyjë për të prerë tubin. ku edhe ka ndodhur ngjarja. Kështu. Ndërkaq. edhe 53-vjeçari dysho- het se bashkëpunonte me të riun prej disa muajsh. Gjithashtu jashtë pusetës është gjetur një prej sharrave të hekurit që kanë pasur Plepi dhe Profka.50. që tashmë s’ka mbetur asgjë për t’u grabitur. nga hetimet paraprake dhe inspektimi i vendit të ngjarjes. Tregu Fatkeqësia Dy vjet e gjysmë më parë. ka dalë menjëherë jashtë. një peshkatar dhe gjuetar i vjetër. do të kishte edhe peshën më të madhe. dyshohet se pasi 22-vjeçari e ka prerë tubin. Të afërm të kësaj familjeje kanë treguar për gazetën. pasi familjarët kanë shkuar t’i qëndrojnë pranë të dashurit të tyre në spital. që gëzojnë nga martesa e tyre. në sektorin numër gjashtë të “Albpetrolit” “PREJA” Hajdutët e skrapit nuk kanë “kursyer” shinat e trenit. e kanë të vështirë të përballojnë vdekjen e fëmijës së dytë. Çmimet e skrapit joshin fierakët Ç M Në ballkonin e katit të dytë të ndërtesës ndodhej edhe arkivoli ku do të prehet përjetësisht 22-vjeçari Në banesën dykatëshe. në vendin e quajtur Vija e Ngjalës. Ndërkaq. Ngjarja e dyfishtë ka ndodhur mesditën e djeshme në periferi të qytetit të Fierit. Të afërmit e familjes Plepi rrëfejnë se dy vite e gjysmë më parë. Në një moment. Profka zotëron një Qindra të afërm dhe miq kanë mbërritur për të ngushëlluar Xhevairin dhe bashkëshorten e tij ngastër toke. por kur ka konstatuar se qëndrimi aty ishte i pamundur. Gjithashtu. është hapur morti. të cilat sqaruan se menjëherë pas sinjalizimit për ngjarjen nga banorë të zonës dhe punonjës të sektorit të naftës. Një banesë e madhe. si edhe dy metër e gjysmë e thellë. kur ka tentuar të shpëtojë 22-vjeçarin VENDNGJARJA Ngjarja e dyfishtë ka ndodhur në periferi të Fierit I PLAGOSURI 53-vjeçari Profka. në Spitalin Rajonal të Fierit në pusetë dhe asfiksimin e të riut. rreth orës 11. Hetimi Nga hetimet paraprake të policisë. Ndërkaq. Mësohet se Julian Plepi. ku kanë nisur të presin disa tuba hekuri. së bashku me bashkëshorten e tij. Ndryshe nga shtëpia e 22-vjeçarit. gjiganti i përpunimit të plehrave kimike në Fier. dhe Vaska Profka 53 vjeç. një person tentoi të grabiste skrap. ndodhet edhe banesa e Vaska Profkës. Qindra të afërm dhe miq kanë mbërritur në shtëpinë e tyre për t’i ngushëlluar e për t’u qëndruar pranë Xhevairit dhe bashkëshortes së tij. Në shtëpinë e tij nuk ndodhet askush. bashkëpunëtori i tij EDMOND HOXHAJ Fenomeni RASTET Pak ditë më parë. gazi ka shpërthyer duke asfiksuar të riun brenda pak minutash Detaje Fier Sharrojnë tubacionin kryesor të përcjelljes së gazit. ata kanë humbur një prej vajzave. vjedhjen e mbetjeve metalike. 53-vjeçari Vaska Profka ndodhet në gjendje të rëndë për jetën. Sipas burimeve të policisë lokale. të cilët duhet të gjejnë forca për të rritur dy vajzat e vogla. Jo shumë larg shtëpisë së Julianit. m i m e t q ë o f ro j n ë pikat e grumbullimit të skrapit kanë nxitur mjaft persona ta konsiderojnë si një punë me përfitime të kënaqshme. . mësohet se Profka zotëronte një ngastër toke. në periferi të qytetit të Fierit. çka ka ngritur dyshimet se duke e prerë tubin ka qenë vetëm 22-vjeçari që humbi edhe jetën. banesa e Profkës gjendet në anën tjetër të rrugës dhe është një vilë trekatëshe e mirëpërfunduar. brenda pak vitesh. Sipas burimeve të policisë lokale. që për shkak të trashësisë së metalit. alumini me 150 lekë për kilogramë. thithja e një sasie të madhe të gazit ka asfiksuar 53-vjeçarin dhe duhet ende kohë që ai të dalë nga gjendja kritike për jetën. e kanë bërë të ditur për gazetën burime të Drejtorisë së Policisë së Qarkut të Fierit. si dhe autoambulanca. siç është Vaska Profka. pranë lumit Seman. dhe Vaska Profka. për shkak të vjedhjes së të gjitha mbetjeve metalike që ndodheshin në të Ngjarja Aksidenti Julian Plepi 22 vjeç. n d ë r k o h ë që një kilogram bakër blihet me 550 lekë. kur mbi trupin e saj u derdh një tenxhere me qumësht që ishte duke vluar.com 11 HETIMET Mendohet se 22-vjeçari Julian Plepi ka qenë duke punuar për të prerë tubacionin kryesor të linjës së gazit. 53-vjeçari Profka dyshohet se ka tentuar ta shpëtojë të riun. I ati. i cili ndodhet në gjendje të rëndë nën kujdes mjekësor. Ata shprehin keqardhje për atë që ka ndodhur dhe në të njëjtën kohë nuk besojnë se pse një person në gjendje të mirë ekonomike. se prindërit e Julianit prej vitesh kishin punuar me ndershmëri për të ndërtuar banesën e tyre modeste. 27 SHKURT 2012 AKTUALITET ATLETET Grupi hetimor ka gjetur jashtë pusetës atletet e viktimës. paraprakisht dyshohet se shpërthimi i gazit pas prerjes së tubacionit ka asfiksuar 22-vjeçarin. duke grabitur hekur AZOTIKU Ish-Azotiku. e cila u dogj me qumësht. ku mblidhte mbetje metalike për t’i shitur më pas për skrap. Pasi kanë prerë disa tuba. 22 vjeç. Rindërtimi i dinamikës së ngjarjes është kryer prej hetuesve. që i ka dhënë ndihmën e parë të mbijetuarit. 53-vjeçari Vaska Profka kishte në pronësi një ngastër toke @ PER ME SHUME www. prej aty ka pasur rrjedhje të shumtë të gazit. në një prej të cilëve tregton pjesë këmbimi për automjetet. ata janë përqendruar në prerjen e tubacionit kryesor të linjës së gazit që e përcjell prej Divjakës. i njohur në të gjithë qytetin e Fierit si një njeri dashamirës dhe punëtor. që mendohet t’i ketë hequr para se të hyjë për të prerë tubin. që ndodhet në lagjen Sheq i Madh të qytetit të Fierit. Në ballkonin e katit të dytë të ndërtesës ndodhej edhe arkivoli ku do të prehet përjetësisht 22-vjeçari. duke sjellë për pasojë edhe vdekjen e menjëhershme të tij. Kjo ka krijuar bindjen se ka qenë 22-vjeçari që e ka sharruar hekurin PRONA Nga hetimet paraprake është mësuar se në zonën ku ka ndodhur ngjarja e dyfishtë. teksa po sharronte tubacionin kryesor të përcjelljes së gazit prej Divjakës në qytetin e Fierit. Gjithsesi edhe ai ka thithur një sasi të madhe gazi.gazeta-shqip. kanë shkuar në një parcelë toke në pronësi të këtij të fundit. aty ku morti pllakosi për herë të dytë brenda pak vitesh orti i dytë brenda pak vitesh e ka dërrmuar plotësisht Xhevair Plepin. ku do të kryhet ekspertiza mjekoligjore për të nxjerrë përfundimet zyrtare për motivin e vdekjes së tij. në anën e djathtë të rrugës automobilistike kryesore. gjetja e disa tubave të prerë nga ana tjetër e lumit Seman ka ngritur dyshimet se qëllimi i prerjes së tyre ishte shitja për skrap. Policia e Fierit raporton persona të ndaluar në flagrancë. kur nga shpërthimi i një sasie të konsiderueshme gazi janë asfiksuar brenda pak minutash F enomeni i grabitjes së objekteve metalike për t’u shitur më pas si skrap. në gjendje të rëndë për jetën. një masakër e vërtetë është ushtruar në ish-uzinën e Azotikut. në periferi të Fierit. Ndërsa 53-vjeçari Vaska Profka gjendet në Spitalin Rajonal të Fierit. në stacionin qendror në qytetin e Fierit. të cilët i kanë lënë nga ana tjetër e lumit. Me këto çmime që ofron tregu. Ndërkaq.

importet e ligjshme të karburanteve qenë 457 mijë tonë gjatë vitit 2010. në dimrin e vitit 2006 dhe përgjatë të gjithë vitit 2007.7 Burimi: Ministria e Financave Bonot e thesarit Nesër. të cilat shiten për 140 lekë paketa dhe janë aktualisht cigaret më të lira në Shqipëri. rreziqet për buxhetin e shtetit po shtohen.474 Diferenca % -3. . Nga çasti që ERE-ja mori vendimin përkatës.451 2. dhe fare mirë mund ta kishte marrë parasysh kërkesën e KESH-it për para. por një pjesë e krizës mund të jetë edhe thjesht nga efekti psikologjik i lumit të madh të lajmeve apokaliptike mbi rrezikun e shpërbërjes së euros apo përmbysjes së të gjithë ekonomisë së eurozonës. tregon se të ardhurat janë më të ulëta se sa në janarin e vitit 2011. E dhe njohësi më i dobët i sistemit elektroenergjetik shqiptar mund ta kishte paralajmëruar me lehtësi krizën energjetike që po na vjen dhe komplikacionet për buxhetin e shtetit që do të shkaktojë. Të njëjtën deklaratë mbi ekzistencën e një fatkeqësie historike të papritur e të paparashikueshme. por po i jep garanci. ekonomia shënon rënie konsumi Të dhënat e buxhetit flasin për rënie të fitimeve dhe stanjacion në të ardhura GJERGJ EREBARA Analiza Kriza energjetike qe e paralajmëruar GJERGJ EREBARA E iç qe e pritshme nga të gjithë. Vështirësitë ekonomike u shfaqën edhe te indeksi i çmimeve të konsumit. Importet e ligjshme të cigareve qenë vitin e kaluar më të ulëtat të shënuara që nga viti 2006. në shitje 14. Të ardhurat nga TVSH patën shënuar ecuri shumë pozitive gjatë muajve tetor-dhjetor të vitit të kaluar. Shqipëria duket se po përjeton sot të njëjtën situatë si në vitet 2003-2005. Kjo e dyta. e dhënë për të shmangur radhët te sportelet e bankave. njoftoi dje gazeta “Corriere”. Rreth 70 për qind e pensionistëve italianë mund të klasifikohen në kategorinë e atyre që do të përfitojnë nga vendimi i Montit. Sipas ekspertëve.4 -5. ndërsa të ardhurat nga Tatimi mbi Fitimin ranë me 22 për qind. një vit mesatar dhe një vit të dobët. Në Shqipëri. KESH duket se po komunikon me qeverinë më shumë përmes medias se sa përmes shkresave. “Këto muaj kanë qenë muajt më të vështirë në historinë e vendit për sistemin energjetik”.21 për qind.3 miliardë lekë tituj B anka e Shqipërisë pritet të organizojë nesër (e martë) ankandin për shitjen e 11 miliardë lekëve bono thesari 12-mujore dhe 4. Dhe ndryshe nga e shkuara. kur buxheti jepte para drejtpërsëdrejti për KESH-in. Qeveria në atë kohë po diskutonte buxhetin e shtetit të vitit 2012. ndërsa edhe disa fabrika çimentoje kanë ndërprerë prodhimin në pritje të lidhjes së kontratave të importit të energjisë nga kompanitë private. ku nuk përfshihej mbulimi i kostos së importimit të dritave. Gj. bëri që bankat të fillojnë të vendosin tarifa. Pas krizës së vitit 2008.5 euro në muaj për mirëmbajtje llogarie. Shqipëria ka prodhuar mesatarisht 5 miliardë kWh në vit gjatë dekadës së fundit dhe konsumon zakonisht 6. Por Enti Rregullator miratoi vetëm një rritje shumë të pjesshme.com Janari bie rëndë. kësaj here. Disa banka ofruan një “çmim promocional” për këtë shtresë të shoqërisë shqiptare prej 50 lekë në muaj. Të ardhurat e qeverisë nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar ranë me 3. qe e qartë se KESH kishte nevojë për para dhe ia kishte bërë të ditur situatën Entit Rregullator të Energjisë apo Ministrisë së Ekonomisë. ku shkaqet kryesore lidheshin me rritjen e importit të karburanteve.3 miliardë lekësh bono 3-mujore. Në ankandin e fundit. por jo tani.7 për qind. një ankand me madhësi të konsiderueshme ky që do të testojë edhe një herë aftësinë e bankave për të kontrolluar interesat. i cili në janar qe vetëm 1. Ekspertët e KESH-it e dinin këtë gjë: në nëntor të vitit 2011. Diferenca mes planit dhe faktit. shifra më e ulët e regjistruar që në janarin e vitit 2009. Ndërkohë. mund të arrijë në gjysmë miliardi dollarë.6 për qind më të ulëta në krahasim me vitin 2010. Së fundmi. Monti udhëheq një qeveri ekspertësh dhe në të shkuarën është kritikuar shpesh si i emëruar i bankave për të qeverisur krizën ekonomike italiane. një institucion që teorikisht është i pavarur nga politika. Kontrabanda bën namin Të ardhurat nga akciza duket se janë goditur rëndë nga rritja e kontrabandës së brendshme e të huaj në mallrat e rëndësishme si cigaret dhe nafta. në fakt nuk i hyn shumë në punë pjesës më të varfër të shqiptarëve. komisionet bankare për shërbimet bazë si llogaria korrente nuk kanë ekzistuar deri pak vite më parë. Kjo nuk lidhet aq shumë me ciklin e rënies së shiut në tokë. i publikuar së fundmi. në rast se ekonomia nuk përmirësohet shpejt. Në Elbasan. Ecuria e interesave të bonove në ankandin e ardhshëm mund të shkaktojë edhe ndonjë reagim të detyruar të qeverisë përballë bankave. Por edhe në rast se ekonomia përmirësohet në gjysmën e dytë të vitit. Por sërish qeveria nuk veproi.7 për qind. sërish qeveria do të ketë një deficit në raport me planin në rendin e 200-300 milionë dollarëve. Do t’ia kërkojnë ndoshta vitin e ardhshëm. Humbje për bankat Italia heq komisionet bankare me urdhër qeverie everia italiane e kryeministrit teknokrat. ndërsa shoqërimi i llogarisë me një kartë debiti ngarkohet me komision shtesë prej 1 apo 2 eurosh në muaj. për shkak se fondi i investimeve me burime të brendshme është shumë i vogël. Ndërkohë. muaji janar nuk solli lajme të mira për ekonominë shqiptare. atëherë qeveria kujtohet të hapë arkën e vet. tarifat bankare u rritën ndjeshëm. Ndërsa borxhet e KESH-it shtohen.750 1. Shqipëria ka një vit të mirë hidrik. Mario Monti urdhëroi së fundmi bankat të ofrojnë shërbime falas për shtresat më të varfra të shoqërisë si dhe pagesa me kartë bankare falas në një numër facilitetesh si pikat e karburantit. por që në fakt shiteshin në vend kontrabandë. ku oreksi i bankave për të investuar te borxhi publik rezultoi i dobët. bankat tërhoqën në filialet e veta edhe pagesat e ndihmës ekonomike të kryera nga buxheti i shtetit në ndihmë të mbi 100 mijë familjeve të varfra. Ndërkohë. kur numri i biznesmenëve të lidhur me qeverinë dhe që rrjedhimisht nuk kontrollohen e nuk ndëshkohen nga taksidarët. Burimi më i madh i kontrabandës mësohet se është S Të ardhurat nga akciza duket se janë goditur rëndë nga rritja e kontrabandës së brendshme e të huaj te cigaret dhe nafta BILANCI I BUXHETIT JANAR mln lekë 2011 TVSH T. gjë që ka shumë gjasa të ndodhë.456 2012 8. Buxheti nuk po i jep KESH-it para. Gjatë vitit të kaluar u importuan 3250 tonë cigare ose 28 për qind më pak se sa në vitin 2010. 27 SHKURT 2012 12 EKONOMI @ PER ME SHUME www. Të ardhurat nga Tatimi mbi të Ardhurat Personale patën një rritje minimale prej 0.7 -22. duke shmangur pagesën e taksave si dhe duke shkatërruar makinat e shqiptarëve. Por te të ardhurat personale. Por kjo aktualja po merr përmasa shumë të mëdha. ku nga Mali i Zi po vijnë cigare me pullë malazeze apo serbe. Kriza energjetike.011 2. Korporata dorëzoi te Enti Rregullator i Energjisë kërkesën për rritjen e çmimit të energjisë që i shet CEZ Shpërndarje në 5 lekë për kWh. Në fakt. pasi rafineria e Ballshit ndërpreu punën. ku përfshihej mirëmbajtja e llogarisë dhe një kartë bankomati.deklaroi Kryeministri Sali Berisha javën e kaluar. Ministria e Financave ka paralajmëruar se do të nisë një fushatë ndërgjegjësimi publik për t’i bindur shqiptarët të investojnë kursimet e tyre te borxhi publik. Arsyeja e mosrritjes së çmimit qe një farë populizmi politik nga ana e ERE-së. po shitet nga qeveria si një ngjarje e papritur dhe e paprecedent në histori.5 për qind më të ulëta se sa një vit më parë.shqip E HENE. se sa me ciklin e shfrytëzimit të hidrocentraleve mbi Drin. kostoja e krizës po shtyhet për më vonë. ndërsa pjesa më e madhe e kompleksit të kromit në Bulqizë ka punuar me hope tashmë që prej tetë muajsh. Në Itali.6 për qind.5 për qind më të ulëta. Cikli i prodhimit të energjisë është i dukshëm. Të ardhurat nga akcizat qenë 5. është rritur aq shumë sa prek ecurinë e të ardhurave të buxhetit të shtetit. që dihej nga të gjithë ekspertët se kur do të mbërrinte dhe çfarë përmasash mund të kishte. qeveria shpreson që të ardhurat totale për këtë vit të jenë 10 për qind më të larta se sa në vitin 2011. në rast se bankat refuzojnë të investojnë. . rënie që nuk i dedikohet dot shkaqeve të tjera si ulja e numrit të duhanpirësve. Fitimi Akcizat TAP 8. por qeveria u kujtua të marrë masa vetëm në momentin e fundit. të gjitha krizat qenë të paralajmëruara. viti 2011 qe mesatar dhe paralajmërues për krizën e pritshme të vitit 2012. këtë janar janë futur edhe të ardhurat e krijuara nga taksa për legalizimin e kapitalit për individët në masën 3 për qind. Bilanci i buxhetit të shtetit.302 2.5 0. Lajmi bëhet i ditur nga burime nga kompanitë publike të energjisë elektrike. interesat e bonove 12-mujore u rritën në 7. Minierat në Veri qëndruan të bllokuara për mungesë transporti si pasojë e ngricave. qeveria e tij e bëri edhe në dimrin e vitit 2005. uzina e çelikut u mbyll pas vendimit të qeverisë për të mos i shitur më energji nga rrjeti publik. ose 5. Përkundrazi.317 2. Fabrika të mbyllura Disa nga fabrikat më të mëdha në vend qëlluan të mbyllura për shkaqe të ndryshme në janar. Viti 2010 qe i shkëlqyer sa i përket prodhimit.gazeta-shqip. Vetëm pasi KESH jep alarmin se nuk i kanë mbetur para në arkë dhe se bankat nuk e kreditojnë më. të cilat në këtë vend janë veçanërisht të rënda në krahasim me vendet e tjera të zhvilluara. Vendimi thotë se llogaria korrente për Q pensionistët me të ardhura më të ulëta se 1500 euro në muaj duhet të ketë kosto zero për hapje dhe mirëmbajtje. Shkurtimi i shpenzimeve po bëhet gjithnjë e më i vështirë. zona e Shkodrës. do të kërkojë dhjetëra milionë euro drejtpërsëdrejti nga buxheti i shtetit.427 1. Kriza nga Jugu Vështirësitë ekonomike të vendit tonë po furnizohen nga kriza e borxhit kombëtar në Greqi. gjatë vitit të kaluar u hapën procedime penale për sasi të konsiderueshme nafte bruto që deklaroheshin të eksportuara. Buxheti në ajër Ndërsa për janarin të ardhurat e buxhetit qenë 5. ndërsa qeveria e uli fondin për investime publike me mbi 72 për qind.5-7 miliardë kWh. Disa banka kanë filluar të tërheqin investimet nga borxhi publik për të përmirësuar diversifikimin e rrezikut. Por detyrimi ligjor për të tërhequr pagën në një bankë që u ndërmor nga qeveria në vitin 2004. Garancia i lejon KESH-it të marrë kredi të reja në banka dhe këto të fundit do t’ia kërkojnë paratë qeverisë. gjë që do t’i lejonte Korporatës të importonte energjinë e nevojshme për të mbuluar konsumin. CEZ Shpërndarje ka filluar procedurën për të dënuar Entin Rregullator në gjyq arbitrazhi dhe në rast se fiton. qe e qartë se KESH do të mbetej pa para shumë shpejt. Çdo tre vjet. Vendimi Anulohen tarifat për mirëmbajtje llogarie për pensionistët. Por me vendimin e fundit duket se synon të lehtësojë shtresat e varfra të italianëve nga komisionet e bankave. por që të dyja institucionet nuk patën kohë të merren me këtë çështje. kostoja vjetore e mbajtjes së një llogarie bankare është 110 euro. Aktualisht shqiptarët paguajnë 1 deri në 1.

dhe njëkohësisht më i shkurtri i të gjitha kohërave në historinë e rekordeve Ku u zhvillua beteja e vitit 1444? jë lexues. ku pjesa më e madhe e tyre ishin nga persona të panjohur. duke e bërë debatin jo vetëm të pavlerë. kishte takuar mamanë e saj në një park në Pekin. Shahin Zharri me titull: “Ku ndodhet Fusha e Torviollit”.6 cm. “Facebook” dhe “Twitter”. një 72-vjeçar nepalez. Artikulli solli reagime nga lexues të ndryshëm. disa qenë pro dhe disa kundra artikullit në fjalë. Kjo gjë ndodh sepse shumë persona kërkojnë t’i sqarojnë keqkuptimet në momentin që janë të nxehur.shpjegon Chang Lei. Ky është vetëm fillimi i pushtimit mediatik të Afrikës: nëse gjithçka shkon mirë.. Duke punuar si gazetare në televizionin publik kinez. NE FAQEN 18 Foto fakt Chandra Bahadur Dangi. CCTV ka dërguar në Afrikë një skuadër të re dhe jo shumë eksperte. Shkas për gjetjen e këtij libri u bë botimi në gazetën “Shqip” (datë 09. i cili më vinte në dijeni për ekzistencën e një libri kushtuar betejës së Skënderbeut të vitit 1444. pasi një ditë. një talk show dhe një dokumentar. gjë që shton më shumë inatin dhe rrezikon që personat të ngrenë edhe dorë kundër njeri-tjetrit. Askush nuk është diplomuar për gazetari. Tani ajo bashkë me disa kolegë të tjerë të saj janë transferuar në Najrobi..12. 27 SHKURT 2012 13 @ Rrjetet sociale Një studim i ri ka hedhur dritë mbi dy nga faqet më të klikuara në internet. dhe pjesa më e madhe kanë vetëm pak vite eksperiencë. që kishte. siç është e natyrshme. por edhe për interesa studimore. Por pavarësisht asaj që e nxit sherrin. .. “Më parë. shumë shpejt një rrjet korrespondentësh kinezë do të shtrihen nga Kenia në të gjithë kontinentin.shqip E HENE. e cila për z. Për fatin tim të mirë. që leximin e librave nuk e ka vetëm për kënaqësi e kureshtje. ndonëse ishte botuar rreth 50 vjet më parë. por edhe shkatërrues. na ndihmojnë të përmirësohemi NE FAQEN 20 Kinezët duan të influencojnë opinionin publik në vendet që qeveria i cilëson të rëndësishme Historia Qëllimi: përhapja e pikëpamjeve të Pekinit në gjithë kontinentin Kina “pushton” Afrikën përmes TV C hang Lei ka vendosur të transferohet në Najrobi. . Përfundimi? Nuk na izolojnë. apo Fusha e Tri Vjollëve”. NE FAQEN 19 . është njeriu më i shkurtër në botë i regjistruar në “Guinness”. një pjesë të materialeve i gjen kryesisht te librat e rekomanduar si dhe te leximet e rastit. Fati dhe rastësia e solli që unë të lexoj librin “Beteja e Torviollit” (Tiranë 1963). nga e hëna në të diel. duke tundur kokën dhe buzëqeshur. Është vetëm 54. që kishte si qëllimi promovimin e një artikulli të shkruar vite më parë nga z. të cilat.. NE FAQET 14-15 N Të shmangim momentet e dhunshme dhe zënkat t’i përballojmë me gjakftohtësi Si të zihemi pa u lënduar T ë gjithëve na ka ndodhur që të nevrikosemi me dikë dhe të ngremë zërin ndaj tij. studiues dibran.shton Chang. Chang priti rastin më të veçantë për të punuar larg vendit të saj: “China Central Television” (CCTV) po kërkonte persona të gatshëm të transferoheshin në Najrobi. Zharri ishte Fusha e sotme e Domosdovës. për mamanë time ishte e sikletshme”. gjëja më e rrezikshme në të tilla momente është agresiviteti që mund të shfaqet gjatë zënkës. Qëllimi i kinezëve duket se është ai për të transmetuar nga Najrobi një orë në ditë emisione kineze. Shumica e opinioneve më erdhën nëpërmjet faqes së internetit. shpjegon Chang Lei. të titulluar “Beteja e Torviollit”.. nëpërmjet postës elektronike më erdhi edhe një e-mail nga zoti Ramazan Kica. “Po qëndronte në një luginë me një kartelë në dorë ku shkruhej: kërkoj burrë për vajzën time”.. Ishte pikërisht atëherë që e kuptoi se duhet të largohej nga prindërit dhe nga Kina. për mua ishte krejt i panjohur.2011) i artikullit tim: “Fusha e Torviollit. as që e dija që ekzistonte një vend i quajtur Kenia”. 60 minuta lajme për Afrikën nga pikëpamja kineze dhe në fundjavë. kur po kthehej nga puna. Kur jeni të nxehur duhet të shmangni debatet. sepse për shkak të mosmarrëveshjeve mund të bëheni më shumë agresivë. Asnjë nuk i kalon të 30-at. “Duke qenë beqare dhe 30 vjeçe. Këto situata janë shumë të vështira dhe të dhimbshme për t’u drejtuar. i cili.

) të Dibrës së Poshtme. Qysh nga shek. për vendin se ku është zhvilluar kjo betejë. 3. Zoti Kica ma vuri në dispozicion librin në fjalë. * * * Historianët që janë marrë me betejat e Skënderbeut. Shumica e opinioneve më erdhën nëpërmjet faqes së internetit. Kolonel Dilaver Radëshi pati përplasje me regjimin e kohës dhe jeta e tij ndryshoi në mënyrë tragjike. duke përfshirë edhe detto Scander-begh” . Shkas për gjetjen e këtij libri u bë botimi në gazetën “Shqip” (datë 09. ishte zhvilluar në Fushën e sotme të Domosdovës. Përmes burimeve dokumentare. ajo njihet në historiografi me emrin Beteja e Torviollit dhe po kështu si datë të saj ai përmend 29 qershorin e vitit 1444” (faqe 406). qoftë data (29 qershor). vepra e të cilit është vlerësuar si “vepra mashtruese e hileqare” dhe vetë autori i saj është etiketuar si falsifikator (F. siç e përmenda edhe më sipër. të cilave u kushtoi disa libra. fakteve.12. Tiranë 2004). e cila i dha një famë të menjëhershme.. kanë pasur mendime të ndryshme për vendin se ku u zhvillua kjo betejë. ishte libri “Beteja e Torviollit”. nëpërmjet postës elektronike më erdhi edhe një e-mail nga zoti Ramazan Kica. ishte një surprizë e këndshme për mua. * * * Disa kërkime paraprake më dhanë mundësinë që unë të njihesha më mirë me jetën e autorit të librit “Beteja e Torviollit”. kanë pasur dhe kanë mendime të kundërta nga njëri-tjetri. 1. një pjesë të burimeve për hartimin e librit të tij. Vepra e tij më e njohur.shqip E HENE. Fati dhe rastësia e solli që unë të lexoj librin “Beteja e Torviollit” (Tiranë 1963)..A. e ashtuquajtur “Beteja e Torviollit”. janë nxjerrë nga libri“Istoria di Giorgio Castrioto Shkalla e Skënderbeut. që kishte si qëllimi promovimin e një artikulli të shkruar vite më parë nga z. ndaj ajo akoma ka mbetur e “papërcaktuar”. Për këtë ngjarje. Biemit. janë hartuar shkrime e libra nga autorë të ndryshëm. i cili. se kush ishte Dilaver Radëshi. nuk mund dhe nuk duhet të merren në konsideratë. Kolonel Radëshi kishte një pasion të veçantë studimin dhe hulumtimin e ngjarjeve historike. qoftë emri i vendit (“Torvioll”). për hir të së vërtetës. argumenteve dhe literaturës shkencore. disa qenë pro dhe disa kundra artikullit në fjalë. apo e “palokalizuar”. Biemi. pasi unë nuk dija asgjë për ekzistencën e këtij libri dhe as për autorin e saj. e hartuar nga prof. Kol. e cila ishte një nga betejat më të rëndësishme dhe më vendimtare që Skënderbeu zhvilloi kundër ushtrisë osmane. Rrajcë thjeshtë. që janë dhënë prej tij. Teksti “Historia e Shqipërisë” e klasës së 6-të (Tiranë 1966). si: “Beteja e Torviollit” (Tiranë 1963). Suksesi i librit ndikoi edhe në futjen e tij si libër mësimor dhe tashmë ai studiohej nga nxënësit e shkollave. XVIII. siç është e natyrshme. përmes burimeve dokumentare. Pas burgosjes atij iu hoqën librat nga qarkullimi. Shahin Zharri me titull: “Ku ndodhet Fusha e Torviollit”. që kishte si autor Kolonel Dilaver Radëshin. “Beteja e Torviollit” i bën një analizë të thellë shkencore betejës së Skënderbeut të vitit 1444.2011) i artikullit tim: “Fusha e Torviollit. në lidhje me këtë betejë (të vitit 1444). që emri i fushës. në lidhje me betejën e vitit 1444. por edhe për interesa studimore. 27 SHKURT 2012 14 NDRYSHE Historianët që janë marrë me betejat e Skënderbeut. që fusha është ende e palokalizuar. Radëshi kishte qenë pjesëmarrës në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe pas saj ai kishte vijuar studimet e larta në një prej Akademive Ushtarake në ish-Bashkimin Sovjetik. “Beteja e Drinit dhe Oranikut” (Tiranë 1964). në lidhje me betejën e vitit 1444. autori kishte arritur në përfundimin se beteja e Skënderbeut e vitit 1444. studiues dibran. ai kundërshtoi hapur heqjen e gradave dhe arrestohet në “emër të popullit”. Vol. Stefanaq Pollo. e dyta. u “dënua” edhe fusha ku ishte zhvilluar beteja e Skënderbeut e vitit 1444 (?!). e cila ishte një nga betejat më të rëndësishme dhe më vendimtare që Skënderbeu zhvilloi kundër ushtrisë osmane. Artikulli solli reagime nga lexues të ndryshëm. 2. pas heqjen së gradave në ushtri. gabi- . Gjatë karrierës së tij u gradua Kolonel dhe punoi për disa vite në Ministrinë e Mbrojtjes. ndonëse ishte botuar rreth 50 vjet më parë. Xhammaria Biemi. një pjesë të materialeve i gjen kryesisht te librat e rekomanduar si dhe te leximet e rastit. Për vendin se ku është zhvilluar beteja e vitit 1444 do të ndalemi më gjatë. që beteja është zhvilluar në Dibër të Poshtme. 1 (Tiranë 2002). në fushën e palokalizuar (nënvizimi im – A. pasi ky është edhe qëllimi i shkrimit tonë. Libri i Kolonel Dilaver Radëshit. Tashmë. për mua ishte krejt i panjohur. Radëshit i vunë hekurat aty në sallë dhe e dërguan menjëherë në burgun e Tiranës. kanë pasur mendime të ndryshme për vendin se ku u zhvillua kjo betejë Ku u zhvillua beteja e AVNI ALCANI SKËNDERBEUT e vitit 1444? Pamje e Fushës së Domosdovës jë lexues. që. betejën e vitit 1444. ai dëshmon se beteja e vitit 1444 u zhvillua në Fushën e sotme të Domosdovës. Radëshi. siç shkruhet në tekstin e Historisë së Shqipërisë. Fill pas botimit libri pati një jehonë të madhe në rrethet akademike. Në libër. por edhe te lexuesit e N librin “Beteja e Torviollit”. nga Domosdova në trevat e Dibrës. Disa mendojnë se ajo është zhvilluar në fFushën e sotme të Domosdovës (Përrenjas) dhe disa të tjerë se ajo ka qenë zhvilluar në trevat e Dibrës. të autorit të shek. Për fatin tim të mirë. që leximin e librave nuk e ka vetëm për kënaqësi e kureshtje. Në një mbledhje që u zhvillua në zyrën e shefit të Shtabit të Ushtrisë shqiptare. fakteve. Dilaveri u dënua me 18 vjet burg. cila ishte veprimtaria e tij studimore dhe si ndryshoi jeta e tij në mënyrë tragjike pas viteve ‘60. apo Fusha e Tri Vjollëve”. Petrit Dume. përcaktonte se beteja e Skënderbeut e vitit 1444 ishte zhvilluar në Fushën e Domosdovës. “Inkursioni luftarak i Brigadës” (Tiranë 1964). të titulluar “Beteja e Torviollit”. Pas një gjyqi të inskenuar. e cila për z. bashkë me dënimin e autorit. disa historianë e kishin “transferuar” fushën ku ishte zhvilluar beteja e famshme e Skënderbeut. Libri ishte i shtypur në format të vogël dhe kishte një tirazh prej 3000 kopjesh. shkruhet: “Beteja u zhvillua. të 18-të. Çuditërisht. të cilat. Në vitin 1966. ashtu si shumë historianë të tjerë shqiptarë. Nga leximi i këtij fragmenti do të veçojmë tre fakte: e para. i cili më vinte në dijeni për ekzistencën e një libri kushtuar betejës së Skënderbeut të vitit 1444. Babinger : “Fundi i arianitëve”. Në tekstin e librit “Historia e Popullit Shqiptar”. të cilët. e cila është quajtur “Torvioll” (?!) dhe data (29 qershor). D. Zharri ishte Fusha e sotme e Domosdovës. argumenteve dhe literaturës shkencore. ku pjesa më e madhe e tyre ishin nga persona të panjohur. Për sa kohë që burime të mirëfillta për historinë e Skënderbeut merren nga libri i një autori si Xh. nëpërmjet veprës së Xh. dhe e treta.

si para 50 vjetëve. Së pesti. po u qëndronte me vështirësi “sulmeve të njëpasnjëshme të turqve. është e qartë vendndodhja e dy Dibrave mesjetare: Dibra e Sipërme shtrihej në krah të djathtë të rrjedhës së lumit Drin dhe Dibra e Poshtme në krahun e majtë të lumit. Ushtria turke. Këtu është fshati Skënderbe. Pra. 15-të. në krahë të djathtë të Drinit të Zi. mbetet ende i panjohur për lexuesin shqiptar. shkruajnë se një nga faktorët që ndikonte në fitoret e shumta të tij qe zbulimi. “Biografët e Skënderbeut. thotë se ndodhet në Dibër të Poshtme. më lehtë dhe më shpejt se drejtimet e tjera dhe e ndan Shqipërinë në dy pjesë” (Faqe 18). çka përbën edhe një të metë të madhe të librit. Vendi i tij shtrihej në një pjesë të Çermenikës dhe të Mokrës’. pasi “nuk ka rrugë të përshtatshme për furnizimin e ushtrisë dhe është i ndërprerë nga një sërë vargmalesh të pakalueshme. 1”. një varg vendesh na kanë mbetur sot me emrin e Skënderbeut. fakt ky që është i vlerësuar nga të gjithë historianët që janë marrë me jetëshkrimin e tij. “nuk u tërhoqën gjatë Drinit . shkruan Radëshi. 1467 dhe 1478. Çështja “Biemi” në historiografinë botërore kishte përfunduar qysh në vitet ’30 të shekullit të 20-të. siç janë ato të Gjon Muzakës. që prej Gostivari deri në afërsi të Dibrës. të gatshme për të filluar betejën. turqit nuk mund të futeshin thellë në drejtim të Dibrës dhe të linin pas shpine garnizonin e fortë të Skënderbeut.. Kjo krahinë është plot me toponime e legjenda që lidhen me emrin e Skënderbeut. dhe u nis në drejtim të Ohrit” (faqe 11).. Drejtimi i përgjithshëm dhe kryesor ka qenë ai i Grykës së Shkumbinit” (faqe 11). “janë vende shumë të përshtatshme për luftë të befasishme. duke u mbështetur nga të dhënat që japin Barleti dhe Muzaka. 5. ai çuditërisht nuk i ka përfillur kritikat e studiuesve gjermanë.3” etj. qëllimi i mësymjes. Ashik-Pasha Zade.” (faqe 14). siç janë vargu i maleve në lindje të Dibrës së Madhe. forcat e ushtrisë turke nuk mund të futeshin në drejtim të Dibrës. Marin Barleti. ka qenë pjesë e Dibrës së Poshtme” (faqe 14). * * * Është për të ardhur keq që ky libër i mrekullueshëm i Kolonel Dilaver Radëshit. Muzaka etj. (dhe) Hamza Kastrioti me 3000 kalorësit e tij doli si vetëtima nga pylli dhe e goditi të befasi të plotë. i cili sipas Radëshit. 4.com www. një tjetër argument për Kolonel Radëshin janë burimet popullore. mund të mendohet se Drini ka qenë kufiri që ndante të dy Dibrat mesjetare” (faqe 14).. si legjendat për Skënderbeun dhe toponimet që lidhen me emrin e heroit: “Për të përjetësuar luftërat në këtë krahinë. Skënderbeu kishte një rrjet informacioni shumë të përsosur. duke filluar që nga vendi i nisjes së ushtrisë turke (Shkupi).. si janë p. kur u botua për herë të parë. trashëgimtarët dhe pasuesit e Kolonel Dilaver Radëshit. Koloneli i bën një analizë të gjerë të gjitha elementeve të saj. ndërsa për Modriçin. teksa prifti breshian ishte shpallur si falsifikator profesion- ist. në drejtim të Grykës së Shkumbinit” (faqe 22). Kolonel Radëshi i ka dhënë lëvizjes që ka bërë ushtria turke dhe rrugën që ajo ka përshkuar për t’u futur në trojet shqiptare.. shkruan Koloneli në librin e tij. Duke kërkuar vendin se ku shtrihej Dibra e Poshtme dhe për të përcaktuar vendin ku u zhvillua beteja. si dhe gojëdhëna popullore. një tjetër faktor është terreni shumë i vështirë i Dibrës dhe i pasigurt për ushtrinë turke. që të sulmonte viset e Arbërisë. më 1466. pasi si: “Sulltan Murati II.. Skemat pasqyrojnë fazat e zhvillimit dinamik të betejës. të Matit dhe në veri të Krujës” (faqe 18).por nëpërmjet Qafës së Thanës. ka nxjerrë përfundimin se beteja e Skënderbeut e vitit 1444 u zhvillua në Fushën e sotme të Domosdovës. i referohet edhe burimeve të tjera. të cilat e bëjnë librin e Radëshit tejet dinjitoz dhe të besueshëm. më 1450.. Për të përcaktuar vendin e betejës.. pasi: “mund të arrihet në Krujë më lehtë e më shpejt se në drejtim të Dibrës” (faqe 18). Dibra e Sipërme dhe Dibra e Poshtme. Çuditërisht. që ndodhet 22 km në veriperëndim të Strugës.. . Dhimitër Frëngu dhe Gjon Muzaka. duke rënë pre e mashtrimeve të abatit breshian. Në skemën Nr. Autori ka përdorur 6 skema. që prej Strugës e deri në Dibër. në të majtë të Drinit. Radëshi ka pasur në dispozicion edhe librat e dy prej kritikuesve më të mëdhenj të veprës së Biemit. ku u takua me Moisinë” (faqe 14). “kishte mundësi ta sulmonte Shqipërinë dhe ta rrethonte Krujën nga dy drejtime kryesore: i pari KosturKorçë-Grykë Shkumbinit-Elbasan-Krujë dhe e dyta Manastir-Dibër-Tiranë-Krujë. pasi çliroi Krujën dhe kështjella të tjera. strategjia e përdorur etj. duke përshkruar rrugën që ndoqi ushtria turke. Së katërti. 27 SHKURT 2012 15 @ KONTAKT info@gazeta-shqip. Ai nuk është shfrytëzuar sa duhet as nga autorët që janë marrë me hartimin e monografive për Gjergj Kastriotin Skënderbeun. kishte marrë informacion se “ushtria turke do të hynte në Shqipëri nga drejtimi i Manastirit.. që pasqyrohet në skemën Nr. janë dy drejtime jo të përshtatshme për veprime luftarake. Së gjashti. 6 pasqyron etapën e tretë dhe të fundit të betejës. dhe Mehmeti II. e zgjeron shtrirjen e Dibrës së Poshtme deri në Shqipërinë e Mesme dhe sipas tij: “s’ka dyshim se Gryka e Shkumbinit nga Qafa e Thanës dhe deri në Elbasan.com FOTOT Gravurë e Gjergj Kastrioti Skënderbeut (1405-1968). e cila zgjodhi rrugën e Grykës së Shkumbinit. që ndodhet 30 km në perëndim të Strugës. siç e përshkruan Koloneli në librin e tij. paraqet sulmin frontal e të dy ushtrive. kur “flet për Sfetigradin. Nga ana strategjike ky drejtim është i përshtatshëm. sot kemi një fshat të quajtur Oranik’ (faqe 13-14). 80 mijë këmbë nga Kruja” (faqe 13). Por Koloneli. pasi “vendet përreth Luginës së Drinit të Zi. “Skema Nr. Në lidhje me burimet e Despotit të Beratit. burimet historike thonë se pothuajse të gjitha ushtritë turke kanë hyrë në Shqipëri në drejtim të Grykës së Shkumbinit.. Së shtati. shkruan Koloneli. autorët shqiptarë. Radëshi është shumë i vëmendshëm ndaj të dhënave që jepen për vendet dhe fshatrat që ndodhen në Dibrën e Poshtme dhe të atyre që ndodhen në Dibrën e Sipërme.. Frans Babinger (“Das Ende des Arianiten”) dhe Kurt Ohli (“Eine Gefalschte Retdoltinkunavel”). Janë pikërisht këto burime të autorëve arbër të sipërpërmendur. Të gjitha informacionet për rrugën e ndjekur nga turqit ai i merr nga Barleti. rruga që ndoqi kjo ushtri. ndonëse Kol. Për të mbështetur tezën e tij të Fushës së Domosdovës. Së teti. e cila është pasqyruar në skemën Nr. Ndaj ata.. Radëshi. Qafa e Thanës dhe Fusha e Domosdovës. Skënderbeu. Biemit.. i cili shkruan se sulltan Murati II urdhëroi komandantin e forcave turke të Shkupit. u zhvillua “për të shkaktuar rrëmujë në rrjeshtimet e të dy palëve dhe për të zbuluar aftësitë luftarake të ushtrive” (faqe 30). në shpinë ushtrinë turke. me forca të mëdha ushtarake kanë hyrë në Shqipëri po nga ky drejtim” (faqe 18). Etapa e dytë e betejës. shkruan Radëshi. Do të ishte në dobi të kulturës dhe të shkencës së historisë që ky libër të ribotohej përsëri dhe këtë do të duhej ta bënin familjarët. Dhe është pikërisht Barleti ai i cili i jep informacionin e parë. në bregdetin e Adriatikut. Duke u nisur nga përcaktimi i Barlecit se Dibra e Poshtme ishte në kufi të principatës së Kastriotëve. Kufirin e dy Dibrave. zbriti në Dibër të Poshtme. që libri i tij për betejën e Skënderbeut të vitit 1444 të bëhet përsëri i njohur për lexuesin shqiptar. e cila sipas Radëshit. gjatë sulmit provokativ që ata i bënë ushtrisë turke në afërsi të Ohrit para betejës vendimtare. Barleci na thotë gjithashtu se Skënderbeu.sh. duke parë bibliografinë e paraqitur prej tij. u zhvillua në rrethinat e Strugës. si dhe për të përcaktuar kufirin se ku ndahen dy trevat.. me gjithë të metat që i përmendëm më sipër. na jep një informatë më të saktë. sipas Radëshit. “Skema Nr. Të dhënat i ka marrë nga historiani turk. dëshmojnë se këtu janë zhvilluar luftime me turqit” (faqe 17). Kolonel Radëshi. Së dyti.. të Sipërme e të Poshtme. ai sjell tetë argumente: E para. Barleci na tregon edhe një vend tjetër që gjendet në Dibër të Sipërme dhe ky është ‘Oraniku. Skema Nr. për përcaktimin e dy Dibrave. Një vlerë të veçantë. Në skemën e parë pasqyrohet harta fizike e Fushës së Domosdovës dhe e fshatrave përreth saj. rruga e hyrjes së forcave turke në drejtim të Shkumbinit bëhet sipas Radëshit. sipas autorit. Ai analizon informacionet e marra nga Barleti. që i emërton ato “Skema Nr. se beteja e vitit 1444“u zhvillua në Dibrën e Poshtme. pasi pronat e tij i kishte në Dibër. sepse të fut në thellësi të Shqipërisë dhe të çon në Durrës... librit të Kolonel Radëshit i japin hartat apo skemat.. duke i tërhequr forcat turke drejt planit të tyre. që kanë qenë edhe bashkëkohës të Skënderbeut.. dy gjeneralët luajtën rolin e të “mundurit” dhe. të komanduara nga Ajdin Muzaka dhe Moisi Golemi.. Këto toponime. për hartimin e librit “Beteja e Torviollit”. (Majtas) Skema e Betejës së vitit 1444 sipas Radëshit dhe (poshtë) maja shigjetash mesjetare të gjetura në Domosdovë misht i ka mbështetur te libri i Xh. u zhvillua në tri etapa.. Midis Strugës dhe Ohrit. për të përcaktuar shtrirjen e territorit të Dibrës mesjetare. thotë se ndodhet në Dibër të Sipërme. i cili kishte një njohje të mirë të viseve dhe pronave të familjeve princërore të Arbërisë të shek. forcat shqiptare. dhe rreth luginës së lumit të Radikës. e cila. Në këto drejtime janë sulmuar herë pas here Shqipëria në kohën e Skënderbeut. Etapa e parë. Shkalla e Skënderbeut në veri të fshatit Rrajcë. Por Radëshi nuk ka mbetur skllav vetëm i burimeve të Biemit. Koloneli shkruan:“të shohim se ku na drejton Barleci” (faqe 13). “duhet ta kërkojmë në një truall më të gjërë se ai i sotmi. 3 janë vendosur në fushë dy ushtritë përballë njëra-tjetrës. 2”. pasi ai kishte informatorë në tërë tokën turke deri në Edrene” (faqe 9-10). Isa Beun. dhe për këtë ai i referohet përsëri Barletit. ku Skënderbeu. për sa i përket anës taktike. Një rëndësi të veçantë në librin e tij. Qukës-Skënderbe në të majtë të Shkumbinit dhe Shpella Skënderbe. një bashkëkohës i Skënderbeut. Radëshi shkruan se: “Gjin Muzaka. Ai ka marrë informacione edhe nga autorë të tjerë shumë më seriozë dhe të besueshëm. sipas Radëshit.gazeta-shqip. nga njëra anë dhe nga ana tjetër. në jugperëndim të Bërzeshtës. Sfetigradin” (faqe 18).shqip E HENE. siç i quan ai. (faqe 36). Në skemën e dytë jepen lëvizjet e dy ushtrive dhe ndeshja e parë me turqit. shkruan ai. Ai thotë: ‘Moisi Golemi quhej i Dibrës. Së treti.

duke parë Parisin tek vallëzon nën sytë e tij… Regjia: Marcus Nispel Aktorët: Jared Padalecki. pj. por prapësitë e tyre imponojnë nevojën për një dado. Parashikohet një harmoni e shkëlqyer në familje dhe me fëmijët (për ata që kanë). pj.17 09. Erand Sojli.00 09. si në punë (ku mund të arrini të ktheni një situatë negative në avantazhin tuaj) edhe në dashuri. Të sjellshëm. Brunilda Zekthi Seriali më i ri televiziv në “T”.. Moment i shkëlqyer për sa i përket sektorit financiar. Kjo javë do të hapet me një sërë lajmesh të reja. i cili nuk do të vonojë të shfaqet. Romain Duris.116 (60b) TopShop Premierë TF “100 vitrinat”..47 09. Njohje mjaft stimuluese do ju mbajnë larg problemeve të përditshme dhe do ju hapin horizonte të reja të vlefshme për profesionin tuaj. kjo edhe për mungesë kohe: ku mundësitë për të ndërtuar marrëdhënie të reja do të jenë të pakta.00 22. SKENARI I VITIT 2100 NJË PARAJSË AZIATIKE ora 20:00 PARISI Klima e planetit tonë është rezultat i një ekuilibri tepër kompleks.15 09.30 Brazil v Bosnia Herzeg 20:00 Germany-France 20:45 E PREMTE 2 MARS Oklahoma City @ Orlando 02:00 Blackpool-Hull City 20:45 Oklahoma City @ Orlando 21:00 Benfica-Porto 21:15 E SHTUNE 3 MARS Leverkusen-Bayern 15:30 Hertha-Werder 15:30 Birmingham-Derby County 16:00 Palermo vs Milan 18:00 Leeds-Southampton 18:20 Dortmund-Mainz 05 18:30 Marseille-Toulouse 19:00 Barcelona-Sporting 20:00 Juventus vs Chievo 20:45 Bordeaux-Nice 21:00 Setubal-Sporting 21:30 Sevilla-Atletico 22:00 E DIELE 4 MARS Parma vs Napoli 12:30 Cardiff-West Ham 13:45 Roma vs Lazio 15:00 Udinese vs Atalanta 15:00 Nuremberg-M’gladbach 15:30 Athletic-Sociedad 16:00 PSV-Twente 16:30 Paris SG-Ajaccio 17:00 Hoffenheim-Köln 17:30 Granada-Valencia 18:00 Inter vs Catania 20:45 Lorient-Stade Rennais 21:00 Real Madrid-Espanyol 21:30 E Hene 5 Mars Miami @ L. do të merrni një deklaratë dashurie.00 01.30 07.al EKOLOGJI UDHËTIM DRAMË HORROR KRIZA E KLIMËS.155 Premierë Përmbledhje ditore ‘BB5’ Premierë Program TV “Pasdite në Top Channel” Programi i ditës Lajmet Moti Premiere Program TV “Fiks Fare” Premiere Talk Show “Shqip” Lajme Moti Premierë Talk Show “Procesi Sportiv” Lajme e Moti Program TV “Fiks Fare” Top Fest (rit) Lajme e moti Film Artistik “Beko fëmijën” Program TV R “Pasdite në TCH” Program TV R “Fiks Fare” HOROSKOPI DASHI DEMI BINJAKET GAFORRJA LUANI Falë disa planetëve në një pozicion mjaft të favorshëm me shenjë tuaj. po kalon një periudhë të vështirë vetmie. duke ju ndihmuar për të përfunduar më së miri një biznes të rëndësishëm. Ditë pozitive për ata që janë punëtorë.06 01.35 05. Është e mundur që ndonjë hije dyshimi të prishë disi mirëkuptimin me njeriun e zemrës. PESHORJA AKREPI SHIGJETARI BRICJAPI UJORI PESHQIT Pozicioni yjor në qiellin tuaj do të përmirësohet në krahasim me ditët e shkuara: do të arrini të ktheni në favorin tuaj situata të natyrës sentimentale apo financiare.52 13. sjell aventurat e Sonjës 5 vjeçe dhe Gretës 2 vjeçe. Jeta e vështirë e ka kthyer atë në një ‘Lule të egër’. Në kundërshtim me sugjerimet e policisë dhe banorëve vendas. një arkitekte që ka jetuar më parë në shtëpi. Fabrice Luchini etj… ora 19:30 E PREMTE 13 Pierre. mundohuni të flisni hapur me partnerin. Si mund të rregullohet ky ekuilibër klimaterik tashmë i prishur? Si do të evoluojnë temperaturat? ora 21:00 Mos humbisni një udhëtim në zemrën e kontinentit aziatik… Një përzierje përrallore nga lindja në perëndim.02 03.20 06. një vajzë e re me një të kaluar të dhimbshme. shoqëria njerëzore ka hedhur në atmosferë gazra të ndryshëm të cilët janë konsideruar si shkaktarë të efektit serë dhe përqendrimi i tyre ndikon mbi këtë ekuilibër.. shpërngulen në shtëpinë e njerkës së tyre dhe nënës së saj.00 15. Hëna favorizon marrëdhëniet shoqërore.30 20. Në vend që të bluani në mendje aspektet që nuk ju kënaqin në marrëdhënien në çift.29 TopShop Film Serial “Kujdesu për mua”.. Përballoni me partnerin një diskutim delikat. ora 20:00 SHTËPIA BUZË LIQENIT Regjia: Alejandro Agresti Aktorët: Keanu Reeves.33 13. pj. por kërkojnë nga ju dhe një angazhim serioz: ka ardhur momenti të konsolidoni pozicionin tuaj. Duke u zhvilluar. mjek i ri. Problemi është se ata jetojnë 2 vjet larg njëri-tjetrit.00 09. Në qoftë se punoni në mënyrë të pavarur.35 17. pa e ditur që po shkel në territorin e vrasësit serial famëkeq Xhezon. mjaft aktivë dhe të pajisur me një forcë të madhe vullneti dhe përgjegjësie: do të arrin rezultate të kënaqshme në të gjithë sektorët e jetës.30 TV Program R “Pop-Channel” Lajme Moti Premiere Top Fest (direkt) Premiere TN “Zemra rreh vetëm për Lolën”... mund të jenë dy fytyra që vështirë të dallohen nga njëra-tjetra. trupi dhe shpirti bashkohen në një… Regjia: Cédric Klapisch Aktorët: Juliette Binoche. ai i kalon ditët në ballkonin e apartamentit të tij. José Luis Reséndez. mundohuni të ruani qetësinë për të evituar diskutime të kota me ortakë e kolegë pune.28 16. Do të jenë të shumta ftesat dhe propozimet në mbrëmje. Sot do të jeni mjaft të shoqërueshëm e mjaft të komunikueshëm. vetëm se duhet të keni parasysh gjithmonë limitet tuaja si dhe të papritura të ndryshme. miqësor dhe mjaft të komunikueshëm si asnjëherë tjetër do të korrni sukses pas suksesi...04 17. pj. Në një debat Tiranë . por në këtë botë të pamëshirshme ajo do të mësojë se lumturia dhe ferri. Tony Dalton. Alex Wyler.. në punë do të arrini rezultate të shkëlqyera edhe për sa i përket profilit financiar: Intuitat tuaja për të shpenzuar në mënyrë inteligjente dhe për të rritur të ardhurat tuaja do të jenë me të vërtetë gjeniale. Christopher Plummer etj. Do të kthehet sërish qetësia në marrëdhëniet në çift: do të kërkoni një dialog të hapur dhe një shkëmbim mendimesh e interesash me njeriun e zemrës. pj. Befas ai do të përfshihet në një marrëdhënie sentimentale të çuditshme përmes letrave me Kate Forster. Agustín Restrepo Aktorët: Monica Spear. të cilat pas martesës së babait të tyre.A.10 20.2133 Lajme Flash Moti Premierë TN “Pasion”. me një arkitekturë e cila reflekton histori dhe kulturë. ai do të futet gjithnjë e më thellë në pyjet e Liqenit Kristal.00 03. Jo gjithçka do të shkojë vaj gjatë kësaj dite: Hëna në kundërshtim me shenjën tuaj ju bën të jeni nervoz dhe aftësia për të duruar do të jetë në minimum.16 12. Ndërsa në qoftë se jeni beqar.25 15. Rreziku që vjen nga Greqia. 27 SHKURT 2012 16 PROGRAMI DITOR I DIGITALB @ PER ME SHUME www. Si mund të vazhdosh një romancë me një njeri që s’e ke takuar kurrë?! ora 21:15 NJË DADO PËR BABIN Regjia: Erand Sojli Në rolet kryesore: Sonja Sojli. Nuk do të jetë mjaft domethënëse jeta sentimentale. Në punë.. kriza greke dhe pasojat shqiptare. gjë e cila ju bën të jeni mjaft tërheqës. Regjia: Mario Mitrotti. parashikohen mundësi të mira për të bërë njohje të reja. do të jetoni një mbrëmje të këndshme. Aaron Yoo. vuan nga një sëmundje e rëndë kardiake.55 11.38 18.30 15. Lakers SS3HD Miami @ L. pj. kështu që sot do të jeni të aftë t’u përshtateni nevojave të miqve tuaj. Travis Van Winkle.30 23.02 23.24 Film Serial “Kujdesu për mua”. mund të përfitoni nga aftësitë tuaja bindëse për të kthyer në favorin tuaj më shumë se një situatë. Mariana Kondi.15 Premierë Show i Mëngjesit “Wake Up” Lajme Moti Horoskopi Newsroom R TopShop Film R “Prapa vijës së armikut” Programi i ditës Lajme Moti TopShop Film serial vizatimor “Avatar”. Mbajini sytë hapur në ambientin e punës: dikush do të mundohet t’ju vërë qëllimisht në një situatë të vështirë. duke përfunduar punët që keni nisur.18 21. Për shembull.55 17. ku falë bukurisë tuaj do të bëni për vete këdo. Në qoftë se keni një marrëdhënie të lumtur në çift.A.10 18. Sot do të jeni mjaft energjik. Danielle Panabaker.00 12. Derek Mears Një djalë do të vihet në kërkim të motrës së tij të zhdukur. Evitoni të zmadhoni një ndjesi pakënaqësie në sektorin e ndjenjave.25 12.shqip E HENE. Të jesh ambicioz dhe të synoni sa më lart siç po bëni në këto momente është gjë e mirë. Yjet do të bashkohen për t’ju dhuruar një ditë të qetë. Për t’i krijuar çiftit të ri kushtet për të bërë fëmijë. Resorte luksoze të papërsëritshme me shije orientale. Hëna do të ndërhyjë në momentin e duhur. ju këshillohet të përdorni kurat e përshtatshme që do ju ndihmojnë të ndjeheni më mirë. ora 20. duke transmetuar një humor të mirë te personat që ju rrethojnë. ku nuk do të mungojnë përfitime ekstra. Në pritje për të kryer transplantin e zemrës. mamaja e Brunës merr përsipër kujdesin e vajzave. Në sektorin profesional. yjet premtojnë shumë kënaqësi.28 19.38 19. Amanda Righetti.30 17. ndërsa për ata që janë beqarë.40 14.15 12.digitalb. Mos lini pas dore shëndetin si dhe mundohuni të mos gënjeni njeriun e zemrës: e vërteta del gjithmonë në shesh. e cila rrezikon gjithçka për të mbrojtur motrat e saj. VIRGJERESHA E HENE 27 SHKURT All-Star Game 01:30 Braga-Guimaraes 21:15 E MARTE 28 SHKURT New York @ Miami 21:00 E MERKURE 29 SHKURT Gjeorgji-Shqiperi 14.24 09.Athinë. Roberto Manrique Historia e Amandës. ora 23:00 PREMIERË TELENOVELË DRAMË SERIAL TALK SHOW “SHQIP” ora 21:00 LULJA E EGËR “Shqip” nga Rudina Xhunga Kthimi i emigrantëve. Kujdes me shpenzimet e ekzagjeruara! Fizikisht sot nuk do të jeni në formën e duhur. Rina Narazani. një balerin profesionist. Sandra Bullock. Lakers SS3HD SS1HD SS2HD SS3HD SS1HD SS2HD SS1HD SS3HD SS3HD SS4HD SS2HD SS1HD SS2HD SS3HD SS1HD SS4HD SS3HD SS5 SS2HD SS1HD SS3HD SS4HD SS2HD SS1HD SS4HD SS1HD SS2HD SS3HD SS4HD SS5 SS2HD SS3HD SS4HD SS1HD SS3HD SS2HD 00:30 21:00 . Dashuria ju buzëqesh dhe sektori financiar do të jetë i favorizuar nga yjet.33 02. sot mund të merrni shumë kënaqësi. Yjet do ju ndihmojnë të gjallëroni më shumë marrëdhënien në çift.35 16. Mateo me Brunën. Atmosfera në ambientin familjar më në fund do të jetë e qetë. Vende ku mendja.58 12.

.

Brenda vitit 2014 do të pasojnë redaksitë e Londrës. duke tundur kokën dhe buzëqeshur. shumë shpejt një rrjet korrespondentësh kinezë do të shtrihen nga Kenia në të gjithë kontinentin. programet e tij janë ndër më të pëlqyerit në Afrikë. korrespondentët kinezë do të jenë me qindra. ‘CNN’. Shumë shpejt në Afrikë. ‘ARD’ numëron maksimumi pesë korrespondentë. . kishte takuar mamanë e saj në një park në Pekin. në Afrikë askush nuk mund t’i pengojë të njohin kolegët e tyre që punojnë pa censurë. nga e hëna në të diel. shpjegon Chang Lei. Projekti për një seli të televizionit shtetëror kaq larg është kërkuar me forcë nga qeveria kineze. Një shifër impresionuese. Edhe “CCTV Africa” ka punësuar vetëm afrikanë që punojnë për stacionet e ndryshme televizive në vend. Chang priti rastin më të veçantë për të punuar larg vendit të saj: “China Central Television” (CCTV ) po kërkonte persona të gatshëm të transferoheshin në Najrobi. Ky është lloji i aleancës që duam të promovojmë”. “Më parë. Najrobi është vetëm hapi i parë për CCTV. kinezët do të shfaqen shumë rrallë: prezantuesit dhe gazetarët do të jenë vendas.shpjegon Chang Lei. 60 minuta lajme për Afrikën nga pikëpamja kineze dhe në fundjavë. . televizioni publik gjerman. Oferta e lajmeve është shumë herë më e gjerë se në Kinë. Gjithçka e mirë që shihet këtu është ndërtuar nga kinezët. E gjithë kjo për të përhapur pikëpamjet e Pekinit në të gjithë botën Pushton Afrikën përmes televizionit C hang Lei ka vendosur të transferohet në Najrobi.thonë drejtuesit e televizionit. Duke punuar si gazetare në televizionin publik kinez.com Televizioni shtetëror. Sipas shifrave për shikueshmërinë të dhëna nga televizioni. ndoshta edhe Berlinit. Në janar të vitit 2012. gjatë inaugurimit zyrtar të televizionit në Afrikë. që sot quhet “CCTV News”. rusisht dhe gjuhën portugeze. “Këtu lidhjet në internet janë shumë më të shpejta se në Kinë.gazeta-shqip. mund të kesh akses në shumë faqe interneti. as që e dija që ekzistonte një vend i quajtur Kenia”. Asnjë nuk i kalon të 30-at. Një epokë e re Me hapjen e selisë së Najrobit.shqip E HENE. “Po qëndronte në një luginë me një kartelë në dorë ku shkruhej: kërkoj burrë për vajzën time”. Në këtë mënyrë. një talk show dhe një dokumentar. Qëllimi i kinezëve duket se është ai për të transmetuar nga Najrobi një orë në ditë emisione kineze. dhe pjesa më e madhe kanë vetëm pak vite eksperiencë në redaksinë e Pekinit. “Duke qenë beqare dhe 30 vjeçe. për t’u transmetuar në Kinë. 27 SHKURT 2012 18 NDRYSHE @ KONTAKT info@gazeta-shqip.com www. Askush nuk është diplomuar për gazetari. Zyrtarisht në Kinë kanalet perëndimore mund të shihen vetëm nëpër hotele ndërkombëtare. kinezët influencojnë opinionin publik në vendet që qeveria e Pekinit i cilëson si shumë të rëndësishme: ato të pasura me lëndë të para. Brukselit. Tani ajo bashkë me disa kolegë të tjerë të saj janë ton. Po ashtu. pa llogaritur këtu teknikët dhe kameramanët. KINA Ideja për ta përdorur televizionin për propagandë ndërkombëtare është relativisht e re transferuar në Najrobi. spanjisht. sekretari kenian i Shtetit konfirmoi: “Për ne. Është hera e parë që ky televizion prodhon programet e tij dhe i transmeton direkt në një tjetër vend. . Kina është bërë një partner i rëndësishëm. Dashuria për Afrikën Strategjia duket se ka arritur të hartohet. CCTV ka korrespondentët e vet nëpër botë. ‘BBC’ dhe televizioni francez janë të gjitha gjëra që nuk i kishim hasur më parë”. Ishte pikërisht atëherë që e kuptoi se duhet të largohej nga prindërit dhe nga Kina. Në Najrobi ka edhe një element më shumë: ndërsa në atdhe gazetarët kinezë nuk kishin kurrë kontakte me ata perëndimorë. CCTV në Najrobi transmeton edhe emisione me tema që në Kinë janë të ndaluara e po ashtu Kenia ofron për këta gazetarë edhe një tjetër mundësi: atë të internetit pa filtra. Ky është vetëm fillimi i pushtimit mediatik të Afrikës: nëse gjithçka shkon mirë. Kjo mund të ndryshojë imazhin negativ që shumë kinezë kanë për mjetet e informimit perëndimor. por vetëm për shërbimet në gjuhën kineze. kur po kthehej nga puna. Ideja për ta përdorur televizionin për propagandë ndërkombëtare është relativisht e re: tetë vjet më parë u krijua një kanal në gjuhën angleze. në fakt. transmeton në arabisht. CCTV. nëse merret në konsideratë që në studiot e tij në Bruksel dhe Uashing- . pasi një ditë.shton Chang. Por. CCTV ka dërguar në Afrikë një skuadër të re dhe jo shumë eksperte. për televizionin shtetëror kinez u hap një epokë e re. CCTV ka hapur një seli në Kenia dhe do të hapë të tjera në të gjithë kontinentin. Pas pak kohësh do të fillojnë transmetimet edhe nga studioja e re në Uashington. Në ekran. për mamanë time ishte e sikletshme”.

Vetëm kështu inati do t’ju kalojë. Kjo gjë ndodh sepse shumë persona kërkojnë t’i sqarojnë keqkuptimet në momentin që janë të nxehur. apo “Edhe muajin e kaluar bëre të njëjtat gjëra”. Duke ndjekur disa këshilla praktike. Mos lini pas dore as sinjalet e trupit: nëse frymëmarrja dhe rrahjet e zemrës shpejtohen. ruajtja e qetësisë është gjëja më e vështirë. Kështu. që kur ndodhin. kur temperatura rritet. Kur debati po fillon të nxehet dhe ndjeni se nuk do të mund të arrini në një përfundim. barku). Tjetri do të jetë më i interesuar që t’ju dëgjojë. duke mos i dhënë zgjidhje situatës. por edhe shkatërrues. Pasi të jeni qetësuar. tërhiquni duke kërkuar pak pushim. Kërkoni një moment tjetër për të debatuar. Të folurit me qetësi do t’ju ndihmojë të qartësoni mendimet. Po ashtu. pini një gotë ujë dhe largohuni nga vendi ku po diskutonit. përpiquni të izoloheni. nuk do të mësoni që t’i rregulloni gabimet Gjatë një zënke. Gjatë një zënke. mund t’i shmangni zënkat. Gjithashtu. mund të fitoni kohë dhe të reflektoni . më mirë heshtni.com www. ndërkohë që i radhisni duke i thënë. Duke përdorur fraza si: “Je një i çmendur. nuk ju ndihmojnë që të debatoni qetësisht. sepse për shkak të mosmarrëveshjeve mund të bëheni më shumë agresivë. atëherë jeni të kufi të shpërthimit nga inati. mund të shndërrohen në një moment të vërtetë përballjeje. Për t’ju shmangur skandaleve. Si t’i shmangim momentet e dhunshme dhe zënkat t’i shndërrojmë në përballje të shëndetshme Si të zihemi pa u lënduar ë gjithëve na ka ndodhur që të nevrikosemi me dikë dhe të ngremë zërin ndaj tij. Nëse “shpërtheni”. ndërkohë që i radhisni duke i thënë. Qëndroni dhjetë minuta vetëm dhe mendohuni për gjithçka që ndodhi. duke dëgjuar bashkëbiseduesin pa e ndërprerë atë. të mos e ngrini zërin e të mos e humbisni toruan. kur të jeni më të qetë.gazeta-shqip. por më e rëndësishmja. diskutojeni çështjen me personin me të cilin jeni zënë. Merrni pak ajër. prandaj përqendrohuni te gjërat konkrete. nuk bëni gjë tjetër vetëm se i nxehni më shumë gjakrat. prandaj është momenti që të kontrolloheni. 27 SHKURT 2012 19 NDRYSHE @ KONTAKT info@gazeta-shqip. Duke kujtuar të kaluarën. keni dhimbje në ndonjë pjesë të trupit (dhimbje stomaku. Kur jeni t ë nxehur T duhet të shmangni debatet. do të keni dëshirë që të bëni gjëra të reja. Gjërat që nuk duhet të bëni Zënkat bëhen edhe më të bezdisshme kur personat që grinden nuk përqendrohen te faktet aktuale. Pohimet e tilla si: “Ti nuk ndryshon”. për shembull një kafe do të ishte shumë e përshtatshme për të folur. ka shumë gjasa që të rindizni debatin. Të qëndruarit vetëm ju ndihmon që t’i mendoni më me gjakftohtësi gjërat. zgjidhni vende që edhe nëse nxeheni. duke e bërë debatin jo vetëm të pavlerë. duke dëgjuar bashkëbiseduesin pa e ndërprerë atë. ruajtja e qetësisë është gjëja më e vështirë. Në këtë mënyrë do të shmangni edhe reagimet e dhunshme. mendimet do t’ju qartësohen dhe mund të riktheheni për të diskutuar me një sy më objektiv dhe më të qetë. madje do të keni shumë dëshirë të kaloni më shumë kohë me personin me të cilin keni diskutuar. nuk do të ndjeni mëri për askënd. Një “zënkë e shëndetshme” përqendrohet vetëm tek e tashmja: nëse përmendni vetëm probleme që kanë kaluar. budalla”. por më e rëndësishmja. mund të fitoni kohë dhe të reflektoni. gjëja më e rrezikshme në të tilla momente është agresiviteti që mund të shfaqet gjatë zënkës. Mund të ketë qenë një debat shkatërrues nëse pas tij ndiheni të lodhur. k o k e . Këto situata janë shumë të vështira dhe të dhimbshme për t’u drejtuar. atëherë duhet të kuptoni se keqkuptimet nuk janë zgjidhur. Këto situata lindin nga pakënaqësitë.com Shpesh gjatë zënkave ndodh që të nevrikosemi dhe ndonjëherë të ngremë edhe dorë ndaj personit që kemi përballë. Të jeni të bindur se më pas do të ndiheni më të lehtësuar. Por pavarësisht asaj që e nxit sherrin. te një ngjarje ose sjellje që nuk ju ka pëlqyer. gjë që shton më shumë inatin dhe rrezikon që personat të ngrenë edhe dorë kundër njeri-tjetrit. Të folurit me qetësi do t’ju ndihmojë të qartësoni mendimet.shqip E HENE. Po ashtu.

rrjetet sociale dhe forumet janë të domosdoshme për promovimin e praktikave mjekësore virtuale. . përveç faktit që nxit dhe përmirëson humorin qarkullojnë nëpër rrjetet sociale: pikërisht përsëritja e disa mendimeve të caktuara nxit ndryshimin e zakoneve dhe i bën përdoruesit më të ndërgjegjshëm ndaj gjërave që i rrethojnë. Po ashtu. . një rol të rëndësishëm luan edhe pafundësia e informacioneve që Edhe të moshuarit mund të përfitojnë nga frekuentimi i rrjeteve sociale. kush po mendon të mbajë një dietë apo të shkojë në palestër. automatikisht i shkonte ftesa edhe miqve të tij. Mund të themi se të tjerët na transmetojnë një lloj ndërgjegjësimi që na kushtëzon. E kam fjalën për informacionet që jo gjithmonë janë të sakta. që kanë treguar se qëndrimi në internet dhe sidomos frekuentimi i rrjeteve sociale pengojnë përhapjen e informacioneve të rëndësishme dhe ulin mundësinë që çdo njeri të adaptojë zakone të shëndetshme për jetën. “Ja përse interneti mund të shihet si një mjet për të vepruar në sektorin e parandalimit. Ky përfundim është arritur në bazë të disa studimeve të mëparshme. Për të vërtetuar këtë teori. Sipas studiuesve. të cilët janë të prirur të pranojnë këdo që u bën ftesë”.përfundon psikoterapeuti. Po ashtu. një studiues nga Universiteti i Kembrixhit krijoi një rrjet social ku pjesëmarrësit ishin të lidhur me miqtë e tyre. çateve janë më të prirur se përdoruesit e tjerë që të jenë aktivë në shkëmbimet e mendimeve për shëndetin dhe mjekësinë. Një studim tjetër ka treguar se të vizitosh çdo ditë “Facebook”-un për një orë ka efekte pozitive për kujtesën. ose tendenca për të kërkuar online personat që ngjajnë me ne dhe kanë të njëjtat interesa. ashtu edhe miqtë e tyre. “Jetojmë dhe perceptojmë atë që do të jetë e vërtetë përmes mendimit virtual të të tjerëve.com www.nënvijëzon psikoterapeuti.gazeta-shqip. 27 SHKURT 2012 20 NDRYSHE @ KONTAKT info@gazeta-shqip. siç është parandalimi i disa sëmundjeve ose vaksinimi. duke nxitur mirëqenie sociale ose pafuqi. si në botën reale ashtu edhe në atë virtuale vlejnë të njëjtat rregulla. përveç faktit që nxit dhe përmirëson humorin. forumeve. por edhe na ndihmon që të zhvillohemi nga ana kulturore. që janë “Facebook” dhe “Twitter”: “Nuk është e vërtetë që na izolojnë. Kjo vlen veçanërisht për të rinjtë. “Për sa i përket mjekësisë. Përveç kësaj. Gjithsesi. Përfundimi? Faqja e “ditarit të dietës” ishte shumë e vizituar. prandaj gjithmonë duhet një ekuilibër”. . regjistrohet në një forum ose çaton me miqtë për të marrë këshilla sa më të vlefshme. edhe me personat që bëheni miq.com Një studim i Universitetit të Kembrixhit ka hedhur dritë mbi dy faqet më të klikuara të internetit. rrjetet sociale jo vetëm që ndihmojnë duke na dhënë këshilla dhe opinione. si nga pjesëmarrësit në eksperiment. studiuesi vuri re se frekuentuesit e zakonshëm të rrjeteve sociale. . Duhet bërë kujdes me gjithçka. Me pak fjalë. nëse nga njëra anë na mbrojnë. Kur një prej pjesëmarrësve regjistrohej në këtë ditar. roli i internetit nuk duhet hedhur poshtë. Pastaj hodhi idenë e “ditarit të dietës”. Në fakt është krejt e kundërta. sepse na ndihmon duke na dhënë informacione të hollësishme në çdo lloj fushe. Ato na nxisin të arrijmë një qëllim” Rrjetet sociale Si na ndihmojnë të përmirësohemi M undet që një rrjet social të zhvillojë mënyra të shëndetshme jetese? Një studim i bërë nga Universiteti i Kembrixhit dhe i publikuar më pas në revistën “Science”. sipas rastit”. thotë një psikoterapeut. por mund të ndikojnë edhe në ndryshimin e sjelljeve tona. duke qenë se janë të parët që përdorin këtë mënyrë komunikimi.thotë psikoterapeuti. më e rëndësishmja është që gjërat të mos përgjithësohen”. ka arritur në përfundimin se çelësi i gjithçkaje është homofobia.shqip E HENE. shton ai. Për shembull. “Efekti viral” i rrjeteve sociale prek të gjitha moshat? “Të rinjtë. na ndihmojnë që të jemi më të ndërgjegjshëm në gjërat që bëjmë dhe duam”. përveçse na japin informacione të rëndësishme. për shembull si të ushqehesh mirë ose të bësh aktivitet fizik. sidomos mes të rinjve. nga ana tjetër mund të ndikojnë në përkeqësimin e situatës. sepse interneti jo vetëm që na informon për çdo gjë që ndodh nëpër botë. Një studim tjetër ka treguar se të vizitosh çdo ditë “Facebook”un për një orë ka efekte pozitive për kujtesën. “Në fakt. “Eksperiencat e personave që përdorin shumë internetin. Për mjekësinë. është pikërisht kjo lidhje që i shtyn personat të cilët frekuentojnë internetin të shohin me pozitivitet çdo gjë. Edhe të moshuarit mund të përfitojnë nga frekuentimi i rrjeteve sociale. ku një nga pjesëmarrësit i ftonte të tjerët të shkruanin mendimet e tyre në ditar. por sidomos adoleshentët janë shumë të ndjeshëm ndaj rrjeteve sociale”. leximi i opinioneve që gjenden nëpër forume të ndryshme apo rrjete sociale.

mësohet se është bërë pas mesnatës të së shtunës. Klajdi Bani u arrestua në Greqi. Janis Dhikopulos. një i vdekur Maskat grabisin kazinonë në qendër të qytetit të Kuçovës Një kazino shumë pranë qendrës së qytetit të Kuçovës ka rënë preh e vjedhjes gjatë mesnatës së mbrëmshme. Igli Kasneci General Resources Manager Ermi i ofertuesit Propozimet e nisura me faks ose e-mail nuk do te pranohen. aktualisht 28 vjeç. Kazinoja. i dyshuar si bashkautor i vrasjes më 5 mars të punonjësit të policisë. por policia nuk i mori dhe nuk i përfilli kurrë ato. i akuzuar për vrasjen e të ndjerit. TENDER ANNOUNCEMENT The United Nations Development Programme in Albania is seeking to receive offers from interested specialized consultants (i. por u zbulua teksa po tentonte të kalonte kufirin drejt Shqipërisë në pikën doganore të Kapshticës.org. Mihal Spanudhaki ka publikuar një njoftim ku thuhet se. kanë fiksuar në ambientet e kazinosë. që drejtohej nga një i ri me banim në qytetin e Kuçovës. që kanë kryer edhe ndalimin e drejtuesit të autoveturës. kanë kërkuar më pas ndihmën e policisë. Kjo video. 27 SHKURT 2012 21 AKTUALITET @ PER ME SHUME www. . E. Për t’i shpëtuar drejtësisë italiane. pranë autostradës. duke përshkruar edhe agresorët.shqip E HENE. Fier Hetimet I kërkuari Nën kërcënimin e armëve. I riu Sidi Kapo. i cili ka qenë duke drejtuar një motoçikletë. Në vendngjarje kanë mbërritur menjëherë forcat policore. që i përkiste një kioske përballë bankës. Ekspertët e policisë që mbërritën në vendin e ngjarjes nisën hetimet e para në lidhje me këtë krim të rëndë. është përplasur për vdekje me një automjet tip “Fiat” me targa AA 845 CJ. ku grabiti Bankën e Qipros. në lagjen “Tafil Skëndo” prova dhe gjurmë të autorëve. 9th floor Tirana. mësohet se ka qenë e hapur në momentin që është kryer grabitja me armë dhe maska. që u vra pas një grabitjeje më 5 mars 2009. qëlloi me armë zjarri policin Spanudhakis. policia kufitare greke e Follorinës bëri identifikimin dhe arrestimin e tij të menjëhershëm. ku edhe identifikoi autorin e krimit. por duke theksuar se. Propozimet duhet të dërgohen deri me datën 15 Mars 2012. citoi se Klajdi Bani pranoi se mesditën e 5 marsit u gjend në rrugën “Dionisios Solomu” të Nikeas. pikërisht më 9 mars. duke hapur zjarr ndaj policit që e la të vrarë dhe u zhduk me shpejtësi. Emigranti shqiptar i kishte kryer këto vepra penale gjatë kohës së qëndrimit të tij në Itali.org .gazeta-shqip. 12:00 hrs (CET) në një zarf të mbyllur ku shënohet: Banka Societe Generale Albania General Resources Department Blv. Klajdi Bani. presion gjykatës për dënimin e shqiptarit Të afërmit e viktimës kanë organizuar një protestë para vendimit F amilja e një polici grek të vrarë në vitin 2009. Tower 1. Albania Në vëmendje të: Mr. në Nikea dhe pak metra më tutje. gjatë tentativës së grabitjes së Bankës së Qipros. por ishte i pranishëm vetëm personeli. pranë Athinës. të maskuar dhe armatosur. Haxhialiu shihej prej 12 vjetësh në Greqi. të cilët kanë rrëfyer se si kishin rënë pre e vjedhjes.al/index. që është një prej filialeve me qendër në kryeqytet. Ka qenë vëllai i policit të ndjerë ai që ka zbuluar të dyshuarin e vrasjes. Më 12 maj 2009.undp. Prokuroria ka kërkuar për Klajdi Banin dënimin me 18 vjet heqje lirie. Hoxhaj se ata kishin mundur të marrin rreth 10 milionë lekë. pasi mbi të rëndonin disa akuza për pedofili dhe shfrytëzim seksual të të miturve. Dy persona. Details about services required and qualification and evaluation criteria are outlined in the solicitation documents (RFP) which can be downloaded from the link provided below: http://www. ka vendosur t’i bëjë presion drejtësisë për dënimin e një shqiptari të arrestuar për këtë krim. nga hetimet paraprake dyshohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të pakujdesisë dhe mosrespektimit të rregullave të qarkullimit rrugor nga 22-vjeçari. në zonën Nikea. autorët dyshohet se janë vendas.societegenerale. 12 ditë pas zbulimit u dorëzua prej tij në polici. Pire. Në të demonstrohej i riu shqiptar duke dalë nga Banka e Qipros (Kiprios Bank). duke u larguar me shpejtësi. Burime nga vendi i ngjarjes dhe policia bëjnë me dije se. grabitësit kanë mundur të marrin 10 milionë lekë Përplaset motori me një makinë. ndërkohë që në momentin e grabitjes brenda kazinosë ndodhej vetëm personeli Pranga në Greqi pedofilit shqiptar F N jë i ri ka humbur jetën mëngjesin e djeshëm si pasojë e një aksidenti automobilistik. në vitin 2000. vëllai i të ndjerit. në këtë gjykatë do të jepet vendimi për Klajdi Banin nën akuzën e vrasjes së punonjësit të policisë në krye të detyrës. ai u zhvendos në Greqi. Duke menduar se kishte kaluar shumë kohë dhe nuk do të njihej nga autoritetet. i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia italiane. ndaj u desh të merrem unë dhe t'ia çoj atyre”. ose duke nisur një kërkesë në: procurement. akuzohet se rreth tre vjet më parë.al@undp. Familja e policit të vrarë. Në datat 2 deri 5 qershor të vitit 2000 ai ka përdhunuar në bashkëpunim disa të mitur italianë si dhe i ka shfrytëzuar seksualisht ata. pavarësisht se brenda nuk kishte klientë. Spanudhakis ka akuzuar policinë për keqpërdorim dhe paaftësi në zbulimin dhe kapjen e vrasësit të vëllait të tij 36-vjeçar Mihali.00 të së premtes.nuk fsheh habinë. Të pafuqishëm për të parandaluar këtë krim. madje janë bërë dhe fotografi.e a Company or a Team of Experts) who wish to be considered for the provision of Interior Design and Furnishing of New Museum Building in Kukes town (RFP Reference No: UNDP/TA/2012-1015). në Nikea. ku dhe fshihej prej 12 vitesh. një emigrant i paligjshëm në Greqi. në një rrugë dytësore. Kur iu treguan pamjet filmike. Por me të mbërritur në pikën doganore të Kapshticës. duke organizuar një protestë në ditën e dhënies së vendimit. kanë hyrë forcërisht në kazino dhe nën kërcënimin e pistoletave kanë grabitur një shumë të madhe parash. që drejtohej nga Faruk Kuqaj. Por. banor i qytetit të Fierit. Manoli Spanudhakis tha se u detyrua të vijë nga Kreta në Athinë dhe të kryejë vetë investigim për gjetjen e vrasësit të vëllait. Bëhet fjalë për një 49-vjeçar shqiptar. Vjedhja e kazinosë.com Familja e policit grek. nga veprimet e para. grabitjes. do të bashkohet me qytetarë të tjerë në një protestë që do t’i paraprijë vendimit të gjykatës për të riun shqiptar Klajdi Bani. por ende nuk është bërë i mundur identifikimi i tyre. pas ngjarjes janë marrë në pyetje të dëmtuarit. armëmbajtjes pa leje. Për të bërë vizitë në pronë mund të telefononi në 068 60 88 747 Dokumentat mund të merren nga website i Bankes Societe Generale Albania www. M. Oficerët e grupit hetimor. duke i shkaktuar vdekjen. For further information please contact UNDP at the following e-mail address: procurement. për akuzat e vrasjes në bashkëpunim. qëndrimit të paligjshëm në Greqi dhe prishjes së rendit dhe qetësisë publike. 49-vjeçari vendosi të kthehej në atdhe për të humbur edhe më tej gjurmët. “nuk doja në asnjë mënyrë që të arrestohesha”. policia tha se nuk arrinte dot të gjente autorët dhe se ata ishin zhdukur në drejtim të paditur. më 5 mars 2009. ai rrëfeu gjithçka. United Nations Development Programme Kërkesa për Oferta GRD-RFP-2012-02-09 Për: “Shitje Ndërtese tre katëshe në Rrugën Ali Demi” Banka Societe Generale Albania on personat e interesuar ose kompani për: Oferta për shitjen e një ndërtese tre katëshe në Rrugën Ali Demi Ndërtesa është shumë e përshtatshme për aki vitete biznesi. duke i siguruar vetë ai edhe prova filmike. në orën 9. duke detyruar vetë familjen që të investigojë dhe zbulojë autorin. ndërkohë që ende nuk është bërë i mundur identifikimi i autorëve. Drejtori i Policisë së Atikës.com . Ndërkaq.al@socgen. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pranë vendit të njohur si “Pushimi i Shoferit”. Deshmoret e Kombit Twin Towers. punonjësit që kanë qenë në shërbim në momentin e grabitjes së kazinosë. “Këto skena u regjistruan nga shumë kamera. pas vjedhjes së argjendarisë në lagjen “Mangalem” të qytetit të Beratit. Kjo është vjedhja e dytë e realizuar brenda pak kohësh në Qarkun e Beratit.al/ Ankande & Tendera>> Seksioni Ankande. Protesta do të zhvillohet pranë Gjykatës Penale në Pire dhe theksi i vihet asaj që nga familja e policit cilësohet si paaftësi e policisë greke për të kapur vrasësit.php?page=bus_center/tender Important Information Tender Deadline: The proposal should reach the UNDP Albania Office not later than 15 March 2012. at 12:00 hrs local Albania time. Njëkohësisht. Mësohet se autoritetet greke nisën menjëherë procedurat për ekstradimin e tij drejt Italisë. Nga bilanci i kryer ka rezultuar PERSONELI Nga dëshmitë e mbledhura. Ai gjithashtu u shpreh se arriti të sigurojë një video që kishte regjistruar pamje filmike nga momenti i ngjarjes.

27 SHKURT 2012 22 AKTUALITET @ PER ME SHUME www. thotë një çunak. për të mbledhur atë që kërkojnë. Na rrëfen se i ati i ka vdekur dhe duke qenë fëmija i madh ka përgjegjësi për familjen. si për sëmundjet kardiovaskulare. Takojmë Andrea Serica. Xhupi ngjyrë blu që ka veshur i rri i madh. haja cepat e librave. Të paktën vëllezërit e mi të mësojnë”.Muça P Forumi Kërkohet ndërhyrje urgjente nga bashkia Ndotja e mjedisit.Ashimi . Duke bashkëjetuar në këtë “kompani” me aksione të barabarta. fëmijët nuk kanë gjë më të shtrenjtë”. Silvana Muça Elbasan 20-vjeçarja përtyp letra për të plotësuar nevojën për kalcium TË ARDHURAT Një ditë pune varion nga 500-700 lekë fitim. Janë bërë të vyera të shkretat”. ata kanë krijuar marrëdhënie miqësore dhe formale si mes “kolegësh”. ndërkohë që vetëm kur bie shi bëhet pushim rej vitesh ushqimi “i preferuar” i një 20-vjeçareje nga qyteti i Elbasanit janë letrat. Nuk mund ta përcaktoj saktë moshën e saj. sepse është e vështirë të rrëmosh nëpër pirgun e mbeturinave. numri i personave të vetëpunësuar në këtë “biznes” është shtuar mjaft. apo duke bërë tunele të thella për të nxjerrë copa metali që i vlerësojnë si ar i çmuar. Në një takim të organizuar nga ky forum. bëhem shumë nervoze. Ndërkohë edhe rastet e vdekshmërisë së banorëve në qytetin e Korçës nga këto shkaqe. Para disa kohësh u konsultova me një mjek. tregon Alda duke qeshur. kardiovaskulare. por është më se e vërtetë. të mbushur me qese e objekte të tjera plastike. Është veshur nga rroba që ka gjetur nën grumbullin e plehrave. Kur e pyet se përse e konsumon letrën. një 18-vjeçar që i përket komunitetit rom. Por as nuk më shijojnë letrat me shkronja. thanë specialistë të mjedisit në forumin e “Qytetaria korçare”. Madje jam përpjekur shumë herë që ta heq këtë ves. S. Ai ka shumë vite që punon këtu. duke mbledhur materiale plastike dhe qelqi në sipërfaqe. Alda sa organizmi të ndjek studimet e “ngopet” larta në Fakultetin e Shkencave Humane të Universitetit “Aleksandër Xhuvani”.Alda thotë që për rige për të arritur të është shumë kartonin. forumi “Qytetaria korçare” ka kërkuar në mënyrë urgjente marrjen e masave për përmirësimin e situatës mjedisore. ndërsa këpucët janë gjysmë të shqyera prej konsumit të tepërt. astmës dhe kancerit është një nga qytetet më të ndotura në Shqipëri dhe mjafton fakti që një re e dendur smogu nuk i ndahet qytetit në orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes për të vërtetuar këtë dukuri negative”. që sapo e shohin t’i afrohet fushës. Me thesin në kurriz. Një mjet që vjen për t’u shkarkuar në malin 30-vjeçar të mbetjeve urbane. kundërpërgjigjet një tjetër. Sipas statistikave. por nuk më është zhdukur plotësisht”. Është si puna e duhanpirësve. funksionimi i dy fabrikave të lëkurës. thotë 20-vjeçarja. se do të kisha shkuar atje te të shumtit për të shtrirë këto kocka që gjithë jetën kanë bërë punë të rëndomtë. që kur u mungon cigarja e kanë të pamundur të qëndrojnë pa atë. Megjithatë na tregojnë se nuk kanë munguar rastet e përplasjeve fizike për të gllabëruar ndonjë copë metali apo plastike. thotë që nuk e mban mend kohën kur ka nisur të përtypë letra. Një ditë pune varion nga 500-700 lekë në ditë fitim. Situata po rëndohet dhe askush nuk kujtohet për ne”. Po përdor tableta me kalcium dhe ‘nepsi’ për të ngrënë letra më është ulur. sepse puna e rëndomtë i ka shtuar në mënyrë artificiale vitet e jetës. në shifra alarmante. astmës dhe kancerit. apo djegia e materialeve të ndryshme e bën të pamundur qëndrimin për një kohë të gjatë në këtë vend. zhdukja e kurorës së gjelbër në kodrat mbi qytet. Dy ditë më parë. Unë jam i madhi dhe kam dy vëllezër e një motër plus mamanë që është e sëmurë. A e sheh se si po jetojmë? Por kam hallin e fëmijëve unë. por këtë vit puna ka rënë dhe pjesa më e madhe e punëtorëve i janë drejtuar fushës së plehrave për të bërë biznes me to. Jetojmë si mos më keq. ankohet Musai. Nuk më shikon? Jam futur në gropë për të nxjerrë copa hekuri. “Jam këtu. ndërsa pasdite punon si estetiste. tregon 20-vjeçarja. sjell për ta lëndën e parë të punës. por ka qenë e pamundur. specialistë të çështjeve mjedisore kanë referuar me statistika. ndërkohë që tregon se punon çdo ditë. rreth të 60– ave. që i shmanget aparatit fotografik. Do të më njohin çunat e lagjes. Forumi “Qytetaria korçare" i ka bërë apel bashkisë së qytetit. se nuk pata mundësi të ndjek shkollën. Specialistët disa herë kanë ngritur shqetësimin se ndotja është shndërruar në burim për shfaqjen e një sërë problemesh shëndetësore për banorët. duke nisur që nga ato të aparatit të frymëmarrjes. “Qafsha kalamajtë që e pashë unë i pari. Sipas ekspertëve. Era e rëndë që krijohet nga kalbja e ushqimeve. që është krijuar në qytet. Çdo ditë merrja një kar. Me këto para që nxjerrim këtu nuk mbushim dot barkun me bukë. Më vjen zor mua se nuk e dinë ata se ku punoj unë”. “Ah moj bijë. i turren me shpejtësi. Duket e pabesueshme. Gratë nuk para përplasen verbalisht. Kjo është panorama e përditshme që has në fushën e grumbullimit të plehrave urbane të Elbasanit. kardiovaskulare. “Nuk më kujtohet se si dhe kur e kam nisur këtë zakon. rreth të tridhjetave. por isha larg dhe s’e mora dot”. As gazetat nuk më pëlqejnë. Por deri më sot askush nuk e ka trajtuar seriozisht problemin e ndotjes. Ajo do ilaçe. Lëre se është i imi”. e nevojshme të Atëherë isha vetëm përtypë letra deri tre vjeçe”. Askush nuk e vlerëson makinën e grumbullimit të plehrave kaq shumë sa këta mjeranë. duke mbledhur ç’të mundë. Ai rrëfen se para pluralizmit ka punuar në Kombinatin Metalurgjik. Më mirë të vdesim se sa të jetojmë kështu. Unë vetë nuk di as të shkruaj dhe as të lexoj. për të përmirësuar cilësinë e jetës së banorëve. janë shtuar së tepërmi gjatë viteve të fundit. shkaqet për shtimin e nivelit të ndotjes janë të shumta. sepse e ndan në cilësi. “Korça N Si rrjedhojë e ndotjes së ajrit janë shtuar rastet e të sëmurëve me probleme kronike të mushkërive. banka në të cilën ulej mbushej plot me letra. si edhe djegia e vazhdueshme dhe pa përgjegjësi e mbeturinave urbane në fushën e plehrave në periferi. se kanë shumë bojë dhe janë të dëmshme për organizimin. Ato vijojnë punën me kokën ulur për të grumbulluar sa më shumë materiale. G. Mamaja më thotë që mbi dollap mbante një kuti ku stivonte rrobat e mia të stinës. metal apo plastikë. se përveç nënës. Thjesht qesh dhe thotë që për të është shumë e nevojshme të përtypë letra deri sa organizmi të “ngopet”. por jo ato të shkruara. ajo nuk di të kthejë përgjigje. që të përmirësojë gjendjen mjedisore të qytetit të Korçës. kancerogjene apo edhe të organeve të frymëmarrjes. “Më pas qëndroja çdo ditë te “Kryqëzimi i Cërrikut” për të kërkuar punë si mëditës krahu. ankohet një grua rreth të dyzetave. Vëllezërit duhet të shkojnë në shkollë. shtohen sëmundjet te banorët e Korçës iveli i ndotjes në qytetin e Korçës ka arritur në shifra alarmante. Të ardhurat që fitoja ishin më se të mjaftueshme. megjithatë dhjetëra banorë vinë çdo ditë për të fituar thërrimet e bukës për fëmijët e tyre. tregon Andrea. përveç ditëve me shi. e jo më të lajmë drita. nis e tregon Musa Peqini. bërtet një i ri. Dihet vetëm që për këta njerëz është venitur shpresa për një jetë më të mirë. “E kapa unë i pari hekurin. Mundohu t’u thuash atyre qeveritarëve se mos na gjejnë ndonjë punë. “Kam gjithë ata njerëz në shtëpi për t’i mbajtur me bukë. për një bashkëpunim të ndërsjellët. “Kur kam nevojë për letra dhe nuk gjej material. zemrës apo edhe atyre kanceroze. Ndërkohë dikush thërret. por edhe institucioneve të tjera shtetërore. ato i hipin dhe zbresin shumë herë gjatë ditës këtij mali me plehra. Ata shkojnë atje si korbat pas kufomës. Nuk ka kush të kujdeset për ata. “Ik andej mos më nxirr. duke u nisur edhe nga përfundimet e matjeve të kryera kohët e fundit. ka rezultuar se rritja e nivelit të ndotjes ka çuar në shtim të numrit të të sëmurëve me zemër dhe kancer. Nuk ka një bilanc të saktë për numrin e personave që punojnë në fushën e grumbullimit të plehrave urbane. ujë e gjëra të tjera. që e grisja për ta ngrënë.shqip E HENE. janë të hidhura”. ndërsa motrat nuk po i dërgon mami se do të shkojnë te burri ato. për shkak të krizës ekonomike. Kur nuk gjeja në gjimnaz material të mirë. i cili më sqaroi se organizmi im ka nevojë për kalcium dhe letra ma plotëson nevojën për këtë element.gazeta-shqip. Kohët e fundit. Megjithatë Alda nuk mund të konsumojë çdo lloj letre. Pothuajse të gjithë treguesit e këtyre sëmundjeve kanë pësuar dyfishim gjatë periudhës kohore të viteve 2008-2011. “E dalloj me të prekur cilësinë e letrës.com Reportazh Të mbledhësh “thërrime buke” mes plehrave Dhjetëra persona punojnë çdo ditë në fushën e grumbullimit të mbetjeve urbane në Elbasan N jerëz të zhytur mes malit të mbeturinave. Ajo thotë se kur ishte në shkollë të mesme. se si rrjedhojë e ndotjes së ajrit janë shtuar rastet e të sëmurëve me probleme kronike të mushkërive. por ato me më shumë ndikim negativ konsiderohen shtrimi masiv i kalldrëmeve me gurë dhe përzierje pluhuri. Alda H.

por me grumbullimin e disa sendeve që duket sheshit se do të largohen për t’i hapur rrugë prishjes së godinës. kërkojnë ruajtjen e godinës së ishMedresesë. Për ta. Medreseja ka shërbyer në atë kohë edhe si institucion arsimor. qoftë edhe si një ndërtesë mbi 500. godina konsiderohet si dëshmi historike e fillesave të qytetit të Korçës. Gjendja në të cilën është lënë prej vitesh godina e Medresesë tregon se ajo nuk ka tani asnjë mundësi të mbetet pjesë e trashëgimisë dhe historisë së qytetit. e vetmja në Ballkan me kupolë plumbi. në të cilën dikur janë hedhur edhe hapat e parë të arsimit shqip. që ka funksionuar në krah të xhamisë së vjetër të “Iljaz bej Mirahorit” dhe është pjesë e objektit të kultit që në zanafillën e krijimit të qytetit të Korçës. Nga ana e Myftinisë mësohet se është siguruar leja në bashki që kjo ndërtesë më shumë se 500-vjeçare të shembet dhe në vend të saj të ngrihet një pallat katërkatësh. Një grua që punon aty nuk merret me pastrimin. por edhe lëndë shoqërore. ish-nënkryetar i këshillit bashkiak të qytetit. Megjithatë. që sot njihet si Pazari i Vjetër i Korçës. për nga degradimi dhe mungesa e kujdesit. kërkojnë ruajtjen e godinës së ish-Medresesë. e cila përfshihet në territorin e xhamisë së vjetër të “Iljaz bej Mirahorit”. Reagimet Besimtarë myslimanë dhe disa anëtarë të Forumit “Qytetaria Korçare”. godina e vjetër dhe e pamirëmbajtur. Nga ana M e përfaqësuesve të komunitetit mysliman në Korçë pranohet fakti se.shqip E HENE. ish-Medreseja që ka shërbyer për vitet e fundit edhe si seli i Myftinisë. Vladimir Dino. si djem edhe vajza. Vlerat Dega e Monumenteve të Kulturës në Korçë pohon se godina e Medresesë nuk është monument kulture. nuk mësonin vetëm Kuranin. në godinën e Medresesë nuk u ndërhy aspak dhe kjo për faktin se bashkia kishte dhënë lejen e ndërtimit të një pallati në vend të saj. e cila përfshihet në territorin e xhamisë së vjetër të “Iljaz bej Mirahorit” edhe Medresenë.gazeta-shqip. e cila i ka ditët e numëruara. Ndërtesa njëkatëshe e Medresesë. ku fëmijët. Pak vite më parë. 27 SHKURT 2012 23 AKTUALITET @ PER ME SHUME www.com Godina më shumë se 500-vjeçare pritet të shembet nga dita në ditë Shembet Medreseja e Korçës për të ndërtuar pallat GËZIM ASHIMI edreseja apo ishselia e Myftinisë së komunitetit mysliman në Korçë do të prishet dhe në vend të saj është vendosur të ndërtohet një pallat disakatësh. apelon që të mos shkatërrohet kjo pjesë e trashëgimisë historike të qytetit juglindor. Medreseja nuk dallon shumë nga disa banesa të tjera njëkatëshe të komunitetit rom që ndodhen aty pranë. Por si pjesë e xhamisë së vjetër të “Iljaz bej Mirahorit”. Historia Iljaz bej Mirahori ndërtoi në vitin 1496 xhaminë e famshme që mban emrin e tij. do të prishet dhe në vend të saj do të ndërtohet një pallat. Në afërsi të xhamisë ai ndërtoi Besimtarë myslimanë dhe disa anëtarë të Forumit “Qytetaria Korçare”. pavarësisht se ka shërbyer edhe si seli e Myftinisë. që është shpallur Monument Kulture i kategorisë së parë. me dysheme e çati të shkatërruara. . pritet të shembet plotësisht nga ditë në ditë. hanet dhe hodhi hapat e parë të ndërtimit të tregut. kur u arrit të siguroheshin fondet për një restaurim të tretë të xhamisë së “Iljaz bej Mirahorit”. Godina e Medresesë së Korçës vitet e fundit është lënë pas dore.vjeçare. ka vlerat e veta. duket se e ka të vulosur fatin e shembjes së saj. si simbol i krijimit të qytetit të Korçës. që thuhet se do të jetë përsëri në dispozicion të komunitetit mysliman.

një statistikë. Këto grupe njerëzish të varfër. që s’kanë as shtëpi. ka marrë shumë borxhe. *Autorja është gazetare në departamentin e informacionit në “Top Channel” E MARTË Rikthim për ku??? Pas shumë vitesh emigrim. Është e vështirë dhe më e vështirë bëhet për gazetarët. problemi i ndërprerjes dhe kufizimeve në qendrat shëndetësore ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në mbarëvajtjen e punës. . projektligje. dhjetëra shqiptarë që kanë jetuar dhe punuar në Greqi. Në punë. Për të LORINA MIXHA ufizimet e energjisë elektrike në kryeqytet nuk kursehen as për institucionet e rëndësisë së veçantë. Por a do të ketë një tjetër të ardhme për ta. pasi shumë njerëz besojnë te fati. K Kufizimet e energjisë elektrike. te miqtë. por nuk mundet. por përmirësimi i tyre do të mundësojë ndërhyrjen për rehabilitim. Atje s’kanë më punë.. në sektorët ku ata kanë eksperiencë. por nuk kanë as mundësi të kenë dritë e të shikojnë dërrasën e zezë. Duhet t’i kthejë. por edhe të ndihmojnë në punësimin e tyre. ndërprerje apo shkëputje energjie nuk kanë sjellë dëme të mëdha. siç janë qendrat shëndetësore. në të ftohtë nuk mund të qëndrojnë as pacientët. Pas pak kohësh gruaja e tij mëson të vërtetën. por ende jo një hartë e re. shfrytëzuar sa më mirë ardhjen e emigrantëve. i shohim herë me dhimbje herë me përbuzje. dashurojnë të ardhmen. Borxhet që ka marrë janë të mëdha dhe ai duhet të shlyejë kredinë për shtëpinë. përveç linjave të para të energjisë elektrike të lidhura me lagjet dhe zonat ku ndodhen. ndaj rikthimi në tokën e tyre është e vetmja zgjidhje për shumë prej tyre. nga ana tjetër. dhe me gjetjen e zgjidhjeve konkrete për ta. Pas pak kohësh gruaja e tij mëson të vërtetën.. por edhe të mbajë familjen. për shkak të mungesës së ndriçimit. Këta nxënës. punonjës të qendrave shëndetësore apo mjekë që kanë shprehur shqetësimin e tyre. por dëmet e tjera ende nuk janë përllogaritur nga autoritetet që as nuk e kanë ngritur publikisht si problem faktin.. Në kohë të tilla. jemi ne brenda mureve të jetës që kemi ndërtuar. Në orën tetë dalin nga shtëpia për t’u nisur në punë. punët dhe mendojnë sesa të burgosur Arsimi dhe arsimimi. medikamente që kërkojnë temperatura të ulëta dhe ambiente të ftohta. Ata nuk duan të kaluarën. Nxënësit jo vetëm që nuk mund të ngrohen. Të varfër.. Beni u zgjua herët si çdo ditë. pritet të kthehen në atdhe. Pas pak javësh ai është një nga rastet e shumta të divorceve. kryesisht për produktet që ruhen në frigorifer. si në rastet e emergjencave. për konsulta dhe jo për të marrë të ftohtë në ambiente ku nuk ka as ngrohje dhe as energji elektrike. E në këto rrethana s’di pse m’u kujtuan nomadët. Sipas tij. me besimin tek e vërteta. Rreziku Në qendrat shëndetësore rreziku kryesor i ndërprerjes së energjisë elektrike dhe shkëputjet e herëpashershme të rrymës janë substancat që ruhen në kushte frigoriferike.Shpreson që fati të jetë me të dhe të shlyejë të gjitha paratë që i ka marrë borxh dhe i ka humbur pak javë më parë në kazino. kufizimet e energjisë elektrike vijojnë edhe në shkolla e institucione arsimore. Për ta liria dhe e tashmja është çdo gjë.. operacioneve. Tiranë Bashkia. rezulton se këto kufizime në qendrat shëndetësore janë të përjavshme dhe të përditshme. Denoncimi i faktit është bërë nga mjekë të thjeshtë. Jeta bëhet e padurueshme.. punonjës të qendrave shëndetësore apo mjekë që kanë shprehur shqetësimin e tyre. Aktualisht bëhet fjalë për mbi 50 segmente rrugore në kryeqytet. spitalet. pasi ata janë të paqëndrueshëm. ka marrë shumë borxhe. pasi praktikisht zyrtarët shqiptarë kanë pak ose aspak informacion për numrin e emigrantëve që janë kthyer apo pritet të kthehen. Mungesa e energjisë elektrike në qendrat shëndetësore ende nuk është diskutuar apo bërë publike nga autoritetet shëndetësore. Po ashtu. Por fati nuk është me të as sot. E njëjta procedurë ndodh edhe me linjën e shpërndarjes së ujit. janë jashtë axhendës së tyre. në mënyrë që të mos përfundojnë në listën informale të të papunëve. E MËRKURË E ENJTE I lirë si nomadët??? Një pjesë e madhe e bizneseve kriza ekonomike po ua bën të jetën gjithnjë e më të vështirë. të cilat nuk mund të ruhen dhe konservohen nëse nuk qëndrojnë në temperatura të ulëta të kushteve jo të përshtatshme atmosferike. Shpreson që fati të jetë me të dhe të shlyejë të gjitha paratë që i ka marrë borxh dhe i ka humbur pak javë më parë në kazino. por edhe për faktin e thjeshtë se ende askush nuk është kujdesur për identifikimin e tyre dhe gjetjen e zgjidhjeve afatgjata. Kazinotë arrijnë kulmin e tyre në periudha krizash sipas disa studimeve. duan të tashmen. por edhe të mbajë familjen.. Ai dhe gruaja duhet të shkonin në punë. Por sa e vështirë është të jetosh kështu i lirë. Rëndësia Institucionet e rëndësisë së veçantë. ndërhyrjeve kirurgjikale. Ai humb sërish. Ministria vendos që shkollat të hapen kur dëbora të shkrijë. Por zgjidhja mbetet fare e largët. ku t’i paraprinte këtij skenari. Por Beni ndalet më parë në një nga kazinotë që ndodhet pranë punës së tij. pasi çdo ditë borxhlinjtë trokasin në portë. për të vijuar më pas me rrugët e tjera. Benit i kërkohet të largohet nga shtëpia. kanë në dispozicionin edhe linja të tjera të energjisë elektrike. Ata nuk e kuptojnë dot paktin tonë. Në Ministrinë e Arsimit planifikohen strategji. vaksina. Bëhet fjalë për tregtarët e mesëm e të mëdhenj. Fillimisht një ambient i ftohur në konsultoren e fëmijës nuk mund të justifikohet nga prindërit. Duhet t’i kthejë. për kontrolle. për shkak B Mungesa e energjisë elektrike në qendrat shëndetësore ende nuk është diskutuar apo bërë publike nga autoritetet shëndetësore. pasi bizneset e vogla. por nuk mundet. as katandi. Nga ditari i një gazetareje televizive. Borxhet që ka marrë janë të mëdha dhe ai duhet të shlyejë kredinë për shtëpinë. si dhe të denoncojnë kur konstatojnë persona të cilët i marrin ato. për ekzaminime.. siç është edhe qendra spitalore universitare “Nënë Tereza”. Ai premton se do të ndryshojë. pa kompromise. për qendrat shëndetësore jo gjithmonë funksionon i njëjti rregull. edhe në qendrat shëndetësore Në rrezik vaksinat dhe medikamentet që ruhen në kushte frigoriferike Nga një vëzhgim i gazetës “Shqip”.. së fundmi kazinotë po përfliten edhe si shkaktarët kryesorë të divorceve. apel: Denonconi hajdutët e kapakëve të pusetave renda një muaji do të bëhet rehabilitimi i rrugëve. kolegët.shqip E HENE. të cilat janë të amortizuara në qytetin e Tiranës. adrenalina dhe pasurimi i shpejtë. sa i rëndësishëm është? Në shumë zona të Shqipërisë. deri tani ndërhyrja ka qenë e pamundur. s’kanë më të ardhme. Deri tani këto kufizime. Kërkon divorcin. për të cilat konsumatorët kanë nevojë. kur presioni është i madh. 27 SHKURT 2012 24 SOCIALE . Por jo vetëm kaq. Aktualisht ka përfunduar identifikimi i të gjitha segmenteve rrugore që paraqesin probleme dhe ndërhyrja do të fillojë menjëherë në ato rrugë ku amortizimi është më i madh. Ndërsa për qendrat e mëdha shëndetësore dhe spitalet linjat alternative dhe vendosja e gjeneratorit është pjesë e inventarit të institucionit. për shkak të lënies së parave në kazino. Problem mbeten në mënyrë të veçantë klasat që bëjnë mësim në turnin e dytë. Por askush nuk e beson. Por fati nuk është me të as sot. dhe mendojnë për format e zgjidhjeve afatgjata. kredia duhet të shlyhet dhe sherret nuk kanë të sosur. të cilët shkojnë për t’u vizituar. kërkohet që shteti t’i orientojë ata drejt bizneseve. ndërprerjet nuk kanë qenë të zgjatura por. politika e ka të lehtë të ndërhyjë e të përdorë instrumentet e saj përfituese kudo dhe me këdo. Por kjo mbetet vetëm një ide e ekspertëve që punojnë në institute private. kolegët. Shkrirjet dhe ngrirjet e tyre janë me pasojë për cilësinë e produkteve. mungesa e të cilave shpeshherë bëhet shkak për aksidente të ndryshme. Ai humb sërish. siç janë qendrat shëndetësore. Nuk ndryshon asgjë. jo vetëm për shkak të mungesës së parave për investime në rrugë e shkolla. Por diku kam lexuar se herë–herë ndodh e kundërta.Bum divorcesh M KLODIANA KAPO* ëngjeset e një dite janë sa të zakonshme aq sa edhe vendimtare në jetën e një njeriu. Kjo ka qenë deklarata e drejtorit të përgjithshëm të planifikimit dhe menaxhimit të shërbimeve në Bashkinë e Tiranës. poliklinikat. Zeneli u ka bërë apel qytetarëve të njoftojnë kur konstatojnë mungesën e këtyre kapakëve. nxënësve në të gjithë vendin. Bilancet mujore tregojnë qartë se fitimi është ulur ndjeshëm e në shumë raste u duhet të hedhin para për të mbajtur hapur biznesin. këtu? Ekspertë të ekonomisë kanë kërkuar që shteti të bënte studime. kompromisi mbetet shpesh zgjidhja më e mirë. te miqtë. kryesisht për produktet që ruhen në frigorifer. Në këto kushte. të sëmurët apo mosha e tretë. si çdo vit janë me dhjetëra nxënës që nuk shkojnë në shkollë për muaj të tërë sa herë rrugët bllokohen nga dëbora. se s’mund të humbasë gjithçka. Sakaq. librat dhe fletoret. Sipas mjekëve. Taulant Zeneli. Por veç këtyre treguesve. por edhe njohuritë e tyre. ndërprerjet e energjisë elektrike raportohen si në qendrat shëndetësore e poliklinika ashtu edhe në spitalet terciare. që ndodhemi në fund të muajit shkurt. Në punë. Kazinoja rrit numrin e divorceve E HËNË Bixhozi . Ata kanë kërkuar që të kryheshin studime të hollësishme që të tregohej qartë se ku mund t’i investonin këta emigrantë paratë... prej shumë kohësh kanë deklaruar falimentin. Një tjetër problem shqetësues mbetet edhe vjedhja e kapakëve të pusetave. I njëjti skenar çdo vit. jo në të gjitha këto institucione funksionojnë edhe linjat alternative. Denoncimi i faktit është bërë nga mjekë të thjeshtë. Kërkon divorcin. Ata shohin shtëpitë tona. me përhapjen gjeografike të shkollave. ata që besojnë ende se profesioni që kanë është një mision. të cilat nuk mund të ruhen dhe konservohen nëse nuk qëndrojnë në temperatura të ulëta. pa pasur një shpërndarje të rregullt apo një orar të përcaktuar. që jetojnë larg metropolit dhe syrit të politikanëve. ndërsa vajza në kopsht. dhe tek ajo që ti mendon se është e drejtë. Duke nisur nga muaji dhjetor e deri sot.

Zakonisht parapëlqehen nga çiftet vendase birësimi i fëmijëve në mosha të vogla. 507 birësime vendase dhe 478 birësime ndërvendase”. Në këtë proces abuziv P dhe të paligjshëm u përfshinë disa drejtues të institucioneve të përkujdesit social. Kështu. statusi ligjor i fëmijës kalon nga ai i prindërve biologjikë. Këto procedura janë të bazuara në plotësimin e disa kritereve të studiuara në shumë aspekte nga Sekretariati Ekzekutiv i Komitetit Shqiptar të Birësimeve. Sipas të dhënave nga statistikat zyrtare. për këtë arsye Ligji 9695. ku binte në sy edhe angazhimi i drejtpërdrejtë i familjeve në nevojë. Numri i kërkesave për birësime nga të huajt është më i madh. ishte dhe është aktualisht Komiteti Shqiptar i Birësimit. referon drejtori i përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë. në një raport të detajuar. shtëpitë e foshnjave dhe shtëpitë e fëmijëve i tremben zvogëlimit të numrit të fëmijëve që rriten në këto institucione. gjykatës Më 1992-shin u realizuan 80 birësime të paligjshme ara viteve ’90. demografike. për shkak të tkurrjes së numrit të punonjësve që punojnë atje”. afati për birësimin e tyre kufizohet nga 1 vit. ndërkohë që mentaliteti për të birësuar fëmijë ka pësuar disi ndryshime. apo edhe institucione. me mbiemrin e prindërve birësues. Ilir Çumani. njëlloj dhe në mënyrë të barabartë me vëllezërit dhe motrat e paralindur dhe të paslindur në familjen birësuese. mundësisht brenda vitit të parë të jetës (0–3 muajsh) dhe kryesisht preferohen birësimi i vajzave. Maltë. apo që kujdestaria e tyre i ka kaluar shtetit ose të afërmeve të fëmijës. përmes së cilës fëmijës që është i privuar ose jo nga mungesa e mjedisit familjar. 27 SHKURT 2012 SOCIALE @ PER ME SHUME www. numri më i madh i fëmijëve kanë ikur jashtë vendit LORINA MIXHA ga viti ’94 e deri në 2011-n janë realizuar rreth 1400 birësime fëmijësh. Nga statistikat. Nuk përjashtohen nga kjo procedurë edhe ata fëmijë që kanë marrë pëlqimin e prindërve biologjikë për të kaluar në procedurat e birësimit. Nga momenti që këta fëmijë janë regjistruar në listat e Komitetit Shqiptar të Birësimit. te prindërit birësues. Suedi. pasi ky proces kalon përmes proceduarave selektive. avokatë. janë çifte pa fëmijë. pasi palët bien në marrëveshje të plotë mes tyre. dekretimin dhe hyrjen në fuqi të një ligji të ri që do të rregullonte të gjithë kuadrin ligjor për birësimet vendase dhe ndërvendase. dhe se ata kanë një bashkëjetesë prej afro 13-15 vjetësh. Ky fakt lidhet edhe me një kulturë ende të cekët mbi këtë proces të rëndësishëm me karakter thellësisht human. duke e parë situatën e dalë jashtë kontrollit. të cilat interesoheshin të birësonin te të huajt fëmijët e tyre për qëllime fitimi. duhet të ruhen sekret nga të gjithë nëpunësit dhe palët që përfshihen në këtë proces. Është konstatuar se 78. Sipas ligjit. por jo të gjithë kërkuesit që pretendojnë dhe aplikojnë pranë Komitetit Shqip- N tar të Birësimit për birësimin e një fëmije e fitojnë këtë të drejtë. Shërbimi Social Shtetëror dhe Shtëpitë e Lindjes. nga ana tjetër. një organizëm i lartë administrativ shtetëror. gjykata mund të ndryshojë emrin e fëmijës së birësuar. birësimet realizoheshin me procedura më të thjeshta nga ana e gjykatave tona. ngase shkaku kryesor është shqetësimi thelbësor i këtyre çifteve që fëmija të mund t’i identifikojë këto çifte në të gjitha aspektet si prindër biologjikë. përveçse hulumton. në bashkëpunim me të gjithë aktorët që përfshihen në procesin e birësimit. ndërsa birësimet jashtë gjinisë i nënshtrohen një procedure tepër korrekte dhe konfidenciale për të mos lënë shkaqe për trauma që mund të bien mbi fëmijën dhe familjet e përfshira në këtë proces. të lëshonte një dekret. që është i parevokueshëm. janë gjykatat e rreSTATISTIKE PERMBLEDHESE 1994 – 2011 Kerkesa Biresime Biresime Biresime per biresim me pelqim vendase nga ndervendase ndervendas institucioni 11 42 40 54 58 35 39 36 31 27 53 35 40 44 24 10 7 579 1 24 34 15 21 36 26 31 28 28 15 24 14 19 23 19 3 10 361 10 27 48 48 43 41 38 41 21 28 28 29 16 29 15 18 27 19 507 11 37 39 30 60 35 47 26 26 26 38 25 28 23 15 12 7 478 theve gjyqësore ato që shprehen përfundimisht dhe vendosin që fëmija të birësohet ose jo me anë të një vendimi të formës së prerë. Austri. nga ana tjetër. pikësëpari synojnë të përmbushin nevojën e tyre për të pasur një fëmijë. Ndërsa Informacioni Fëmija që birësohet dhe e drejta e trashëgimisë humbet të drejtën e trashëgimisë ligjore të prindërve biologjikë. të dhënat në certifikatën e lindjes të fëmijës të birësuar ndryshojnë në një certifikatë të re. VITI Kerkesa per biresim me pelqim 23 32 34 27 28 24 31 30 20 23 18 25 9 17 17 19 4 22 378 Kerkesa per biresim vendas 50 36 45 54 63 57 47 51 31 46 32 53 40 31 32 21 19 12 708 Femije te braktisur te rregjistruar 73 90 123 67 96 60 76 76 37 62 52 48 46 72 38 32 40 40 1088 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 Totali Femije te semure e te rritur te biresuar 3 6 4 12 36 36 29 19 15 17 27 12 22 15 8 5 4 266 Opinion Mendim dhe interpretim juridik ILIR ÇUMANI M Histori Në këtë proces u përfshinë drejtues të institucioneve. duke përfshirë autoritetet. i themeluar në vitin 1993. por jo “reformim” gjatë 20 viteve të fundit. prokurorë.shqip E HENE. në 3 muaj. që gëzon të gjitha të drejtat dhe detyrimet njëlloj si me ato të prindërve biologjikë. qendrat rezidenciale qeveritare dhe joqeveritare që ofrojnë shërbime për fëmijët e braktisur dhe pa kujdesin prindëror. me vendim të gjykatës së rrethit gjyqësor u është hequr e drejta prindërore. dhe birësime jashtë gjinisë. me anën e të cilit të pezullohej birësimi ndërvendas (nga të huajt). që është i parevokueshëm (i parikthyeshëm). avokatë. Vetëm në vitin 1991 janë realizuar 100 birësime jashtë vendit. Ilir Çumani. e birësim kuptojmë transferimin legal të të drejtave dhe përgjegjësive prindërore nga prindërit biologjikë te prindërit birësues. janë realizuar 80 birësime të paligjshme. disa dikastere paralele ministeriale dhe gjykatat e rretheve gjyqësore. rezulton se prindërit që kërkojnë të birësojnë parapëlqejnë më tepër vajzat sesa djemtë. gjykatës etj. abuzime. 100% e çifteve aplikante. Birësimet brenda gjinisë janë më me pak trauma dhe lehtësisht të realizueshme. i sigurohet një tjetër familje e re alternative. Birësimet Kemi birësime brenda gjinisë (fisit). Kjo ndodh për faktin se. informacioni për fëmijën mund të kufizohet ose të refuzohet tërësisht në ato raste kur për arsye objektive mendohet se nga ky informacion mund të rrjedhin pasoja të rënda dhe të padëshirueshme për të gjithë.gazeta-shqip. Konstatimi “Të bën përshtypje fakti se. Sipas tij. shkelje dhe autoritete të përfshira të gjitha bashkë në birësime të paligjshme. një grup nismëtarësh. Por. Për ata fëmijë që janë deklaruar qysh në lindje të braktisur. janë realizuar 361 birësime me pëlqim. E në 10 muajt e parë të vitit 1992. Nga këta. në mënyrë të dukshme nuk kanë treguar interes prindëror përgjatë 1 viti. “Për organizimin. institucionet e përkujdesit social hezitojnë të paraqesin listat pranë Komitetit Shqiptar të Birësimit për ata fëmijë që i plotësojnë kriteret për të kaluar në këto procedura. të cilët duke përfituar edhe nga vakumi ligjor. Këtë të drejtë ai e fiton përmes prindërve birësues. por edhe vendlindjen e tij apo disa elemente të tjera që kanë të bëjnë me gjeneralitetet e mëparshme kur fëmija i ka pasur pranë familjes biologjike. parashikon masa disiplinore në rastet e konstatimit të këtij fenomeni. të cilat identifikojnë që në lindje fëmijët e braktisur. por të huaj.2007. atëherë ata kalojnë në procedurë të përshpejtuar për birësim ndërvendas. funksionimin dhe kompetencat e Komitetit Shqiptar të Birësimit”. deri në momentin që ata kanë vendosur të birësojnë fëmijë. ose përmes palëve me pëlqim brenda gjinisë. SHBA. nuk ka të drejtë të japë verdiktin përfundimtar për birësimin e tyre. Të interesuarit Nga eksperienca e deritanishme. si edhe ata të cilët. Në këto rrethana. (përmes hallkave të shumta). Gjithsej janë realizuar 1346 birësime nga viti 1994 deri në vitin 2011. përfaqësues të Këshillit Kombëtar të Shoqatës së Jetimëve. Me kërkesën e birësuesve. Francë. deri në formulimin. duke qenë se ligji që ekzistonte më parë ishte më liberal dhe nuk u përgjigjej më kërkesave dhe zhvillimeve të reja politike. rezulton se mosha mesatare e çifteve është 41 vjeç për mashkullin dhe 32 vjeç për femrën. dolën në pah disa probleme të rënda që favorizuan lehtësisht individë të korruptuar. Nga këto.5% të çifteve u përkasin zonave urbane. Të gjitha këto ndryshime të kryera në zyrën e gjendjen civile. jofitimprurës. është vënë re se çiftet që interesohen për birësime vendase. Kriteret Në procedurat e birësimit kalojnë ata fëmijë që janë të mitur dhe që nuk e kanë mbushur moshën 18 vjeç. Ndërkohë që shumica e kërkesave në vendin tonë ka ardhur nga shtetas të huaj. të cilat administronin kërkesat nga shtëpitë e foshnjave dhe shtëpitë e fëmijëve për birësim vetëm brenda vendit. Në vitin 1992 janë shënuar parregullsi.03. nëse për 6 muaj rresht nuk kanë pasur mundësi për t’u birësuar nga birësues vendas. në pamundësi për ta realizuar këtë gjë në mënyrë biologjike. Kanada. ne. Pas moshës 18 vjeç (ose edhe atëherë kur mosha dhe niveli i pjekurisë e lejojnë). si edhe ata që janë lënë në kujdestari të institucioneve të përkujdesit social shtetëror. “Kemi birësime vendase (brenda vendit) dhe birësime ndërvendase (nga të huajt). nëse është e mundur. Kryesisht janë birësuar fëmijë në Itali. Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë. realizuan dhe u morën me birësime të paligjshme për qëllime përfitimi. Përgjithësisht. Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë . Në këto rrethana. kjo procedurë shoqërohet me një praktikë administrative dhe gjyqësore. 19. Ramiz Alia. i kërkuam kreut të shtetit të asaj kohe z. Me hapjen e vendit tonë. sqaron drejtori i përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë. përfshihen shumë aktorë institucionalë. ekonomike e sociale që po përballej Shqipëria postkomuniste. sjell detaje dhe historikun e procesit të birësimeve.com 25 Birësimet Të huajt dhe vendasit duan vajza Nga viti ’94 janë realizuar 1346 adoptime. i mituri ka të drejtë të njihet me të kaluarën dhe historinë e tij. por që prindërit. kriteret. shumicën e prindërve nuk e kanë shqiptarë. prokurorë. veçanërisht i familjeve rome. Në realizimin e procesit të birësimeve. ndërsa 21. Numri i kërkesave për birësim është i madh. hapat dhe procedurat nga viti 1991 e deri sot. siç janë Komiteti Shqiptar i Birësimeve. Autoriteti Autoriteti i vetëm që do të merrej me procedurat administrative të birësimit. Të gjitha këto birësime janë kryer në mënyrë të paligjshme. Kur ky proces përfundon me anë të një vendimi të gjykatës.5% e tyre u përkasin zonave rurale. dt. përpunon dhe përgatit informacionin e nevojshëm dhe të gjithë materialin faktik – ligjor të dokumentuar për të gjitha rastet e fëmijëve që i plotësojnë kushtet për birësim. KSHB. pse jo edhe me të dhënat e prindërve të tij biologjikë.

.

dhe së dyti. me gjithë luftimet në të gjitha anët e vendit mes forcave opozitare dhe atyre besnike të presidentit Bashar Al Assad. Kjo do t'i mundësonte presidentit sirian një tërheqje të rregullt dhe pa humbur deri në fund dinjitetin. Hillary Clinton prezantuan si sukses të madh. por nuk është e qartë nëse mes tyre ishte ndonjëri nga amerikanët. Ashtu si Mantega. autoritetet egjiptiane thanë se do të çonin në gjyq të paktën 40 persona. Përfaqësuesit europianë u shprehën në Tunis më të rezervuar. Por për herë të parë lejohet krijimi i partive të reja. . Nëse projektkushtetuta aprovohet. "Nëse vendet e euros duan të arrijnë rritjen afatgjatë të ekonomisë dhe rifitimin e besimit të tregjeve. "qëllimi i qartë i konferencës është një zgjidhje politike". . Por kjo është e mundur vetëm në qoftë se regjimi i Assad-it ndërpret dhunën. ai u bëri thirrje vendeve të eurozonës që të kontribuojnë më shumë për fondet e tyre.u shpreh Mantega. Këto komente u bënë nga ministri brazilian i Financave. Ashtu siç ishte thënë. Në kuadër të konferencës u vunë re disa pika mospajtimi brenda bashkësisë ndërkombëtare. duke thënë se një fond i arsyeshëm stabilizimi financiar duhet të ketë 1. përfshi këtu amerikanë dhe të huaj të tjerë. me gjithë luftimet në të gjitha anët e vendit mes forcave opozitare dhe atyre besnike të presidentit Bashar al-Assad ZGJEDHJET Më shumë se 14 milionë sirianë u thirrën në kutitë e votimit. ky numër i ka kaluar 7 mijë. Moncef Marzouki kërkoi një zgjidhje jemenite për konfliktin në Siri: imunitet dhe mërgim në Rusi për Assad-in dhe udhëheqjen siriane. “Më shumë para nuk do të sillnin më shumë kohë. aq më pak do të na duhet ta vëmë në përdorim". në këmbim të pushtetit më të madh brenda Fondit Monetar Ndërkombëtar. . Në konferencën dyditore që u zhvillua në Meksiko. pra më shumë se sa janë dhënë deri tani nga BE dhe nga FMN. Zyrtarët amerikanë thonë se administrata e presidentit Obama ka pasur diskutime intensive me Egjiptin për ta zgjidhur këtë çështje. për pushtetin brenda FMN-së. në një kohë kur protestat vazhdojnë në të gjithë vendin Siria voton mes dhunës për kushtetutën e re irianët votuan dje për kushtetutën e re. KUSHTI Brazili tha se vendet në zhvillim do të ishin të lumtura të ofronin më shumë para për të lehtësuar krizën e eurozonës. . Edhe përfundimi i konferencës “Miqtë e Sirisë” nuk solli asgjë të re për sa i përket ndryshimeve në vend. Por kjo duhet të mbetet një çështje e brendshme arabe. Ministri i Jashtëm gjerman tha se. 11 muaj më parë. Partisë Baath dhe kufizimin e kohës së qëndrimit në pushtet të presidentit. nuk kanë lidhje me punën e tyre në shoqërinë civile. por jo ndërhyrje ushtarake nga jashtë. Detaje VOTIMI Sirianët votuan dje për kushtetutën e re. për të penguar zgjerimin e konfliktit". për shumë shtete pjesëmarrëse nuk ishte i mjaftueshëm. Sidomos çështja e një ndërhyrjeje ushtarake shkaktoi debate të nxehta. Në të njëjtën kohë me këtë veprim mund të merrej përsëri në bord bashkësia ndërkombëtare. në këmbim të pushtetit më të madh brenda Fondit Monetar Ndërkombëtar “Vendet në zhvillim mund ta ndihmojë Europën vetëm përmes dy kushteve: së pari. por një trupë paqeruajtëse të Ligës Arabe do të mund ta imagjinonim". edhe pse dhuna nuk ka ndaluar për asnjë çast në vend. janë në vendet problematike europiane e vetmja rrugë e drejtë për daljen nga kriza. Opozita refuzon projektkushtetutën. dhe koha na duhet në mënyrë që ta luftojmë krizën që nga rrënjët”. që mori pushtetin vitin e kaluar pas përmbysjes së ish-presidentit Hosni Mubarak. Amerikanët janë mes 43 personave që akuzohen se kanë marrë fonde të paligjshme nga jashtë dhe për kryerje aktivitetesh politike. ashtu si dhe Pekini. Opozita druhet se në të ardhmen. U ra dakord për ndihmë humanitare dhe sanksione të ashpra kundër qeverisë së Bashar al-Assad. Ajo e ka cilësuar votimin në kushtet e dhunës si një farsë dhe ka bërë thirrje për bojkotim Brazili Në takimin e G20-s u diskutua për mjetet që FMN duhet të përdorë për daljen nga kriza Ndihmë për eurozonën. Në kuadër të konferencës. Brazili tha se vendet në zhvillim do të ishin të lumtura të ofronin më shumë para për të lehtësuar krizën e eurozonës. i shoqëruar me reformat strukturore. përmes forcimit të pozitës së tyre. që sipas këtyre AKUZA Amerikanët janë mes 43 personave që akuzohen se kanë marrë fonde të paligjshme nga jashtë dhe për kryerje aktivitetesh politike akuzave. e ndezi debatin.5 bilionë dollarë. e kishte anuluar pjesëmarrjen në konferencë. Wolfgang Schäuble tha qartë në qytetin e Meksikos. Ajo e ka cilësuar votimin në kushtet e dhunës si një farsë dhe ka bërë thirrje për bojkotim. edhe ministra të tjerë në takimin e G20-s kërkojnë që vendet e eurozonës të vendosin më shumë fonde në Mekanizmin Europian të Stabilitetit. përfshirë 16 amerikanë. 27 SHKURT 2012 BOTE @ PER ME SHUME www. u diskutua kryesisht se me cilat mjete financiare duhet të pajiset Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të luftuar krizën aktuale dhe ato të ardhshme. që po zhvillohet në Meksikë. në përfundim të konferencës përkatëse. Kështu. atëherë brenda 90 ditësh do të mbahen zgjedhje parlamentare BOJKOTI Opozita refuzon projektkushtetutën. tha ministri i Jashtëm tunizian. Seanca Akuzohen se kanë marrë fonde të paligjshme nga jashtë dhe për kryerje aktivitetesh politike Egjipt. Kajro u hap gjyqi i dhjetëra aktivistëve të demokracisë. Presidenti tunizian. Më shumë se 14 milionë sirianë u thirrën në kutitë e votimit për të votuar ndryshimet kushtetuese. në Tunis munguan dy mbështetësit më të rëndësishëm të Sirisë. "Sa më i trashë të jetë ai. si ajo që u propozua nga Tunizia. Disa nga të akuzuarit amerikanë janë larguar nga Egjipti dhe të tjerët që janë në vend po strehohen në ambasadën amerikane në Kajro. Gjermania nuk pranon të rrisë paketën e ndihmës për shpëtimin e euros ESM mbi 500 miliardë eurot e planifikuara deri në 750 miliardë euro. "Ne duhet të ndërtojmë murin më të madh për mbrojtjen nga zjarri". në Tunizi. Rafik Abdessalam. . kjo është rruga e vetme. Homologu i tij francez. . Të rejat e kësaj kushtetute kanë të bëjnë kryesisht me pozicionin monopolist të qeverisë në pushtet. Alain Juppé nuk do që të distancohet krejtësisht nga një S zgjidhje ushtarake. fondi i ngritur për të ndihmuar vendet që kanë probleme me krizën e borxheve. "Ditët e Assad-it janë të numëruara". në kryeqytetin e Egjiptit. dy herë nga shtatë vjet. sepse ajo nuk kufizon pushtetin e presidentit. Vetëm Arabia Saudite bëri thirrje për armatosjen direkte të opozitës siriane nga jashtë. Gjithashtu. Veprimi i Kajros është parë gjerësisht si një sulm ndaj fjalës së lirë dhe një përpjekje nga ana e Këshillit Suprem të Forcave të Armatosura për të bërë të heshtin kritikët e përpjekjes së saj për të ndaluar protestat e vazhdueshme në rrugë. sepse ajo nuk kufizon pushtetin e presidentit. Në Damask njerëzit kanë shkuar për të votuar. Moska. Kurse presidenti i Bankës Federale gjermane. Këshilli Ushtarak i Egjiptit i akuzonte këto grupe të huaja se kanë financuar protestat në rrugë kundër tyre.tha Adnen Mnasser. në këmbim të pushtetit brenda FMN-së S hqetësimet për krizën europiane të borxheve ishin tema qendrore e takimit të ministrave të Financave dhe drejtorëve të Bankave Qendrore të vendeve më të industrializuara dhe atyre në ekspansion ekonomik (G20). tha ai. "Ne jemi kundër armatosjes së opozitës. Jens Weidmann tha se zgjidhja nuk mund të vijë vetëm me para. Angel Gurria.shqip E HENE. zëdhënës i presidentit tunizian. atëherë brenda 90 ditësh do të mbahen zgjedhje parlamentare. Ministri gjerman i Financave.gazeta-shqip. ajo që Abdessalam dhe homologia e tij amerikane. Dëshmitarët thonë se të paktën 13 nga të pandehurit u paraqitën dje në gjykatë në Kajro. dhe as shtetet fqinje të Sirisë nuk duhet të marrin pjesë në mision. se ai mendon se konsolidimi energjik i buxheteve. Vetëm dy ditët e fundit mendohet se janë vrarë 140 vetë. Me gjithë unanimitetin e shprehur nga përfaqësuesit ndërkombëtarë në deklaratën e tyre të përbashkët. vetëm grupimet e afërta me qeverinë mund të ngrenë parti. Ky rast ka rritur edhe më shumë tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Egjiptit. megjithatë kjo është e mundshme vetëm me një mandat të OKB-së.com 27 Referendumi Zgjedhjet konsiderohen si farsë. Edhe qeveria e Katarit është e hapur ndaj një zgjidhjeje të tillë. Guido Mantega pas fjalimi në takimin e G20-s.tha Gurria.tha Westerwelle. dhe vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara po përpiqen të ndërtojnë lidhje më të mira me Këshillin Ushtarak. nis procesi gjyqësor ndaj punonjësve të huaj V etëm dy javë më parë. drejtori i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Shumë vende ndajnë të njëjtin mendim me mua”. ndërsa që nga fillimi i protestave.theksoi ai. për financimin e paligjshëm të organizatave joqeveritare. Nëse projektkushtetuta aprovohet.

drejtori artistik i festivalit. ‘Supernova’ etj. personazhin kryesor apo personazhet e prapë dhe kufizohet me një shuplakë duarve. në “Top Channel”. sa prej tyre kanë mundësi të bëhen hite në vazhdim? Ne jetojmë në një kohë ku çdo gjë konsumohet shumë shpejt. Ky festival lindi nga nevoja që kishte muzika shqiptare për të shfaqur fytyrën e saj moderne. tek të cilët varet e ardhmja e muzikës shqiptare. Në fazën e dytë do të bëhet një përzgjedhje e detajuar e këngëve nga bordi i festivalit.com “Top Fest 9” OLIVERTA LILA “T op Fest”. këngëtarë nga “The Voice”. Ronela Hajati. Janë më shumë se 100 këngëtarë. por konkurrimi nuk është mbyllur. “Top Fest” është i njohur për promovimin e muzikës bashkëkohore e kësisoj. Valon Shehu ft Jorida. “Top Fest” do të ketë 3 faza konkurrimi.gazeta-shqip. Është një investim i konsiderueshëm. “Top Fest” vazhdon rrugëtimin e tij për të sjellë tek publiku muzikën bashkëkohore dhe për të prezantuar në vazhdimësi artistët e rinj. por a do t’ia dalin dot mbanë? Rreth 10 vjet me parë kjo komedi. Më tej. Këtë vit po mundohemi të menaxhojmë në proporcion më të mirë shpërndarjen e rrymave muzikore. nga e hëna në të enjte. pjesë e “Top Fest 9” do të jenë edhe finalistët e “The Voice of Albania”. duke mos e njohur monotoninë. Vitet e fundit. çdo kënaqësi e ka një fund. drejtori artistik i festivalit. tregon se sivjet prurjet janë mjaft cilësore. Deri më tani janë përzgjedhur rreth 120 artistë. do të kemi një shpërndarje të drejtë të stileve muzikore. me temën që ajo trajton del jashtë kufijve të vendit ku është shkruar. Kjo është edhe një ndër arsyet që në “Top Fest” ka shumë artistë të rinj që marrin pjesë. në një mbrëmje madhështore. publiku ka kuriozitet për të parë se me çfarë kompozimesh do të vijnë ata. Çiljeta. Julka. është shfaqur me mjaft sukses edhe në Teatrin Kombëtar me regji të Gëzim Kames. Boeing’ është një farsë që vë në lojë lidhjet poligame. Në fazën e parë. është një nga ato komedi që njohu menjëherë një sukses të madh jo vetëm në Francë. Gjithashtu. artistët do të prezantojnë këngët e tyre me produksionet origjinale nga studiot. A është investuar më shumë në këtë drejtim? “Top Channel” e ka vënë standardin e të kënduarit live nëpër emisionet e tij shumë vite më parë. duke prezantuar një numër të madh artistësh. këngëtarë nga “The Voice”. Si vjen këtë vit ky festival që ka krijuar traditë? “Top Fest” vazhdon të ruajë traditën e tij. E veçanta e kësaj pjese është një rrëmujë matematikisht e mirëkontrolluar dhe e planifikuar. tek të cilët varet e ardhmja e muzikës shqiptare FINALISTËT E “THE VOICE” Ashtu siç ishte lajmëruar. Ata do të konkurrojnë me këngë për të cilat ka investuar “Top Channel”. e përkthyer nga Nasi Lera në shqip. Pjesa më delikate është koordinimi i orkestrave. duke numëruar më shumë se 2000 performanca. Në vitin 1991 kjo komedi u fut në librin e rekordeve P ‘Guinness’. edhe muzika është pjesë e këtij mentaliteti. Kejsi Tola. Devis Xherahu. edhe Miriam Cani po bën produksionin e Enrikës. i gjithë sistemi i ndërtuar për funksionimin e muzikës live është i ndërlikuar. një arkitekt i ëmbël i cili është fejuar në një njëjtën kohë me tri stjuardesa. Ronela Hajati. Valon Shehu ft Jorida. Kjo gjë ka bërë që sivjet numri i këngëtarëve të përzgjedhur për fazën e parë të jetë 120. Marselën e po ashtu Miriami me Enrikën. Ashtu siç u lajmërua. hite janë ato këngë të cilat i flasin shpirtit të njeriut. dhe sigurisht që është bërë një investim i madh në këtë drejtim. e shkruar në vitin 1962. Te “Stjuardesat”. Duke qenë se ju tashmë i njihni këngët e përzgjedhura për këtë edicion. Në këtë pikë. Cilët janë disa? Edhe në këtë edicion do të ketë artistë të njohur si Eugent Bushpepa. Regjisorja Dervishi premton ta sjellë shfaqjen nën një koncept të ndryshëm regjisorial. . ndërsa regjisorja e shfaqjes . Elton Deda ka krijuar dhe prodhuar në studio këngën e finalistes së skuadrës së tij. Muzika është gjuha që më shumë se kujtdo tjetër i flet shpirtit tonë. Argjentina Ramosaj. Duke u nisur nga kjo. Një komedi që fshikullon lidhjet poligame. Miku i Bernardit dhe shërbyesja e tij besnike. Rryma të ndryshme muzikore. Stine. 18 nga pjesët e tij numërojnë rreth 20 000 shfaqje në skenë. Edhe me artistët e tjerë po ndiqet një politikë menaxhimi për krijimin e këngëve. Nis sot gara e muzikës moderne shqiptare Festivali “Top Fest” vazhdon rrugëtimin e tij për të sjellë tek publiku muzikën bashkëkohore dhe për të prezantuar në vazhdimësi artistët e rinj. në qendër është vënë Bernardi. Pra. Elton Deda ka punuar me finalisten e tij. Komedia është shkruar nga Mark Kamoleti (Marc Camoletti). Dhe situata perfekte për të duket se merr fund në momentin kur avioni i ri dhe më i shpejtë “Boeing” prezantohet. duke sjellë ndryshimin e të gjitha orareve të fluturimeve. Ka filluar të punohet? Finalistët e “The Voice” do prezantohen në “Top Fest” me këngë të investuara nga “Top Channel”. festivali i vetëm i muzikës moderne shqiptare. në muajin mars. të rinj që kërkojnë të promovohen. Driada Dervishi thotë: “’Boeing. por edhe në Angli e në shumë vende të tjera të botës. Të kënduarit live e ka dalluar “Top Fest”. Julka. deri atëherë gjenial. Por. Ndonëse një farsë franceze. Marselës. 27 SHKURT 2012 28 KULTURE @ PER ME SHUME www. Dramaturgu fitoi famë botërore me farsën e tij klasike “Boeing Boeing – Stjuardesat”. Xhensila. Hite të vërteta janë ato këngë që prekin ndjesitë e publikut dhe mbi të gjitha. Në këtë pikëpamje. por edhe të rinj që do t’i prezantohen çdo ditë publikut. Vazhdimisht prezantohen edhe shumë rryma eksperimentale. A ka të tillë ky edicion. Personazhi kryesor kalon një jetë thuajse të përkryer poligame. Kjo do të jetë faza kur publiku do të njohë këngëtarët në konkurrim. Këtu nisin dhe vështirësitë që e kthejnë në jofunksional planin e Bernardit. Faza e parë do të zgjasë plot 8 javë. Cila është prirja e këtij viti në këtë drejtim? Në “Top Fest” prezantohen pothuajse të gjitha rrymat muzikore. por ne jemi ende duke bërë përzgjedhje të tjera për t’u dhënë një mundësi edhe disa artistëve të cilët kanë sjellë krijime shumë të mira. Gara nis sot. Stresi ft Xheraldina. dy personazhe të reja i shtohen shfaqjes. të cilët do të konkurrojnë mes tyre për çmimin e madh. Në Londër kjo komedi u shfaq për 7 vjet rresht në teatrin “Apollo”. Aktori Hysen Bashhysa thotë se shfaqja do të jetë e këndshme dhe argëtuese. Dorian Gjoni. Po ashtu. Pjesët e Kamoletit janë shfaqur në gjuhë të ndryshme në rreth 55 shtete. duke i dhënë hapësirë të gjithëve. pasi kjo është faza e gjysmëfinalistëve dhe do të zgjasë 3 javë. Boeing – Stjuardesat”. mbërrin në edicionin e nëntë. edhe të rrymave të reja. që pohon dhe një herë se farsa është kuintesenca e teatrit”.shqip E HENE. Sot nis transmetimi i “Top Fest 9”. duke synuar të ofrojë argëtim. në duete apo në grup. tregon se do të marrin në shqyrtim edhe krijime të tjera që janë të denja për t’u bërë pjesë e garës ARTISTËT E NJOHUR Edhe në këtë edicion do të ketë artistë të njohur si Eugent Bushpepa. Vetëm në Paris. të cilat janë edhe një ndër vlerat më Premiera Komedia franceze më e shfaqur në botë vjen në Durrës ranvera vjen me një komedi franceze në Durrës. Xhensila. ‘Supernova’ etj. si komedia më e shfaqur franceze në botë. Devis Xherahu. Sa të tillë janë përzgjedhur paraprakisht? Këtë vit kanë ardhur shumë këngë të bukura. Në intervistën e mëposhtme. emra të njohur. pjesë e “Top Fest 9” do të jenë edhe finalistët e “The Voice of Albania”. Ka mjaft këngë të bukura dhe të përshtatshme për t’u bërë hite. por hitet e vërteta janë ato këngë të cilat do t’i rezistojnë kohës. Çiljeta. Kejsi Tola. nën drejtimin e motrave Marina dhe Luana Vjollca. Faza e tretë është ajo e prezantimit të finalistëve dhe e ndarjes së çmimeve. Stine. artistë që ngjiten vetëm. batuta dhe shumë buzëqeshje për një stinë që lë pas dimrin dhe rizgjon jetën në të gjitha ngjyrat e saj do të shfaqet në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”. do të jetë bordi i festivalit që do të bëjë përzgjedhjen e gjysmëfinalistëve. Po ashtu. Kjo fazë do të zgjasë 8 javë. “Boeing. Dorian Gjoni tregon detajet e “Top Fest 9”. ky festival ka afruar drejt vetes edhe këngëtarë të njohur. Dorian Gjoni. Argjentina Ramosaj. Së shpejti publiku do të shohë edhe të tjerët 120 KËNGËTARË Në fazën e parë të “Top Fest 9” janë përzgjedhur fillimisht 120 këngëtarë. Stresi ft Xheraldina. e cila do të jetë më datë 3 qershor dhe do të organizohet në Pallatin e Kongreseve. ndërkohë që Gjoni thekson se do të vazhdojnë t’u japin mundësi edhe këngëtarëve të tjerë të cilët sjellin krijime dinjitoze. edhe pse nuk ndëshkon Bernardin. Publiku me siguri do të zgjedhë hitet e veta në këtë edicion. Edhe “Top Fest” tashmë vazhdon të ruajë të njëjtën traditë. ne kemi menduar që të shtojmë numrin e pjesëmarrësve. dhe sigurisht që në këtë festival prezantohen një numër shumë i madh rrymash muzikore. Vali Qyrfyçi të mëdha që “Top Channel” ka krijuar në këto vite.

Anila shkon në kuzhinë për të ndihmuar Ermalin. Pasi merren me higjienën vetjake dhe pinë kafen e mëngjesit. Ata fillojnë të flasin dhe të japin mendimin e tyre lidhur me situatën. do të ketë “luftë Françeska hyn në dhomën e gjumit ku është Liami dhe Erioni. Arjola rri afër Metit. gjë të cilën e shpreh edhe Edgari. Vajzat përfitojnë që ta pyesin banoren e re për të kuptuar më tepër. Françeskën. Albulena. thotë Françeska. i thotë Gentiana. bisedojnë në kopsht. thotë Albulena për të. ka për të pasur “luftë” mes banorëve. për mendimin e tij. Liami e kundërshton. ndërkohë që Liamit i bën përshtypje kjo sjellje. pasi e ka marrë vendimin për ta nxjerrë. Kur të vijë ai këtu ku jam unë sot. Françeska. Gentiana i tregon se dje ka bërë një debat goxha të gjatë me Ermalin. por për veten”. Erioni i flet me mospërfillje banores së re. “Elvisi është si flutura që fluturon”. por Meti nuk ka asgjë për t’i thënë. Françeska dhe Klaudia. banorja më e re e “Big Brother”. ndërsa Klaudia. megjithëse e konsideron si shaka. Sipas Klaudias. banorët kanë vazhduar bisedat me njëri–tjetrin deri në të gdhirë. Françeska mendon se Ermalit i pëlqen vetja. por ai thotë se nuk do ta shikojë në sektorin e gatimit. Graciano. e ndërsa Liami hyn në dhomën e gjumit. ata shpërndahen nëpër ambientet e shtëpisë dhe fillojnë të ndahen në grupe. Disa nga banorët e tjerë vazhdojnë të Françeska. Ajo i kërkon një mendim atij. “Bukurinë unë e kam lënë pas ka shumë kohë”. Nga vajzat Françeska veçon Gentën dhe thotë se i pëlqen shumë edhe babait të saj. ndërsa largohet duke qarë. ata dalin në kopsht dhe fillojnë të bisedojnë. Liami është diskutuar më së shumti për zgjedhjen e tij për të futur në shtëpi një banore femër të re në moshë. Ermali mendon se Liami është servil i fshehur dhe banorët nuk mund ta vënë re këtë gjë. njerëzit duhet të punojnë atje ku e ndiejnë veten më të aftë. por Meti refuzon. të cilat mundohen t’i flasin dhe ta qetësojnë. s’po të pëlqen?”. 27 SHKURT 2012 SPEKTAKEL @ PER ME SHUME www. Disa nga banorët shkojnë në dhomën e gjumit. Anila merr shembull Liamin dhe thotë se. Gentiana shkon te krevati dhe vazhdon të qajë. Flori. tani që ai mori vesh se është më i votuari. Erioni shprehet se ka menduar që të futin brenda gruan më të madhe në moshë. Anila afrohet me Metin dhe i tregon atij për gjendjen e Gentës. Ndërsa për Ermalin mendon se është shumë kryeneç e prepotent dhe kjo gjë mund ta pengojë për t’u njohur më tepër me të. i cili për momentin nuk është i pranishëm aty. por nuk do të pranonte kurrsesi që të kryente marrëdhënie. sepse i kanë thënë shpesh që është i bukur dhe kjo gjë e bën atë që të jetë mendjemadh dhe pret që t’i shkojnë vajzat nga mbrapa. bëjnë që banorët të mos jenë zgjuar ende. i thotë Ermali.com 29 Edicioni i Pestë P as spektaklit të së shtunës. shprehet Liami. Klaudia dhe Elvisi. Ata i tregojnë Metit se sa keq është ndier Genta. Elvisi shprehet se nuk do që të diskutojë lidhur me këtë çështje. sepse mund t’ia dalë vetë. pasi mori vendimin për ta nxjerrë jashtë. duke i thënë Liamit se dëshiron të njihet më shumë me të Françeska: Dua të krijoj një lidhje së shtunës. është shprehur se kërkon të krijojë një lidhje brenda shtëpisë. Sipas Ermalit. thotë se i vjen keq që doli e parafundit si e votuar nga publiku dhe kjo gjë e ka bërë të ndihet keq. i thotë ai. unë do të kem ikur”. Erioni përfundon bisedën duke qeshur. të paktën ma thuaj”. “Çfarë ke. Anila: Liami më i votuari. Meti nuk kërkon që të ketë më të njëjtat marrëdhënie me Gentën. por debatet dhe bisedat e shumta gjatë natës së mbrëmshme deri në të gdhirë. ajo qan Pasi mbaron spektakli dhe Arbana u uron “natën e mirë” banorëve. por dhe pasi ajo ka pritur për një kohë të gjatë. flasin për shkollimin dhe vendet e punësimit në Shqipëri. e cila ndodhet atje. Arjola thotë se ia ndien shumë mungesën Emirjetës. duke i thënë me zë të lartë se ai është duke përdorur strategji dhe prandaj publiku po e voton për të ndenjur në shtëpi. Nga ana tjetër. Erioni përmend dy raste kur një njeri duhet të ruajë veten. i cili mbyll bisedën me një shprehje tjetër: “Ai po vjen. dhe Liami do të sillet edhe më prepotent se më parë. “Kisha shumë qejf ta njihja Gentianën”. Elvisi thotë se e pranon shakanë.shqip E HENE. Liami. janë njohur me të tjerët. sepse kjo është arsyeja që ka hyrë në “Big Brother”. Më vonë largohet edhe Meti. ai nuk ka shkuar. ndërsa Edgari i bën të ditur se ajo nuk ka filluar ende ta shfaqë veten dhe këtë e ka pranuar edhe vetë. Gjithashtu edhe Edgari. Dy banoret e reja të “Big Brother”. Anilës: Trego Anilën e vërtetë Ora kalon dhe tashmë është drekë. ndërsa unë po iki. duke thënë: “Kur është i nevrikosur dhe kur ka pozitë”. përfundon Liami. Anila dhe Elvisi dalin në kopsht dhe fillojnë të diskutojnë mbrëmjen e . Meti refuzon të flasë me Gentën. bashkë me banoren më të re. sepse ndihet i tradhtuar prej saj. por Meti ka ende mllef dhe nuk kërkon të dëgjojë asgjë. duke i thënë se ai thjesht po luan dhe po bëhet pjesë e lojës. sipas saj. Gentiana i afrohet dhe i kërkon që të paktën t’i japë mundësinë për ta dëgjuar. Liami del jashtë dhe fillon të flasë me Metin lidhur me Gentën. pas bisedash e debatesh të shumta. duke biseduar e duke bërë shaka me njëri-tjetrin. Françeska shkon dhe bashkohet sërish më Arjolën dhe Gentën. Graciano. Françeska ka deklaruar se dëshiron të krijojë një lidhje brenda shtëpisë. sipas Françeskës. Françeskës: Jam një hap para Ermalit Françeska shkon në dhomën e gjumit dhe e ndihmon Ermalin për të rregulluar krevatin. Graciano dhe Meti diskutojnë në sallon. dhe i tha arsyet se përse kishte atë mendim. Ermali. “Liami është shumë i aftë”. Arjola është e mërzitur nga Elvisi.gazeta-shqip. Liami i kërkon falje Elvisit në lidhje me diçka që i ka ndodhur më përpara. “S’duhet ta bësh për mua. Më vonë banorët mblidhen të gjithë dhe shkojnë në kuzhinë për të ngrënë mëngjes. Banorët në kopsht. Françeska thotë se kërkon që të krijojë një lidhje brenda shtëpisë. është bërë për servilizëm. Ermali. shprehet Françeska. madje kanë shfaqur edhe mendimet e tyre për ta. “Nëse nuk do të më flasësh më. Edgari ia përkrah menjëherë mendimin dhe duket se edhe banorët e tjerë aprovojnë. sido që të jetë. Më pas shkon edhe Liami dhe fillon të diskutojë me Françeskën për Ermalin. i cili e tërheq shumë edhe në karakter dhe në paraqitje. Aty i afrohen Françeska dhe Arjola. por ajo që ka ndodhur nuk është shaka. Genta e pyet se cilin nga banorët meshkuj ajo vlerëson më tepër dhe Françeska përmend Liamin. Ariola. edhe fakti që ai e ka përkrahur atë gjatë spektaklit. Në sallon banorët fillojnë të bëjnë shaka e të qeshin me njëri-tjetrin. Anila ka mbetur e çuditur që Liami ka qenë më i pëlqyeri për publikun. por Graciano mendon se nuk mund t’i krijohet çdokujt mundësia për të punuar atje ku do. Klaudia i kërkon që deri javës tjetër t’i tregojë emrin e banorit që kërkon të lidhet dhe Françeska aprovon duke qeshur. është një njeri shumë i përgatitur. Edgari pyet Erionin lidhur me vendimin që morën për të futur brenda vajzën më të re dhe arsyen pse e bënë. Anila shkon në sallon dhe fillon të flasë me Liamin. Ermali: Liami është servil i fshehur Disa nga banorët. i cili i ka kërkuar që të flasin për diçka. ndërsa duhet ta tregojë veten te të tjerët duke debatuar dhe duke treguar Anilën e vërtetë. shikon atje Elvisin dhe i kërkon që të flasin.

ku shënoi 21 gola në Shkodrani Sulmuesi shqiptar shënoi golin e takimit në minutën e 66 Hamdi Salihi i dha fitoren DC Junajtid në një ndeshje miqësore Anglezët Liverpuli kërkon të blejë shqiptarin e Bazelit. 28-vjeçari e nisi karrierën me të rinjtë e Vllaznisë. dy ndeshje zyrtare dhe një miqësore. 34-vjeçari Ai u dëmtua. duke përfshirë edhe 14 golat e tjerë të tij të realizuar në sezonin 2005-2007.00. katër janë zyrtare (dy për eliminatoret Euro 2004 dhe dy për ato të Botërorit 2006). por Siena i kishte kryer të tria zëvendësimet dhe nuk u ndërrua Bogdani shënon golin e dytë në fitoren 4-1 ndaj Palermos S ulmuesi shqiptar Erjon Bogdani shënoi golin e parë me fanellën e Sienës dhe të 15-in me bardhezinjtë e Serisë A. Në sezonin 2007-2009 ai luajti katër ndeshje për Shqipëri U-21 dhe nga 2008-n luan me Shqipërinë. Në miqësoren e 22 marsit 2006. E. Nga sezoni 2000-2003 veshi bluzën e Rexhinës. Kris Pontius. midis kampionatit dhe kupës. Pas 312 minutave. ku në 37 ndeshje ka realizuar nëntë gola. pasi ka poshtë vetes Leçen. Shqipëria do të ndeshet kundër Gjeorgjisë në Tbilisi. në shkurt të vitit 2008. pritet që edhe Xhaka të marrë një hap të njëjtë. ka shpallur edhe listën e tij të parë si trajner i kuqezinjve. u shpreh Salihi. Aktualisht luan për Sienën. Palermo shënoi e para me anë të kroatit Igor Budan në minutën e 12. Granit Xhakës. e cila në atë kohë drejtohej nga Astrit Hafizi.gazeta-shqip. Nuk ka rëndësi ku luan Hamdi Salihi: në Shkodër për Vllazninë. ku shënoi 30 gola në 55 ndeshje. Samir Ujkani. madje gjermani është përballur pesë herë. ndërsa në mënyrë figurative shqiptari shoi zjarrin e Çikagos. duke i dhënë fitoren skuadrës së tij ndaj Çikago Fajërit. Në sezonin 2001-2007. por për faktin se Siena i kishte kryer të tria zëvendësimet. skuadra e drejtuar nga Keni Dalglish është gati të bëjë një ofertë për 19-vjeçarin e Bazelit. E. Trajneri i Kombëtares shqiptare. Nga viti 2009 mbron portën e Novarës.shqip E HENE. 27 SHKURT 2012 30 SPORT P @ PER ME SHUME www. Ishte pikërisht argjentinasi Gonzalo Bergesio ai që e mposhti portierin shqiptar në minutën e 30. Me këtë fitore. edhe pse dy prej ndeshjeve janë luajtur në “Qemal Stafa”. me një gol perfekt për nga mënyra e realizimit.1999). ish-trajneri i Tiranës. ku 23-vjeçari ka ruajtur portën të paprekur nga goli.Sh. si Sadiku e Çani. Rosetini (47’) dhe Brienca (58’) ishin edhe autorët e tjerë të golave të Sienës. ku në 68 ndeshje shënoi 17 gola. pikërisht në minutën e 78 në humbjen 2-1 me Kievon. T Samir Ujkani luan titullar dhe pëson gol pas 312 minutave lojë ortieri i Kombëtares shqiptare. S ulmuesi shqiptar Hamdi Salihi shënoi që në ndeshjen e tij të parë për DC Junajtid në SHBA. kemi fituar tri dhe pësuar pesë humbje. Në sezonin 2007-2009. Bogdani ka shënuar 108 gola në Itali me skuadrat e Serisë A. E. Nga sezoni 1994-1997. me një bilanc një fitore dhe dy humbje. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare shënon kudo që shkon. Astrit Hafizi. në humbjen 3-1 të Novarës së tij në transfertën e Katanias. humbi 1-0 në Gjeorgji (05. duke dalë për momentin nga zona 69 ndeshje. ndërsa Sadiku fitoi vendin falë paraqitjeve të shkëlqyera me skuadrën e shpresave. ku e dërgoi topin 42 herë në rrjetë në 52 takime të zhvilluara. e cila aktualisht renditet në vendin e 81 në FIFA me 436 pikë. Bogdani u dëmtua. madje qëndroi për pak kohë i shtrirë. prandaj e sollëm atë këtu. Shkodrani hyri në fushë si zëvendësues në pjesën e dytë. më 29 shkurt. por goli e zgjoi “bishën” Siena nga gjumi. sidomos në ndeshjet ndërkombëtare. Një e djathtë e fuqishme pikërisht në qendër të portës. më në fund Samir Ujkani është dorëzuar. është përballur tri herë me Gjeorgjinë. Pasi shkëlqeu kundër Junajtid në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve. Nga sezoni 2009-2012 luajti në Austri te Rapidi i Vjenës. e ka vlerësuar lart kontributin që po jep 19-vjeçari për ekipin. Në vitin 2002. më 1998-n kaloi te Gençlerbirligi. Në tetë ndeshjet zyrtare kundër Gjeorgjisë. ku ka qenë i pranishëm në 80 ndeshje. Trajneri i parë që ka sfiduar Gjeorgjinë është Neptun Bajko. me këtë ecuri ne mund të jetojmë”. ku realizoi vetëm dy gola në 18 takime. Sezoni 20072009 e gjeti Salihin me bluzën e Riedit. Gardiani i portës sonë e ruajti të paprekur portën në ndeshjet Novara-Kaljari 0-0. Nga viti 2007. të zhvilluar në Maltë. Në sezonin 2007-2010 veshi bluzën e Kievos dhe shënoi 11 gola në 54 ndeshje. Ndeshja përfundoi në barazim 1-1. ku arriti ta dërgonte topin vetëm tri herë në rrjetë. Trajneri i Bazelit. pikërisht në ndeshjen e fundit të tij në pankinën e Shqipërisë. ku luajti 46 ndeshje dhe e dërgoi topin në rrjetë 14 herë. Më pas kaloi në formë huazimi te Salernitana. ku realizoi 36 gola në 67 takime.1994) dhe 2-0 në Tbilisi (26. Ndërkohë. Shqipëria. 23-vjeçari luajti vetëm një takim me Palermon. italiani 55-vjeçar. ai veshi bluzën e Tiranës. pas një asisti të Destros. Sulmuesi shqiptar realizoi golin e dytë në fitoren 4-1 të skuadrës së tij kundër Palermos. apo në Uashington për DC Junajtid. humbet 3-0 më 8 shkurt 2008. Kryesisht lojtarët janë nga jashtë Shqipërisë.Sh. ai nuk u ndërrua. Në minutën e 41. Hans-Peter Brigel është trajneri i tretë i përfaqësueses kundër Gjeorgjisë. skuadra e Bogdanit u ngjit në kuotën e 26 pikëve. Çani vesh për herë të parë këtë fanellë. Kombëtarja jonë sërish dështoi të fitonte ndaj miqve gjeorgjianë. për eliminatoret e Euro 1996. Nga sezoni 2004-2005 luajti për Panionios. që luajti nga minuta e dytë me dhjetë lojtarë. Edhe te Verona luajti si i huazuar dhe realizoi 18 gola në 37 ndeshje. ku ka shënuar 15 gola në 63 ndeshje. Granit Xhaka ishte njëri prej lojtarëve më të mirë edhe në takimin me Bajernin e Mynihut në ndeshjen e parë të fazës së një të tetave në Champions League. Sipas disa të rejave të fundit. në kryeqytet për Tiranën. Në pesë ndeshjet e tij. ku nuk realizoi asnjë gol në gjashtë ndeshje.12. Granit Xhaka iverpuli është duke kërkuar që të sigurojë shërbimet e superyllit të Baselit. Bilanci i tij: dy fitore (3-1 dhe 2-0). Në vitin 2010 mbajti të veshur bluzën e Çezenës. nga francezi Siril Tero. Hajko Fogel. kemi fituar tri dhe pësuar pesë humbje ENDRIT SHKURTI Novara ë mërkurën. Terzi (23’). Golin e fundit paraardhës. sidomos në ndeshjet miqësore. Në turneun ndërkombëtar “Kupa Rothmans”. 34-vjeçari luajti për Partizanin. Më pas kaloi në ekipin e parë. ka luajtur si titullar në ndeshjen kundër Katanias. Kombëtarja drejtohej nga kroati Josip Kuzhe. Ujkani ka luajtur për të rinjtë e Ingelmunster dhe nga sezoni 2006-2007 me Anderleht. pikërisht në miqësoren e programuar më 29 shkurt 2012. Me Kombëtaren shqiptare. I dyti. “Jam shumë i lumtur”. Pas largimit të Xherdan Shaqirit drejt Bajernit të Mynihut. Ndërkohë u transferua në kroaci te NK Zagreb. Kombëtarja e drejtuar nga gjermani Hans-Peter Brigel barazoi 0-0 në “Qemal Stafa”. e gjashta në 25 ndeshje për Sienën. Në sezonin 2005-2007 kaloi te Siena. ku realizoi 10 gola në 26 takime të zhvilluara. i cili në fillim të sezonit e zëvendësoi Torsten Finkun. pikërisht në miqësoren e 10 qershorit 2009. Më pas. Inter-Novara 0-1 dhe NovaraAtalanta 0-0. ku shënoi nëntë gola. 34-vjeçari Erjon Bogdani luan që prej vitit 1999. por nuk mungojnë edhe ata që luajnë në kampionatin tonë. tha: “Një golashënues i mrekullueshëm.09. Në ndeshjet zyrtare. Hamdi Salihi është pjesë e Shqipërisë. Në impiantin ndërkombëtar të kryeqytetit ndeshja u mbyll 1-1 (goli i Ansi Agollit). në një takim miqësor. Trajneri i ri i zviceranëve. duke ndezur atë të Uashingtonit.04. të vlefshme për eliminatoret e Euro 2000. shoku i tij në sulm. Dhe nga sezoni 2007-2008 u huazua te Livorno. Në sezonin 2005-2006. në Vjenë për Rapidin. duke pësuar dy humbje: 1-0 në Tiranë (14. Në tri ndeshje të zhvilluara deri më tani. Novarën dhe Çezenën. E.com Tri ndeshjet e fundit i përkasin Gjeorgjisë Në tetë ndeshjet zyrtare kundër gjeorgjianëve. Ndeshja luhet më 29 shkurt në orën 15. një barazim (0-0) dhe dy humbje (3-0 dhe 3-2). si dhe një miqësore. Xhani de Biazi do të jetë trajneri i pestë kundër kësaj kombëtareje që është ndeshur Shqipëria.1998) dhe fitoi 2-1 në Tiranë (09. Dy barazime dhe një humbje është bilanci me gjeorgjianët. Kroati Josip Kuzhe është trajneri i katërt kundër Gjeorgjisë. ndërkohë që përfaqësuesja jonë pozicionohet në vendin e 78 me 452 pikë për muajin shkurt 2012.10. duke paraqitur një skuadër relativisht të re në krahasim me trajnerët e mëparshëm. ku shënoi 34 gola në 82 ndeshje. Trajneri Xhuzepe Sanino e aktivizoi 34-vjeçarin që nga minuta e parë dhe “Er-Bomber” ia shpërbleu me gol në minutën e 34-t. Megjithatë arsyeja kryesore duket së është fakti që Xhani de Biazi kërkon t’u japë më shumë shanse lojtarëve të rinj. Kombëtarja e drejtuar nga 55-vjeçari italian Xhani de Biazi nuk ka mundur të fitojë asnjë takim.Shkurti L . mirëpo në një klub tjetër.Shkurti e rënies në Serinë B. Italiani Xhani de Biazi do të jetë trajneri i pestë i Kombëtares shqiptare në ndeshjen kundër Gjeorgjisë. Goli i tij erdhi në minutën e 66. ka mbetur i impresionuar me paraqitjet e Granit Xhakës këtë sezon. Ujkani e kishte pësuar katër ndeshje më parë. Një gol në një ndeshje. një takim i vlefshëm për javën e 25 të kampionatit italian.1995). Në miqësoren e 10 qershorit 2009.

. Dhe. Javën e ardhshme Milani do të ndeshet me Palermon në fushën e këtyre të fundit. ku në 90 takime të zhvilluara ka realizuar 23 gola. . pas Kampionatit Europian “Euro 2012”. Vilas Boas. Noçerino. Mendojmë gjithmonë për ndeshjen. Ishte e rëndësishme për ekipin të fitonte. Noçerino në ekstazë me golin e shënuar 2 6-vjeçari Antonio Noçerino shënoi golin e vetëm të Milanit pas vetëm 15 minutash lojë. Jam te Çelsi dhe po kërkoj para për fillimin e një projekti të ri vitin e ardhshëm. dhe kjo ishte e rëndësishme për të. Roziçki 51’. “Nuk jam duke kërkuar një punë. PREMIER LEAGUE Arsenal-Totenhem 5-2 Sanja 40’. Vilas Boas nuk kanë qenë ideale gjatë sezonit të parë të trajnerit portugez në “Stemford Brixh”. një opsion i imi në të ardhmen‰ apiteni i Liverpulit. që i mohoi golin Muntarit” Presidenti i Portos. .u shpreh Lampard. Presidenti i Portos. Nga sezoni 2010-2011 drejtoi portugezët e Portos. Krauç 39’ Xherrard Van Persi „Anglia. do të jetë shumë pozitive. Vendimet që merren. “Nuk jam i mërzitur. Juventusi më vonë shënoi. ku arriti të fitonte kampionatin pa arritur të merrte asnjë humbje. Jam duke u fokusuar të ndihmoj Liverpulin. K . dhe ai tregoi se ishte një prej më të mirëve”. ndërsa vetë ai është përpjekur t’i japë fund çdo thashethemi. “Klubi dhe unë kemi rënë dakord për të folur në fund të sezonit dhe të shohim se si do të shkojnë gjërat midis trajnerit Venger dhe shefit ekzekutiv. në fitoren 3-0 kundër Boltonit dhe trajneri portugez beson se stili i lojës së brazilianit po bëhet një pjesë e madhe e lojës së tyre. 47’. dhe kjo mund të shihet edhe në fushë. 55’ B. ndërsa në 30 javë koleksionoi 27 fitore dhe tre barazime. megjithëse ai shënoi golin e tretë. Dortmund-Hanover 3-1 Levandovski 27’54’. Vilas Boas. trajneri 34-vjeçar i Çelsit ka thënë: “Kjo nuk është mënyra si ai punon. Skuadra kuqezi shkoi përpara me dy gola në pjesën e parë. Kur arrini të zhbllokoni ndeshjen. ku mundi me rezultatin 2-0 Benfikën në finale. . Kjo gjë është në interes të klubit dhe jo të ndonjë individi”. Në qoftë se do të ishte dhënë goli i realizuar nga Muntari. Dhe nga viti 2001 mban të veshur fanellën e Çelsit. 2000-2001 drejtoi British Virxhin Islands. Laskurian 66’ Rajo Valekoano-R. Milani ka ruajtur me një pikë diferencën me Juventusin dhe ndodhet në krye të Serisë A NOÇERINO “Në pjesën e parë shënuam dy gola. pak kohë më parë është shprehur se portugezi 34-vjeçar do të bashkohet me Interin. 2009-2010 u bë trajneri i klubit portugez Akademika. sepse ka shumë gjëra për t’u marrë parasysh. ndërkohë që nuk fitonte që prej pesë ndeshjesh dhe nuk e ka siguruar anglezin për një vend në ekip. Ishte fitore e rëndësishme për ta. Juventusi ka një ndeshje më pak se Milani. por nuk e arritëm qëllimin që të zhbllokonim mbrojtjen e Boltonit. Rosetini 46’. Gjatë karrierës së tij. mendoj se që të ketë një marrëdhënie të mirë dhe ndjeshmëri mes nesh. Masimiliano Alegri. Lekiç 29’/ Riko 30’ Real Sosiedad-Majorka 1-0 Agirretxe 79’ Valencia-Sevilja 1-2 Kosta 25’/ Medel 36’.shtoi më tej trajneri i Çelsit. “Roman Abramoviç ka pasur një ndikim në zgjedhjen e ekipit.u shpreh Vilas Boas. Markeze 47’. më shtatë mars. Bertolaçi 61’ Katania-Novara 3-1 Bergesio 30’. 27 SHKURT 2012 31 SPORT Trajneri @ PER ME SHUME www. në sezonin 1994-1995. Pas një pjese të parë pa gola. Për fat të mirë shkova te Palermo. . “Kryesorja është të luaj për Anglinë dhe të jem kapiten. Brienca 58’/ Budan 12’ BUNDESLIGA Bajern Mynih-Shalke 2-0 Riberi 36’. Uollkot 65’. I pyetur rreth Frenk Lampard. jo ideale renk Lampard ka thënë se marrëdhëniet e tij me trajnerin e Çelsit. Kam pasur një zemërim të madh brenda meje dhe doja të shpërtheja. . K. “U ndjeva i gëzuar. por nuk mund të them gjë për gjyqtarin anësor. më gjashtë mars. Dhe nga viti 1999 e në vazhdim luan për Kombëtaren e ‘tre luanëve’. Performanca e tij nuk ishte e mirë. ku ka marrë pjesë në 16 takime dhe ka shënuar nëntë gola. “Nuk jam dakord. pasi nuk e kishte kaluar vijën e portës. është një spekulim”.u shpreh Noçerino. 1997-2000 ka qenë pjesë e Kombëtares Angli U-21. gjeni më shumë hapësira dhe në fund kjo gjë ju ndihmon të arrini te rezultati”. Perisiç 90’/ D. Van Persi 43’. sepse ky është kulmi për çdo lojtar. 66’/ Borini 36’ Kaljari-Leçe 1-2 Larivei 50’/ Murriel 44’. ku realizoi vetëm një gol në nëntë takime. Pinto da Kosta. -theksoi tekniku portugez. Ndërkohë. Për një sezon. nuk duhet të jetë vetëm ndjenjë dhe respekt. Për të qenë të drejtë. Tani jam i lumtur në Milano”. 68’/ Saha 4’. por e ardhmja e Vilas Boas është tashmë një temë e madhe diskutimi. ndërsa Juventusi do të presë Kievon. Më 7 gusht 2010 Vilas Boas fitoi dhe Superkupën e Portugalisë.Junatid 1-2 Holt 84’/ Skolls 7’. ku në 148 ndeshje me këtë skuadër realizoi 24 gola. Nilmar 68’/ Lorente 62’.tha trajneri i Çelsit. . më së shumti për tifozët. Kam kaluar 11 vjet me Juventusin përpara se të largohesha. Përsëri po për një sezon. ku pata një eksperiencë të madhe dhe u rrita si lojtar. Nga sezoni 1995-1998 luajti për Suonsi në formë huazimi. Frenk është një mesfushor i pabesueshëm. ne do të kishim fituar 2-1”. Për tre sezone.u shpreh trajneri i Milanit.tha ish-lojtari i Palermos. duke këmbëngulur se ai do të jetë në “Stamford Brixh” edhe sezonin e ardhshëm. Në pjesën e parë shënuam dy gola. Javën e ardhshme. por më vonë ata arritën të barazonin rezultatin dhe ndeshja përfundoi 1-1. sepse ne do të shkonim të qetë me rezultatin 2-0. Navas 70’ Çelsi Lampard: Marrëdhëniet me trajnerin. Bogdani 34’. Ai provoi se mund të bëjë ndryshimin për ekipin. Milani ka ruajtur me një pikë diferencën me Juventusin dhe ndodhet në krye të Serisë A. por gjithmonë do të doja të kisha në krah Kasanon dhe Boatengun. Masimiliano Alegri është shprehur se goli i mohuar kundër Juventusit ndryshoi rrjedhën e lojës. Më pas kaloi në ekipin e parë. pak kohë më parë është shprehur se portugezi 34-vjeçar do të bashkohet me skuadrën e Interit Tekniku i Çelsit. Lojtarët meritojnë dhe kërkojnë shumë. Noruiç-Man. Ivan Gazidi. të luaj në Kampionatin Europian për Anglinë. “Në qoftë se ne kualifikohemi në FA Cup dhe Champions F League këtë vit. ku në 365 ndeshje të luajtura e ka dërguar topin 125 herë në rrjetë. Në momentin që po flasim.com Milan Alegri: Goli i anuluar ndryshoi lojën rajneri i Milanit. Jemi duke luajtur me intensitet shumë të madh. Ishim shumë kom- VILAS BOAS Portugezi është përpjekur t’i japë fund çdo thashethemi. Fitoi Kupën e Portugalisë dhe Europa League. përpara takimit të kthimit në Champions League kundër Milanit. Arsenali do të ndeshet me Liverpulin. Goli i mohuar na dëmtoi. javën e kaluar. i cili mbetet pika jonë e referencës. Andre Vilas Boas ka marrë një fitore 3-0 kundër Boltonit të shtunën. duke këmbëngulur se ai do të jetë në “Stamford Brixh” edhe sezonin e ardhshëm Atalanta-Roma 4-1 Marilungo 10’ Denis 19’. Në pjesën e dytë reaguam menjëherë dhe arritëm të shënonim golin e dytë. David Luiz shënoi një gol të ngjashëm si ai kundër Leverkusenit në Champions League. atë me Bolonjën. por kontrata e tij skadon në vitin 2013. PRIMERA DIVISION Vilareal-Atletik Bilbao 2-2 Sena 10’. Në pritje të zgjatjes së kontratës R obin Van Persi ka konfirmuar se bisedimet për zgjatjen e kontratës me Arsenalin janë në pritje. por ishte një episod që ndikoi në lojë. . Stivën Xherrard ka thënë se e konsideron Anglinë si një opsion në të ardhmen. Nuk ka konkurrencë. Të paktën ata mund të shkojnë në shtëpi duke qeshur”. 33-vjeçari ka humbur vendin e titullarit dhe ka qenë në stol në humbjen 3-1 të Çelsit kundër Napolit në Champions League. Ya 60’ petentë në pjesën e parë. por nuk mund të them gjë për gjyqtarin anësor që i mohoi golin Muntarit”. që do të zhvillohet këtë verë. ka tre lojtarë që konkurrojnë për gjashtë pozicione. Për tetë vjet qëndroi pushim. Luajtëm shumë mirë kundër një ekipi të madh. por njëri prej tyre u shpall i pavlefshëm. “Do të ulem dhe do të mendohem pas Europianit. Kjo nuk ka kuptim. pasi Çelsi arriti të merrte tri pikët.u shpreh Stivën Xherrard për “The People”. 33-vjeçari Frenk Lampard e ka nisur karrierën me të rinjtë e Uest Hemit. nga viti 2011 drejton londinezët e Çelsit. nuk kam marrë ndonjë vendim. Andre Vilas Boas refuzon kalimin te Interi “Jam te Çelsi dhe po kërkoj para për fillimin e një projekti të ri vitin e ardhshëm” SERIA A S kuadra e trajnerit portugez. Pinto da Kosta. u shpreh Van Persi.gazeta-shqip. Ishte në një ditë fantastike.shqip E HENE. pas zhgënjimit kundër Napolit dhe Birmingamit. Vilas Boas ka drejtuar gjithsej katër ekipe. Madrid 0-1 Ronaldo 54’ Osasuna-Granada 2-1 Nekounam 25’. që e bën atë krenar”. janë në të mirë të ekipit dhe në rast të kundërt. Fizikisht jemi ndjerë mirë. lojtarët do të ndiheshin të zhgënjyer. Gigs 90’ Stoke-Suonsi 2-0 Apson 25’. 28-vjeçari kohët e fundit ka qenë objekt i spekulimeve që e shohin atë larg “Emirates Stadium”. pastaj të shohim se çfarë do të ndodhë”. por goli u anulua si i parregullt. Kjo ishte ajo që ne donim prej tij”. Gomez 55’/ Rubino 84’ Kievo-Çezena 1-0 Moskardeli 78’ Siena-Palermo 4-1 Terzi (11-m) 23’. Vilas Boas e ka lavdëruar Lampard.tha 31-vjeçari. T KLASIFIKIMI Ndërkohë. David Luiz. Nuk kam folur me askënd në lidhje me këtë gjë. Didier Drogba dhe Frenk Lampard i siguruan bluve fitoren e parë në pesë ndeshjet e fundit. Adebajor (11-m) 34’. “ Jemi një ekip i mirë edhe pa Ibrën. “Frenk ishte në një ditë të madhe. . Për mua është koha për të luajtur futboll dhe nuk flas për gjëra personale”.

You're Reading a Free Preview

Descarregar
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->