Você está na página 1de 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.12.2011
Clasa: a VI-a
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Divizibilitatea numerelor naturale
Titlul lectiei: Recapitulare divizibilitate
Tipul lectiei: Recapitularea si sistematizarea cunostintelor
Competente generale:
CG1: Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite;
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice;
CG3: Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice pentru caracterizarea locala sau globala a unei situatii concrete;
CG4: Modelarea matematica a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii;
CG5: Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii-problema;
CG6: Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii.
Competente specifice:
CS1.1. Identificarea n exemple, n exerciii sau n probleme a noiunilor: c.m.m.d.c i c.m.m.m.c.;
CS2.1. Aplicarea criteriilor de divizibilitate pentru descompunerea numerelor naturale in produs de puteri de numere prime;
CS3.1. Utilizarea algoritmilor pentru determinarea c.m.m.d.c. i c.m.m.m.c. a dou sau a mai multor numere naturale;

CS4.1. Exprimarea unor caracteristici ale relaiei de divizibilitate n mulimea numerelor naturale, n exerciii i probleme care se
rezolv folosind divizibilitatea;
CS5.1. Deducerea unor reguli de calcul cu puteri si a unor proprietati ale divizibilitatii in multimea numerelor naturale, in exercitii si
probleme;
CS6.1. Transpunerea unei situaii-problem n limbajul divizibilitii n mulimea numerelor naturale, rezolvarea problemei obinute i
interpretarea rezultatului.
Metode si procedee: conversaia euristica, explicaia, exerciiul, munca individuala;
Bibliografie:
-

Turcitu, G., Basarab, C., s.a., Manual pentru clasa a VI-a, Editura Radical, D.T. Severin, 1999
Serdean, I., Zaharia, D., Zaharia, M., Aritmetica, Algebra, Geometrie: clasa a VI-a, Colectia Mate 2000+11/12, Editura
Paralela 45, Pitesti, 2011
Programa scolara aprobata prin Ordinul Ministrului Educatiei Cercetarii si Tineretului NR. . 5097/09.09.2009

Scenariu didactic
Secventele
lectiei
Moment
organizatoric
Reactualizarea
cunostintelor

Captarea

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor
Elevii se pregatesc pentru lectie.

Se stabileste ordinea, climatul necesar nceperii


activitii.
Se noteaza elevii absenti in catalog.
Profesorul solicita definirea notiunilor si enuntarea Acestia raspund
proprietatilor invatate la lectia anterioara.
profesorului.

la

intrebarile

Se verifica tema prin sondaj, iar in cazul in care Elevii sunt atenti, pun intrebari
exista exercitii pe care nu le-au rezolvat mai multi legate de exercitiile pe care nu le-

Metode

Procedee de
evaluare

Conversatia

Conversatia
Exercitiul

Chestionarea
orala

Explicatia

Observarea

atentiei
Anuntarea
titlului si a
obiectivelor
lectiei

Dirijarea
invatarii

elevi, se rezolva exercitiile respective la tabla,


profesorul explicand metoda de rezolvare.
Profesorul anunta titlul lectiei Recapitulare
divizibilitate si obiectivele lectiei: recapitularea
notiunilor de divizibilitate, a criteriilor de
divizibilitate, a c.m.m.m.c si c.m.m.d.c.,
rezolvarea de probleme folosind divizibilitatea.
Profesorul le cere elevilor sa defineasca notiunea
de divizor al unui numar natural si sa enunte
criteriile de divizibilitate cu 2, 3, 5, 9 si 10.

au putut rezolva si isi corecteaza


eventualele greseli din tema.
Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul
pe caiete.

Elevii raspund, pe rand, la


intrebarile profesorului.

Profesorul propune pentru rezolvare urmatoarele


exercitii:
Elevii trec pe rand la tabla sa
1. Aflati multimea D20 .
rezolve exercitiile.
2. Enumerati cel putin 7 elemente ale multimii M6 .
3. Fie multimea A={5, 6, 12, 17, 25, 120, 459 }.
Alegeti numerele divizibile pe rand cu 2, 3, 5, 9,
10.
Se solicita enuntarea proprietatilor relatiei de Enunta proprietatile dupa cum li s-a
divizibilitate.
cerut. Trec la tabla pentru
rezolvarea de aplicatii.
Se propun alte exercitii pentru rezolvare:
2 a5b 6
4. Aflati numerele de forma
si

numerele de forma 8 xy 18 .

5. Stiind ca 12 este un divizor al unui numar


natural a, precizati si alti divizori ai numarului a.

Conversatia

sistematica

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Observarea
sistematica

Profesorul explica, din nou, algoritmul de calcul


pentru c.m.m.d.c.-ul si c.m.m.m.c.-ul a doua sau
mai multe numere naturale si propune pentru Pe rand , cate un elev rezolva la
rezolvare exercitiile:
tabla cate un exerciiu.
6. Aflati c.m.m.d.c. si c.m.m.m.c. al numerelor
36 si 54.
7. Aflati cel mai mic numar natural care impartit
pe rand la 6, 8, 9 se obtine de fiecare data restul 3
si catul diferit de zero.

Obtinerea
performantei
Tema pentru
acasa

Profesorul le cere elevilor sa rezolve individual de Elevii rezolva aplicatia. Apoi, un


la exercitiul 5 din fisa de lucru.
elev trece la tabla pentru a scrie
rezolvarea corecta si completa a
exercitiilor.
Profesorul noteaza tema pentru acasa la tabla: Elevii isi noteaza tema pe caiete si
exercitiile 1, 2, 3, 4 si 6 din fisa de lucru. pun intrebari legate de problemele
Profesorul da cateva indicatii de rezolvare a pe care le au ca tema.
problemelor.

Munca
individuala
Explicatia

Explicatia

Fisa de lucru

1. Scrieti divizorii proprii ai numerelor 12, 18 si 29.

2. Aflati toate numerele de forma : a)

12 x

2;

b)

3x1

2 x3 y
3;

c)

15.

3. Care dintre urmatoarele numere sunt prime: 1, 2, 12, 31, 51, 67, 91, 137 ?
4. Determinati numerele a i b pentru care avem:
5. Determinati

si

(a,b)=12 i a+b=96.
n

astfel incat numerele de forma 10 + xy

sa fie divizibile cu 9.

6. Determinati numerele naturale cuprinse intre 900 si 1000 care impartite la 6 dau restul 5, impartite la 7 dau restul 6 si
impartite la 11 dau restul 10.

Você também pode gostar