Você está na página 1de 2

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah

Mata Pelajaran / Kelas


Tema / Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Objektif

Aktiviti

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Bahan Bantu Mengajar

Sejarah / 5 Wawasan
Warisan Negara Kita / Islam Agama Perseketuan /Islam dan
Masyarakat.
12.35 tghhari 1.35 tghhari
6.2 Agama Islam
6.2.2 Menyatakan Islam sebagai agama Persekutuan.
6.2.3 Menyatakan cara hidup bermasyarakat dalam Islam.
K6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk
perpaduan.
K6.2.6 Menyatakan nilai-nilai keagamaan yang diamalkan bagi
membentuk masyarakat yang harmoni.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan Islam sebagai agama Persekutuan.
2. Membuat pembentangan tentang cara hidup
bermasyarakat dalam Islam.
1. Menunjuk gambar dari pelbagai kaum dan agama mereka
(SI)
2. Bercerita tentang Islam dalam Perseketuan dan
menerangkan hidup bermasyarakat dalam Islam. (L1)
3. Memberi peranan lain hidup bermasyarakat dalam Islam.
(L2)
4. Menyiapkan lembaran kerja (L3)
5. Membuat rumusan isi pelajaran. (P)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Menjana idea/membuat rasionalisasi
Nilai Murni:
Cara hidup yang adil, berbuat baik.
Gambar, lembaran kerja, manila kad, & marker pen

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
EMK
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
Isi Pelajaran:
1. Guru menampal gambar
- Pengenalan agama
dari pelbagai kaum.
islam sebagai warisan
2. Murid menjawab soalan
negara.
guru berkaitan dengan
BBM: gambar
gambar:
-kaum Cina, kaum India, & kaum
- Apakah agama yang
Melayu.
dianuti oleh orang
berikut?
- Kamu menganut agama
apa?
Langkah 1 (20 minit)
Nilai:
Isi Pelajaran:
1. Murid ditanya apa yang
-Cara hidup yang
- Islam dalam
mereka tahu akan
adil
persekutuan.
Cara hidup
kedudukan Islam dalam
bermasyarakat dalam
negara.

2. Murid menjawab soalan


guru:
- Apa pendapat kamu
gaya hidup masyarakat
orang Islam?
Langkah 2 (20 minit)
1. Murid dibahagi kepada 5
kumpulan.
2. Guru mengedarkan kad
manila dan marker pen.
3. Setiap kumpulan akan
mencabut undi untuk
mendapatkan topik.
4. Berdasarkan topik yang
diberi, murid perlu
menyatakan sekurangkurangnya 5 peranan hidup
bermasyarakat dalam Islam
dalam bentuk peta minda.
5. Murid membentangkan peta
minda mereka.
Langkah 3 (20 minit)
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja 1 dan 2.
2. Guru menerangkan cara
menyiapkan lembaran kerja
3. Murid menyiapkan
lembaran kerja.
4. Murid berbincang dengan
guru jawapan bagi setiap
lembaran kerja.
Penutup (5 minit)
1. Guru mengulas isi pelajaran
sambil bersoal jawab.
2. Murid menyatakan nilai dan
pengajaran yang diperoleh
daripada hidup
bermasyarakat dalam Islam.
3. Murid diberi pujian oleh
guru.

Islam

KPS/KB:
-menjana idea
Nilai:
-berbuat baik

Isi Pelajaran:
-cara hidup bermasyarakat dalam
Islam.
BBM:
-kad manila
-marker pen

KPS/KB:
-membuat
rasionalisasi

Isi Pelajaran:
-Islam dalam Persekutuan/cara
hidup bermasyarakat dalam Islam
BBM:
-lembaran kerja

KPS/KB:
Nilai:
-

Isi Pelajaran:
BBM:
-

Você também pode gostar