Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
1.
A)
1
a
Current Ratio
(liquidity)
1
b
Operating
Profit Margin
(profitability)
Increased
ROSF (Return
on
Shareholders
1 Fund)
C (profitability)
Common shares +
Retained earnings
Decreased
1
d
Average
settlement
period for
trade
receivables
(Debtor Days)
(efficiency)
Debtor Days=trade
receivables/credit sales
2015
CR =
475000/176000
= 3: 1
3:1
OPM=
(192850/723700
)*
100
192850/723700
=
0.266477822
0.266477822*10
0=
27%
27%
ROSF =
(116494/
(110000+13000
0)) * 100
2014
CR=448000/20
1500=2:1
2:1
OPM=
(169750/69400
0) *
100
169750/69400
0=
0.244596542
0.244596542*1
00=24%
24%
ROSF =
(97725/
(95000+67500
)) * 100
95000+67500
=
162500
97725/162500
=
0.601384615
110000+130000
= 240000
116494/240000
=
0.485391667
0.485391667*10
0=
49%
49%
0.601384615*1
00=60%
60%
DD=
130000/723700
DD=
120000/69400
0
130000/723700
=
0.179632444
Increased
1
e
Earnings per
Share
(Investment)
no of days =356
0.179632444*35
6=
64 days
64 days
120000/69400
0=
0.172910663
no of days
=356
0.172910663*3
56=
62 days
62 days
EPS= 116494/
(110000-25000)
110000-25000=
85000
1.37
1.37
EPS= 97725/
(95000-15000)
95000-15000=
80000
1.22
1.22
2.1
Bulls Corporation
Statement of Cash Flows
for the year ended 12/31/x1
Cash flows from operating activities
Net income
62,000
Adjustments for:
Depreciation and amortization
25,000
-7,500
4,000
83,500
5,500
9,500
Decrease in inventories
1,000
16,500
Advertising Paid
-30,000
2,500
86,000
-36,300
Purchase of Land
-13,900
48,700
-1,500
14,500
-43,000
Dividends
-25,500
-54,000
30,500
8,000
38,500
2.2
1. Cash Collected from Clients
Sales
1,090,000
29,500
1,119,500
20,000
1,099,500
0
35,000
35,000
5,000
30,000
42,000
673,000
715,000
58,500
656,500
672,000
38,000
710,000
37,000
Purchases
673,000
3.1
Candles Limited
Statement of Cash Flows
for the year ended 12/31/x1
Cash flows from operating activities
Net income
48,000
Adjustments for:
Depreciation and amortization
20,000
-2,500
12,000
77,500
7,000
11,500
7,000
28,750
Decrease in Supplies
14,000
68,250
Tax Paid
-20,250
-42,000
-62,250
83,500
-6,500
21,000
Purchase of Land
Proceeds from Investment
Net cash used in investing activities
-22,500
2,000
-6,000
15,500
-17,500
Dividends
-48,500
-50,500
27,000
9,000
36,000
3.2
Cash Collected from Customers
Sales
Add: Account Receivable B/F
Less: Account Receivable C/F
350,000
26,500
376,500
15,000
361,500
3.3
Cash Paid to Suppliers for Inventory
Add: Account Payable B/F
Purchases
Less: Account Payable C/F
46,250
217,000
263,250
75,000
188,250
210,000
42,000
252,000
35,000
Purchases
217,000
References
Atrill, P. and McLaney, E. (2013) Accounting and Finance for Non - Specialists 8th Ed.
Harlow, Essex: Pearson Education Limited.
Finance Learners (n.d.). The Income Statement: Key Ratios - Profit and Operating
Margin. [Online] Available From:
http://financelearners.blogspot.com.ng/2011/06/return-on-shareholders-funds-rosfratio.html (Accessed: 22 August 2016)
Investopedia (n.d.). The Income Statement: Key Ratios - Profit and Operating
Margin. [Online] Available From: http://www.investopedia.com/exam-guide/series65/quantitative-methods/income-statement-key-ratios-profit-operating-margin.asp
(Accessed: 22 August 2016)
Wood, F. & Sangster, A. (2005). Business Accounting, 10 th Ed. Harlow, Essex:
Pearson Education Limited