Você está na página 1de 4

PROIECT DIDACTIC PROPUNATOR: Gavrilescu Elena UNITATEA DE INVATAMANT: Grup Scolar Simion Stolnicu Comarnic CLASA a IV-a ARIA

CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii DISCIPLINA:Matematica SUBIECTUL LECTIEI: Operatii cu numere naturale de la 0-1000000 TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare a cunostintelor

OBIECTIVE CADRU: 1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii; 2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/ investigare si rezolvare de probleme; 3. Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic; 4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa efectueze succesiuni de calcul cu numere de cel mult doua cifre pe principiul preluarii stafetei; O2-sa efectueze exercitii de calcul cu numere naturale utilizand respectarea ordinii efectuarii operatiilor si folosirea corecta a parantezelor; O3-sa rezolve probleme explicand demersul pe parcurs; O4-sa compuna probleme dupa desen si exercitiu; O5-sa afle termenul necunoscut. O6-sa foloseasca limbajul mat.ematic adecvat METODE: M1- conversatia; M2- explicatia;

M3- exercitiul; M4- problematizarea. M5- jocul didactic; MIJLOACE: Md.1 plansa Rebus matematic; Md.2 probleme ghicitori; Md.3 plansa Completeaza casutele goale; Md.4 plansa Locomotiva buclucasa; Md.5 plansa Lantul cu numere lipsa; Md.6 plansa Ce numar lipseste?; Md.7 plansa Operatii cu numere din aceeasi figura geometrica; Md.8 - fisa de evaluare.

Etapele lectiei 1. Momentul organizatoric 2. Verificarea temei scrise 3. Verificarea si reactualizarea cunostintelor

Activitatea invatatoarei Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei Se verifica modul de rezolvare a temei : frontal, calitativ si cantitativ Verificarea cunostintelor teoretice : Numerele naturale de la 0 la 1 000 000 1. De ce se numesc numere naturale ? 2. Ce formeaza numerele naturale in ordinea : 0,1,2, ..,n+1 ? 3. Cum se numesc numerele vecine in sir (consecutive) ? Dati exemple ! 4. Ce are orice numar natural ?(succesor, predecesor). Dati exemple ! 5. Cum se numesc numerele naturale care se impart exact la 2 ? Dati exemple ! 6. Cum se numesc numerele care nu se impart exact la 2 ? Dati exemple ! 7. Ce folosim pentru numirea, citiream scrierea numerelor naturale ? (notiunea de ordin) 8. Cine ocupa rdinul 4 ; 7 ; 10 ? 9. Ce formeaza trei ordine consecutive ? 10. Ce clase avem ? 11. Ce sisteme de numeratie folosim ? (zecimal, pozitionalcifrele reprezinta valori diferite dupa pozitia pe care o ocupa in numar) 12. Ce formeaza : 10 mii-o zece de mii 10 zeci de mii-o suta de mii 10 sute de mii- un milion 13. Gasiti : * cel mai mare numar de 8 cifre distincte * predecesorul numarului care este cel mai mic numar de 6 cifre 23 -13 37 845 *succesorul numarului care este cel 829 mare numar de 7 mai X23 645 +2 638 cifre

Activitatea elevilor Se pregatesc pentru lectie Citesc tema . Corecteaza eventualele greseli. Raspund oral

Ob. operational e

Metode Mijloace

O6

BIBLIOGRAFIE: 1. 2. 3. 4. Viorica Paraiala si Dumitru Paraiala Matematica- manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis Lucian Stan, Ileana Stan, Stefanut Cojocaru- Culegere de exercitii si probleme, Ed. Gimnaziu Aurelia Argilescu, Florica Ancuta- Culegere de exercitii si probleme, Ed. Carminis Emilia Burz, Olga Cojocaru, Praschiva Duta, Mugur Iordache- Probleme de matematica pentru clasele II-IV, E.D.P. Bucuresti

Você também pode gostar