Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
V1 V1 V2 1 1 V2
+( ) = 1V1 ( + ) = 1 eq.1
5 3 5 3 3
At node 2
V1 V2 V2 V1 1 1
= V2 ( + ) = 0 eq.2
3 7 3 3 7
VT 50 V
IT = = =2A
ZT 25
X XL XC
= arctan1 = arctan1 =
R R
20
arctan1 = .
15
A. Current rectifier.
B. Variable resistor.
C. Variable capacitor.
D. Voltage regulator.
1
Vr(pp) ( )V A. 85 V
fR L C p(rect) B. 85.7 V
1
=( ) (30) = . C. 84.3 V
(120)(600)(50F) D. 170 V
The approximate dc value of the output
voltage is determined as follows: ANSWER: C
Solution: Vp(pri) = Vp(in) = 170 V
1
VDC = (1 )V The peak secondary voltage is
2fR L C p(rect) Vp(sec) = n Vp(pri) = 0.5(170) = 85 V
1
= (1 ) (30V) The rectified peak output voltage is
(240Hz)(600)(50F)
Vp(out) = Vp(sec) 0.7 V = 85 V 0.7 V
= .
= .
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
Conventional Current Version by THOMAS L.
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY
FLOYD 8th ED.
THOMAS L. FLOYD 8TH ED.
37. Determine the peak output voltage for the
39. What is the average value of half-wave
bridge rectifier in the figure below. Assuming
rectified voltage in the figure below?
practical model, what PIV rating is required
for the diodes? The transformer is specified
to have a 12 V rms secondary voltage for the
standard 120 V across the primary.
A. 7.96 V
B. 50 V
C. 0V
A. Vp= 17 V ; PIV= 17.7 V
D. 15.9 V
B. Vp= 15.6 V ; PIV= 16.3 V
C. Vp= 12 V ; PIV= 12.7 V
For operation as an amplifier, the base of an When operated in cutoff and saturation, the
npn transistor must be transistor acts like a
ANSWER: A ANSWER: B
44. For the JFET in Figure below, VGS(off) = REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
4 V and IDSS = 12 mA, Determine the CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY
minimum value of VDD required to put the THOMAS L. FLOYD 8TH ED.
device in the constant-current region of
operation when VGS = 0 V. 46. A certain transistor is to be operated
withVCE = 6 V. If its maximum power rating
is 250 mW, what is the most collector
current that it can handle?
VB 2.89 V
ANSWER: A IE = = = 5.16 mA ; IC IE =
RE 560
Solution:
PD(max) 250 mW .
IC = = = .
VCE 6V
VC = VCC IC R C = 10 V
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES (5.16 mA)(1.0 k)
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY = 4.84 V
THOMAS L. FLOYD 8TH ED.
VCE = VC VE = 4.84 V 2.89 V = .
47. Determine the voltage gain and the ac
output voltage in the given figure if re = REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
50 CONVENTIONAL CURRENT VERSION
BY THOMAS L. FLOYD 8TH ED.
A. Av = 20 ; Vout = 2 V rms
B. Av = 20 ; Vout = 4 V rms
C. Av = 20 ; Vout = 5 V rms
D. Av = 20 ; Vout = 10 V rms
ANSWER: A
Solution: A. 132 k
RC 1.o k
Av = = B. 142 k
re 50
Vout = Av Vb = (20)(100mV) = C. 152 k
D. 162 k
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY ANSWER: C
THOMAS L. FLOYD 8TH ED. Solution: IE =
VB 0.7V 4 V0.7 V
= = 3.3 mA
RE 1.0 k
48. Determine the VCE and IC in the stiff voltage- DC VB 125(4V)
divider biased transistor circuit of the figure R IN(BASE) = = =
IE 3.3 mA
shown if DC = 100
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY
THOMAS L. FLOYD 8TH ED.
ANSWER: A
EXPLANATION:
ANSWER: D
Solution:
VS = ID R S = (5 mA)(220) = 1.1 V
The Figure above shows how the
VD = VDD ID R D
level of the gate current, IG , can
= 15 V (5 mA)(1.0 k)
= 15 V 5 V = 10 V control the forward breakover
voltage, VBRF . The maximum
VDS = VD VS = 10 V 1.1 V = . forward breakover voltage, VBRF,
Since VG = 0 V, occurs when the gate current, I G ,
VGS = VG VS = 0 V 1.1 V = . equals zero. When the gate-cathode
junction is forward biased, the SCR
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES will fi re at a lower anode-cathode
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY voltage. Notice in the figure, that as
THOMAS L. FLOYD 8TH ED. the gate current, IG , is increased,
the value of V BRF is decreased. As
51. Determine the value of R S required to self- the value of gate current, IG , is
bias a p-channel JFET with datasheet values increased, the SCR functions much
of IDSS =25 mA and VGS(OFF) =15 V. like an ordinary rectifier diode. An
VGS is to be 5 V. important characteristic of an SCR is
that once it is turned on by gate
A. 250 current, the gate loses all control.
B. 350 The only way to turn off the SCR is
C. 450 to reduce the anode current below
D. 550 the level of holding current, IH . Not
even a negative gate voltage will
ANSWER: C turn the SCR off in this case. In most
Solution: cases, the anode supply voltage is an
2 alternating voltage. This means that
VGS
ID IDSS (1 ) = the SCR will automatically turn off
VGS(OFF)
5V 2 when the anode voltage drops to
(25 mA) (1 ) = 11.1 mA zero or goes negative. Of course,
15 V
VGS 5V when the anode voltage is negative,
RS = | |= =
ID 11.1 mA
the SCR is reverse-biased. The
process of turning off an SCR is
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES
called commutation.
Conventional Current Version by
THOMAS L. FLOYD 8th ED.
REFERENCE: GROBS BASIC ELECTRONICS 11TH
EDITION
TOPIC: INDUSTRIAL AND POWER ELECTRONICS
53. An RC phase-shift network is used in SCR and
52. The forward breakover voltage of an SCR
triac circuits to
A. decreases as the gate current
A. Control the conduction angle of the
increases.
thyristor
ANSWER: A
EXPLANATION:
A. 20.1 A
B. 19.1 mA
C. 20.1mA
D. 19.1 A
ANSWER: A
REFERENCE: PRINCIPLES OF ELECTRONICS
Solution: v = Vm sin
BY V.K MEHTA
Here, v = 100 V, Vm = 200 V
100 = 200 sin
59. In figure below, the switch is closed. A diac
= sin1 (0.5) = 30
with a breakover voltage VBO = 30 V is
Firing angle, = = 30
connected in the circuit. If the triac has a
trigger voltage of 1 V and a trigger current of
REFERENCE: PRINCIPLES OF
10 mA, what is the capacitor voltage that
ELECTRONICS BY V.K MEHTA
triggers the triac?
57. An a.c. voltage v = 240 sin314 t is applied to
an SCR half-wave rectifier. If the SCR has a
forward breakdown voltage of 180 V, find
the time during which SCR remains off.
A. 2.4 millisecond
B. 2.5 millisecond
C. 2.6 millisecond
A. 13 V
D. 2.7 millisecond
B. 21 V
C. 31 V
ANSWER: D
D. 41 V
Solution: v = Vm sin 314 t
Here v = 180 V; Vm = 240 V
ANSWER: C
180 = 240 sin (314 t)
Solution: When switch is closed, the
314 t = sin1 (0.75) = 48.6
capacitor starts charging and voltage at point
= 0.848 radian
A increases. When voltage VA at point A
becomes equal to VBO of diac plus gate
t = 0.848 0.0027 sec 314 = 2.7 millisecond
triggering voltage VGT of the triac, the triac is
fired into conduction. Therefore,
REFERENCE: PRINCIPLES OF ELECTRONICS
VA = VBO + VGT = 30 V + 1V =
BY V.K MEHTA
REFERENCE: PRINCIPLES OF ELECTRONICS BY
58. In an SCR half-wave rectifier circuit, what
V.K MEHTA
peak-load current will occur if we measure
an average (d.c.) load current of 1A at a firing
60. A unijunction transistor has 10 V between
angle of 30 ?
the bases. If the intrinsic standoff ratio is
0.65, What will be the peak voltage if the
A. 3.26 A
forward voltage drop in the pn junction is 0.7
B. 3.36 A
V?
C. 3.46 A
A. 5.2 V
D. 3.56 A
B. 6.2 V
C. 7.2 V
ANSWER: B
D. 8.2 V
Solution: Let Im be the peak load
ANSWER: C
current
V Solution:
Iav = m (1 + cos ) VBB = 10 V; = 0.65; VD = 0.7 V
2RL
Im Standoff voltage= VBB = 0.65 10 = 6.5 V
= (1 + cos )
2
Vm Peak-point voltage,
(Q Im = ) VP = VBB + VD = 6.5 + 0.7 = .
RL
2Iav
Im =
(1+cos )
REFERENCE: PRINCIPLES OF
ELECTRONICS BY V.K MEHTA
ANSWER: D ANSWER: B
Solution: Solution:
R2 vin(CM) = 3.2 V ; vout = 26 mV
Vout = 1.25 ( + 1) vout 26 mV
R1 ACM = = = . common
2.4 k vin(CM) 3.2
= 1.25 ( + 1) = . mode voltage gain
240
ADM 100
CMRR dB = 20 lo10 = 20log
REFERENCE: PRINCIPLES OF ACM 0.0081
ELECTRONICS BY V.K MEHTA = .
REFERENCE: PRINCIPLES OF
65. Determine the frequency of the circuit ELECTRONICS BY V.K MEHTA
shown in the figure below. Given that R1 =
3 k; R 2 = 2.7 k and C = 0.033F 67. For the circuit shown below, find the
common mode voltage gain and the CMRR in
dB
REFERENCE: PRINCIPLES OF
A. ACM = 0.5 ; CMRR dB = 45.09 dB ELECTRONICS BY V.K MEHTA
B. ACM = 0.25 ; CMRR dB = 69. For the noninverting amplifier circuit shown ,
46.09 dB find peak-to-peak output voltage
A. 8.95 kHz
B. 9.95 kHz
C. 7.95 kHz The figure above shows TO-5
D. 6.95 kHz package which resembles a small
signal transistor in both appearance
ANSWER: B and size but differs in that it has 8,
Solution: the maximum peak output 10 or 12 pigtail-type leads. The close
voltage (Vpk ) is approximately 8 V.
R S = .
ANSWER: C A. 40 V
Solution: B. 50 V
Resistance of meter C. 60 V
= 4 k x 10= 40 k D. 70 V
Total circuit resistance
= 40 k ||10 k +10 k ANSWER: C
Solution:
40 x 10 75 A
= + 10 = 8 + 10 = 18 k Peak f.s.d. meter current=
0.637
40+10
Now peak f.s.d current
20 V Peak applied voltageRectifier drop
Circuit current= = 1.11 mA =
18 k Total circuit resistance
Voltage read by multimeter= 8 k x1.11
mA=8.88 V Or
75 A
=
2 Vr.m.s2(0.7)
0.637 Rs+Rm
ANSWER: A
Solution:
Full scale deflection current, Ig = 1 mA
1 1
Multimeter sensitivity = = =
Ig 1 mA
1000 /V
REFERENCE: PRINCIPLES OF
ELECTRONICS BY V.K MEHTA REFERENCE: TEACH YOURSELF
ELECTRICITY AND ELECTRONICS BY STAN
80. The deflection sensitivity of a CRT is 0.01 GIBILISCO 4TH ED.
mm/V. Find the shift produced in the spot
when 400 V are applied to the vertical plates. 82. Suppose an AND gate is followed by an
inverter. Under what conditions is the output
A. 1 mm of the resulting black box low?
B. 2 mm
C. 3 mm A. If and only if both inputs are high
D. 4 mm B. If and only if both inputs are low
C. If and only if one input is high and the
ANSWER: D other is low
Solution: D. Under no conditions (the output is
Spot shift= deflection sensitivity x always high)
applied voltage
= 0.01 x 400= 4 mm ANSWER: A
ANSWER: C A. (101001)2
B. (100101)2
EXPLANATION: An inverter or NOT gate C. (100010)2
has one input and one output. It D. (101010)2
reverses the state of the input.
ANSWER: B
Solution:
Division Remainder
37/2=18 1
18/2=9 0
9/2=4 1
REFERENCE: TEACH YOURSELF 4/2=2 0
ELECTRICITY AND ELECTRONICS BY STAN 2/2=1 0
GIBILISCO 4TH ED. 1/2=0 1
ANSWER: A Y= B + (A+1) + AC
Solution:
Division Remainder Y= B * 1 + AC
76/8=9 4
9/8=1 1 Y= B + AC
1/8=0 1
REFERENCE: PRINCIPLES OF
ELECTRONICS BY V.K MEHTA
Therefore, (76)10 = ()
REFERENCE: PRINCIPLES OF
90. Simplify the given Boolean expression:
ELECTRONICS BY V.K MEHTA
Y= (A + B + C) * (A + B)
88. Convert decimal number 423 to
A. Y= A + B
hexadecimal number
B. Y= AB
C. Y= A + B + C
A. (1B7)16
D. Y= ABC
B. (1C7)16
C. (1D7)16
ANSWER: B
D. (1A7)16
Solution: Y= (A + B + C) * (A + B)
ANSWER: D
= A*A + A * B + B * A + B * B + C * A + C * B
Solution:
Y = A + AB + AB + B + AC + BC
Division Remainder
423/16=26 7
= A + AB + B + AC + BC
26/16=1 10
1/16=0 1
= A+ B + AC + BC
Therefore, (423)10 = ()
= A (1 + C) + B (1 + C)
REFERENCE: PRINCIPLES OF ELECTRONICS BY
= A * 1+ B * 1
V.K MEHTA
Y=A+B
89. Using Boolean techniques, simplify the
following expression
REFERENCE: PRINCIPLES OF ELECTRONICS BY
Y= AB + A (B+C) +B (B+C)
V.K MEHTA
A. Y= A+BC
B. Y=C+AB
C. Y=B+AC TOPIC: OTHERS
D. Y= A+B+C
91. In the case of line regulation,
ANSWER: C
A. When the temperature varies, the
Solution: Y= AB + A (B+C) +B (B+C) output voltage stays constant
B. When the output voltage changes,
Y= AB + AB + AC + BB + BC the load current stays constant
C. When the input voltage changes,
Y= AB + AB + AC + B + BC the output voltage stays constant
ANSWER: A
Solution:
Full-load secondary current is,
5001000
= 1250A
400
Full-load primary current is,
500 1000
= 45.5 A
A. 0.7 A 11000
B. 0.8 A
C. 0.9 A Therefore secondary I2 R loss on full load
D. 0.10 A is,
(1250)2 0.0019 = 2969 W
ANSWER: A and primary I2R loss on full load is,
Solution: (45.5)2 0.42 = 870W
0.7 V 0.7 V Total I2R loss on full load
IL(max) = = = . = 3839 W = 3.84 kW
R4 1.0
and Total loss on full load
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES = 3.84 + 2.9 = 6.74 kW
Conventional Current Version by Output power on full load
THOMAS L. FLOYD 8th ED. = 500 0.8 = 400 kW
Input power on full load
97. In figure below, what power rating must R1 = 400 + 6.74 = 406.74 kW
have if the maximum input voltage is 12.5 V? Efficiency on full load is,
losses
=1
input power
6.74
(1 ) = 0.983 unit
406.74
= 98.3%
A. 5.10 W
REFERENCE: ELECTRICAL AND
B. 6.10 W
ELECTRONIC TECHNOLOGY 10TH
C. 7.10 W
EDITION BY HUGHES
D. 8.10 W
99. A 100 kVA transformer has 400 turns on the
ANSWER: C
primary and 80 turns on the secondary. The
Solution:
primary and secondary resistances are 0.3
VR1 = VIN VOUT = 12.5 V
and 0.01 respectively, and the
VR1 2 (12.5 V)2 corresponding leakage reactances are 1.1
PR1 = = = .
R1 22 and 0.035 respectively. The supply
voltage is 2200 V. Calculate the equivalent
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES impedance referred to the primary circuit.
CONVENTIONAL CURRENT VERSION BY
THOMAS L. FLOYD 8TH ED. A. 2.50
B. 2.05
98. The primary and secondary windings of a 500 C. 5.02
kVA transformer have resistances of 0.42 D. 5.20
and 0.0019 respectively. The primary and
104. Good engineering practice usually requires REFERENCE: TEACH YOURSELF ELECTRICITY
that a series-parallel resistive network be AND ELECTRONICS THIRD EDITION BY STAN
made: GIBILISCO
A. From resistors that are all very rugged.
B. From resistors that are all the same. 107. Four resistors are connected in series across
C. From a series combination of resistors a 6.0-V battery. The values are R1 = 10 ohm,
in parallel. R2 = 20 ohm, R3 = 50 ohm, and R4 = 100
D. From a parallel combination of ohmas shown in Figure below. The voltage
resistors in series. across R2 is:
ANSWER: B
EXPLANATION: By doing this, the total power
handling capacity of the resistance can be
greatly increased over that of a single resistor
Xc=1/2fC = 1/ 2 (90 kHz)(0.015 F) = 117.89 121. The amount of time between the creation of
a hole and its disappearance is called
= tan-1 (Xc/R) = tan-1 (117.89/52) = 66 A. Doping
degrees = -66 degrees because it is B. Lifetime
capacitive. C. Recombination
D. Valence
REFERENCE: TEACH YOURSELF ELECTRICITY ANSWER: B
AND ELECTRONICS THIRD EDITION BY STAN EXPLANATION: It is the duration of the
GIBILISCO creation of hole until it accept
electron.
118. A coil shows an inductive reactance of 200
at 500 Hz. What is its inductance? REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES AND
A. 0.637 H. CIRCUITS THEORY 11THEDITION BY
B. 628 H. ROBERT L. BOYLESTAD
C. 63.7 mH.
D. 628 mH. 122. When a voltage is applied to a
ANSWER: C semiconductor, holes will flow
Solution: A. Away from the negative potential
B. Toward the positive potential
XL = 2fL; L= 200/2(500) = 63.7mH C. In the external circuit
D. None of the above
REFERENCE: TEACH YOURSELF ELECTRICITY ANSWER: D
AND ELECTRONICS THIRD EDITION BY STAN EXPLANATION: Hole do not move,
GIBILISCO electrons move.
119. A series circuit has Z = 88.4 ohm, with R = REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES AND
50.0 ohm. What is PF? CIRCUITS THEORY 11THEDITION BY
A. 99.9 percent. ROBERT L. BOYLESTAD
B. 56.6 percent.
C. 60.5 percent. 123. The absence of bias across a semiconductor
D. 29.5 percent. diode, the net flow charge is
ANSWER: B A. zero
Solution: B. high
124. Determine the ripple factor for the filtered Vdc = -(Vp(in) 0.7 V)
bridge rectifier with a load as indicated in the Vdc = -(24V 0.7 V)
figure. Vdc = -23.3 V
A. 0.25 REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
B. 0.025 EDITION BY THOMAS L. FLOYD
C. 0.079
D. 0.7 126. When a 60 Hz sinusoidal voltage is applied to
ANSWER: C the input of a half-wave rectifier, the output
frequency is
A. 60 Hz
B. 120 Hz
C. 0 Hz
D. 30 Hz
ANSWER: A
Solution: Solution:
In have wave rectifier
n= 0.1 fin = fout = 60Hz
Vp(rec) = Vp(secondary) 1.4 V = 14.9 V 127. When the peak output voltage is 100 V, the
PIV for each diode in a center-tapped full-
1 1
Vr(pp) = Vp(rec) = (120)2.2)(50 (14.9 V) = 1.13 V wave rectifier is (neglecting the diode drop)
)
1 A. 100 V
VDC=(1 )Vp(rec)=( 1
2 B. 141 V
1
)(14.9 V) = 14.3 V C. 200 V
(240)(2.2)(50)
D. 50 V
() 1.13
r= = = 0.079
14.3 ANSWER: C
Solution:
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH In center tapped full wave rectifier
EDITION BY THOMAS L. FLOYD PIV = 2Vp =2(100V) = 200V
125. What is the output voltage that you would
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES AND
expect to observe across RL in the circuit
CIRCUITS THEORY 11THEDITION BY ROBERT L.
shown below. Assume that RC is large
BOYLESTAD
enough to prevent significant capacitor
discharge. 128. The depletion region is created by
A. ionization
B. diffusion
C. recombination
D. all of the above
A. 3.06 mA ANSWER: D
B. 2.98 mA Solution:
C. 6 mA Vp = - Vgs(off) = -(-4) = 4V
D. requires fewer components than all
the other methods REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
ANSWER: A EDITION BY THOMAS L. FLOYD
Solution:
Alpha = collector current / emitter current 141. A MOSFET differs from a JFET mainly because
Emitter current = 3mA/0.98 = 3.06
Ma A. of the power rating
B. the JFET has a pn junction
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES AND C. MOSFETs do not have a physical
CIRCUITS THEORY 11TH EDITION BY ROBERT L. channel
BOYLESTAD D. the MOSFET has two gates
ANSWER: A
Solution:
AT = A1 A2
AT = 5x7
AT = 35
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD
A. 4 mA
TOPIC: INDUSTRIAL AND POWER ELECTRONICS
B. 4.1 mA
151. Athyristor has C. 4.2 mA
D. 4.3 mA
A. two pn junctions
B. three pn junctions ANSWER: B
C. four pn junctions Solution:
D. only two terminals 30.7
= = = 4.1 mA
560
ANSWER: B
EXPLANATION: It is a four layer REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
semiconductor therefore three junctions were EDITION BY THOMAS L. FLOYD
formed.
155. For question no. 5, determine the anode
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH current.
EDITION BY THOMAS L. FLOYD A. 2 mA
B. 3 mA
152. The unijunction transistor acts as a C. 23.2 mA
A. Four-layer diode D. 24.2 mA
B. Diac
C. Triac ANSWER: C
D. Latch
ANSWER: D Solution:
EXPLANATION: It has only one pn junction
240.8
therefore act as a latch. = = = 23.2mA
1000
A. 10mA
=0.5,
Vv=1 V, B. 109.2mA
C. 102.9mA
Iv=10 mA, Ip=20 A and Vp= 14 V. D. 100Ma
A. 800K,2.9K
B. 2.9K, 800K ANSWER: B
C. 3.1K, 800K Solution:
D. 800K, 3.1K Va=Vbe-VCE(sat) = 0.7 +0.1 = 0.8V
ANSWER: A VRs = Vbias Va = 110V-0.8V = 109.2V
IA = VRs/Rs = 109.2/1kohm = 109.2mA
Solution:
A. 96 V/s
B. 0.67 V/ s
C. 1.5 V/s
D. none of the above
ANSWER: B
100 2 Solution:
AOL = = 100000/1 + ( ) = 70,710 Slew rate = V/s = 8/12 = 0.67 V/s
100
1+()2
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD 167. A certain inverting amplifier has anRi of 0.1
k and an Rf of 100 k. The closed loop gain
163. If the voltage gain for each input of a summing is
amplifier with a 4.8 kilo-ohm feedback resistor is
unity, the input resistors must have a value of A. 100,000
_____ kilo-ohm. B. 1000
A. 4.8 times the number of inputs C. 101
B. 48 D. 100
C. 4.8 divided by the number of inputs
D. 4.8 ANSWER: B
Solution:
ANSWER: D A=Rf/Ri = 100/0.1 = 1000
A = Rf/Rin
Rin = 1(4.8 k ohm) = 4.8 k-ohm REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD 168. The bandwidth of an AC amplifier having a
lower critical frequency of 1 kHz and an
164. CMRR stands for upper critical frequency of 10 kHz is
A. Common mode Reduction Ratio
B. Common mode Reflection Ratio A. 1 kHz
C. Common mode Restarting Ratio B. 9 kHz
D. Common mode Rejection Ratio C. 10 kHz
D. 11 kHz
ANSWER: D
EXPLANATION: Measure of op amp ability to ANSWER: B
reject common mode signals. Solution:
B= USF-LCF =10kHz-1kHz
REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH B = 9kHz
EDITION BY THOMAS L. FLOYD REFERENCE: ELECTRONIC DEVICES 7TH
EDITION BY THOMAS L. FLOYD
165. If Av(d) = 3500 and Acm = 0.35, the CMRR is
169. With zero volts on both inputs, an op-amp
A. 1225 ideally should have an output equal to
B. 10,000
C. 80 dB A. the positive supply voltage
D. answers b and c B. the negative supply voltage
C. zero
ANSWER: D D. the CMRR
CMRR = Av/Ac = 3500/0.35 = 10,000
CMRRdB = 20 log(3500/0.35) = 80 dB ANSWER: C
Solution:
198. What is the peak download and peak upload REFERENCE: TEACH YOURSELF ELECTRICITY
of LTE- advanced? AND ELECTRONICS THIRD EDITION BY STAN
A. 1000Mbps and 500Mbps GIBILISCO
B. 5000Mbps and 1000Mbps
C. 500Mbps and 250Mbps
D. None of the above
ANSWER: A
EXPLANATION: ItsCoordinated Multi-point
Transmission will also allow more system
capacity to help handle the enhanced data
speeds
ANSWER: D
EXPLANATION: He is an
Australian roboticist, Fellow of the
Australian Academy of Science, author, and
robotics entrepreneur, most known for
popularizing the actionist approach to
robotics. He was a Panasonic Professor of
Robotics at the Massachusetts Institute of
Technology and former director of the MIT
Computer Science and Artificial Intelligence
Laboratory. He is a founder and former
Chief Technical Officer of iRobot and co-
Founder, Chairman and Chief Technical
Officer of Rethink Robotics (formerly
Heartland Robotics).