Você está na página 1de 9

PROIECT DIDACTIC

Prof.Inv. Primar: Sanda Aura


Data: 12.05.2015
CLASA: Pregatitoare
ARIA CURRICULAR: Arte i tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale i Abiliti practice
UNITATEA TEMATICA: Copilria
SUBIECTUL LECTIEI: Vaza de flori - desen
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi i deprinderi
DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale i Abiliti practice
Muzic i Micare
Matematic i Explorarea mediului
COMPETENTE GENERALE:
2. Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici elementare
3. Identificarea unor fenomene/relaii/regulariti/structuri din mediul apropiat
COMPETENTE SPECIFICE:
2.3. realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului direct
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor
regulariti
1

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La finalul leciei, elevii vor fi capabili:
a. cognitive:
O1- s rspund la ghicitoare;
O2- s rspund la ntrebri privind trsturile caracteristice ale anotimpului primvara;
O3- s pregteasc hrtia creponat de lipit prin frmntare, rupere;
O4- s aplice tehnici de lucru decvate.
O5 s realizeze lucrrile propuse n mod originial.
b. psiho-motorii:
O6 s aib o poziie corect n banc;
c. afectiv-volitive:
O7- s aprecieze obiectiv lucrarea proprie i pe cele ale colegilor, dup criteriile date.
RESURSE:
1.Metodologice
a) strategia didactic:
metode i procedee: exerciiul, conversaia, dialogul, instructajul, explicaia, observaia, demonstraia, problematizarea,
turul galeriei, analiza i autoanaliza lucrrilor, nvarea prin descoperire.
mijloace didactice: culori colorate, fis de lucru, hrtia creponat, lipici,lucrrile realizate.
b) forme de organizare: frontal, individual.
c) forme i tehnici de evaluare: observaie sistematic, evaluare oral, evaluare final, observare curent.
2. Temporale: 50 de minute

3. Bibliografice:
1. Biog, Marilena, Biog, Nina, Costic, Lidia, Maricica, Huupau, Prial, Dumitru, Prial, Viorica, Sandu, Mihaela,
Planificarea calendaristic-Proiectarea unitilor de nvare, Bucureti, 2013.
2. MINISTERUL EDUCAIEI NAIONALE, Programa colar pentru ARTE VIZUALE I ABILITI PRACTICEClasa
pregtitoare, clasa I i clasa a II-a, Bucureti, 2013.

DESFAURAREA LECIEI
Etapele
lectiei

Ob
Op

1. Moment
organizatoric

2. Captarea
ateniei

O1

Strategii didactice

Coninutul nvrii

Activitatea nvtoarei
Se asigur
climatul optim pentru
buna desfurare a
activitii: aerisirea
slii
de
clas,
aranjarea
mobilierului,
pregtirea materialul
didactic.

Verific existena
materialelor necesare.

Captarea ateniei se
realizeaz cu ajutorul
unei ghicitoare:
Ghicitoare:

Prezint copiilor
ghicitoarea.

Activitatea elevilor
Elevii pregtesc
materialele necesare.

Metode i
procedee

conversaia

Mijloace
de
nvmn
t

Elevii dau rspunsul la


ghicitoare: toamna

conversaia
dialogul

Au plecat spre tari cu


soare
Pasarile calatoare,
Caci la noi e frig si
ploua.
Vantul bate cu putere
Frunzele-au cazut si
ele.
In camara adunate
Stau la sfat fructele
coapte
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit ?

problema
-tizarea

Toamna

Timp

observaie
sistematic

1min

Forma de
organizare

frontal

explicaia

Asigur climatul optim


pentru desfurarea
leciei.

Evaluare

frontal

verificare 3min
oral

4min
3. Anunarea
temei noi i a
obiectivelor
urmrite

O2

Se vor recapitula
cateva trsturi
caracteristice ale
anotimpului toamna.
Se anun tema, i
anume realizarea
unei lucrri cu titlul
Coul cu fructe i
legume, iar tehnica
folosit va fi desenul.

Adresez copiilor
ntrebri privind
trsturile caracteristice
ale anotimpului
primvara

Elevii rspund la
ntrebri.

frontal
dialogul
observaia
conversaia

Anun tema zilei


obiectivele urmrite.

explicaia
Elevii ascult cu atenie.

Pentru realizarea
lucrrilor va trebui s
respecte tehnica de
lucru, s pstreze
lucrarea curat i
ngrijit.
La final vor trebui s
i exprime prerea
despre lucrarea proprie
precum i a colegilor i
s i fac curenie la
msu.

dialogul

verificare
oral

4.Reactualiz
area
cunotinelor

O1

Se poart o scurt - Ce anotimp este acuma .toamna.


discuie referitoare la
..septembrie, octombrie
Care
sunt
lunile
anotimpul toamna.
i noiembrie
anotimpului toamna ?
.Frunzele copacilor
Ce
se
ntmpl nglbenesc i cad iar
toamna ?
pasrile pleac

observaia
conversaia
explicaia

4 min

frontal
verificare
oral

5. Dirijarea
nvrii

O3
O4
O5
O6
O7

Intuirea modelului
i a materialelor
Se va intui materialul
didactic aflat pe
msue ( culori,
carioci, lipici,).
Demonstrarea i
explicarea modului
de lucru

Elevii intuiesc materialul conversaVoi imprii elevilor aflat pe msue.


ia
fiele de lucru mpreun
cu legumele i fructele ce
trebuie decupate.
observaia
Voi prezenta elevilor o
plan model
Elevii urmresc cu atenie conversaexplicaiile
ia
explicaia

nvtoarea le
demonstreaza
copiilor modul de
lucru.

demonstr
aia
instructajul

Exerciii pentru
nclzirea muchilor
fini ai minii
Se vor executa cteva
exerciii pentru
nclzirea muchilor
fini ai minii:

Elevii execut cteva exerciiul


exerciii pentru nclzirea
muchilor fini ai mini.

Scuturm mnuele
Suntem fulgi de nea
i zburm prin aer
Ne imaginm ca n
clas este frig i ne
nclzim minile
Facem bulgri de
zapada
Cntm la pian

Culori
frontal
Carioci
Hrtie
creponat
Lipici

observaie
sistematic

28min

Realizarea
lucrrilor de ctre
elevi
Supravegheaz
modul
n
care
lucreaz elevii i
ofer
informaii
suplimentare
acolo
unde este nevoie.

Elevii decupeaz coul,


legumele i fructele.
Vor colora materialele
decupate cu ajutorul
creioanelor colorate i al
cariocilor

Le cere elevilor s
lucreze ct mai corect
i estetic, respectnd
etapele de lucru.
Pentru o ambian
plcut n timpul
lucrului se va folosi
un fundal sonor:
A,a,a
acum
e
toamn da i ,,Bate
vntul
frunzele,,colecia, CUTIUA
MUZICAL
Pe
msur
ce
lucrrile sunt gata
vor fi aezate pe un
suport, obinndu-se
o mic expoziie.

explicaia

individual

6. Fixarea
cunotinelor i
obinerea
performaei

O8

Se va realiza turul
galeriei pe rnd, i
vor fi analizate, critic
i autocritic, dup
urmtoarele criterii:
-corectitudinea
execuiei;
- aspectul estetic;
- gradul de finalitate;
- ordinea i disciplina
n timpul lucrului.
Fiecare elev, se va
ntoarce la propria
lucrare unde va aduce
mbuntiri
( dac este cazul ) .

Elevii analizeaz lucrrile conversacelorlali, aducnd sau nu ia


mbuntiri
propriilor
lucrri.
turul
galeriei

lucrrile
realizate

frontal
individual

observare
curent

8min

evaluare
oral

analiza i
autoanaliza
lucrrilor
nvarea
prin
descoperi
-re
problema
-tizarea

8. Aprecieri
finale

nvtoarea
formuleaz concluzii
i aprecieri cu privire
la modul cum au
lucrat, la ordinea i
disciplina din timpul
orei i asupra esteticii
lucrrilor.

Formulez concluzii i Elevii ascult cu atenie.


aprecieri privind modul
cum au lucrat elevii i
acord recompense.

conversaia

frontal
individual

evaluare
final

2min

Você também pode gostar