Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
36
37 OUT- PUT
37
38 STRESS CHECK
38 Description Maximum (t/m2) Minimum (t/m2)
Result
39 Permissible Stress 1750.0 -50.0
39 At Intermediate Checking Level 56.1 -19.4 OK
40 At Top of Foundation 59.2 -19.9 OK
40
80 DETAIL CALCULATION
81
81 1.0 WIDTH OF LOAD DISTRIBUTION
82 Dispersion of Load will be in 1:1 slope, but limited to actual width of Abutment. 13.400 m at top of Bed Block L :12
82
83 1.1 At Intermediate Checking Level Width of Slab
83 Depth from Bottom of Bed Block = 340.721- 338.5605 1:1
84 2.161 m
84
85 Width of Distribution = 2 x 2.16+ 13.40 = 17.721
85 = 12.700 m <= 12.700 12.700
86 Barrel Length Provided
86 1.2 At Top of Foundation
87 Depth from Bottom of Bed Block = 340.721- 336.400
87 = 4.321 m
88
88 Width of Distribution = 2 x 4.32+ 13.40 = 22.042
89 = 12.700 m <= 12.700
89
90
90
91
91
92
92
93
93 2.0 DEAD LOAD
94 Loaded Length of Girder = 19.67 m
94 Weight of Track = 0.45 t/Running m
95 Self weight of Girder = 24.795 x 2= 49.6 t (As per RDSO Drg. No. 16015)
95 No of Track
96 Total weight of Track = 0.45 x 19.67 x 2= 17.703 t
96 No of Track
97 Total Dead Load = 49.59+ 17.703 = 67.293 t
97
98 2.1 At Intermediate Checking Level
98 DL of super Str.on each abutment = 49.590 / (2 x 12.700 ) = 1.952 t/m (Width)
99 DL of track on each abutment = 17.703 / (2 x 12.700 ) = 0.697 t/m (Width)
99 Total DL of super str & track = 1.952+ 0.697 = 2.649 t/m (Width)
100
100 2.2 At the Top of Foundation
101 DL of super Str.on each abutment = 49.590 / (2 x 12.700 ) = 1.952 t/m (Width)
101 DL of track on each abutment = 17.703 / (2 x 12.700 ) = 0.697 t/m (Width)
102 Total DL of super str & track = 1.952+ 0.697 = 2.649 t/m (Width)
102
103
103
104
104
105
105 3.0 LIVE LOAD
106 3.1 COEFF. OF DYNAMIC AUGMENT
106 = 0.15 + [8 / (6+L)] = 0.462 2.4.1.1 (a) Br Rule
107
107 CDA at Top of Slab/ Girder = 0.372 2.4.2.1 (a) Br Rule
108
108 CDA @ Bottom of Bed Block = 0.5 x 0.462 = 0.231 5.4 (b) Sub Str
109
109 3.1.1 Dynamic Augment at Intermediate Checking Level
110 Depth of Inter Check Level from Bottom of Bed Block = 340.721- 338.56 = 2.161 m
110
111 [(3 - 2.161 ) / 3] x 0.231 = 0.065 (Min 0) 5.4 (b) Sub Str
111
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
167 Where :-
168 Ka = Coefficient of Active Earth Pressure
169 h = Height of Soil
170 w = Unit Weight of Soil
171
172 Cos2(f - a) 5.7.1 Sub Str
2
173 Ka = 2 Sin(f - d)Sin(f - i)
Cos (a)Cos(a + d) 1 +
174 Cos(a+ d)Cos (a - i)
175
176 Following values are taken for calculating the active earth pressure.
177
178 Level Int. Chk & TOF BOF
179 Slope of Batter with Vert. a= 0.142 rad
180 Coeff. of internal friction of Soil f= 0.611 rad
181 Angle of friction bet. Wall & earth d= 0.204 rad
182 Angle of slope of fill with Horz. i= 0.000 rad
183 Ka = 0.310
184
185
186 i
187
188 Horizontal Component of Active Earth Pressure
189 a Pah = Pa Cos(a + d)
190 Acting at Y1= (h/3) above section considered
191
192 Pah Vertical Component of Active Earth Pressure
193 a Pav = Pa Sin(a + d)
194 Y1 =h/3 d Acting at X1 = Y1Cot (90-a) from face of Wall
195 Pa f
196 Pav
197
198 5.1 At Intermediate Checking Level FL 343.100
199 Height from Formation Level, h = 343.100- 338.56 = 4.539 m
2
200 Pa = 0.5 x 0.310 x 1.800 x 4.539 5.7 t/m (Width)
201 Int. Lvl 338.561
202 Horizontal Component
203 Pah = 5.7 x Cos( 0.142+ 0.204 ) 5.4 t/m (Width)
204 Will act at Y1 4.539 / 3 = 1.51 m TOF 336.400
205
206 Vertical Component
207 Pav = 5.7 x Sin( 0.142+ 0.204 ) 1.95 t/m (Width)
208 Will act at X1 = Y1Cot(90-a) = 1.51 Cot(90 - 0.142 ) = 0.216 m
209
210 5.2 At Top of Foundation
211 Height from Formation Level, h = 343.100- 336.40 = 6.7 m
2
212 Pa = 0.5 x 0.310 x 1.800 x 6.7 12.5 t/m (Width)
213
214 Horizontal Component
215 Pah = 12.5 x Cos( 0.142+ 0.204 ) 11.8 t/m (Width)
216 Will act at Y2 6.7 / 3 = 2.233 m
217
218 Vertical Component
219 Pav = 12.5 x Sin( 0.142+ 0.204 ) 4.2 t/m (Width)
220 Will act at X2 = Y2Cot(90-a) = 2.2 x Cot(90 - 0.142 ) = 0.319 m
221
222
223
2
224 Pa =
225
226 Horizontal Component
227 Pah = 0.000+
228 Will act at Y2
229
230 Vertical Component
231 Pav = 0.000+
232 Will act at X2 = Y2Cot(90-a) 0.000
233
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
336
337 7.0 SELF WEIGHT CALCULATION
338
339 7.1 At Intermediate Checking Level
340
341 0.550
342 FL 2 Bearing 0.125
343
2.379 6
344 1 0.750
340.721
345 1.550
346 7
347
348
349 2.161
350 3
351 4
352 5
353
A 338.5605
354 0.309 0.540
355
356 7.1 Summary of Load & Its CG at Intermediate Checking Level
No. Description Shape Shape Horz. Vert. Density Weight CG from A WX CG above WY
Factor (m) (m) W (t) (m) base (Y)
357 (t/m3)
358 W1 Bed Block Portion Rectangle 1.0 x 1.550 x 0.750 x 2.500 = 2.906 1.084 3.149 2.536 7.369
359 W2 Dirt Wall Rectangle 1.0 x 0.300 x 1.929 x 2.500 = 1.447 0.459 0.664 3.875 5.606
360 W3 Central Rec portion Rectangle 1.0 x 1.550 x 2.16 x 2.500 = 8.37 1.084 9.072 1.080 9.0
361 W4 Back Batter Triangle 0.5 x 0.309 x 2.16 x 2.500 = 0.834 0.206 0.172 0.720 0.600
362 W5 Front Batter Triangle 0.5 x 0.540 x 2.16 x 2.500 = 1.459 2.039 2.974 0.720 1.050
363 W6 Rec Soil above Bed Block Rectangle 1.0 x 0.309 x 2.379 x 1.800 = 1.322 0.154 0.204 3.350 4.428
364 W7 Tri Soil above Back Batter Triangle 0.5 x 0.309 x 2.16 x 1.800 = 0.600 0.103 0.062 1.448 0.869
365 Total 16.94 16.296 29.0
366 Total (Abutment only) 10.66 12.217 57.9
367 CG of Total Mass from A = WX/W = 16.30 / 16.94 = 0.962 m
368 CG of Total Mass above Intermediate Level = WY/W = 29.0 / 16.94 = 1.710 m
369 CG of Abutment (W1 to W5) from A = 12.22 / 10.66 = 1.146 m
370
371 7.2 At Top of Foundation
372
373
374
375
376 0.550
377 343.1 FL 2 Bearing 0.125
378
2.379 11 9 BB Top
379 1 0.000 340.721
380 1.550 BB Bottom
381 10
382 4.321 4.321
383 4
384 1
385 Back Batter 7.0 3
386 4
387
388
389 8 Passive Height
390 0.000 below Scour
391 19
392 336.400 TOF(Back) B 0.617 336.400 TOF(Front)
393
394 1.080 2.140
395
396
397 C 3.248
398
399 #VALUE!
400
401
402 7.2 Summary of Load & Its CG at Top of Foundation
No. Description Shape Shape Horz. Vert. Density Weight CG from B WX CG above WY
Factor (m) (m) W(t) (X) base (Y)
403 (t/m3)
404 W1 Bed Block Portion Rectangle 1.0 x 1.550 x 0.750 x 2.500 = 2.906 1.392 4.046 4.696 13.648
405 W2 Dirt Wall Rectangle 1.0 x 0.300 x 1.929 x 2.500 = 1.447 0.767 1.110 6.036 8.732
406 W3 Central Rec portion Rectangle 1.0 x 1.550 x 4.321 x 2.500 = 16.744 1.392 23.312 2.161 36.2
407 W4 Front Batter Triangle 0.5 x 1.080 x 4.321 x 2.500 = 5.835 2.347 13.696 1.440 8.404
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
408 W5 Rec below First Front BatterRectangle 1.0 x 0.000 x 2.161 x 2.500 = 0.000 2.437 0.000 1.080 0.000
409 W6 Rec under Front Batter Rectangle 1.0 x 0.000 x 0.000 x 2.500 = 0.000 2.707 0.000 0.000 0.000
410 W7 Rec below Front Offset Rectangle 1.0 x 0.000 x 2.161 x 2.500 = 0.000 2.707 0.000 1.080 0.000
411 W8 Back Batter Triangle 0.5 x 0.617 x 4.321 x 2.500 = 3.334 0.412 1.372 1.440 4.802
412 W9 Second Front batter Triangle 0.5 x 0.000 x 2.161 x 2.500 = 0.000 2.887 0.000 0.720 0.000
413 W10 Tri Soil above Back Batter Triangle 0.5 x 0.617 x 4.321 x 1.800 = 2.401 0.206 0.494 2.881 6.915
414 W11 Rec Soil above Bed Block Rectangle 1.0 x 0.617 x 2.379 x 1.800 = 2.643 0.309 0.816 5.511 14.566
415 Total 35.31 44.846 93.2
416 Total (Abutment only) 25.91 38.380 186.5
417 CG of Total Mass from B = WX/W = 44.85 / 35.31 = 1.270 m
418 CG of Total Mass above Top of Foundation = WY/W = 93.2 / 35.31 = 2.641 m
419 CG of Abutment (W3 to W9) from B = 38.4 / 25.91 = 1.481 m
420
443 8.0 PASSIVE EARTH PRESSURE
444
445 For Calculating the Passive Earth Pressure COULOMB's theory is followed.
446
449 Cos2(f+ a)
450 Kp= Sin(f + d) Sin(f + i) 2
Cos2a Cos(a - d) 1-
451 Cos(a- d) Cos (a - i)
452
453 f = 0.559 rad
454 a = 0.245 rad
455 d= 0.204 rad
456 i= 0.000 rad
457
458 Kp= 3.446
459
460 Pph = Pp Cos(d - a) Act at (h/3) above section
461 Ppv = Pp Sin(d - a) Act at X=Y Cot(90 - a)
462
463 Considering only Horizontal component because Vertical component will be ineffective.
464
465 8.1 Checking at Top of Foundation
466 Passive Height = = 0.000 m L :23
2
467 Pp = 0.5 x 3.446 x 0.800 x 0.000 = 0.000 t/m Surcharge
468 Pps = 3.4465 0.8 0 2
469 Factor of Safety for Passive = 3 Pps = 0 t/m
470 Safe Passive Pr. = 0.000 / 3 = 0.000 t/m
471 Ph = 0.000 x Cos( 0.204 - 0.245 ) Resisting Moment due to surcgarge
472 = 0.000 t/m Will act @ h/3 = 0.000 m Pm = 0 x 0
473 Resisting Moment = 0.000 x 0.000 0.000 t-m/m Pm = 0 t-m/m
474
484
485 9.0 SEISMIC FORCE
486
487 Earth Pressure Due to Seismic Effect 5.12.6.1 Sub Str
488 With Coeff Method.
489 ah = bx Ix ao
490 ah = 1.0 x 1 x 0.040 = 0.04 av = 0.04 / 2 = 0.02
491 ah = 0.040 av = 0.020
492
493 Level Int. Chk & TOF BOF
494 Slope of Batter with Vert. a= 0.142 rad L :179
495 Coeff. of internal friction of Soil f= 0.611 rad L :180
496 Angle of friction bet. Wall & earth d= 0.204 rad L :181
497 Angle of slope of fill with Horz. i= 0.000 rad L :182
502
value
503
Ca = (1 + a v ) Cos2(f - a - l) x
1 2
= 0.339
504 2 Sin(f + d)Sin(f - i - l)
Cosl Cos a Cos(a + d + l) 1 +
505 Cos(a+ d + l)Cos(a - i)
506 b tan-1a h tan-1 0.04 With (-) Pt I 0.894
l = = = 0.041
1-av 1 - 0.02 Pt II 0.654
Case II: With
507
508
509
Ca = (1 - a v ) Cos2(f - a - l) x
1 2
= 0.327
510 Sin(f + d)Sin(f - i - l)
Cosl Cos2a Cos(a + d + l) 1 +
511 Cos(a+ d + l)Cos(a - i)
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
512
513 At Int. Chk & TOF BOF
514 Final Ca = 0.339 (Max Value of above, i.e., a and b)
515 Ka = 0.310 L :107
578
579 Volume of Abutment = A1 + A2 + A1 A2 h/3 AHFL 337.728
0.428 0.748
580
3
581 Vol. between AHFL and Intermediate Level = (2.73 + 2.399 + 6.54) 0.000 = 0.000 m (per m width)
3
582 Vol. between AHFL and Top of Foundation = (2.73 + 3.248 + 8.85) 0.443 = 3.961 m (per m width)
3
583 Vol. between AHFL and Bottom of Foundation = 3.961 + #VALUE! = #VALUE! m (per m width)
584
585 Buoyant force = Volume x Density of water
586
587 Buoyant force at Inter Checking Level = 15% 0.000 x 1.000 = 0.000 t As per Cl 5.10.2 Sub St.
588 Buoyant force at Top of Foundation = 15% 3.961 x 1.000 = 0.594 t As per Cl 5.10.2 Sub St.
589 Buoyant force at Bottom of Foundation = 100% #VALUE! 1.000 = #VALUE! t As per Cl 5.10.1 Sub St.
590
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
597
598 Volume of Abutment = A1 + A2 + A1 A2 h/3 LWL 337.321
0.486 0.850
599
3
600 Vol. between LWL and Intermediate Level = (2.89 + 2.399 + 6.922) 0.000 = 0.000 m (per m width)
3
601 Vol. between LWL and Top of Foundation = (2.89 + 3.248 + 9.371) 0.307 = 2.823 m (per m width)
3
602 Vol. between LWL and Bottom of Foundation = 2.823 + #VALUE! = #VALUE! m (per m width)
603 (Height h is zero, if LWL is below the level under consideration .)
604
605 Buoyant force = Volume x Density of water
606
607 Buoyant force at Inter Checking Level = 15% 0.000 x 1.000 = 0.000 t As per Cl 5.10.2 Sub St.
608 Buoyant force at Top of Foundation = 15% 2.823 x 1.000 = 0.423 t As per Cl 5.10.2 Sub St.
609 Buoyant force at Bottom of Foundation = 100% #VALUE! 1.000 = #VALUE! t As per Cl 5.10.1 Sub St.
610
611 11.0 STRESS CALCULATION
612
613 Note: Lever Arm is counted from Section assumed & Eccentricity from back face rear most point/ centre.
614 11.1 At Intermediate Checking Level
615
616 L.A. (m) MOMENT (t-m)
S.NO. DESCRIPTION OF LOAD Type HORZ LOAD (t) VERT LOAD (t)
617 from back from centre from back from centre
618 1-A Dead Load of Girder/Slab DL 1.952 1.309 0.109 2.555 0.213
619 1-B Dead Load of Track SIDL 0.697 1.309 0.109 0.912 0.076
620 2 Live load on Girder/Slab LL 19.159 1.309 0.109 25.072 2.093
621 3 Longitudinal Load on girder/slab LL 5.903 2.911 2.911 17.18 17.18
622 3-A LWR Force T 0.000 2.911 2.911 0.000 0.000
623 4 Active earth pressure
624 4-A Pah EP 5.404 1.513 8.2 8.2
625 4-B Pav EP 1.945 0.216 -0.983 0.421 -1.9
626 5 Surcharge Load
627 5-A P1h EP 4.995 2.270 11.3 11.3
628 5-B P1v EP 1.798 0.324 -0.875 0.583 -1.574
629 5-C P2h EP 1.890 3.026 5.72 5.72
630 5-D P2v EP 0.680 0.432 -0.767 0.294 -0.522
631 6 Passive Resisting Moment EP 0.000 0.000
632 7 Due to Approach Slab DL 0.756 0.459 -0.741 0.347 -0.560
633 8 Seismic Force EQ 2.023 0.392 4.888 4.888
634 9 Buoyant Force
635 9-A At AHFL DL 0.000 1.146 -0.054 0.000 0.000
636 9-B At LWL DL 0.000 1.146 -0.054 0.000 0.000
637 10 Self Wt. & back fill DL 16.939 0.962 -0.237 16.296 -4.020
638
639 CASE Gr Load Combination Horizontal Load Vertical Load Moment from
640 HFL Description back centre
641 I 1 1DL+1.2SIDL+1.1LL+1EP 18.783 45.226 93.3 38.2
SLS CONDITION
691
692
693 FINAL DESIGN VALUE Permissible
694 Design Max Stress (Pmax) = 56.1 t/m2 < 1750.00 t/m
2
OK Seismic/ Wind values
695 Design Min Stress (Pmin) = -19.4 t/m2 > -50.00 t/m
2
OK divided by 33 1/3 %
696
697
698 11.2 At Top of Well Cap
699
700 Note: Lever Arm is counted from Section assumed & Eccentricity from back face rear most point.
701 L.A. (m) MOMENT (t-m)
S.NO. DESCRIPTION OF LOAD Type HORZ LOAD (t) VERT LOAD (t)
702 from back from centre from back from centre
703 1-A Dead Load of Girder/Slab DL 1.952 1.617 -0.006 3.158 -0.013
704 1-B Dead Load of Track SIDL 0.697 1.617 -0.006 1.127 -0.005
705 2 Live load on Girder/Slab LL 17.996 1.617 -0.006 29.105 -0.117
706 3 Longitudinal Load on girder/slab LL 5.903 5.071 5.071 29.93 29.93
707 3-A LWR Force T 0.000 5.071 5.071 0.000 0.000
708 4 Active earth pressure
709 4-A Pah EP 11.773 2.233 2.233 26.3 26.3
710 4-B Pav EP 4.238 0.319 -1.305 1.352 -5.5
711 5 Surcharge Load
712 5-A P1h EP 6.118 3.350 3.350 20.5 20.5
713 5-B P1v EP 2.202 0.479 -1.145 1.054 -2.522
714 5-C P2h EP 3.416 4.467 4.467 15.26 15.26
715 5-D P2v EP 1.230 0.638 -0.986 0.785 -1.212
716 6 Passive Resisting Moment EP 0.000 0.000 0.000 0.000 0.000
717 7 Due to Approach Slab DL 0.756 0.767 -0.856 0.580 -0.647
718 8 Seismic Force EQ 3.667 0.759 -1.624 12.639 12.639
719 9 Buoyant Force
720 9-A At AHFL DL -0.594 1.481 -0.143 -0.880 0.085
721 9-B At LWL DL -0.423 1.481 -0.143 -0.627 0.060
722 10 Self Wt. & back fill DL 35.310 1.270 -0.354 44.85 -12.488
723
724 CASE Gr Load Combination Horizontal Load Vertical Load Moment
725 HFL Description from backfrom centre
726 I 1 1DL+1.2SIDL+1.1LL+1EP 27.801 64.970 179.2 72.5
SLS CONDITION
775
776
777 FINAL DESIGN VALUE Permissible
778 Design Max Stress (Pmax) = 59.2 t/m2 < 1750.00 t/m
2
OK Seismic/ Wind values
779 Design Min Stress (Pmin) = -19.9 t/m2 > -50.00 t/m
2
OK divided by 33 1/3 %
780
781
945
946
947 Calculation of Bending Moment at Bottom of Dirt Wall :-
948
949 Depth of Dirt wall from Formation Level = 1.929 m
950
951 (i) Active Earth Pressure at Bottom of Dirt Wall
952 Height form Formation Level 1.929
= m
2
953 Pa = 0.500 X 0.310 X 1.800 X ( 1.929 )
954 Pa = 1.037 t/m
955 Horizontal Component Of Active Earth Pressure
956 Pah = 1.037 X Cos( 0.000 + 0.204 )
957 Pah = 1.016 t/m Will act at 1.929 / 3 = 0.643 m
958
959 (ii) Due to surcharge at bottom of Dirt Wall
960 Height = H = 1.929 m
961 Length of Abutment = L = 12.700 m
962 Width Of Distribution = B = 6.000 m
963 Since H < (L-B)
964 CASE NO.= 1 will be used
965
966 P1 = (S+V) X Ka x H Will act at = H/2 m
967 (B+H) = 0.964 m
Br No 1253- Gopad River-R0 A1
1176
1250
1251
1252
1253
1254 Cir Rec
2
1255 Area of Outer Capsule = Ao = 41.604 + 48.922 = 90.525 m
1256
1257 Cir Rec
2
1258 Area of Outer Capsule = Ai = 7.065 + 13.74 = 20.805 m
1259
2
1260 Area of Common Int Rec Ar 15.579 m
1261
2
1262 Net Area = 90.525 + 15.579 - 20.805 = 85.3 m
1263
1264 Outer Ixx
1265 Rec portion Nos Cir Self Cir Ah2
3 4 2 4
1266
Ixxo= 6.72x 7.280 + 2x 3.140x 3.640 + +83.25x 0.000 = 353.87 m
1267 12 8
1268
1269 Inner Ixx
1270 Rec portion Nos Cir Self Cir Ah2
3 4 2 4
1271
Ixxo= 4.58x 3.000 + 2x 3.140x 3.000 + +14.14x 0.000 = 73.89 m
1272 12 8
1273
1274
4
1275 Ixx- Net = 353.87 - 73.89 = 279.98 m
1276
3
1277 Zxx = 279.98 / 3.64 = 76.918 m
1278
1279 Outer- Iyy
1280 Rec portion Nos Circular Self Circular Ah^2
3 4 2
1281
Iyy = 7.280x 6.720 + 2x 0.110x 3.640 +83.25x 6.450
1282 12
1283
1303 Aw = 85.3 m2
1304
1305 Ix = 280.0 m4
1306
1490 8 Angle of Friction between Wall & Soil 15.0 Deg d 0.393 radian
1491 9 Coeff. of friction between sides & soil (tan d) (Max 22.5o) m' 0.414
1492 10 Coeff. [for Circular well = Dia (B)/pD, Rect well = B/2D] a 0.189
1493 11 Angle of Internal Friction of Soil 45.0 Deg f 0.785 radian
1494 12 Coeff. of Friction between Base & soil (tan f) m 1.000
1495 13 Coeff. of Active Earth Pressure Ka 0.160 L :1510
1598
Load Upto TOF on each Well $ Below TOF on each Well Total #
1599 Load (t) Moment (t-m) Load (t) Moment (t-m) Load (t) Moment
1600 Dead Load, D 491.678 -112.111 5224.141 0.000 5715.8 -112.1
1601 Buoyancy, B -7.546 1.735 422.934 0.000 415.388 1.735
1602 Earth Pressure, Ep 97.406 3064.179 0.000 0.000 97.4 3064.2
1603 Seismic Force, S 9.642 841.867 20.253 302.395 29.894 1144.26
1604 Live Load, L 228.555 1066.835 0.000 0.000 228.555 1066.8
$
1605 At TOF [Load (Moment) (from Table 2.2) / No. of Wells ]
#
1606 Total (Load at base of well and Moment at 0.2D above base of well )
1607
1608 For Each Well
1609 Load Combination Vertical Load (t) Moment (t-m)
1610 1.1 D 6287.401 -123.322
1611 1.1 D - B + 1.4*(W c + Ep + W or S) 6881.010 5770.231
1612 1.1 D + 1.6 L 6653.088 1583.614
1613 1.1 D - B + 1.4*(L + Ep) 7159.134 5661.832
1614 1.1 D - B + 1.25*(L + W c + Ep + W or S) 7147.608 6472.509
1615 Design Value (Max of Above) 7159.134 6472.509
1616
1618
1619 Ultimate Bearing Capacity, su = 250 t/m2 su / 2 = 125 L :1501
1620
1621 Since 79.1 < 125
1622 W/A < su /2 OK
1623
1624 2 Base Resisting Moment Mb = Q W B tanf
1625 3 Side Resisting Moment Ms = 0.10 g D3 (Kp - Ka) L
1626 4 Moment of Resistance due to Friction Mf = FALSE g B D2 (Kp - Ka)Sind
1627 5 Total Resistance Moment Mt = 0.7 (Mb + Ms + Mf)
1628
Mb (t-m) Ms (t-m) Mf (t-m) Mt (t-m) M (t-m) Condition Overall
1629 Load Combination (Mt M)
1630 1.1 D 23891.1 30833.5 -123.3 OK
1631 1.1 D - B + 1.4*(W c + Ep + W or S) 26146.7 32412.4 5770.2 OK
1632 1.1 D + 1.6 L 25280.7 11279.0 8877.76 31806.2 1583.6 OK OK
1633 1.1 D - B + 1.4*(L + Ep) 27203.6 33152.2 5661.8 OK
1634 1.1 D - B + 1.25*(L + W c + Ep + W or S) 27159.8 33121.6 6472.5 OK
1635
1636 Steining Stress OK
1637 Elastic Theory OK
1638 Ultimate Resistance Method OK
1639 OVERALL RESULT OK
1640