Você está na página 1de 39

RPH SAINS TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
2.1/ 2.11
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh 1. Menyatakan salah satu peraturan bilik
 Mematuhi peraturan bilik sains sains.
2. Menyatakan lebih daripada satu peraturan
bilik sains.
3. Mengaplikasi salah satu peraturan bilik
sains.
4. Mengaplikasi lebih daripada satu peraturan
bilik sains
5. Memberi sebab peraturan bilik sains perlu
dipatuhi.
6. Menjadi contoh kepada rakan dalam
mematuhi peraturan bilik sains.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru minum segelas minuman di dalam bilik sains
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang perbuatan
tersebut.
AKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta menyenaraikan seberapa banyak peraturan bilik
sains yang diketahui secara berkumpulan menggunakan peta
buih
2. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja
PENAKSIRAN
1. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan
pembentangan
2. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di
dalam buku nota masing-masing
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih

1
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK: Memerhati
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Memberi tumpuan Pendidikan sivik/ moral
PEMBELAJARAN berkomunikasi
1.1/ 1.1.1

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
memerhati Lembaran kerja

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan 2 objek berlainan saiz dan meminta murid
mengemukakan ayat berdasarkan objek tersebut.
2. Guru merujuk contoh-contoh lain yang berkaitan

AKTIVITI UTAMA
1. Murid dibahagikan mengikut kumpulan dan stesen.
2. Murid diminta membuat pemerhatian dan membuat catatan
bagi setiap stesen

PENAKSIRAN/ STANDARD PRESTASI


1. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan pemerhatian bagi
setiap stesen
2. Guru memberikan jawapan yang lebih jitu

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN

2
RPH SAINS TAHUN
6

Murid melangkapkan Murid menjawab 5


TINDAKAN pemerhatian bagi soalan pemerhatian
SUSULAN setiap stesen sebagai kerja rumah
MURID

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS saintifik
TOPIK: Mengelas
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
1.1.2 Mengelas
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN SUMBER
KATA Buku teks
UTAMA Radas dan bahan di bilik sains
mengelas

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan video tentang 2 jenis haiwan yang
berbeza
2. Murid diminta membuat perbandingan di antara kedua-
dua haiwan tersebut

AKTIVITI UTAMA
1. Secara berkumpulan, murid diminta mencari 5 jenis daun
2. Murid diminta membuat pengelasan berdasarkan daun-
daun tersebut

PENAKSIRAN/
1. Guru menilai pengelasan yang dibuat oleh murid
menggunakan peta pokok

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada
murid

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN

3
RPH SAINS TAHUN
6

TINDAKAN Murid mengemaskini Murid melengkapkan


SUSULAN pengelasan yang lembaran kerja
MURID dibuat di dalam buku sebagai kerja rumah
latihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Matematik
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
1.1.3 Mengukur dan
menggunakan nombor

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN SUMBER


KATA Buku teks
UTAMA i-think
Mengukur dan menggunakan nombor

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menuangkan sekotak/ setin minuman ke dalam
gelas
2. Murid diminta meneka isipadu air di dalam gelas

AKTIVITI UTAMA
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta
menjalankan aktiviti pengukuran yang berbeza bagi
setiap aktiviti.

PENAKSIRAN
1. Guru menilai teknik dan pengukuran yang betul bagi
setiap stesen

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti

4
RPH SAINS TAHUN
6

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada


murid

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


TINDAKAN Murid diminta
SUSULAN mencatatkan nilai bagi
MURID setiap benda yang
diukur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
1.1.4 Membuat inferens

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN SUMBER


KATA Buku teks
UTAMA i-think
Membuat inferens

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan 2 keping roti, salah satunya berkulat
2. Guru bersoalal jawab dengan murid

AKTIVITI UTAMA
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta
memberikan inferens bagi setiap pemerhatian di setiap
stesen

PENAKSIRAN
1. Guru menilai inferens yang dibina murid di setiap stesen

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada
murid

5
RPH SAINS TAHUN
6

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


TINDAKAN Murid diminta
SUSULAN mencatatkan nilai bagi
MURID setiap benda yang
diukur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasma Reka bentuk dan teknologi
PEMBELAJARAN kreatif
1.1.12

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menguasai semua KPS

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
mengeksperimen Botol, air, pam

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan demonstrasi roket air

AKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta memperagakan roket yang telah mereka cipta.
2. Murid diminta mengenalpasti pemboleh ubah.

PENAKSIRAN
1. Guru menilai hasil kerja murid

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN

6
RPH SAINS TAHUN
6

TINDAKAN Murid diminta


SUSULAN menguasai semua kps
MURID dalam ekperimen ini

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Seni Visual
PEMBELAJARAN Prihatin, peka
1.2/
1.2.1/1.2.2/1.2.3/
1.2.4/1.2.5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
1.2.1 Mengguna dan mengendalikan
peralatan dan bahan sains dengan betul
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul
dan cermat
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
bahan sains dengan tepat
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan
cara yang betul
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks
Kemahiran Manipulatif
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta seorang murid mengambil sejenis radas.
2. Murid yang lain diminta mengisi sejumlah air ke dalam radas
tersebut.
AKTIVITI UTAMA
1. Guru menerangkan 5 kemahiran manipulative
2. Murid diminta melengkapkan peta buih kemahiran
manipulatif

7
RPH SAINS TAHUN
6

PENAKSIRAN
1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
TINDAKAN Murid diminta
SUSULAN melengkapkan peta
MURID buih

8
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasma Pendidikan Seni Visual
PEMBELAJARAN Prihatin, peka
1.2/
1.2.1/1.2.2/1.2.3/
1.2.4/1.2.5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
1.2.1 Mengguna dan mengendalikan
peralatan dan bahan sains dengan betul
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul
dan cermat
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan
bahan sains dengan tepat
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan
cara yang betul
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, 7 jenis spesimen
Kemahiran Manipulatif
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru mengeluarkan lobak merah
2. Murid diminta meramalkan lakaran lobak merah selepas
dikerat
AKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta mmotong pelbagai jenis specimen yang
disediakan
2. Murid diminta melakar spesimen tersebut dan membuat
pemerhatian ke atas bau, tektur dan rasa spesimen
PENAKSIRAN
1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
TINDAKAN Murid diminta Murid diminta
SUSULAN melengkapkan laporan menjawab soalan uji
MURID amali kendiri muka surat 11

9
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH:
SAINS Saintifik
TOPIK
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasma Muzik
PEMBELAJARAN kreatif
1.1.12

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menguasai semua KPS

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah Bikar, air

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta seorang murid mengetuk bikar kosong
2. Seorang lagi mengetuk bikar berisi air

AKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta menjalankan ekperimen bikar menyanyi

PENAKSIRAN
1. Guru menilai hasil kerja murid

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


TINDAKAN Murid diminta
SUSULAN menguasai semua kps
MURID dalam ekperimen ini

10
RPH SAINS TAHUN
6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Mikroorganisma
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasma Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
3.1/ 3.1.1/3.1.2/3.1.3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan 3 jenis dan contoh mikrob.
Memerihalkan mikrob menjalani proses
hidupMenyatakan 3 jenis dan contoh mikrob.
Memerihalkan mikrob menjalani proses hidup
berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
Fungi, protozoa,alga,bacteria,fungus
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1. Bersoal jawab berdasarkan hasil carian melalui pelbagai sumber media
untuk memahami dan mengenali pelbagai jenis dan contoh
mikroorganisma iaitu :
 Fungi – kulat, yis, mukor, Penicillium
 Protozoa – Paramecium
 Alga – fitoplankton, Spirogyra
 Bakteria – Bacillus, Salmonella, Streptococus, Escherichia coli
 Virus – HIV, Influenza
AKTIVITI UTAMA
2. Menjalankan aktiviti penyiasatan membuat roti (Buku Teks ms 21) dan
Hidup Mikrob (Buku Teks ms 26-29) untuk memahami proses hidup
mikroorganisma seperti :
- bertumbuh (membiak)
- bergerak
- bernafas
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menjawab soalan di dalam Modul Telegram

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

11
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Mikroorganisma
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasma Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
3.1/ 3.1.4/ 3.1.5

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menguji faktor yang mempengaruhi pertumbuhan
mikroorganisma
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
Fungi, protozoa,alga,bacteria,fungus

RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar
Minda- Refreshing)

AKTIVITI UTAMA
1. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi
pertumbuhan mikroorganisma iaitu air, udara, suhu, nutrien dan
keasidan (Buku Teks ms 30-31).

PENAKSIRAN
Merekodkan pemerhatian hasil eksperimen dijalankan dengan
bimbingan guru.
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

12
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Mikroorganisma
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
3.2/ 3.2.1/3.2.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan kesan buruk mikroorganisma.
Memerihalkan kegunaan mikroorganisma
Mengitlak terdapat mikroorganisma berfaedah dan ada yang berbahaya.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink

RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar
Minda- Refreshing)
AKTIVITI UTAMA
1. Memerihalkan kesan buruk mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi
pelbagai media
(Buku Teks ms 32-33) :
- menyebarkanpenyakit berjangkit
- pereputan gigi
- merosakkan makanan
- punca keracunan makanan
2. Memerihalkan kegunaan mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi
pelbagai media (Buku Teks ms 34 – 35) seperti:
- pembuatan roti, tapai, tempe, yogurt
- penghasilan antibiotik dan vaksin ;
- penguraian bahan organik termasuk
pembuatan baja dan rawatan sisa kumbahan
PENAKSIRAN
Menjawab soalan di dalam Modul

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

13
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Mikroorganisma
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
3.2/ 3.2.3/3.2.4
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjana idea tentang langkah-langkah mencegah penyakit
berjangkit.
Menghubungkait faktor pertumbuhan mikroorganisma
dengan proses pembuatan makanan

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Penyakit berjangkit
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar
Minda- Refreshing)
AKTIVITI UTAMA
1. Menghubungkait faktor pertumbuhan mikroorganisma dengan proses
pembuatan makanan (Buku Teks ms 34-36).
2. Membuat yogurt sendiri (Buku Teks ms 36)
3. Menjana idea tentang langkah-langkah pencegahan penyakit berjangkit
termasuk Amalan Harian Yang Sihat (Buku Teks ms 40 – 42).

PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan di dalam Modul

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

14
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Mikroorganisma
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
3.3/
3.3.1/3.3.2/3.3.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjana idea tentang langkah-langkah mencegah
penyakit berjangkit.
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink

RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar
Minda- Refreshing)
AKTIVITI UTAMA
Peta I-THINK
 Peta Bulatan (Langkah Mencegah penyakit Berjangkit)

PENAKSIRAN
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

15
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Interaksi Antara
Hidupan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
4.1/ 4.1.1/4.1.2/4.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan maksud interaksi antara haiwan ialah bentuk
hubungan yang berlaku dalam intraspesis dan interspesis
bagi memperoleh keperluan asas.
Menjelas dengan contoh terdapat haiwan hidup dan haiwan
berkumpulan hidup bersendirian melalui pemerhatian
menerusi pelbagai media

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Interaksi, intraspesies,interspesies
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara
hidupan (Buku Teks ms 47).
AKTIVITI UTAMA
1. Memahami dan memerihalkan interaksi antara haiwan (Buku Teks ms 48-49)
dengan memberi contoh haiwan hidup berkumpulan dan hidup bersendirian
(Buku Teks ms 50-53) dan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
2. Memerihalkan kelebihan dan kekurangan haiwan yang hidup berkumpulan
dan hidup bersendirian.
 Kelebihan :keselamatan, kerjasama membuat sarang dan mencari makan,
melindungi anak-anak dan menjaga wilayah.
 Kekurangan : penularan penyakit, sukar menjaga keselamatan dan wilayah
mudah diceroboh.
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan di dalam Modul
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

16
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Interaksi Antara
Hidupan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
4.1/
4.1.4/4.1.5/4.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan faktor
persaingan antara haiwan intraspesies dan interspesies
melalui pemerhatian menerusi pelbagai media,
Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara haiwan
seperti simbiosis, mutualisme, komensalisme dan
parasitisme.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
simbiosis, mutualisme, komensalisme dan parasitisme
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar
Minda- Refreshing)
AKTIVITI UTAMA
1. Memerihalkan faktor persaingan antara haiwan iaitu mendapatkan sumber
air, pasangan dan makanan yang terhad serta tempat tinggal atau kawasan.
2. Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara haiwan yang berlaku iaitu
interaksi :
- simbiosis
- mutualisme
- komensalisme, dan
- parasitisme
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan terancang untuk pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
REFLEKSI/CATATAN
_______________________________________________________________

17
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Interaksi Antara
Tumbuhan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
4.2/
4.2.1/4.2.2/4.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan faktor persaingan antara tumbuhan melalui
pemerhatian

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Interaksi, intraspesies,interspesies
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1. Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara
hidupan (Buku Teks ms ).
AKTIVITI UTAMA
1. Memerihalkan faktor persaingan antara tumbuhan melalui pemerhatian menerusi
pelbagai media (BT ms 67-68) iaitu:
 air;
 cahaya matahari;
 nutrien;
 ruang
2. Menjalankan penyiasatan untuk menentukan faktor yang menyebabkan persaingan
antara tumbuhan
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan di dalam Modul
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

18
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Interaksi Antara
Tumbuhan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
4.2/ 4.2.3/4.2.4
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara tumbuhan
seperti simbiosis, mutualisme, komensalisme dan parasitisme
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Interaksi, intraspesies,interspesies
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1. Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara
hidupan (Buku Teks ms 47).

AKTIVITI UTAMA
1. Menghubungkait interaksi antara tumbuhan dengan proses fotosintesis
(Buku Teks ms 71-72) :
- Interaksi komensalisme : pokok tumpang menjalar ke atas pokok lain untuk
dapatkan cahaya (fotosintesis)
2. Berbincang dan bersoal jawab untuk menaakul kesan interaksi antara
tumbuhan dengan hidupan lain dalam satu habitat.
PENAKSIRAN
1. Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 74-75) sebagai aktiviti pentaksiran
dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan
aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

19
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK:Ancaman Kepupusan
Haiwan dan Tumbuhan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
5.1/ 5.1.1/ 5.1.2/
5.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus
Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang
mengalami ancaman kepupusan.
Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan
kepupusan haiwan dan tumbuhan seperti:
 aktiviti manusia contoh pembalakan,pemburuan, penerokaan
kawasan;
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
ancaman kepupusan.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1. Bersoal jawab untuk memahami maksud pemeliharaan dan pemuliharaan (Buku Teks
ms 77).
AKTIVITI UTAMA
1. Menjelaskan dengan contoh haiwan yang pupus (Buku Teks ms 78-79) dari
pelbagai sumber maklumat.
2. Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman kepupusan
(Buku Teks ms 80-81).
3. Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan
tumbuhan (Buku Teks ms 82-83) seperti:
 aktiviti manusia : pembalakan, pemburuan,penerokaan kawasan;
PENAKSIRAN
 Peta Dakap (Sebab dan akibat haiwan dan tumbuhan terancam) Buku teks ms 82 -83
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

20
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK:Ancaman Kepupusan
Haiwan dan Tumbuhan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
5.2 / 5.2.1/ 5.2.2/
5.2.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan
haiwan dan tumbuhan.
Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan
haiwan dan tumbuhan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
pemeliharaan dan pemuliharaan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.

AKTIVITI UTAMA
1. Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
(Buku Teks ms 85-88) dengan mengaitkan peranan manusia dalam usaha
pemeliharaan dan pemuliharaan tersebut.
2. Melengkapkan nota dalam bentuk peta pemikiran yang sesuai dan betul berpandukan
maklumat Jom Ingat (Buku Teks ms 89).

PENAKSIRAN
Melengkapkan semua latihan (Buku Teks ms 90-91) sebagai aktiviti pentaksiran dan
pengukuhan.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan semua latihan (Buku Teks ms 90-91)

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

21
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK:Daya
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
6.1 / 6.1.1 / 6.1.2/
6.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan daya adalah tarikan atau tolakan yang bertindak
ke atas sesuatu objek dengan menjalankan aktiviti.
Menjelas dengan contoh kesan daya dengan menjalankan
aktiviti

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Daya, tarikan, tolakan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menyatakan daya adalah tarikan atau tolakan yang bertindak ke atas sesuatu objek
dengan menjalankan aktiviti (Buku Teks ms 93-95) seperti :
- Tarikan : menarik laci, menutup pintu, menaikkan bendera
- Tolakan : meniup belon, menendang bola ke hadapan, mengetuk paku

AKTIVITI UTAMA
1. Menjelas dengan contoh kesan daya dengan menjalankan aktiviti (Buku Teks ms 96-
99) iaitu:
 mengubah bentuk objek;
 mengubah arah gerakan objek;

PENAKSIRAN
Melengkapkan laporan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan laporan aktiviti

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

22
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK:Daya
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
6.2 / 6.2.1 / 6.2.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan maksud daya geseran.
Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang
mempengaruhi geseran iaitu:
 jisim objek;
 jenis permukaan;

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
Daya geseran,jisim objek, jenis permukaan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menjelas dengan contoh maksud daya geseran (Buku Teks ms 100).

AKTIVITI UTAMA
1. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi geseran (Buku Teks ms
102-103) iaitu:
 jisim objek;
 jenis permukaan;
2. Membuat kesimpulan tentang faktor yang mempengaruhi geseran berdasarkan aktiviti
yang telah dijalankan.

PENAKSIRAN
Melengkapkan laporan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan laporan aktiviti

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

23
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TOPIK:Daya
MATA PELAJARAN TEMA: Sains Fizikal KELAS:
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN TARIKH:KURIKULUM
SAINS TOPIK: Kelajuan
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
KOD STANDARD
PEMBELAJARAN NILAI
kreatifMORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/
6.2 / 6.2.3/ 6.2.4/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN
6.2.5 kreatif
7.1 / 7.1.1 / 7.1.2/
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
7.1.3
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF
Memerihalkan PEMBELAJARAN:
kesan daya geseran. KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh:masalah dalam kehidupan harian
Menyelesaikan Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan unit bagi kelajuan
Menjelaskan maksud kelajuan melalui aktiviti yang
dijalankan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
Membuat
UTAMA kesimpulan tentang hubungan kelajuan
Buku teks, Ithink
dengan
Daya, jarak
tarikan, dan masa.
tolakan
KONSEP
RANGKAUTAMA/PENGAJARAN PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA
AKTIVITI PEMULA Buku teks, Ithink
kelajuan
- Refresh Minda- soal jawab maksud geseran
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI PEMULA
UTAMA
1.Memahami dan menjelaskan
Memerihalkan kesan dayamaksud
geserankelajuan dengan
(Buku Teks menjalankan
ms 104-106) seperti :
aktiviti seperti
- Kebaikan : perlumbaan (Buku Teks ms 115-118).
 membolehkan objek dipegang
AKTIVITI UTAMA
- Keburukan :
1. Menyatakan unit
 menghasilkanbagihaba/bunyi
kelajuan iaitu kilometer
tidak diingini per jam (km/j), meter per
saat (m/s) dan sentimeter
menyukarkan per saat (cm/s) berdasarkan aktiviti yang
pergerakan
dijalankanidea
2. Menjana (Buku Teks
kesan ms 119-120).
geseran dalam pelbagai masalah harian dihadapi
2. Menjalankan penyiasatan untuk
serta cara menambah dan mengurangkan menghubungkait kelajuan,
geseran tersebut jarak
(Buku danms
Teks
masa (Buku Teks ms 122-125).
107-110).
PENAKSIRAN
PENAKSIRAN
Melengkapkanlatihan
Melengkapkan laporan aktiviti
(Buku Tekspenyiasatan yang
ms 112-113) dijalankan
sebagai aktivitidengan betul. dan
pentaksiran
pengukuhan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan
AKTIVITI PENUTUPlaporan aktiviti
Murid menyiapkan latihan
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

24
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Kelajuan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
7.1 / 7.1.4 / 7.1.5/
7.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyelesaikan masalah berkaitan kelajuan
menggunakan rumus:
Mentafsir data tentang perhubungan ruang dan
masa bagi pergerakan suatu objek.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks, Ithink
kelajuan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Refresh Minda

AKTIVITI UTAMA
Menyelesaikan masalah untuk menentukan kelajuan, jarak atau masa
menggunakan rumus (Buku Teks ms 126-127).

PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan
betul.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

25
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Pengawetan Makanan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
8.1 / 8.1.1/
8.1.2/8.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelas dengan contoh ciri makanan yang telah rosak
melalui pemerhatian pada makanan sebenar atau pelbagai
media.
Menyatakan bahawa kerosakan makanan disebabkan oleh
tindakan mikroorganisma.
Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk
menghalang atau melambatkan proses hidup
mikroorganisma.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
Cirri,
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab tentang kaedah terawal pengawetan makanan (Buku Teks
ms 133).
AKTIVITI UTAMA
1. Menjelas dengan contoh ciri makanan yang telah rosak melalui
pemerhatian pada makanan sebenar atau pelbagai media (Buku Teks ms
134-135).
2. Menyatakan bahawa kerosakan makanan disebabkan oleh tindakan
mikroorganisma (Buku Teks ms 136).
3. Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau
melambatkan proses hidup mikroorganisma (Buku Teks ms 137).
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

26
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Pengawetan Makanan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
8.1 / 8.1.4/
8.1.5/8.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelas dengan contoh kaedah pengawetan makanan
serta mengaitkan dengan faktor yang mempengaruhi
pertumbuhan mikroorganisma
Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan
pelbagai kaedah.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
 pengeringan; pendidihan, pendinginan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Bersoal jawab tentang kaedah terawal pengawetan makanan (Buku Teks
ms 133).
AKTIVITI UTAMA
1. Menjelas dengan contoh kaedah pengawetan makanan serta mengaitkan
dengan faktor yang mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma seperti:
 pengeringan;
 pendidihan,
 pendinginan
2. Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai
kaedah.
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan
betul.
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

27
RPH SAINS TAHUN
6

MATA PELAJARAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH:


SAINS TOPIK: Pengawetan Makanan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
8.1 / 8.1.4/
8.1.5/8.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan
makanan bagi memenuhi keperluan bekalan makanan.
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
 pengeringan; pendidihan, pendinginan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menaakul kesesuaian kaedah pengawetan bagi satu jenis makanan
dalam mengekalkan tekstur, rupa atau rasa (Buku Teks ms 138-
142).
AKTIVITI UTAMA
1. Membuat Projek Usahawan Nanas (Buku Teks ms 142)
2. Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi
memenuhi keperluan bekalan makanan (Buku Teks ms 143-144)

PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 146-147) sebagai aktiviti
pentaksiran dan pengukuhan.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

28
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Bahan Buangan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
9.1 / 9.1.1/ 9.1.2/
9.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan
melalui pemerhatian persekitaran
Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan
tidak terbiodegradasi.
Mengelaskan bahan buangan kepada bahan
terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
 bahan terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui
pemerhatian persekitaran dan pelbagai media (Buku Teks ms 150-151)
seperti:
 kaca;
 kertas;
AKTIVITI UTAMA
1. Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan bahan
buangan tidak terbiodegradasi (Buku Teks ms 152).
2. Mengelaskan bahan buangan kepada bahan terbiodegradasi dan tidak
terbiodegradasi. Aktiviti “Asingkan Dengan Bijak” (Buku teks ms153).
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan (Buku Teks ms ) sebagai aktiviti pentaksiran
dan pengukuhan.

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

______________________________________________________________

29
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Bahan Buangan
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
9.1 / 9.1.4/ 9.1.5/
9.1.6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menaakul penggunaan bahan tidak terbiodegradasi secara
berhemah.
Memerihalkan pengurusan bahan buangan secara
terancang untuk kehidupan yang lestari.
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
 bahan buangan secara terancang untuk kehidupan
yang lestari.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menjana idea kesan pembuangan bahan buangan secara tidak terancang.

AKTIVITI UTAMA
Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif tentang peranan manusia dalam
mengurus bahan buangan untuk kehidupan yang lestari (Buku Teks ms 156-
158).

PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 160-161) sebagai aktiviti
pentaksiran dan pengukuhan
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan latihan

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

30
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Gerhana
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
10.1/ 10.1.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan
lakaran berdasarkan:
 kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari;
 sifat cahaya;
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
fenomena Gerhana Bulan
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Memahami fenomena gerhana berdasarkan soal jawab (Buku Teks ms 163.
AKTIVITI UTAMA
1. Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran
berdasarkan:
 kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari;
 sifat cahaya
2. Menyatakan kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena
gerhana Bulan (Buku Teks ms 164-165).

PENAKSIRAN
Melakar kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana
Bulan
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan lakaran

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

31
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Gerhana
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
10.1/ 10.1.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan fenomena Gerhana Matahari dengan
bantuan lakaran berdasarkan:
 kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari;
 sifat cahaya;
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
fenomena Gerhana Matahari
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Memahami fenomena gerhana berdasarkan soal jawab (Buku Teks ms 167.
AKTIVITI UTAMA
3. Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran
berdasarkan:
 kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari;
 sifat cahaya
4. Menyatakan kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena
gerhana Bulan (Buku Teks ms 168-169).

PENAKSIRAN
Melakar kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana
Matahari
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan lakaran

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

32
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH:
SAINS TOPIK: Buruj
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
11.1/11.1.1 / 11.1.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan
membentuk sesuatu corak tertentu.
Mengenal pasti bentuk buruj seperti Belantik, Biduk, Pari
dan Skorpio.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk
sesuatu corak tertentu (Buku Teks ms 178-179).
AKTIVITI UTAMA
1. Mencipta Buruj Sendiri (Buku Teks ms 180)
2. Mengenal pasti bentuk buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio
(Buku Teks ms 181-182).
Contoh :

Buruj Skorpio Buruj Biduk

PENAKSIRAN
Melakar bentuk buruj yang mudah dilihat sebagai aktiviti pentaksiran dan
pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan lakaran

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

______________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

33
RPH SAINS TAHUN
6

MATA PELAJARAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH:


SAINS TOPIK: Buruj
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
11.1/11.1.3 / 11.1.4
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menerangkan kegunaan buruj iaitu:
 petunjuk arah;
 petunjuk musim;
Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio.
RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PEMULA
Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk
sesuatu corak tertentu
AKTIVITI UTAMA
1. Menerangkan kegunaan buruj iaitu:
 petunjuk arah;
 petunjuk musim
2. Menjelas dengan contoh kegunaan buruj (Buku Teks ms 184).
3. Menjana idea kewujudan buruj lain dengan mencari maklumat
daripada pelbagai media.
4. Menerangkan kewujudan dan kegunaan buruj menggunakan
maklumat tambahan tentang buruj yang diperolehi.

PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 186-187).

AKTIVITI PENUTUP
Murid melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 186-187).

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

34
RPH SAINS TAHUN
6

MATA PELAJARAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH:


SAINS Lestari
TOPIK: Mesin
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
12.1/12.1.1 / 12.1.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelas dengan contoh jenis dan kegunaan mesin ringkas
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
mesin ringkas
RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PEMULA
Menjelas dengan contoh jenis mesin ringkas iaitu(Buku Teks ms 190-191) :
 satah condong : tangga, titi condong
 tuas : pembuka tin, joran

AKTIVITI UTAMA
Menjelas dengan contoh jenis mesin ringkas iaitu(Buku Teks ms 190-191) :
 satah condong : tangga, titi condong
 tuas : pembuka tin, joran
PENAKSIRAN
Melakar rajah mesin ringkas

AKTIVITI PENUTUP
Murid menyiapkan lakaran

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

35
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH:
SAINS LestariRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA:
TOPIK: Teknologi
Mesin dan Kehidupan KELAS: TARIKH:
SAINS
KOD STANDARD Lestari
NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ TOPIK: Mesin
Bekerjasama Seni Visual
KOD STANDARD
PEMBELAJARAN NILAI
kreatifMORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/
12.1/ 12.1.2 Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: kreatif KRITERIA KEJAYAAN
12.2/12.2.1
Murid boleh:/ 12.2.2 Rujuk standard prestasi 1-6
/12.2.3
Memerihalkan jenis dan kegunaan mesin ringkas
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
UTAMA Buku teks, Ithink
Mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin
mesin ringkas
kompleks.
RANGKA PENGAJARAN
Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih
daripada
AKTIVITIsatu mesin ringkas.
PEMULA
Menjana
Menjelas idea kepentingan
dengan penciptaan
contoh jenis mesiniaitu(Buku
mesin ringkas yang lestari
Teks ms 190-191) :
dari aspek:
 satah condong : tangga, titi condong
 tuas : pembuka tin, joran
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
AKTIVITI UTAMA
mesin kompleks
Memerihalkan jenis dan kegunaan mesin ringkas (Buku Teks ms
190-191).
RANGKA PENGAJARAN
 satah condong : mudah gerak beban berbeza ketinggian
AKTIVITI PEMULA
 tuas : daya, beban, fulkrum
Mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks.
 baji : memisahkan / membelah objek
AKTIVITI UTAMA
PENAKSIRAN
1. Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih daripada
Menjalankan aktiviti Jom Uji (Buku Teks ms 196) sebagai aktiviti
satu mesindan
pentaksiran ringkas.
pengukuhan.
2. Mencerakinkan mesin kompleks kepada mesin ringkas dengan
menggunakan
AKTIVITI PENUTUP contoh.
3. Menjana
Murid idea kepentingan
menyiapkan lakaran penciptaan mesin yang lestari dari aspek:
 penggunaan bahan;
 jangka hayat;
 penyelenggaraan; _______________________________________________________________
REFLEKSI/CATATAN
PENAKSIRAN
_______________________________________________________________
AKTIVITI PENUTUP
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

36
RPH SAINS TAHUN
6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH:
SAINS Lestari
TOPIK: Mesin
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Seni Visual
PEMBELAJARAN kreatif
12.3/12.3.1 / 12.3.2
/ 12.3.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6
Mereka bentuk model mesin kompleks dengan
menggabungkan beberapa konsep sains yang telah
dipelajari
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks, Ithink
mesin ringkas
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
AKTIVITI UTAMA
4. Mereka bentuk model mesin kompleks dengan menggabungkan beberapa konsep
sains yang telah dipelajari seperti:
 elektrik
 magnet
 kelajuan
 sifat cahaya
5. Mencipta model bot layar (Buku Teks ms 203)
6. Memerihalkan model dibina dengan kaitan konsep sains yang diaplikasikan serta
kelestarian model ciptaan.
PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 206-207) sebagai aktiviti pentaksiran
dan pengukuhan.

AKTIVITI PENUTUP
Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 206-207) sebagai aktiviti pentaksiran
dan pengukuhan.

REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________

_______________________________________________________________

37
RPH SAINS TAHUN
6

MATAPELAJARAN : SAINS
TAHUN :

TARIKH :

AKTIVITI : BAHAN :
1. Ulangkaji Tajuk-tajuk Tahun
1 hingga 6
2. Congak Sains- murid disoal
secara lisan oleh guru
3. Murid menjawab soalan
Kertas
4. Berbincang tentang
jawapan
5. Murid menyalin semula
jawapan yang betul sebagai
pembetulan
REFLEKSI :
_______________________________________________________

_______________________________________________________

_______________________________________________________

38
RPH SAINS TAHUN
6

39

Você também pode gostar