Você está na página 1de 2

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah

Mata Pelajaran / Kelas


Tema / Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Sejarah / 5 Wawasan
Warisan Negara Kita / Kesenian Islam
12.35 tghhari -1.35 tghhari
6.2 Agama Islam

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Membezakan seni bina Islam dengan seni bina lain.
2. Menyenaraikan jenis-jenis khat yang ada dan
keistimewaannya.
3. Menyatakan pendapat bagaimana untuk meluaskan
pengaruh seni muzik Islam.
1. Menunjuk video alat muzik dari budaya lain. (SI)
2. Menunjuk gambar seni bina islam dan membezakan
dengan seni bina lain. (L1)
3. Memaparkan video tentang khat dan dalam kumpulan
murid menyenaraikan jenis-jenis khat dan
keistimewaannya. (L2)
4. Menunjuk video seni muzik dan secara berpasangan
bincang cara meluaskan pengaruh seni muzik Islam di
Malaysia.
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Menjana idea/membuat rasionalisasi
Nilai Murni:
Menghargai kesenian Islam
Video, gambar, lembaran kerja,pensel warna, manila kad dan
marker pen.

Aktiviti

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Bahan Bantu Mengajar

6.2.4 Menyatakan kesenian Islam di Malaysia


K6.2.7 Menyatakan kesenian Islam sebagai salah
satu warisan negara yang dibanggakan.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
*EMK
CATATAN
Set Induksi (5 minit)
Isi Pelajaran:
1. Guru memaparkan video
- Pengenalan kesenian
seni bina dan seni muzik di
Islam
dunia.
BBM:
2. Murid menjawab soalan
- Video
guru berdasarkan video:
- Siapa boleh namakan
bangunan dalam video
ini?
Langkah 1 (15 minit)
KPS/KB:
Isi Pelajaran:
1. Murid ditanya mengenai
-Teori
-mengenali seni bina Islam
apa yang mereka faham
Kecerdasan
BBM:
tentang seni bina Islam.
Pelbagai: Visual-Lembaran kerja
2. Guru memaparkan gambar
ruang
-pensel warna
seni bina Islam dan
Nilai:
menerangkan ciri-ciri seni
-menhargai seni

bina Islam.
3. Murid diberi lembaran kerja
1.
4. Murid dikehendaki mewarna
bangunan yang mempunyai
seni bina Islam
menggunakan pensel
warna.
5. Guru berbincang dengan
murid tentang jawapan
lembaran kerja 1.
Langkah 2 (20 minit)
1. Guru bertanya murid tulisan
apa yang digunakan dalam
Islam.
2. Guru memaparkan video
tentang seni khat.
3. Murid dibahagi kepada 8
kumpulan.
4. Setiap kumpulan membuat
peta buih berdasarkan jenis
khat yang diberi.
5. Beberapa kumpulan dipilih
untuk membuat
pembentangan.
Langkah 3 (20 minit)
1. Guru memaparkan video
seni muzik Islam,
2. Murid menjawab soalan
guru tentang video tadi.
3. Berpasangan murid
dikehendaki memberi
pendapat cara- cara
meluaskan pengaruh seni
muzik Islam di Malaysia.
Penutup (5 minit)
1. Guru membantu murid
merumuskan pelajaran.

bina Islam

KPS/KB:
i-Think: Peta buih

Isi Pelajaran:
-Seni Khat
BBM:
-manila kad
-marker pen

KPS/KB:
-Menjana
idea/membuat
rasional
Nilai:
-menghargai seni
muzik Islam

Isi Pelajaran:
-seni muzik Islam
BBM:
-video

Nilai:
-Menghargai
kesenian Islam

Você também pode gostar