Você está na página 1de 6

Rancangan Pengajaran Harian

TAIPKAN NAMA ANDA DI SI DENGAR DER DENGAR TUTUR

MINGG 19 HARI: TARIKH :


U
KELAS : 1
MASA : 8:30 9:30 pagi
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Tajuk : PAKAIAN TRADISI
Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 1.2.2
Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
Menyatakan maklumat berdasarkan tiga jenis pakaian mengikut kaum dengan
betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Meneka jenis pakaian berdasarkan kaum. Guru mengaitkan dengan tajuk
dan objektif pembelajaran.
2. Murid membaca dialog secara kelas dan kumpulan berdasarkan buku teks
m.s 79
3. Setiap kumpulan diedarkan dengan kad gambar jenis pakaian mengikut
kaum dan berbincang serta mencatat dalam peta bulatan.
4. Murid melaporkan hasil perbincangan secara gallery walk dan menilai
kumpulan lain.
5. Murid melengkapkan maklumat berdasarkan latihan dalam buku teks dan
lembaran kerja.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Nilai murni: Menghargai tradisi
2. Ilmu : Pendidikan Moral / Pendidikan Agama
Bahan Bantu Belajar (BBB)
1. Kad gambar, buku teks
2. Kertas sebak , marker
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
1. Komputer riba dan LCD
Elemen-elemen Abad ke-21
1. Komunikasi, kolaboratif, kreativiti, kritis
2. Pembelajaran koperatif, teknik gallery walk
Peta Pemikiran
1. Peta bulatan
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
1. Menyatakan maklumat tentang 3 jenis pakaian mengikut kaum dengan
betul.
Refleksi
1. 16 orang bercerita tentang baju pilihan mereka
2. 5 orang diberi pemulihan dengan cara memadankan keratan gambar dan
bercerita tentang pakaian
Rancangan Pengajaran Harian

MEMBACA

MINGG 20 HARI: TARIKH :


U
KELAS : 1
MASA : 8:30 9:30 pagi
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Tajuk : BURUNG KENYALANG
Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 2.2.1
Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
Membaca dan menaakul tiga maklumat isi tersurat dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Murid menyanyikan lagu Burung Kakak Tua berdasarkan seni kata lagu
yang dipaparkan pada skrin.
2. Bersoal jawab dengan murid tentang isi tersurat yang terdapat dalam
nyanyian dan dikaitkan dengan objektif pembelajaran.
3. Murid membaca teks secara mekanis dalam kumpulan.
4. Murid membaca secara mentalis dan menyenaraikan isi tersurat dalam
peta bulatan secara bergilir-gilir .
5. Murid berkongsi idea dengan kumpulan lain dengan menggunakan teknik
stay & stray dan melaporkan hasil perbincangan.
6. Murid melengkapkan isi tersurat menggunakan peta dakap dalam buku
aktiviti ms. 84
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Nilai murni: Cinta akan Negara
2. Ilmu : Sains, Muzik
3. KBT : Kecerdasan pelbagai
Bahan Bantu Belajar (BBB)
1. Kad gambar, buku teks
2. Kertas sebak , marker, seni kata lagu
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
1. Komputer riba dan LCD
Elemen-elemen Abad ke-21
1. Komunikasi, kolaboratif, kreativiti, kritis
2. Pembelajaran koperatif, teknik stay & stray
Peta Pemikiran
1. Peta bulatan, peta dakap
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
1. Membaca dan menaakul tiga maklumat tersurat dengan betul.
Rancangan Pengajaran Harian
Refleksi
1. 20 diberi pengayaan, membaca dan mencari maklumat tersurat tentang
binatang sebagai lambang.
2. 5 orang diberi pemulihan memadan kad ayat dengan kad isi tersirat.

MENULIS

MINGG 19 HARI: TARIKH :


U
KELAS : 1
MASA : 8:30 9:30 pagi
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Tajuk : TARIAN DATUN JULUD
Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 3.3.2
Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
Mengedit dan menulis empat aspek ejaan dalam teks dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Murid dipaparkan jenis tarian mengikut kaum dan memilih ejaan perkataan
yang betul berdasarkan tayangan / gambar. Guru mengaitkan dengan
objektif pembelajaran.
2. Murid diminta membaca teks secara mentalis dan menganalisis ejaan yang
salah.
3. Murid diminta mencatat ke dalam peta titi perkataan yang salah dan
menulis perkataan yang betul.
4. Murid menilai hasil kerja secara gallery walk.
5. Murid menulis ejaan yang betul dan menyalin cerita semula dalam buku
aktiviti m.s 5.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Nilai murni: Menghargai budaya
2. Ilmu : Pendidikan Seni Visual, Dunia Muzik
3. KBT : Mengecam, Pembelajaran koperatif
Bahan Bantu Belajar (BBB)
1. Kad gambar, buku teks
2. Kertas sebak , marker, seni kata lagu
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
1. Komputer riba dan LCD
Elemen-elemen Abad ke-21
1. Komunikasi, kolaboratif, kreativiti, kritis
2. Pembelajaran koperatif, teknik gallery walk
Peta Pemikiran
1. Peta titi
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
1. Menulis empat perkataan dengan ejaan yang betul.
Rancangan Pengajaran Harian
Refleksi
1. 20 orang diberi pengayaan dengan menulis ejaan yang betul dalam 2 ayat.
2. 5 orang menulis empat perkataan yang betul.

SENI BAHASA

MINGG 24 HARI: TARIKH :


U
KELAS : 1
MASA : 8:30 9:30 pagi
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Tajuk : HEBATNYA TEKNOLOGI
Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 4.2.1
Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
Melafazkan dua rangkap pantun dengan intonasi yang betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Murid diperdengarkan acara berbalas pantun.
2. Bersoal jawab tentang ciri dan rima pantun.
3. Murid membaca serangkap pantun yang pernah didengari secara kumpulan
dan kelas
4. Murid diminta menyanyikan lagu Rasa Sayang dengan melengkapkan baris
dalam buku teks muka surat 107 sambil berbalas pantun antara kumpulan.
5. Murid diedarkan kad ayat dan menyusun baris ayat dalam menjadi pantun
empat kerat dengan betul menggunakan teknik think pair share dan
melaporkan di hadapan kelas.
6. Murid melafazkan pantun yang dibina dalam kumpulan secara individu.
7. Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti m.s 33.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Nilai murni: Kreativiti dan inovasi
2. Ilmu : Logik Muzik, Sains dan Teknologi
3. KBT : Kemahiran Belajar mencirikan, pembelajaran koperatif, kontekstual.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
1. Buku teks, kad ayat,
2. Kertas sebak , marker, seni kata lagu
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
1. Komputer riba dan LCD, radio
Elemen-elemen Abad ke-21
1. Komunikasi, kolaboratif, kreativiti, kritis
2. Pembelajaran koperatif, teknik think pair share
Rancangan Pengajaran Harian
Peta Pemikiran
1.
Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran
1. Melafazkan dua rangkap pantun dengan intonasi yang betul.
Refleksi
1. 20 diberi pengayaan, melafazkan pantun secara berpasangan
2. 5 orang diberi pemulihan dengan melafazkan pantun dengan bimbingan
guru

TATABAHASA

MINGG 20 HARI: TARIKH :


U
KELAS : 1
MASA : 8:30 9:30 pagi
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Tajuk : KEBUN MINI
Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 5.2.3
Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
Menulis ayat menggunakan tiga kata ganda dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Bersoal jawab tentang benda maujud ( botol, buku, kerusi ) dan kaitkan
dengan kata ganda serta objektif pembelajaran.
2. Murid diminta membaca teks secara kumpulan dan mengenal pasti kata
ganda yang terdapat dalam teks.
3. Murid menganalisis dan mencatat kata ganda menggunakan peta bulatan
dalam kumpulan ( stay & stray )
4. Murid dipanggil ke hadapan untuk mengambil kod rahsia ( Numbered Head
Together ) ,kembali dalam kumpulan dan membina ayat daripada kata
ganda yang diterima.(Teknik Nilai Silang )
5. Murid membina dan menulis ayat menggunakan kata ganda dalam buku
aktiviti ms 47
6. Murid merumuskan kata ganda yang telah dipelajari melalui nyanyian.
7. Guru menyatakan kekuatan dan kelemahan dalam pengajaran.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Nilai murni: Kerjasama
2. Ilmu : Sains, Muzik
3. KBT : Kemahiran Belajar Mengecam, Pembelajaran Kontekstual
Bahan Bantu Belajar (BBB)
1. Benda maujud, buku teks, kad perkataan,
2. Kertas sebak , marker
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
1. Komputer riba dan LCD
Elemen-elemen Abad ke-21
Rancangan Pengajaran Harian
1. Komunikasi, kolaboratif, kreativiti, kritis
2. Pembelajaran koperatif, teknik stay & stray
Peta Pemikiran
1. Peta bulatan
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
1. Menulis ayat menggunakan tiga kata ganda dengan betul.
Refleksi
1. 20 orang murid menulis satu perenggan menggunakan tiga kata ganda
dengan betul
2. 5 orang murid melengkapkan kata ganda dalam ayat dengan betul.

Você também pode gostar