Você está na página 1de 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 19 Julai 2017 ( Rabu )

Masa : 9.40 – 10.10 pagi

Tajuk : Perhubungan

Kelas : 2 Bestari

Bilangan Murid : 23 orang

Standard Kandungan : 2.3 Mengetahui dan mengaplikasi kemahiran interpersonal serta komunikasi
berkesan dalam kehidupan seharian
Standard Pembelajaran : 2.3.1 Mematuhi ajaran agama
: 2.3.2 Menzahirkan kasih sayang yang berbeza kepada Tuhan, diri, ibu bapa/penjaga,
ahli keluarga, guru dan rakan
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
a) Afektif : Memupuk rasa kasih sayang terhadap Tuhan, ahli keluarga dan
persekitaran
b) Kognitif : Menyatakan 2 daripada 4 ajaran agama
c) Kognitif : Menyatakan 2 daripada 4 tempat ibadat
BBB : LCD, Komputer riba, lembaran kerja

EMK : Nilai murni

Pembelajaran abad 21 : Belajar untuk kehidupan, Role Play


Bahagian/ Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolaan/ Strategi Alatan/Catatan

Permulaan/ Baca Ikrar 1. Guru memulakan pengajaran Murid berada dalam kumpulan BBB:
Set induksi Rukun Negara dengan meminta seorang wakil meja masing – masing LCD
(3 minit) murid untuk mengetuai bacaan Komputer riba
-Kepercayaan ikrar.
kepada Tuhan Nilai :
-Kesetiaan Patriotik
kepada Raja 2. Cadangan komunikasi : Patuh
dan Negara “Apakah yang anda dapat kenal
-Keluhuran pasti dalam bacaan ikrar sebentar Berpusatkan murid Elemen 4C :
Perlembagaan tadi?” Komunikasi
-Kedaulatan
undang- 3. Guru mengemukakan apa yang PdP Abad 21 :
Berpusatkan guru
undang akan dipelajari dan dikaitkan Role Play
-Kesopanan dengan bacaan ikrar
dan kesusilaan

Perkembangan/ Ajaran agama 1. Guru meminta murid Peta buih BBB :


Langkah 1 -Islam menyenaraikan agama – agama LCD (1)
-Hindu yang dianuti oleh warga Malaysia Komputer riba (1)
(8 minit) -Buddha dalam peta buih
-Kristian
2. Cadangan komunikasi : Nilai :
“ Apakah agama – agama yang Berpusatkan murid Bersemangat
dianuti oleh warganegara
Malaysia?” Elemen 4C :
Komunikasi
3. Guru memaparkan gambar –
gambar tempat ibadat bagi setiap
agama yang disenaraikan dan KBAT :
meminta mereka menyebut nama Peta Buih (iThink)
serta agama yang terlibat.

Langkah 2 Zahirkan kasih 1. Guru mengaitkan agama dengan BBB :


sayang : kasih sayang dalam diri setiap Tayangan slaid bergambar LCD
(7 minit)  Tuhan penganut Komputer riba
 Diri 2. Guru memaparkan slaid
 Ahli bergambar dan menerangkan Nilai :
keluarga cara untuk zahirkan kasih sayang Kasih sayang

 Guru 3. Cadangan komunikasi : Berpusatkan guru Patuh


 Rakan “Bagaimana cara anda ingin Rasional
menzahirkan rasa sayang anda
terhadap seseorang?” Elemen 4C :
Komunikasi
Kritis
Kemuncak Latihan dan 1. Guru mengedarkan lembaran BBB :
bimbingan kerja dan memberikan arahan Lembaran kerja
(10 minit ) untuk menjawab
2. Guru memberi masa selama 5
minit sahaja untuk murid Berpusatkan murid dan bahan Nilai :
menjawab Kepatuhan
3. Guru akan memberi bimbingan
dan memantau serta memberikan Elemen 4C :
cop kepada murid yang telah siap. Kritis

Penutup Rumusan 1. Guru menyoal kembali kepada


kognitif dan isi murid mengenai apa yang telah
(2 minit) pelajaran dipelajari
2. Guru mengingatkan dan
merumuskan apa isi pelajaran
yang telah dipelajari

Você também pode gostar