Você está na página 1de 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e) Ashley Schriders Mentor Lynn Engels
Klas PEH16VB Datum 14-03-2017
Stageschool De Branding Groep 6
Plaats Geldrop Aantal lln 21 leerlingen
Vak- vormingsgebied: Natuur en techniek
Speelwerkthema / onderwerp: Tandwielen (lego dacta).
Persoonlijk leerdoel:
Ik ben in staat om me aan mijn tijdsplanning te houden tijdens het geven van de lessen.
Ik ben in staat theorie van Verhallen (woordenschat) toe te kunnen passen in de praktijk.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


Kerndoel 44:
Deze doelen kan ik nagaan door middel van het vijfstappenplan toe te passen in
Aan het einde van de les hebben de leerlingen kennisgemaakt het de les (PowerPoint met stappenplan volgen).
de werking van tandwielen. Deze doelen kan ik nagaan door observatie tijdens de les.
Aan het einde van de les hebben de leerlingen door middel van het Deze doelen kan ik nagaan door het samenwerkingsproces te bespreken met de
vijf stappenplan zelfontdekkend geleerd over het thema tandwielen. leerlingen.
Aan het einde van de les hebben de leerlingen geoefend met
samenwerken met leerlingen waarmee ze niet normaal niet
samenwerken.
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 21 leerlingen, waarvan negen meisjes en twaalf jongens. Normaal zitten de leerlingen in tweetallen en een aantal leerlingen zitten in groepjes. Ik
heb er bewust voor gekozen om de opstelling te veranderen, zodat de leerlingen eens met een andere opstelling leren te werken. De leerlingen in de klas hebben al
eerder van lego gehoord. De inleiding gaat over fietsen. Dit is bekend bij de leerlingen. Bepaalde leerlingen hebben een kortere spanningsboog.
Een aantal leerlingen zoals L., MH., MR, R. hebben snel last van de prikkels om hun heen. Deze leerlingen hebben extra positieve benadering nodig bij het
aanspreken van. Succeservaringen zijn belangrijk! Als het deze leerlingen teveel wordt hebben ze de ruimte nodig om op een time-out plek te gaan zitten, zodat ze
even tot rust kunnen komen en zich dan weer kunnen aansluiten bij de rest. Dit is vooral belangrijk voor L. en MH. Dit komt vooral voor in vrijere situatie. Let op S. en
L. Deze twee leerlingen hebben veel moeite met dingen die veranderen in de dagstructuur. Deze leerlingen moeten van te voren precies weten wat er gaat gebeuren
en hebben het ook nodig dat niet alles anders is, maar dat een aantal dingen hetzelfde zijn zoals normaal. Een stappenplan op het bord vooraf.
Deze les is afgestemd op theorie uit het boek van natuur en techniek. Hierin staat het vijfstappenplan uitgewerkt. De leerlingen hebben zelf weinig ervaring op het
gebied van natuur en techniek. Deze lessen komen op school bijna niet aan de orde, tenzij het IVN dit regelt.

Literatuur:
- http://tule.slo.nl/OrientatieOpJezelfEnWereld/F-KDOrientatieJezelfEnWereld.html
- Vaan, de E. en Marell, J. (2012). Praktische didactiek voor natuuronderwijs. Bussum: Coutinho.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding Opstart van Ik vertel de leerlingen dat we vandaag De leerlingen zetten de tafels in busrijen. Digibord
+/- 10 min de les in busrijen gaan zitten. Ik stuur ze aan De leerlingen luisteren naar het verhaal dat je PowerPoint 5
om de tafels in busrijen te gaan zetten. leerkracht aan ze gaat vertellen. stappen plan.
Stap 1 Ik vertel de leerlingen dat ik vanmorgen De leerlingen denken na over het conflict. Dozen: Lego
een probleem had toen ik naar school De leerlingen beantwoorden de vraag van het Dacta 12x
wilde fietsen.. ik stapte op de fiets en conflict.
wilde gaan trappen en toen draaide
mijn wielen niet meer? Dat was raar..
toen ben ik gaan kijken waar dit aan
lag.
Ik vraag de leerlingen of ze misschien
weten waaraan dit kan liggen?
Ik wijs de leerlingen de tandwielen aan
bij de fiets en vertel hoe deze werken.
Kern Verwerking/ Ik vertel de leerlingen dat ze per tweetal De leerlingen maken mee afspraken over het Digibord
+- 20 min kern een doos krijgen. In deze doos zit van gebruik van de dozen: PowerPoint 5
alles in. - Alles wat je niet gebruikt blijft in de doos zitten. stappenplan.
Ik maak met de leerlingen afspraken - De spullen in de doos komen op de juiste plaats Dozen: Lego
over het gebruik van de dozen. terug. Dacta 12x
- Alles wat je niet gebruikt blijft in de - Aan het einde van de les controleren we samen
doos zitten. de dozen met materialen.
- De spullen in de doos komen op de
juiste plaats terug. De leerlingen gaan in tweetallen de doos
- Aan het einde van de les ontdekken:
controleren we samen de dozen Ze krijgen de ruimte om te bekijken wat er de doos
met materialen. zit. Dit gaan de leerlingen bekijken. Ook kan het al
Stap 2 Ik zet de timetimer aan. Als de timer zijn dat er leerlingen dingen gaan bouwen om zo te
afgaat is de tijd om. Zolang de timer ontdekken. Eventuele vroegtijdige verklaringen
aanstaat mag je met zijn tween de kunnen leiden tot onderzoeksvragen.
doos ontdekken (5 minuten).
Ik vertel de leerlingen dat ze een De leerlingen bedenken een onderzoeksvraag en
Stap 3
onderzoeksvraag mogen gaan gaan hiermee aan de slag:
verzinnen en dat ze hiermee aan de De leerlingen bedenken een onderzoeksopzet: is
slag mogen gaan. Per hele busrij een de vraag duidelijk? Zo ja, dan gaan ze een
onderzoeksvraag. Dus drie plan maken. Wat willen ze dat er met het materiaal
onderzoeksvragen klassikaal verzinnen gaat gebeuren? Als ze dit weten kunnen de
en verdelen. Ze mogen ook gebruik leerlingen het onderzoek gaan uitvoeren.
maken van de boekjes die bij deze Hoe duidelijker de vraag des te beter het plan.
inhoud van de doos zitten. (+-15 Hierdoor kan de uitvoering gemakkelijker verlopen.
minuten). De waargenomen resultaten dienen geordend en
vastgelegd te worden. De leerlingen gaan zelf de
resultaten vastleggen.

De leerlingen maken een conclusie a.d.h.v. de


onderzoeksvraag.
Slot +/- 5- Evalueren Ik ga evalueren met de tweetallen. De leerlingen evalueren de onderzoeksvraag en de Digibord
10 min Welke onderzoeksvraag had je? Wat is conclusie hierop: De leerlingen interpreteren de PowerPoint 5
Stap 4 je conclusie op je onderzoeksvraag? resultaten en wisselen deze resultaten uit met de stappenplan.
Wat vonden jullie van deze les? andere leerlingen. Als leerkracht stel je vragen, Dozen: Lego
Zouden jullie een vervolgles willen zoals: Welk antwoord heb je gevonden en hoe ben Dacta 12x
hierop? je aan dit antwoord gekomen? Samen ga je de
Samen met de leerlingen de dozen resultaten vergelijken. Probeer met de resultaten
even opruimen en controleren. iets praktisch te doen, zoals tentoonstellen van de
resultaten.
Stap 5 De leerlingen vertellen wat ze van de les vonden:
Verbreding: Waar zien we nog meer
tandwielen? (en filmpje van tandwielen). Wat vond ik van deze les en waarom vond ik dat?
Waren er dingen moeilijk?
De leerlingen geven aan of ze een vervolgles hierop
willen krijgen.
Samen met de juf even de dozen opruimen en
controleren. Dit gaan ze doen a.d.h.v. de platen die
in de dozen zitten.

Verbreding: De leerlingen denken na over waar ze nog meer


tandwielen zien. (Daarna kijken ze naar een filmpje over
tandwielen).

Leerkracht interventie:

Let erop dat de leerlingen in busrijen blijven zitten en echt in tweetallen werken.
Zorg ervoor dat de leerlingen alles weer netjes opruimen in de dozen waar het moet en dat alles compleet is.
Zorg ervoor dat de leerlingen niet gaan lopen met open dozen en dat alles in de dozen blijft waar het hoort.
De leerlingen die iets tussendoor vertellen dat aansluit op het onderwerp complimenteren Succeservaringen en positieve benadering erg belangrijk!
Let op de leerlingen die extra aandacht nodig hebben i.v.m. gedrag en veranderingen. Speel hier van te voren al op in.
Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)

Zie feedbackformulier!

Datum: 14-03-2017

Você também pode gostar