Você está na página 1de 23

1.

0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal (1.1 1.6) 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca, atau dialami (2.1-2.2) 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik, dan berkesan (3.1-3.3) 4.0 Berbincang tentang tajuk-tajuk yang relevan secara bertatasusila(4.1-4.4)

MENDENGAR DAN BERTUTUR

HASIL PEMBELAJARAN S I

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi

MEMBACA MENUL

dan gaya pembacaan yang sesuai (5.1-5.2)

6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat


dalam pelbagai jenis teks (6.1-6.6)

MEMBACA MENULIS

7.0 Membaca, menaakul, dan menghayati kandungan


teks yang dibaca (7.1-7.3)

8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana


dalam penulisan (8.1-8.6)

9.0 Mencatat dan menyusunmaklumat (9.1-9.3) 10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif
(10.1-10.3)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

Nama Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Tajuk

: : : : : : :

Siti Zubaidah Bt Abdullah Bahasa Melayu 3 Mawar 8 Ogos 2011 ( Isnin ) 60 minit ( 10.40 11.40 am) 34 orang Keluarga ( Jasa Ibu) Pada akhir pelajaran , murid dapat:

Hasil pembelajaran :

1.

Menyatakan

permintaan

dengan

intonasi

dan

paralinguistik yang betul. 2. 3. Membaca dan mengenal pasti isi kandungan teks. Membina dan menulis perkataan dalam yang dengan betul. 4. Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi.

Fokus Utama:

1.4

Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan menggunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan.

Aras :1

1)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan sesuatu permintaan .

2)memohon kebenaran untuk melakukan tugas.

Aras :2

1)Menyatakan permintaan dan memberi alasan yang wajar.

6.3

Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada

teks.

Aras

:1

1)Mendapatkan keterangan maksud keseluruhan ayat.

Aras

:2

1)Mengecam isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.

Fokus Sampingan :

5.1

Membaca kuat perkataan dengan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Aras : 2

1)Membaca pelbagai jenis ayat dan memberi penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

8.1

Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras :3

1)Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.

SISTEM BAHASA

1) Tatabahasa 2) Imbuhan

Tanda baca,ayat penyata

3) Penjodoh bilangan : 4) Kosa kata 5) Sebutan/intonasi 6) ejaan :

seorang,sejambak paralinguistik ,parajurit

PENGISIAN KURIKULUM

1) 2) 3)

Ilmu Nilai Murni

: :

Pendidikan Sivik,Kajian Tempatan bertanggungjawab,kasih sayang,bersyukur

Kemahiran Nilai Tambah a) Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul Maklumat. b) BCB :mendengar,membaca

c) Teori kecerdasan pelbagai / kinestatik

PENGETAHUAN SEDIA ADA Pernah dan tahu Mengenal ibu dan ayah Membezakan ayat topik dan ayat huraian Mengetahui maklumat asas berkaitan tugas seorang ibu

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks

Poster Video nyayian

Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti

Pengajaran

dan Catatan

pembelajaran

1. Menyanyikan Set Induksi ( 5 Minit) (video ibu ratu hatiku) lagu ibu ratu hatiku

Semua murid bangun dan menyanyikan lagu ibu ratu hatiku melalui bimbingan guru dan lirik lagu yang terdapat dalam slide video . BBM : Slide video ibu ratu hatiku

Verbal Linguistik

i. Poster gambar ibu bersama keluarga

Murid diminta menyatakan jasa-jasa ibu kepada keluarga. Poster Murid diminta menyatakan perkara Buku Teks BBM :

Langkah 1 ( 25 Minit)

( Rujuk Buku Teks m/s 12)

yang boleh dilakukan untuk menunjukkan rasa sayang kepada ibu. KB : Mengumpul Murid diminta menyenaraikan perkara penting yang maklumat

ii.

Aktiviti berdasarkan buku teks: a. Membaca

petikan dan menjawab soalan. b. Fahami perkataan dan bina ayat. c. Sebab atau alasan yang menyokong penyataan.

terdapat dalam poster KP : tersebut. Verbal Linguistik

Murid membina ayat topik daripada perkara penting yang disenaraikan.

Murid dikehendaki duduk bersama pasangan yang

KBKK

Petikan dialog

ditentukan oleh guru.

BBM : Buku teks

Murid dikehendaki mendengar cerita yang disampaikan guru tentang anak KB : Mentafsir,men dengar Secara berpasangan, murid dikehendaki menyenaraikan dan menyatakan maksud peribahasa yang terdapat di dalam petikan dialog itu. Nilai : Kerjasama.

( Rujuk Buku Teks m/s 18) Langkah 2 (25 Minit) Contoh peribahasa di dalam dialog: a. b. Anak emas, Kais pagi makan pagi,kais petang makan petang. c. Hilang punca. .

yang derhaka.

Melafazkan syair jasa ibu yang diedarkan.

Murid diminta untuk mentafsir dengan lebih lanjut maksud peribahasa yang disenaraikan.

Murid yang dipilih ,berdiri di hadapan kelas untuk menyampaikan syair.

Penutup kognitif :

Murid diminta menyatakan perkaraperkara yang telah

Nilai Murni :

Penutup ( 5 Minit)

Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?

dipelajari.

Menghargai dan menyayangi

Murid dikehendaki membuat rumusan berkaitan tajuk jasa ibu.

ibu.

Apakah tanggungajawab kamu sebagai seorang pelajar dan anak kepada ibu?

Menghormati orang tua.

Kerja rumah : Guru memberi lembaran kerja.

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Nama: Siti Zubaidah Bt Abdullah Tarikh: 18 April 2011 Masa: 7.40 8.40 pagi Tahun: 2 Cempaka Mata pelajaran: Bahasa Melayu Tahun 2 Tema: Destinasi Pelancongan Tajuk: Mari Melancong

Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Bercerita tentang pengalaman makan angin bersama keluarga dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. 2. Membaca petikan teks `Makan Angin bersama Keluarga Saya secara mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. 3. Mengenal pasti kata nama dan kata nama khas daripada petikan teks `Makan Angin bersamaKeluarga Saya

Fokus utama: 2.1Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.

Fokus sampingan: 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. Aras 3 (i) Bercerita tentang sesuatu perkara berdasarkan sesuatu situasi dengan menggunakan bahasa yang betul.

Sistem bahasa: Tatabahasa -Kata Nama, Kata Nama Khas Kosa kata negara, melancong

Pengisian kurikulum: Ilmu: Kajian Tempatan dan Muzik Nilai: Patriotisme dan semangat bermasyarakat.

Kemahiran bernilai tambah: Kemahiran berfikir: menjana idea Kecerdasan pelbagai: muzik, visual, interpersonal Kemahiran belajar cara belajar: konstruktivisme Bahan bantu mengajar: Klip Video Cuti-cuti Malaysia, Petikan bertajuk Makan Angin bersama Keluarga Saya, kad tulisan.

Masa / Langkah Set induksi ( 5 minit)

Isi Pelajaran Mengenal pasti tempat-tempat pelancongan di Malaysia dalam klip video Cuticuti Malaysia

Aktiviti P&P 1.Guru menayangkan klip video bertajuk Cuticuti Malaysia 2.Guru meminta murid mendengar lagu sambil mengenal pasti nama tempat pelancongan yang terdapat dalam klip video tersebut. 3. Murid mendengar dan mengenal pasti nama-nama tempat pelancongan yang terdapat dalam klip video .

Catatan BBM: - Klip video Cuti-cuti Malaysia KBT: Kontekstual Kecerdasan pelbagai Kemahiran berfikir

Langkah 1 (20 minit)

Guru bersoal jawab dengan murid mengenai pengalaman melancong dalam negara

1.Guru memilih 5 orang murid secara rambang untuk menyatakan pendapat tentang klip video yang telah ditayangkan. 2. 5 orang murid menyatakan pendapat tentang klip video yang telah ditayangkan.

KBT: Konstruktivisme, Kecerdasan pelbagai.

Teori: Behaviourisme

3.Murid berkongsi pengalaman mereka makan angin bersama guru dan rakan-rakan.

Langkah 2 (15 minit )

Membaca petikan cerita Makan Angin bersama Keluarga Saya

1. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan dan setiap kumpulan diberikan nama bersempena dengan tempat pelancongan yang telah dinyatakan.

Kemahiran Membaca Mekanis BBM Petikan Makan Angin bersamaKeluarga Saya Teori: Behaviourisme

2.Guru mengedarkan Nilai: semangat petikan bertajuk bermasyarakat, Makan Angin patriotisme. Bersama Keluarga Saya kepada muridmurid. 3.Guru membaca petikan tersebut secara kuat, terang dan jelas dengan intonasi yang betul 4.Murid mengajuk bacaan guru secara kuat, terang dan jelas dengan menggunakan intonasi yang betul.

5. Guru meminta 5 orang murid untuk membaca petikan dan diikuti oleh rakan-rakan lain. 6. 5 orang murid membaca ayat secara kuat, terang dan jelas dengan intonasi yang betul dan diikuti dengan rakan-rakan yang lain.

Langkah 3 (15 minit)

Mengenal pasti kata nama melalui petikan Makan Angin bersama Keluarga Saya

1. Guru mengarahkan murid berbincang dalam kumpulan dan mengenal pasti kata nama dan kata nama khas dalam petikan tersebut. 2. Guru meminta seorang wakil dalam setiap kumpulan untuk ke hadapan. 3.Murid tersebut perlu menulis kata nama dan kata nama khas dalam jadual yang disediakan guru di papan tulis mengikut kategori.

KBT: Kontekstual, Kemahiran berfikir.

Sistem bahasa: Kata nama dan kata nama khas

4.Guru berbincang jawapan dengan murid.

Penutup (5 minit)

-Rumusan isi -Murid-murid diminta menyanyikan lagu Cuti-Cuti Malaysia

1.Guru merumuskan P&P dengan sesi soal jawab bersama murid. 2.Guru memasang semula klip video Cuti-cuti Malaysia 3.Murid dan guru menyanyikan lagu tersebut bersamasama

BBM: Klip Video Cuti-cuti Malaysia KBT: Kontruktivisme Kecerdasan Pelbagai

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Nama Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Tajuk Tema

: : : : : : : :

Siti Zubaidah Bt Abdullah Bahasa Melayu 4 Melor 11 Ogos 2011 60 minit (10.15- 11.15 Pagi ) 28 orang Sains Teknologi dan Reka Cipta Maju Sains Maju Negara

Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1 80% pelajar dapat menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan sesuatu permintaan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. 2. menjelaskan tentang sesuatu isi yang dibaca dalam teks Maju Sains Negara dengan baik dengan sebutan dan intonasi yang betul.. 3. Menulis perkataan, frasa, ayat, dan peribahasa yang terdapat dalam teks Maju Sains Negara .

HASIL PEMBELAJARAN: Fokus Utama:

1.4

Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan mengunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan.

Aras :1

i)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan permintaan ii)Menyatakan sesuatu sebab untuk menyokong permintaan

Fokus Sampingan :

8.4 . Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara.

Aras : 1

i) Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi. ii)Menyatakan dan menghuraikan isi utama dengan menggunakan ayat yang gramatis.

SISTEM BAHASA

Tatabahasa :

Kata tunggal, Kata bilangan, Kata adjektif, Kata sendi, Imbuhan

Kosa Kata

Sains, Teknologi,Maju,Negara

Sebutan dan Intonasi : Syair, Intonasi Ayat Bahasa Melayu.

PENGISIAN KURIKULUM

4) 5)

Ilmu Nilai Murni

: :

Pendidikan Sivik, Sains, Kajian Tempatan Keberanian, Kerajinan, Kerjasama Semangat Bermasyarakat

6)

Kemahiran Nilai Tambah Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul maklumat.

Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik Kontesktual : Menghubungkaitkan dan mengalami.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Pernah dan tahu Mengenai Sains dan Teknologi Membezakan ayat topik dan ayat huraian Mengetahui maklumat asas Sains dan Teknologi

BAHAN BANTU MNGAJAR

Kad Imbasan

Lembaran Kerja Power Point Video

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi ( 5 Minit)

i.Guru menanyakan soalan.

Guru bertanya siapa mempunyai komputer, kereta dan telefon di rumah?

BBM : Kad imbasan (Lampiran)

Murid memberi jawapan dan menyatakan apa yang mereka ada. KB Kemahiran Berfikir

Guru menunjukkan kad imbasan kepada murid-murid iaitu gambar : -Kereta -Telefon -Komputer

Guru memberitahu kepada murid-murid tajuk pembelajaran

iaitu Sains Teknologi dan Reka Cipta.

Langkah 1 (15 minit)

1. Gambar dan teks Maju Sains Maju Negara.

Guru menerangkan isi berkaitan dengan Gambar dan teks Maju Sains Maju Negara .

BBM: Gambar dan teks Muju Sains Maju negara (Powerpoint)

Murid diminta membaca secara mekanis teks yang terdapat pada gambar tersebut.

Murid berbincang secara berpasangan perkara yang dinyatakan di dalam teks tersebut. KB : Mengumpul maklumat

Murid diminta menyenaraikan perkara penting yang terdapat dalam gambar. Verbal Linguistik

Langkah 2 (10 Minit)

Teknologi Teras Warisan. (Membaca Syair)

Murid dikehendaki duduk bersama pasangan yang ditentukan oleh guru.

BBM : Syair Teknologi Teras

Guru membimbing

murid membaca petikan syair Teknologi Teras Warisan tersebut dengan intonasi yang betul diikuti oleh murid. Secara berpasangan, murid membaca syair tersebut dengan intonasi yang betul. Guru membincangkan tentang isi yang terdapat dalam petikan Syair. Murid memberi sumbangsaran terhadap perbincangan tersebut. Murid diminta untuk mencari maksud rangkap yang telah digariskan.

Warisan (Lampiran)

KB : Mentafsir

Nilai : Kerjasama.

Langkah 3 ( 15 Minit)

Latihan Bertulis 1.Aneka pilihan dan

Murid menjawab dan mengemukakan pendapat tentang

BBM Soalan

struktur (kata dan ayat

yang

sesuai

untuk sesuatu

sumbangan sains dan teknologi dalam setiap kehidupan dalam bentuk latihan bertulis aneka pilihan (objektif) dan struktur.

(Powerpoint)

menyatakan permintaan.)

Langkah 4 (10 Minit)

Maju Sains Maju Negara. (Pengajaran Pemulihan dan Pengayaan)

Murid-murid menjawab lembaran kerja tambahan.

BBM : Soalan Bertulis (Lampiran)

Murid menonton video.

Video (Powerpoint) Penutup ( 5 Minit) Apakah yang telah Penutup kognitif : Murid diminta menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari. kamu pelajari sebentar tadi? Kerja rumah : Guru memberi lembaran kerja. KB Merumus

Você também pode gostar