Você está na página 1de 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 6.06..201 3
CLASA: a II-a i a III-a
OBIECTUL : Abiliti practice
TEMA : Activiti cu materiale sintetice - hrtia
SUBIECTUL Soarele
TIPUL LECIEI : Formare i dezvoltare de priceperi i deprinderi
PROPUNATOR : Fazaca Florina Daniela
Obiective fundamentale:
-cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru folosind materiale sintetice;
- consolidarea unor capaciti de mnuire corect a unor instrumente de lucru ;
-dezvoltarea vocabularului, a spiritului de observaie, a gustului estetic i a creativitii;
-cultivarea spiritului critic i autocritic;
-dezvoltarea deprinderilor de a lucra individual, curat, ordonat i n timp util.
Obiective operaionale:

La sfritul activitii, toi elevii vor fi capabili:

Cognitive
Oc1: s participe la dialog, rspunznd corect la ntrebri;
Oc2: s identifice materialele de lucru, descriind calitile acestora;
Oc3: s-i nsueasc tehnica de lucru ;
Oc4: s fixeze prin lipire conturul mnuei lor, ntregind imaginea soarelui;
Oc5: s pstreze acurateea lucrrii, precum i a locului de desfurare a activitii;
Oc6: s descrie produsul finit realizat;
Afective
OA7: s triasc bucuria reuitei realizrii produsului finit;
OA: s participe n mod activ , manifestnd interes pentru or;
Psiho-motorii
OM9: s pstreze disciplina n timul lucrului;
OM10: s pstreze poziia corect a corpului n timpul lucrului;
RESURSE :
Metode i procedee: conversaia; observaia; explicaia; demonstraia; exerciiul practic; munca independent; jocul didactic;
Mijloace de nvmnt: materiale didactice - flip-chart, imagina soarelui -modelul finit, plane cu etapele de lucru, aracet, foarfece.
Forme de organizare: activitate frontal i individual
Temporale: 45 minute
Bibliografie:

Diaconu M. ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, Ed. Petrion, Bucureti, 2000
Crciun Boris Antologie tematic Ed. Porile Orientului, Iai, 2000
SCENARIU DIDACTIC

ETAPELE LECIEI ACTIVITATEA INVATATOAREI ACTIVITATEA ELEVULUI RESURESE RESURSE


PROCEDUALE MATERIALE

I. MOMENT Pregtesc materialele necesare. Elevii se pregtesc pentru activitate. Conversaia - cartoane colora
ORGANIZATORIC galbene, aracet,
Descriu tipul de comportament necesar
bunei desfsurri a leciei creion, foarfec

II. CAPTAREA Prezint elevilor o surpriza: - flip-chart


ATENIEI
Rebus Soarele (anexa 1) Copiii completeaz rebusul Conversaia -videoproiector

Iniiez o discuie despre soare:


- n ce anotimp ne aflm acum? Rspund la ntrebrile propuse
-Ce tii voi despre soare? n anotimpul vara.
-Cum este el? descriu soarele i rspund din
- De ce iubim soarele ? imaginaie.
-Ce face soarele? rspund afirmativ sau negativ.
- Credei c am putea tri fr soare?
- Cum ar arta planeta noastr far
lumin i caldur ? rspund -argumentnd

III.ANUNAREA Astzi, la ora de abiliti practice, o s Conversaia


SUBIECTULUI realizm un soare din carton. La sfritul
Ascult Explicatia
orei fiecare dintre voi va avea un soare
I A frumos.
OBIECTIVELOR
IV. DIRIJAREA Prezint elevilor plana model. descriu proprietile hrtiei -cartoane colorat
NVRII aracet, foarfece
(anexa 2) ( aspr/neted, se ndoaie i se lipete Conversaia
uor, divers colorat, sa decupeaz uor,
- Ce materiale avei pe banc? subire/ groas, se rupe uor etc.) Explicatia

- Ce tim despre hrtie? prin decupare, tiere, mototolire,


- Cum este ea? Ce proprieti are? ndoire etc.

- Cum putem prelucra hrtia? amintesc alte lucrri din hrtie

- Ce alte lucrri am mai efectuat noi din


hrtie?

Prezint etapele procesului tehnologic. Explicatia - cartoane


Tehnica de lucru (anexa3). colorate, aracet,
5.DEMONSTRAREA Ascult cu atenie i privesc plana Conversaia foarfece
EFECTURII nainte de a ncepe lucrare se vor model
LUCRRII executa cteva exerciii pentru nclzirea Munca
musculaturii minii: independenta
Micm degetele! Executa exerciii pentru nclzirea
nchidem i deschidem pumnii! musculaturii minii:
Batem palmele!
Cntm la pian!

Etapa 1: Folosind cartonul colorat copiii Explicatia


i vor desena conturul palmei stngi pe
acesta de 6 ori Conversaia
Etapa a II-a: Decupeaz palme astefel Realizeaza independent lucrarea,
conturate ajutai, acolo unde va fi cazul. Observaia
Etapa a III-a: Lipesc mnuele n form
de raze de soare peste primul cerc, astfel
nct ncheietura minii s se suprapun
puin peste acesta. Munca
Etapa a IV-a: La final se aplc faa independenta
zmbitoare a soarelui.
6.ACTIVITATE Supraveghez modul de lucru al elevilor,
INDEPENDENT respectarea etapelor de lucru i i va Observaia
ajuta pe cei care au nevoie.
n timpul lucrului voi propune elevilor
s recite poezii cunoscute i cntece.

Turul galeriei Vor cnta i vor recita poezii cunoscute.


7. EVALUAREA Expun lucrrile elevilor la panou. Analiza lucrarilor
LUCRRILOR Voi numi civa elevi care s aleag cele
mai reuite lucrri, motivnd alegerea
Evalueaza lucrrile proprii, precum i
fcut ( corectitudine, acuratee).
pe ale colegilor.

Voi face aprecieri colective i


individuale asupra modului n care au
lucrat, a ordinii i disciplinei Conversaia
8. NCHEIEREA
ACTIVITII Elevii asculta observatiile si indicatiile
fcute.
ANEXA 1

..................... este steaua aflat n centrul sistemului nostru solar.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

4. Operaie cu termeni.

1. Sinonimul cuvntului domiciliu. 5. Animal pe cale de dispariie.

2. Este o floare care ncepe cu G i se termin cu 6. A aptea lun a anului.

3. Cu ce mirosim noi ? 7. Pronumele personal, persoana a III-a, numrul plural, genul


feminin
ANEXA 2
ANEXA 3

Você também pode gostar