Você está na página 1de 15

MINISTERUL EDUCAIEI, CERCETRII, TINERETULUI I SPORTULUI

INSPECTORATUL COLAR JUDEEAN BACU


GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.30, STRUCTUR A COLII
GIMAZIALE,

ALECU RUSSO, BACU

Proiect didactic

Prof. nv. precolar: Bucalu Felicia-Livia


Grupa: Mijlocie
Grdinia Nr.30 Bacau

ORGANIGRAMA
PARTEA I
PARTEA I
Activitate fontal

ADP
ADP

ntlnirea de
diminea.Salutul.Prezea.Calendarul
naturii.Noutatea zilei.

Tranziie: ,,Bat din palme joc cu cnt

Partea a
Partea a
II-a
II-a

Domenii
Domenii
experen
experen
iale
iale
tiin Fi de
lucru ,,Numr
florile

Art Cmp
cu flori (lipire
pe o
suprafa
dat)

TRANZIII:,, CULORILE SE CEART-

Joc de rol-,,De-a
grdinarii
(componente a lumii
inconjurtoare,plantar
ea florilor)

cntec

Activitate frontal
Domeiul tiin
Partea a III-a
Partea a III-a
Domenii
Domenii
expereniale
expereniale

Cunoaterea mediului:,,Cubul
Primverii(mediul natural, component ale lumii
inconjurtoare.)

Traziie: Poezii de primvar

Programul zilei

Activitate pe grupuri
Domeniul:Estetic i creativ
Activitate plastic:,,Flori de
primvar(punctual elaborate prin
diferite tehnici de lucru)

Partea a IV
Partea a IV
a
a
ADP
ADP

Activitate frontal: ,,Dansul


Florilor -euritmie

Ora 7:30-8:30 INTALNIREA DE DIMINEATA


8:30-9:00 Micul dejun
9:00-9:45 JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
10:00-10:30 DS:Cunoaterea mediului - ,,Cubul Florilor joc didactic(metoda cubului).
10:30-11:00 DEC:Activitate plastic -,,Flori de primvar- pictur prin diferite tehnici de
lucru
11:00-11:30 Activiti la libera alegere ,,Dansul Florilor

Tema anual de studiu:,,Cu ce i cum exprimm ceea ce simim


Tema proiectului:,,Vestitorii primverii
Tema sptamnii:Fantezii de primvar
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
Primirea copiilor deprinderi de comunicare i autoservire
Intlnirea de diminea:,,Spune ceva frumos despre floare!
Salutul:,,Dimineaa a sosit/Toi copii au venit/In cerc s ne aezm/ Cu toi s ne
salutm/Ma bucur ca suntem aici/A-nceput o noua zi/Bun dimineaa copii!
Prezenta: Dupa ce ne-am adunat /i frumos ne-am salutat/Colegii ne-am ntlnit/Oare cine
n-a venit?
mpartirea cu ceilali- ,,Ce va place voua copii la anotimpul de primvar?
-Precolarii vor spune ce le place la acest anotimp i vor argument alegerea fcut.

Completarea calendarului naturii:Precolarii vor stabili aspectele vremii din ziua


respectiva si vor trece n calendar cele observate.
Noutatea zilei: ntr-un col al clasei este un spatiu special amenajate unde copii vor trebuii
s il completeze cu lucrarile pe care le vom realiza in decursul zilei.
Rutine ,,M pregtesc pentru activitate exersarea unor deprinderi de igien personal i
autoservire
,,Singurel imi fac ordine la locul de munc exersarea unor deprinderi de munc
gospodreasc
Micul dejun- deprinderi de igien personal i autoservire
Prnzul
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1)
Centre de interes deschise:
TIIN: -fi de lucru- Flori de primvar- exerciii
JOC DE ROL:- De-a grdinarii
ART- lipire- ,,Cmp cu flori- exerciii
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
TIIN- CUNOATEREA MEDIULUI: Joc didactic ,,Cubul primverii
ESTETIC I CREATIV- Educaie plastic: Elemente de limbaj plastic: ,,Flori de
primvar(zambila, laleaua, panselua)- exerciii de pictur
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2)
Euritmie
Dandul Florilor
Activiti liber alese(ALA1)

CENTRUL DE INTERES TIIN


Subiect ludic: ,,Numra florile
Obiective operaionale:

Cognitive:-s recunoasc cifrele corespunztoare numrului de elemente;


-s raporteze numrul la cantitate;
Afectiv-atitudinale:-vor participa cu interes ntr-o form distins, stimulativ, la activitate;

Psihomotorii:- s coloreze numrul de petale potrivit cifrei date;


-s adopte o poziie corect n timpul activitaii;

STRATEGIA DIDACTIC
1. Metode i procedee: observaia, conversaia, exerciiul
2. Mijjloace didactice: fi de lucru, creioane colorate, creioane.
3. Forme de organizare: individual.
RESURSE:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Proiectarea didactic n nvmntul precolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mtsaru,
M. Mtsaru, C. Nedelcu
Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, MECT, 2008
Jocuri didactice pentru grdinia de copii, EDP, Bucureti, 1976

UMANE-8precolari
de
la
grupa
mijlocie
SPATALE-sala
de
grup
TEMPORALE-10 minute
BIBLIOGRAFICECurriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Proiectarea didactic n nvmntul precolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mtsaru,
M. Mtsaru, C. Nedelcu
Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, MECT, 2008
Jocuri didactice pentru grdinia de copii, EDP, Bucureti, 1976
CENTRU DE INTERES ART
Subiect ludic:,, Cmp cu flori
Obiective operaionale:

Psihomotorii: s lipeasc flori decupate pe o suprafata data;


Cognitive : sa recunosca florile din lucrare;
Afectiv-atitudinale: vor exprima opinii fa de lucrarea sa i a colegilor;

STRATEGIE DIDACTIC
1.
2.
3.
4.

Metode i procedee:conversaia, explicaia, exerciiul.


Tehnici de lucru:lipirea pe o suprafaa dat
Mijloace didactice:carton colorat verde, lipici, flori colorate
Forme de organizare:individual

RESURSE:
UMANE-8
precolari
SPATALE-sala
TEMPORALE-10 minute
CENTRUL DE INTERES JOC DE ROL

de

la
de

grupa

mijlocie
grup

Subiect ludic:,,De-a grdinarii


Obiective operaionale:

Psihomotorii: - s planteze flori in ghivece cu pmnt;


Cognitive: s enumere parile component ale unei flori;
Afectiv-atitudinale: -vor maifesta comportamente de cooperare n grup pentru
ndeplinirea sarcinii de lucru.

STRATEGIE DIDACTIC
1.
2.
3.
4.

Metode i procedee:conversaia, observaia,explicaia.


Tehnici de lucru:plantare de flori ntr-un ghiveci dat.
Mijloace didactice:pmnt pentru flori, ghivece de flori, flori cu radacin, lopaic.
Forme de organizare:individual, frontal.

RESURSE:
UMANE-8
precolari
SPATALE-sala
TEMPORALE-10 minute

de

la
de

PROIECT DIDACTIC

grupa

mijlocie
grup

DOMENIUL: tiin
DISCIPLINA: Cunoaterea mediului
Capitol: Mediul natural
Tema: Plante (alctuire, caracteristici)
Subiectul ludic: Florile primverii
Tipul de activitate: recapitulare i sistematizare
Obiectiv de referin:S recunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (apa,
aerul, solul, vegetaia, fiina uman etc.) precum i interdependena dintre ele.
Obiective operaionale:
Cognitive:
OC1 s recunosc florile de primvar
OC2:sa denumeasc florile de primvar
OC3:s rezolve sarcinile de pe cub.
Afective:
OA1- vor manifesta interes pentru realizarea sarcinilor jocului;
OA2- vor manifesta spirit de echip n concurs;
Psihomotrice:
OPM1- s utilizeze materialul conform sarcinilor jocului;
OPM2- s s adopte o poziie corect n timpul activitaii;
Regulile jocului
Copiii se vor mpri n dou echipe.Fiecare echip va arunca pe rand Cubul Primverii iar
sarcina de lucru va fi redata de faa cubului care va ramane nemiscat.Echipa ii va alege cte un
lider care s dea rspunsurile. Fiecare echip va arunca cubul pe rand de 3-4 ori.Fiecare rspuns
corect va fi aplaudat i punctat n tabelul cu rezultate.
Ctig grupul de copii care este mai rapid n aciune.
Elemente de joc:
Cubul Primverii,rezultatele nscrise n tabel, flori colorate, aplauzele.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee didactice: jocul, exerciiul,observaia, conversaia, demonstraia,
problematizarea
Mijloace didactice:Cubul, flori colorate, flanelograf, flori naturale de primavar,ghicitori.
Forme de activitate: frontal, pe grupe, individual
Strategia de evaluare:
prob oral- recunoaterea i descrierea caracteristicilor florilor(florilor de primvar)
Resurse:
1. Umane: precolari de 4-5 ani, de la grupa mijlocie
2. Spaiale: sala de grup
3. Temporale: 30 minute
4. Bibliografice:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Proiectarea didactic n nvmntul precolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mtsaru,
M. Mtsaru, C. Nedelcu
Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, MECT, 2008
Jocuri didactice pentru grdinia de copii, EDP, Bucureti, 1976

SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele
activitii

Ob.

Moment
organizatoric

Coninut i sarcini de nvare

Metode
procedee
didactice

i Mijloace
didactice

Organizez spaiul i climatul educativ ntr-un


mod optim desfurarii activitii propuse.
Copiii se vor aeza n semicerc pe covor.
Iniiez o scurt conversaie despre frumuseea
primverii i bucuria pe care o aduce n sufletele conversaia
tuturor, despre culorile specifice i elementele euristic
din natur care s-au trezit la via.
explicaia
Amintesc copiilor de falnolograful care se afl
faa clasei i care trebuie completat cu lucrri
pentru a-l privi i Zna Primvar.

1. Captarea
ateniei

2. Enunarea
temei i a
obiectivelor

Prezint, ntr-o manier accesibil, tema i conversaia


obiectivele activitii, urmnd s se observe explicaia
atelierele de lucru.
O vom ajuta pe Zna Florilor s picteze diferite
flori de primvar folosind culorile potrivite i
tehnicile nvate(dactilopictura-Zambila, pictura
cu beiorul igienic-Panselua i pictura cu
pensula-Laleaua).

3. Actualizarea
cunotinelor
OC1
ancor

Solicit enumerarea materialelor i a etapelor de conversaia


lucru, a cerinelor de utilizare a lor.
explicaia

4.Prezentarea
optim
a
coninutului i
dirijarea
nvrii

Prezint copiilor modele realizate prin tehnica


nvat( trei flori de primavar)
explicaia
Explic modul de realizare a lucrrilor.
n funcie de opiunile lor, copiii se vor constitui Observaia
n grupuri corespunztoare fiecrui sector de
activitate.
Se vor realiza exerciii de nclzire a muchilor
fini ai minii i de creare a strii emoionale
propice realizrii temei.
Voi oferi libertate copiilor n alegerea
instrumentelor de lucru pentru a stimula
imaginaia creatoare a acestora n realizarea unei
lucrri plastice originale.
Asigur fondul muzical(cntece de primvar).
Voi urmri modul de relaionare a copiilor i
exersarea deprinderilor specifice de lucru.

OPM1
OC2

plane
acuarele

Culori
Beioare
Pesul
erveele

5.
Obinerea
performanei
OPM2

exerciiul
Solicit copiilor combinarea culorilor pentru a Exerciiul
obine noi culori i a finaliza lucrarea personal.
Voi pune accent pe utilizarea corect a culorilor
in funcie de elementele florilor.
Voi relua explicaiile dac se observ c nu au
fost nelese.
explicaia

6.
Evaluarea
performanelor

OA1
7. Retenia
transferul

Apreciez lucrrile, n funcie de obiectivele conversaia


propuse:
- Aplicarea culorilor pe suprafaa dat;
- Respectarea culorilor cu privire la
elemetele florii
- Finalizarea lucrrii;
- Acuratee.
Copiii i vor expune lucrrile . Se vor face
evaluari i autoevaluri.

lucrrile
copiilor

Intern- spun copiilor c vom utiliza aceste conversaia


tehnici( dactilopictura, pictura cu beiorul i
pictur cu pensula) i n realizarea altor lucrri.
Solicit verbalizare aciunii efectuate .
Extern- Propun copiilor s cntm un cntec
despre primvar.

Casetofon
CD

PROIECT DIDACTIC
Domeniul: Estetic i creativ
Disciplina: Activitate plastic
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi i deprinceri

Capitol: Elemente de limbaj plastic


Tema activitii: Punctul elaborat prin utilizarea urmtoarelor tehnici: dactilopictur , pictur cu
beiorul igienic i pictur cu pesula.
Subiectul ludic:,,Flori de primvar(zambila, laleaua, panselua)
Obiectiv de referin: S obin efecte plastice prin tehnici specifice picturii
Obiective operaionale:
A) Psihomotrice:
OPM1- s nmoaie beiorul/degetul/pensula n ap i culoare;
OPM2-s aplice culorile pe o suprafa dat;
B) Cognitive:
OC1-s enumere etapele de lucru;
OC2- s combine culorile
C) Afective:
OA1- vor evalua propriile lucrri i pe ale colegilor n raport cu obiectivele activitii
Strategia didactic: mixt(algoritmic-euristic)
a)Metode i procedee didactice: explicaia, conversaia, exerciiul, observaia;
b)Mijloace didactice: palet culori, beioare, erveele,pensula, casetofon;
c)Forma de activitate: pe grupuri, individual, frontal.
Strategia de evaluare:-practic- obinerea punctului plastic cu ajutorul degetului sau a beiorului
igienic.
Resurse:
1. Umane: precolari de 4-5 ani, de la grupa mijlocie
2. Spaiale: sala de grup
3. Temporale: 30 minute
4. Bibliografice:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Proiectarea didactic n nvmntul precolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mtsaru,
M. Mtsaru, C. Nedelcu
Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, MECT, 2008
Jocuri didactice pentru grdinia de copii, EDP, Bucureti, 1976

Ob.
Etapele
activitii
Moment
organizatori
c

SCENARIUL DIDACTIC
i Strategii didactice
de
Metode i Mijloace
procedee
didactice
didactice
-Aerisirea slii de conversaia
grup
-Aranjarea
Scrisoare
mobilierului
Buline
-Aezarea
Flori
materialelor
didactice.
Coninut
sarcini
nvare

1. Captarea
ateniei
ntr-un col al
clasei
se
afla
Cubul Primverii

Evaluare
Forme de
organizar
e
frontal

care este acoperit


si un coule cu
buline si elemente
de
primvar
mpreun cu o
scrisoare de la
Zna
Primverii.Aceast
a ne anun c are
buline
speciale
pentru copii care
vor juca jocul
,,Cubul
primverii i abia
ateapt s vad
echipa
catigtoare.Anun
c vor fi
recompensai
precolarii.
2. Enunarea
temei i a
obiectivelor

3.
Actualizarea
cunotinelor
ancor

Anun tema i explicaia


obiectivele
activitii.
-Astzi
la
Cunoterea
mediului vom juca
jocul
,,Cubul
primverii.Vom
vorbi
despre
frumuseea
primverii
i
Florile care apar n
aceast perioad,
de caracteristicile
acestora.
Voi
prezenta conversaia
poezia
"Primvara", i voi
adresa
cteva
ntrebri
despre
plantele
care
nfloresc n acest
anotimp.
Primvara
a
venit
Florile au nflorit
Toporai
i
viorele,
Lcrmioare
i

frontal

frontal

OC2

4.Prezentare
a optim a OPM
coninutului 1
i dirijarea
nvrii

OC3

lalele,
Ppdii
i
brebenei,
Narcise i ghiocei
Joac hora n
zvoi,
Hai s le-adunm
i noi.
- Despre ce este
vorba n poezie?
(despre florile de
primvar)
- Despre ce flori
este
vorba
n
poezie?
Prezint
Cubul
copiilor
i
ncepem jocul.
Explicarea
i
demonstrarea
regulii jocului
Explic
regulile
jocului i modul
de
lucru
al
echipelor.Arat
cum se aruc
cubul
i
cum
trebuie mnuit.Pe
acesta sunt sarcini
precum
-aplic
informaiile
dobndite despre
flori pentru a
descrie creterea si
hrnirea acestora.
-descrierea
caracteristicilor
plantelor.
-compararea
a
doua flori.
-argumentarea
afirmaiei,,copii
iubesc florile.
-asociaza cuvtul
primvara cu alte
cuvinte.
-analizeaz
comportamentul
florilor n acest

explicaia

demonstrai
a

coul
flori

cu frontal

Pe grupe
-rezolvarea
sarcinilor de
pe cub
Chestionare
a oral

jocul
exerciiul

exerciiul
jocul

explicaia

anotimp.
jocul
exerciiul
OA2

OC1

OPM
2

Fixarea regulilor
Solicit 1-2 copii s
repete regula de
joc.
Demonstrarea
jocului de ctre
educatoare
Demonstrez cum
se va desfaura
jocul pe echipe.
Arunc
cubul,
citesc sarcina de
pe cub iar apoi o
rezolv mpreun Jocul
cu copiii
exerciiul
Executarea
jocului de prob
Efectuez precizri
suplimentare
de
corectitudine, de
respectare
a
regulilor,
a
timpului de joc.
Executarea
jocului de ctre
copii
Etapa I un copil
extrage o plant
din Coul Znei, o
denumete i o
caracterizeaz.
Etapa a II-antrecere
ntre
dou echipe, cea a
florilor i cea a
fluturailor.
Fiecare echipa va
arunca cubul i va
rezolva sarcina de
pe
suprafaa
sa.Fiecare raspuns
corect va fi notat
pe flanelograf la
echipa sa.Fiecare
echipa va arunca
cubul de 3-4 ori
.Voi ncerca s nu

Fluturai
Flori
decupate

co cu flori

Pe grupe

5. Obinerea OA1
performane
i

6.
Feedback-ul

7.Evaluarea
rezultatelor

8.Retenia i
transferul

se repete sarcinile
de pe cub i s
rezolvm
toate
suprafeele sale.
.
Etapa a III-a.
Se anun echipa
ctigtoare!
Citesc
diferite exerciiul
ghicitori cu flori
de primvar i
Primvar la care
precolarii trebuie
s
dea
rspunsurile.
Se fixeaz tema
activitii "Cubul
primverii
Apreciez
verbal conversaia
activitatea
i
anun
echipa
ctigtoare prin
raportarea
la
obiectivele
operaionale.
Fiecare copil va
primi recompense
de la Zna P
rimverii pentru
efortul depus n
realizarea
activitii.
Propun copiilor s exerciiul
recite o poezie
despre primvar
i frumuseile ei.

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2)


Capitolul: Euritmie
Tema: Micri corporale coordonate cu ritmul muzicii
Subiectul ludic: Dansul florilor- euritmie

ghicitori

Individual
frontal

frontal

recompens
e

frontal

frontal

Obiectiv de referin: S se foloseasc de aciunile motrice nvate pentru a exprima sentimente


i/sau comportamente, pentru a rspunde la diferii stimuli, la diferite ritmuri
Obiective operaionale:
A) Psihomotrice:
OPM1- s execute exerciii euritmice coordonndu-i micrile corporale cu ritmul muzicii
sau cu ritmul exprimrii verbale i a mesajului transmis;
OPM2- s acompanieze cntecul cu micri corporale;
B) Cognitive:
OC1- s reproduc expresiv i nuanat coninutul respectnd accentul, intonaia i respiraia.
C)Afective
OA1-vor exprima stri afective folosindu-se de micri
Strategii didactice:
a) Metode i procedee didactice: exerciiu, jocul
b) Mijloace didactice: casetofon, CD, costume
c) Forme de organizare: individual, frontal, perechi
Resurse:
1. Umane: 24 precolari de 4-5 ani, de la grupa mijlocie
2. Spaiale: sala de grup a Grdiniei nr.30
3. Temporale: 20 minute
4. Bibliografice:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Proiectarea didactic n nvmntul precolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mtsaru,
M. Mtsaru, C. Nedelcu
Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, MECT, 2008
Jocuri didactice pentru grdinia de copii, EDP, Bucureti, 1976

Você também pode gostar