Você está na página 1de 15

PROIECT DE LECIE coala: coala General cu clasele I VIII Sntamarie-Orlea Propuntor: prof.

. Vucescu Monica Data: Disciplina: Limba i literatura romn Clasa: a VIII-a Unitatea de nvare: Romanul Subiectul leciei: Baltagul, de M. Sadoveanu compoziia; subiectul romanului; momentele principale ale
subiectului; imaginea vieii pstorilor, cu obiceiuri i tradiii n strns legtur cu ciclurile naturii; elementele folclorice; lectura citatelor ilustrative.

Tipul leciei: De nsuire a noilor cunotine DEMERSUL DIDACTIC 1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul
dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire special asupra universului operei epice n proz.

2.

3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s neleag semnificaia general a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate; 1.7 s manifeste toleran fa de opiniile diferite exprimate de interlocutori i s ia o atitudine critic fa de argumentele ascultate; 2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat; 2.5 s capteze atenia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1 s interpreteze un text literar, fcnd corelaii ntre nivelurile fonetic, lexical, morfologic i semantic; 3.3 s identifice valori etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele; 4.1 s elaboreze texte aparinnd diverselor stiluri funcionale, adaptnd redactarea la situaia de comunicare i la partener.

4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s cunoasc modul n care M. Sadoveanu reconstituie structuri sociale ce aparin unui mod arhaic de via, cu profiluri umane determinate de acestea; O2 s identifice prile componente ale romanului: ntmplarea narat, etapele naraiunii; O3 s interpreteze viziunea autorului asupra universului rural; O4 s stabileasc analogii cu balada popular Mioria pentru a ilustra prelucrarea creatoare a mitului mioritic realizat de M. Sadoveanu; O5 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor; O6 s-i delimiteze propriile convingeri morale n raport cu lumea nfiat; O7 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor; O8 s recunoasc procedeele artistice; O9 s defineasc viziunea, suspansul i romanul; 5. CONINUTURI UTILIZATE: Definiie, caracteristici, sentimente, coninut de idei, tipuri umane, realizare artistic.

6. CONDIII PREALABILE:
- clas la nivel mediu; - elevii posed capacitatea de a aborda un text literar; - elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor. 7. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent, cadranul i ciorchinele.

8. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI


A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, p.132-153; Limba romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.146-160; Baltagul, M. Sadoveanu, E.P.L., 1969, Bucureti, p. 5-126; fie de lucru. B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 8 ore

9. METODE I PROCEDEE:

conversaia, expunerea, lectura explicativ, spargerea gheii (gndirea critic), brainstorming ul, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda cadranelor (gndirea critic), munca independent, metoda calendar (povestirea n lan).

SCENARIU DIDACTIC ORA I I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Reactualizarea cunotinelor ( balada popular Miora) i dirijarea noii nvri. Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, citindu-se dou variante de compunere. Oral, se accentueaz anumite caracteristici ale operei. Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri: Care este motivul i conflictul baladei?( doi ciobani pun la cale uciderea celui de-al treilea pentru a-i lua oile) Ce element predomin n balad?( elementul miraculos) Cum caracterizai personajul feminin?( femeie singur, ndurerat de pierderea fiului) Care este reperul temporal i spaial prezentat?(naraiunea este imprecis, fiind asemntoare
timpului i spaiului specific basmului)

Ce este alegoria?(reprezint substituirea unei imagini cu alta, n virtutea unor asemnri sau corespondene dintre ele) III. Prezentarea noului coninut Se cere elevilor s numeasc ce opere din creaia sadovenian au citit. ( rspunsuri posibile: Dumbrava
minunat, Domnu Trandafir, Iapa lui Vod, .a.)

Se comunic elevilor c astzi se ncepe studierea romanului Baltagul de M. Sadoveanu. Se citete apoi, mrturisirea Profirei Sadoveanu cu privire la elaborarea romanului Baltagul i li se cere elevilor s explice faptul c aceast capodoper a fost scris totui numai n zece zile. IV. Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei Se face de ctre profesor i de ctre elevi lectura expresiv a fragmentelor din manual, dup care prin metoda brainstorming-ului se realizeaz o sintez a celor nelese din textul citit, folosind urmtoarele itemuri: Ce nareaz autorul? ( ntmplri) Ce ne prezint n roman?( se prezint oameni ntr-un anumit spaiu, acela al munilor Moldovei. Se comunic
elevilor c acest spaiu ncepuse s-i fie cunoscut autorului, nc din 1906 i c devenise unul din izvoarele inspiraiei sale, viaa oierilor fiindu-i bine cunoscut.)

Care este, pe scurt, firul epic al romanului?

( Vitoria Lipan i ateapt soul plecat de prea mult timp, la Dorna s cumpere oi. Vznd c nu se mai ntoarce se hotrte s plece n cutarea lui mpreun cu fiul ei Gheorghi. Pentru plecare face o serie ntreag de preparative gospodreti i religioase. Reface apoi drumul pn la Dorna, ia contact cu ali oameni i alte feluri de societi dect cea cu care era familiar i pn la urm, ajutat i de prietenii pe care i-i face pe drum i gsete soul mort ntr-o rp, dar descoper totodat i fptaii crimei, pedepsindu-i pentru fapta nelegiuit prin aceeai arm ce au folosit-o i ei, ns, spre deosebire, n legitim aprare.).

Ce asemnri i deosebiri observai ntre balada popular Miora i romanul Baltagul?

( au acelai motiv i conflict; dac n balad predomin miraculosul, n roman predomin realul; spre deosebire de personajul feminin al baladei, n roman acesta este puternic, energic, hotrt s rzbune moartea celui drag; spaiul din Baltagul este bine conturat, la fel i timpul poate fi dedus din evenimente)

V. Asigurarea feed-back-ului Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare. IX. Asigurarea transferului Se alctuiesc aisprezece grupe de cte doi elevi. Fiecrei grupe i se va repartiza de ctre profesor unul din capitolele romanului Baltagul. Grupele vor face lectura respectivelor capitole. Fiecare membru al grupei va alctui planul simplu de idei al capitolului dat.

ORA a II-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - firul epic, timp i spaiu ).
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui elevii fiecrei grupe s citeasc planul simplu de idei realizat, iar n acelai timp profesorul corecteaz i noteaz pe tabl planul de idei. Ceilali elevi urmresc i i noteaz pe caiete planul de idei de pe tabl. Se cere fiecrei grupe s rezume n cel mult zece rnduri capitolul studiat.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre firul epic, timpul i spaiul romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 144 i se vor folosi itemurile: Care sunt momentele subiectului? Rspunznd la ntrebare se va realiza pe tabl i n caiete urmtoarea schem: 1. situaia iniial (expoziiunea) cap. I-III cunoatem satul de munte cu toate caracteristicile sale, facem cunotin cu cteva dintre personaje i abia se schieaz trsturile Vitoriei Lipan 2. cauza care declaneaz aciunea (intriga) cap. IV-VI dominat de tensiunea ateptrii, a incertitudinilor, a consultrilor i a preparativelor pentru plecare 3. desfurarea aciunii - cap. VII-XIII liniar, simpl, prezint drumul parcurs de Vitoria i Gheorghi pn n momentul descoperirii adevrului. Sunt prezentate: nunta, botezul, nmormntarea, cu toate datinile fixate de veacuri. 4. rezolvarea situaiei dificile (punctul culminant) - cap. XIV-XVI dramatic, n care dominant este svrirea actului justiiar, pe baza normelor morale ale poporului i cu respectarea datinilor acestuia 5.situaia final( deznodmntul) cap. XVI o prezint pe Vitoria care ia friele gospodriei n minile sale i ncepe rnduiala dup datina strbun. Care este prima referire temporar din text i ce moment al aciunii marcheaz ea?
( Vitoria()stnd singur pe prisp, n lumina de toamn(). -acu Sfntu-Andrei era aproape)

Ce rol au indicii temporali n text? Notai astfel de secvene i comentai-le.


(toamna trgul de oi de la Dorna; Sf. Andrei momentul cnd Vitoria i d seama c ntrzierea soului este suspect; naintea srbtorilor de iarn- ntoarcerea lui Gheorghi acas; Boboteaza plecarea la Piatra-Neam i la mnstirea Bistria; 27 februarie ncepe mplinirea hotrrii; 10 martie plecarea spre Dorna; luna lui mrior, soarele i slobozise iari puterile - gsirea cinelui, certitudinea crimei; Drumul se curise de ape i se zvnta.() pmntul se ochise bine i nverzeau pajiti - gsirea lui Nechifor n rp; primvara, pe vremea postului mare praznicul; la praznic, la asfinitul soarelui -- demascarea criminalului; Ctr Sfinii Arhangheli Mihail i Gavril - popasul celor trei ciobani la ultima Dorn).

Comentai modul n care este realizat descrierea satului la nceputul capitolului I.


(imagine panoramic, general dar foarte clar datorit micilor amnunte: sat risipit pe sub pdurea de brad, cu csue indrilite ntre garduri de rzlogi)

Care este traseul parcurs de cele dou personaje?

(BicazClugreniFarcaaBorcaCruciinutul DornelorVatra Dornei ntoarcerea la Borca i reluarea cutrilorBorcaSabasa muntele Stnioara Suha satul Doi Meri i ntoarcerea n Sabasa)

Comentai modul de descriere a inuturilor Dornei referindu-v la elementele descrise, atmosfera surprins, impresia de ansamblu.
(elemente descrise oameni curai, cu aprindere i patim; spaiul Dornelor: numai praie, numai muntiori cu brazi, tpanuri i aezri de sate, cu drum de dezgheat cu praie sub omt; atmosfera surprins oameni veseli, petrecrei care-i triesc zilele ca i cum ar fi ultima din aceast via; )

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se d, ca activitate independent acas, rezumarea ntregului roman n maximum o pagin.

ORA a III-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu lumea descris: oameni i obiceiuri; experiene iniiatice ). Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc rezumatul realizat, iar ceilali i verific rezumatele, fcnd corecturile necesare. IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei Astzi vom discuta despre lumea descris: oameni i obiceiuri; experienele iniiatice din romanul Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 146 i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem: Cum sunt prezentai oamenii de la munte? Facei referire la capitolele I i X.
( Muntenii sunt: - oameni simpli, linitii, mpcai cu soarta lor - iui i nestatornici ca apele - rbdtori n suferini - fr griji n bucurii - ferindu-se de oamenii de la cmpii - le plac dragostea, beia i datinile

Cum sunt prezentai oamenii de la ora? Comparai felul de a fi a oamenilor de la ar i de la ora.


( ornduii ierarhic, oamenii de la ora par a fi mai bine organizai, dar tot spre deosebire de cei de la ar sunt mult mai nghesuii i par a nu avea linitea i libertatea acestora)

Comentai modul n care obiceiurile i tradiiile populare ordoneaz viaa oamenilor de la ar, referindu-v la capitolul V.
(naintea srbtorilor de iarn ciobanii urc la casele lor lsnd treburile oieritului rezolvate pn n primvar, iar oile la stna din vale, srbtorile de iarn implic o mulime de tradiii capra, cluul, urrile; la boboteaz, preotul sfinete fntnile, izvoarele i toate apele; Vitoria ine post 12 vineri, iar n cea de-a aptea merge la mnstirea Bistriei; Minodora se intereseaz de horele ce se joac la vale, n locul unde ierneaz oile; etc.)

Comentai cele trei evenimente eseniale ale existenei, referindu-v la ritualul specific fiecrei ceremonii, atmosfera tipic i se4mnificaia fiecruia.
(ritualul specific botezul Vitoria ntlnete la Borca o cumetrie, fiind invitat mai mult fr voie dect cu, pune rodin sub pern un cotei de bucele de zahr i pe fruntea cretinului celui nou o hrtie de douzeci de lei, respectnd ntocmai datina cu care era nvat; nunta- o ntlnete la Cruci, aici mireasa i drutele au flori n pr, nevestele poart numai catrini i bondii, vorniceii le ies nainte pentru a-i invita, le ofer s bea n cinstea mirilor, ameninndu-i cu pistoalele de nu le intr n voie, iscusit Vitoria face o urare foarte frumoas miresei; nmormntarea gsindu-l pe mort, aprinde lumnri i privegheaz n ateptarea autoritilor la cptiul acestuia, l ngroap apoi dup datin oferind fiecruia la ieirea din cimitir un sfert de pne -un phrel de rachiu, apoi mparte coliva i invit oamenii la praznic, unde gtete dup datina postului, dar ofer butur aleas; atmosfera tipic dac la nunt i la botez oamenii petrec, fiind veseli, primitori i foarte glgioi, la nmormntare dei se strng la praznic, nu se veselesc, fiind linitii; semnificaia fiecare dintre ele marcheaz un moment important n viaa omului, reprezentnd un ciclu ritualic cretinesc dup care se ghideaz oamenii.)

Comentai secvenele care marcheaz momentele-cheie n maturizarea lui Gheorghi.


(din vorbele mamei sale Gheorghi a neles c senintatea copilriei i bucuriile ei sau spulberat i de acum el va fi sprijinul casei, i dei cunotea deja meteugul oieritului cu toate rnduielile sale, sar mai fi bucurat de copilrie i de vremea petrecut cu tinerii din sat, vorbind despre fete; din lumea de la ora sau din spusele oamenilor el nu prea nelege nimic, neobservnd multe din cele vzute sau nelese de Vitoria, ns toat aceast niruire de evenimente la care particip l maturizeaz fr a-i da seama ce se petrece cu el.)

Ce rol are Vitoria n acest proces de maturizare?


(are rol de ghid, ncurajndu-l i ndrumndu-l mereu spre ceea ce trebuia nfptuit)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare. VI. Asigurarea reteniei i a transferului Se d, ca activitate independent acas, rezolvarea exerciiului 5, din manual de la pagina 147. ORA a IV-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu personajele). Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare. IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei Astzi vom discuta despre personajul principal romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 148 i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem: Care sunt modalitile de caracterizare ale Vitoriei Lipan ntlnite n roman?
VITORIA LIPAN - personajul principal al romanului descinde din mitul mioritic

Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare Trsturi fizice Ochii ei cprii, n care parc se rsfrngea lumina castanie a prului, erau dui departe () Acei ochi aprigi i nc tineri cutau zri necunoscute. Trsturi morale munteanc de la Mgura Tarcului, are via grea ca femeile de la munte, uneori stau vduve nainte de vreme, ca dnsa; plin de gnduri, de patim i de durere, ea se socotea moart ca i omul ei care nu era lng dnsa Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete Trsturi fizice sttea vinerea fr hran, fr ap, fr cuvnt, cu broboada cernit peste gur imagine a durerii Trsturi morale personaj ndurerat ce-i urmeaz neobosit drumul destinului, pstrtoare a datinii strbune, crede n visele premonitorii, tenace, drz, inteligent ea reconstituie scena crimei n cel mai mic detaliu, triete un puternic zbucium interior, soie iubitoare i cunoate foarte bine soul, iscusit, cu spirit practic, se pricepe a-i orndui treburile gospodreti, are capacitatea de a nvinge greutile ivite n cale; prenumele ei semnific biruina, fiind un Hamlet feminin- aa cum o caracteriza G. Clinescu

V. Evaluarea performanei Se solicit elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 1, avnd timp de lucru 15 minute. VI. Asigurarea feed-back-ului Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare. VII. Asigurarea reteniei i a transferului Se d, ca activitate independent acas, realizarea caracterizrii Vitoriei Lipan.

ORA a V-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu personajele). Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare. Se solicit elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 2, avnd timp de lucru 15 minute. IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei Astzi vom discuta despre personajele secundare ale romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 148-149 i se vor folosi itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem: Cum este prezentat Nechifor Lipan?
NECHIFOR LIPAN - personajul absent al romanului descinde din mitul mioritic
Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare Trsturi fizice omul cu cciul brumrie i cojoc de miel negru, clare pe un cal intat n frunte Trsturi morale vrednic romn i nepstor n faa primejdiilor, avea meteug la vorb, harnic, inea n bun rnduial stnele i ciobanii, era mndru Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete Trsturi fizice brbat matur, cu musta neagr i ochii cu sprncene aplecate, ndesat i sptos, om puternic Trsturi morale iubitor de via i de petreceri, darnic i generos, curajos i nenfricat, are dimensiunile unui erou de balad imaginea n care se apr de atacatori n noapte.

Cum este prezentat Gheorghi Lipan?


GHEORGHI LIPAN - personaj secundar al romanului

Caracterizare direct fcut de autor, de alte personaje sau autocaracterizare Trsturi fizice avea aptesprezece ani, era un flcu sprncenat, cu ochii cprii, ca ai Vitoriei, cu zmbet frumos ca de fat, i abia ncepuse s-i nfiereze mustaa, purta chimir nou i o bundi nflorat Caracterizare indirect rezultat din faptele, comportamentul, gndurile i frmntrile personajului; mediul n care triete Trsturi morale nu e vorbre, dar e explicit; este deja iniiat n tainele oieritului; ager la minte, tiutor de carte, dovedete sensibilitate, respect filial i credin n Dumnezeu; fire meditativ, retriete nostalgic amintirea copilriei, trece se maturizeaz, receptiv la nou, dar fr a ignora tradiia.

V. Asigurarea feed-back-ului Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare. VI. Asigurarea reteniei i a transferului Se d, ca activitate independent acas, realizarea caracterizrii lui Nechifor Lipan.

ORA a VI-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu structuri narative, modurile de
expunere, tensiune dramatic i suspans, viziunea ). Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatic i suspans i viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 150-152 i se vor folosi itemurile urmtoare, realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem: Textul ncepe cu o secven retrospectiv, n care Vitoria i amintete o poveste spus de soul ei la diverse petreceri. Discutai modul n care aceast secven este inserat n firul narativ i rolul plasrii ei la nceputul romanului.
( rolul secvenei este de a evidenia c personajul Nechifor Lipan este absent i de a ajuta la crearea aurei sale legendare. Pornind de la povestea lui Nechifor se trece la prezentarea personajului principal al romanului, aflat n strns legtur cu acesta, fiind vorba de soia sa credincioas.) RETROSPECTIVA este procedeul prin care un moment anterior este adus n prezentul naraiunii. Cel mai adesea retrospectiva se realizeaz prin rememorarea sau evocarea de ctre narator sau de ctre un personaj a unor evenimente/ntmplri din trecut.

Care este modul de expunere predominant n text i ce alte moduri se mai ntlnesc?
(modul de expunere predominant este naraiunea, care se mbin cu dialogul, cu pasajele descriptive i cu monologul interior.)

Comentai felul n care se realizeaz suspansul n roman i n special n ultimul capitol.


( suspansul ncepe o dat cu ntrzierea lui Nechifor Lipan i crete trepat n ritmul accenturii nelinitii Vitoriei, care-l consider mort, dar sper s-l gseasc viu i atinge punctul su culminant, n ultimul capitol, cnd Vitoria l ncolete pe Calistrat Bogza.) SUSPANSUL este o trire a cititorului, asculttorului sau a spectatorului, care ateapt plin de emoie o evoluie sau o finalizare dramatic a aciunii. Emoia ateptrii, curiozitatea i efectul de surpriz in treaz interesul publicului. Joac un rol important n literatura de aventuri, poliist sau tiinifico-fantastic.

Cine relateaz ntmplrile din romanul Baltagul?


(att naratorul, ct i personajele)

n unele scurte pasaje din text un personaj devine narator. Comentai din acest punct de vedere rolul reconstituirii faptelor povestit de Vitoria la praznic.
( reconstituirea faptelor, pe care Vitoria o realizeaz n timpul praznicului, are rolul de a crete tensiunea dramatic i de a restrnge perspectiva asupra evenimentelor) VIZIUNEA se refer la perceperea lumii prezentate n roman de ctre un subiect care este narator sau personaj. Omnisciena este un tip de perspectiv narativ n care naratorul are o percepie ilimitat el cunoate totul despre lumea pe care o prezint, dar i despre frmntrile interioare ale personajelor. ROMANUL este o specie a genului epic n proz, cu o aciune mai complicat i de mai mare ntindere dect a celorlalte specii epice n proz, desfurat pe mai multe planuri, cu personaje numeroase.

Discutai Baltagul n comparaie cu Mioria, referindu-v la dimensiunea textului, numrul personajelor, complexitatea personajelor, felul aciunii (simpl/complex), detalierea naraiunii, complexitatea lumii descrise.
(dimensiunea mult mai mare a textului, cuprinznd XVI capitole; spre deosebire de balada Mioria unde exist cinci personaje cei trei ciobnei, mioara nzdrvan i micua n roman personajele sunt mult mai numeroase i mult mai bine conturate n ce privete portretul moral, aciunea este complex, dezvoltat pe mai multe planuri, naraiunea este detaliat prezentnd o mulime de alte fapte pe lng cele principale i ntreaga lume prezentat este realizat complex, artnd diverse aspecte sociale, mentaliti i

atitudini diferite de la o zon la alta, zugrvind n toat complexitatea ei o epoc, pe cnd n balad apar doar dou fapte, cel al crimei i cel al cutrii de ctre micu.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se alctuiesc patru grupe de elevi, crora li se va repartiza de ctre profesor una din urmtoarele argumentri privind romanul Baltagul : roman monografic roman mitic roman iniiatic roman poliist. Fiecare membru al grupei va aduce argumente pro sau contra acestor interpretri. Se vor da explicaiile minime necesare.

ORA a VII-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu interpretarea textului).
Se verific cunotinele dobndite, executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, printr-un test de evaluare, n care fiecare elev al grupei va scrie argumentarea la care a fost repartizat, avnd timp de lucru 20 minute.

IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei


Astzi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatic i suspans i viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 153 i se vor folosi itemurile urmtoare, realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem: Care este semnificaia motivului cltoriei n romanul Baltagul? Alegei din urmtoarele motive i argumentai: cutarea adevrului, dorina de schimbare interioar, o confruntare cu noi universuri, dorina de cunoatere, cutarea nemuririi, nevoia de noi experiene, o aventur/o cercetare, iniierea n tainele universului.
(motivul cutrii adevrului)

Vitoria este sigur c soul ei a fost ucis. Care este scopul cltoriei sale: prinderea i pedepsirea ucigailor, aflarea adevrului, nfptuirea justiiei, rzbunarea, descoperirea cauzelor omorului, mplinirea datinilor cretine?
( Vitoria pleac mai nti n cutarea adevrului, apoi caut mplinirea justiiei prin prinderea i pedepsirea fptailor i n final mplinirea datinilor cretine.)

Comentai semnificaia ce o are cltoria pentru fiecare din cele dou personaje.
( Vitoria cunoate lumea de jos i cealalt lume a oraului, creia i se adapteaz cu uurin, iar Gheorghi se maturizeaz, dobndind experien i iniiinduse n tainele vieii.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului Se d, ca activitate independent acas, realizarea integral a comentariului la romanul Baltagul, de M. Sadoveanu.

ORA a VIII-a I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i caietele). II. Enunarea obiectivelor III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu interpretarea textului).
Se verific cunotinele dobndite, executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc comentariul realizat, iar ceilali i verific propriile comentarii, fcnd corecturi, dac sunt necesare.

IV. Obinerea performanei


Astzi vom discuta testele de evaluare date n ora precedent, realiznd corecturile necesare i completnd tabelele de pe tabl, pe care elevii i le noteaz n caiete. ANEXA 3. Pentru aceasta se folosesc urmtoarele itemuri: Care sunt trsturile romanului monografic?
(totul are un aer patriarhal; trsturile eseniale ale oamenilor de la munte; i desfoar viaa n
funcie de anotimpuri; satul, organiz. gospodriei i relaiile din familie au o anumit tradiie; percepia asupra oamenilor de la ora ;obiceiurile i tradiiile de pe valea Tarcului)

Care sunt trsturile romanului mitic?


(preia i dezvolt motivele principale din balada Mioria; balad crim ipotetic / roman crim ndeplinit; personajul feminin n cutarea celui disprut; motivul cltoriei se completeaz cu cel al cutrii adevrului; latura mitic a romanului se mbin cu latura realist;.)

Care sunt trsturile romanului iniiatic?


(romanul formrii unei personaliti; nfieaz maturizarea lui Gheorghi; dispariia tatlui l pune n situaii, ce-i marcheaz devenirea; rolul Vitoriei n maturizarea lui Gheorghi; experiena fundamental a Vitoriei)

Care sunt trsturile romanului poliist?


(este poliist pentru c se ocup cu rezolvarea unei crime; cutarea adevrului este planificat i urmrit riguros; refacerea traseului parcurs de Nechifor Lipan; culegerea informaiilor; rezolvarea crimei; importana baltagului)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului


Se d, ca activitate independent acas, urmtorul exerciiu: Argumentai ce anume v-a plcut n romanul Baltagul, de M. Sadoveanu i ce v-a plictisit sau vi s-a prut neinteresant n acelai roman?

ANEXA 1 TEST DE EVALUARE Comentai atitudinea Vitoriei Lipan referindu-v la confruntarea dintre tradiie i inovaie, aa cum reiese din replica final a romanului: - Vin ncoace, Gheorghi, vorbi ea, trezit din nou de griji multe. Vezi de esal caii, dup moda nou care am aflat-o aici, i-i ntrete cu orz, cci drumurile nc nu ni s-au sfrit. Facem cu domnu Toma toate socotelile i-i pltim cinstit, mulmindu-i frumos. Pltim preoilor, oamenilor care s-au ostenit i tuturora. Pe urm, stm i ne odihnim trei zile, dup care facem parastasul nti tatlui tu. ndat ne nclrm i ne ducem la apa Prutului la tefneti, ca s cunoatem turma de la Raru. Socot c mergnd cu spor, pe vreme bun, ne putem ntoarce iar aici n Sabasa, ca s facem parastasul de nou zile. Apoi ne ducem dincolo la Jijia, ca s vorbim cu baciul Alexa i s ne alctuim cu el pentru ntoarcerea oilor ctr muni, unde avem tocmit punea de var. La patruzeci de zile vom fi iar aici i vom ruga pe domnu Toma i pe printele s ne ajute a mplini datoria de patruzeci de zile. Atuncea om face praznic mai bun, cu carne de miel de la turma cea nou. Om aduce atuncea de la mnstirea Vraticului i pe sor-ta Minodora, ca s cunoasc mormntul. -apoi dup aceea ne-om ntoarce iar la Mgura, ca s lum de coad toate cte am lsat. Iar pe sor-ta s tii c nici c-un chip nu m pot nvoi ca s-o dau dup feciorul acela nalt i cu nasul mare al dscliei lui Topor.

ANEXA 2 - TEST DE EVALUARE Citii urmtoarele opinii critice:


a) Vitoria e un Hamlet feminin care bnuiete cu metod, cerceteaz cu disimulaie, pune la cale reprezentaiuni trdtoare i, cnd dovada s-a fcut, d drumul rzbunrii.()Obiecia ce se poate face: prea mult ndrjire din partea unei femei.
(G. Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent)

b) Baltagul este () o epopee () n care sufletul tenace i aprig de munteanc al Vitoriei Lipan nu preget nicio oboseal pn nu d de firul ntmplrilor i miestria d-lui Mihail Sadoveanu st ntr-aceea c a conturat n trsturi omeneti, dar fr nicio slbiciune acest aspru caracter, de o voin aproape slbatec, aproape neomeneasc.
(Perpessicius, Opere, vol. IV, Meniuni critice)

c)

Vitoria are stofa ntreprinztoare a burghezului, simul lui practic, lipsa de prejudeci, e nereligioas, viclean i rea.
(N. Manolescu, Arca lui Noe)

Artai care din aceste puncte de vedere este mai apropiat de al vostru. Argumentai-v rspunsul. Alegei din fiecare un singur element / o singur trstur care vi se pare c sintetizeaz cel mai sugestiv portretul personajului.

ANEXA 3 Baltagul, de M. Sadoveanu

METODA CADRANELOR
CADRANUL I Sarcina Grupei I - Romanul monografic
Trsturile satului i a oamenilor de la munte
-totul are un aer patriarhal; -prin organizarea gospodriei, prin relaiile dintre membri familiei i ai comunitii steti, prin obiceiuri i tradiii. - umbl domol, ostenesc zi i noapte n tcere, aezrile lor se afl n locuri strmte, ntre stnci de piatr; Dumnezeu le-a hrzit s se bucure de petreceri i de frumuseea i de dragostea soiilor. - plecarea/ntoarcerea turmelor de la iernat; practic i alte meserii cu toporul sau cu caa -satul e risipit prin rpi, cu csue indrilite, are crm i biseric, gospodria se alctuiete dup modelul arhaic; femeia trebuie s se supun puterii brbatului ei, biatul s devin sprijinul familiei, iar fata s fie gospodin i s se mrite dup voia printeasc. - lume ordonat dup reguli i ierarhii Trsturile mitice ale romanului

CADRANUL II Sarcina Grupei II- Romanul mitic


- preia i dezvolt motivele principale din balada Mioria; - balad crim ipotetic / roman crim ndeplinit; - personajul feminin n cutarea celui disprut; -motivul cltoriei se completeaz cu cel al cutrii adevrului; - motivul existenei pastorale, al transhumanei, al animalului credincios i motivul complotului; - la fel ca n balad doi ciobani plnuiesc o crim mpotriva celui de-al treilea, cu scopul de a-l jefui, ns n roman o i nfptuiesc; -n balad, mama este cea care-i caut persoana ndrgit, iar n roman soia acestuia. - cutarea adevrului implic un drum sinuos, unde personajele sunt supuse, asemenea basmelor, unor probe ale labirintului, primesc ajutoare, se confrunt cu dumani, drumul e presrat de semne cosmice, elementelor naturii sau fenomenele anotimpurilor; -avnd ca moto dou versuri din Mioria este incontestabil apartenena mitic, dar aceasta se mbin cu realul.

- trsturile eseniale ale


oamenilor de la munte; - i desfoar viaa n funcie de anotimpuri; - satul, organiz. gospodriei i relaiile din familie au o anumit tradiie; percepia asupra oamenilor de la ora; - obiceiurile i tradiiile de pe valea Tarcului

-srbtorile, horele, femeile n vrst se cer sfat preotului, botezul, nunta, nmormntarea se fac dup datina strbun.

-latura mitic a romanului se mbin cu latura realist;

CADRANUL III Sarcina Grupei III- Romanul iniiatic


Trsturile iniiatice ale romanului - romanul formrii unei personaliti; - nfieaz maturizarea lui Gheorghi; - dispariia tatlui l pune n situaii, ce-i marcheaz devenirea - rolul Vitoriei n maturizarea lui Gheorghi - este iniiatic pentru c parial se ocup de transformrile luntrice ale personajelor; -trind n munte avusese o copilrie lipsit de griji; iese brusc din copilrie pentru a intra n lumea adulilor; treptat devine flcu i merge la joc unde se ntlnete cu tinerii de seama sa. -este supus unor adevrate probe: lupta cu troianul, nfruntarea strinului, priveghiul, nfptuirea dreptii - rol hotrtor n iniierea n tainele vieii -parcurge calea spre o lume necunoscut prsete spaiul familiar al satului pentru a ptrunde n lumea oraului; contactul cu lumea nou confruntarea tradiie/inovaie -este dificil, dar reuete prin inteligen i drzenie s reueasc -dup trecerea i rezolvarea ncercrilor se ntoarce la preocuprile anterioare. Trsturile poliiste ale romanului

CADRANUL IV Sarcina Grupei IV- Romanul poliist


-este poliist pentru c se ocup cu rezolvarea unei crime - cutarea adevrului este plin de suspans, apar situaii neprevzute, crora cei doi eroi trebuie s le fac fa; ntreprinztoare i prevztoare e Vitoria e contient de pericolele care-i pndesc pe drum -Vitoria ornduiete totul cu o abilitate i cu o exactitate de invidiat; -merge ntrebnd din om n om i astfel afl traseul parcurs de soul ei, traseu pe care l reia cu perseveren de unde i s-a pierdut urma; gsirea indiciilor a cinelui, a clopoeilor, etc. - culege cu abilitate informaii de la cei din jur, dovedind o mare pricepere n descifrarea sufletului oamenilor; i folosete pentru aceasta stpnirea de sine i o inteligen ieit din comun, pe care i-o manifest n diferite mprejurri -gsirea lui Nechifor, pedepsirea fptailor cu aceeai arm cu care s-a svrit crima

-cutarea adevrului este planificat i urmrit riguros -refacerea traseului parcurs de Nechifor Lipan -culegerea informaiilor

-experiena fundamental a Vitoriei

- rezolvarea crimei; importana baltagului

NARAIUNE

SCOPUL: DE A LE NDEPRTA
TRSTURI UMANE

ANEXA 3

DIALOG

GREELI UMANE MODURI DE EXPUNERE

NEGATIVE SATIRIZEAZ

DEFECTE OMENETI PARTEA NARATIV (ntmplarea) STRUCTURA MORALA (nvtura)

MONOLOG INTERIOR PERSONIFICARE FIGURI DE STIL ANTITEZ

ROMANUL
OPER EPIC

N PROZ COMPARAII ACIUNE (ntmplarea propriu-zis) METAFORE PRINCIPALE ALEGORIA LEGTURA DINTRE PERSONAJE SECUNDARE EPISODICE PERSONAJE NARATOR

Você também pode gostar