Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
..:[Arhitektonska fizika]:..
-Elaborat toplotne,zvučne i hidro zaštite
OPŠTI OPIS:
U oblasti termičke zaštite (pri tome se misli kako na zaštitu od hladnoće tako i na zaštitu od
toplote) u visokogradnji neophodno je da od samog početka učestvuju u planiranju
stručnjaci građevinske fizike.
Pri projektovanju jednog građevinskog objekta treba se uvek voditi računa da budu
postignute optimalne vrednosti u pogledu građevinske konstrukcije, tehnologije , izvođenja
kao i kasnijeg održavanja, da bi bila ostvarena ugodna klima u prostorijama za boravak i
rad, da ne nastupaju građevinska oštećenja i nedostaci koji iz njih proističu.
Za ispunjenje ovih zahteva moraju svi elementi koji formiraju prostorije za boravak da
preuzmu mnoštvo uslovnih klimatskih zadataka. Praktično moraju biti višestruka brana od
meteoroloških uticaja (da štite od hladnoće zimi i toplote leti), da štite od atmosferskog-
vodenog taloga, prodora vetra, prašine i smoga, da pruže dovoljnu termoakumulativnost,
kako osećaj ugodnosti ne bi bio prekinut usled nagle promene u režimu grejanja ili nagle
spoljne amplitude.
Pored svega navedenog, konstrukcije koje zatvaraju unutrašnji ambijent moraju omogućiti
propuštanje vlage bez pojave kondenzata na konstrukcijama ili u konstrukcijama. Sadašnji
propisi proizašli su uglavnom iz postavljenih uslova da termička zaštita treba da obezbedi
minimalne uslove zaštite i komfora uz uslov da temperatura unutrašnjih površina zidova,
tavanica i podova bude takva da ne dozvoli pojavu vidnog kondezata pri normalnoj
relativnoj vlažnosti od 60% i unutrasnjoj temperaturi od C.
Osnovni zakon minimalne tehničke zaštite glasi: toplotna zaštita elemenata koji zatvaraju
unutrašnji prostor mora biti optimalno izabrana da obezbedi ugodan boravak, optimalne
eksploatacione troškove objekta, maksimalnu trajnost uz najmanje moguće troškove
održavanja.
Sa druge strane imamo i niz građevinskih oštećenja koja su posledica nedovoljne termičke
zaštite i grešaka u toku projektovanja i izvođenja. Kada su u pitanju greške, njih možemo
smestiti u četiri kategorije:
• Vidna oštećenja - pojava prskotina, oštećenja maltera i obloge, pojava rđe, pojava
unutrašnjeg navlaženja , trulež, buđ i plesni, rascvetavanje, promena boje, korozija,
propuštanje vlage kod oštećenja hidroizolacije
• Nevidljiva indirektna oštećenja i nedostaci - povećanje troškova za grejanje, a sa tim i
ekonomski gubitak , povećani troškovi i klimatizacije leti, neugodna klima u prostoriji.
Treba usvojiti princip da spoljašnje konstrukcije imaju tri osnovna sloja koji moraju ispuniti
zahteve:
Najpovoljniji je fasadni zid kod koga je nosiva konstrikcija sa unutrašnje strane a termička
izolacija sa spoljne strane slojeva višeslojnog zida.
[DETALJ 1]
Početni uslovi:
∑ = 1,656[m²*K/W]
R = s/ƛ
R= s/ ƛ R2= s/ ƛ = s/0,041;
Rk = (Ri+Re) + (R1+R2+R3+R4)
s iz./0,041 = 0,643
s iz. = 0,026m
ϑe = -15°C
ϑi = +20°C
z'=0,05*17,62/17,62+14,16=0,881/31,78=0,02m
ϑ4 = 17,62°C
φi = 60% ; ϑi = +20°C ;
ϑ4 > ϑi roš
• Ne dolazi do unutrašnjeg površinskog rošenja
konstrukcije.
ϑi = +20°C...............φi = 60%
a) Unutar objekata(prostorije)
pi = φi * p'i za ϑi = +20°C, p'i = 2,337
pi = 60/100 * 2,337 = 1,402 [kPa]
b) Izvan objekta(prostorije)
ϑe = -10°C
ϑi = +20°C
rj = sj * μj
r1 = 0,025 * 20 = 0,50
r2 = 0,050 * 40 = 2,00
r3 = 0,25 * 9 = 2,25
r4 = 0,015* 10 = 0,15
∑ r = 4,9
3. ZID OD OPEKE 1600 920 0,64 0,25 0,390 8,25 3,217 8,25
D = R*S
D>1, U = S ;
U3 = S3 = 8,25
υ = 0,9 * ( 0,94*2,78*0,69*0,97)*18,06
υ = 0,9 * 31,59
υ = 28,43
[DETALJ 2]
∑ = 2,482
R = s/ƛ
R= s/ ƛ R5= s/ ƛ = s/0,041
Rk = (Ri+Re) + (R1+R2+R3+R4+R5+R6+R7)
s iz./0,041 = 1.288
s iz. = 0,053
ϑ e = -15°C
R'1 = ϑ /s = 0,93/0,03 = 31
ϑ i = +20°C
Tabela temperaturnih
uticaja
ϑ 7 = 18,68°C
φi = 60% ϑ i = +20°C
ϑ 7> ϑ i roš
Broj Vrsta ρ C ƛ s R S D U
sloj materijala [ [ J/kg*K] [W/m*K] [m] [m²*K/W] W/m² W/m²
a kg/m³] K K
1. BETONSKE 1800 960 0,93 0,03 0,032 10,77 0,34 9,36
PLOČE
2. PESAK 1800 840 0,58 0,04 0,069 7,96 0,55 8,32
3. HIDROIZOLACI 1100 1460 0,19 0,02 0,105 4,69 0,49 5,62
JA
4. BETON (sloj 1800 960 0,93 0,05 0,053 10,7 0,57 9,09
za pad) 7
5. STALENA 100 840 0,041 0,08 1,951 0,50 0,97 0,51
VUNA
6. ARMIRANI 2400 960 2,04 0,16 0,078 18,4 1,44 18,4
BETON 3 3
7. KREČNI 1600 1050 0,81 0,02 0,025 9,91 0,25 14,3
MALTER 0
∑ D= 4,61
D = R*S
ѵ= 0,9*0,93*1,06*1,25*0,83*9,49*0,51*1,17*2,24*26,30
ѵ=281,49>min.>ѵ=25,00
ϑ e = -10°C . . . . . . . φe = 90%
a) Unutar objekta(prostorije)
b) Izvan objekta(prostorija)
ϑ e = -10°C
ϑ i = +20°C
rj = sj * μj
r1 = 0,03 * 15 = 0,45
r3 = 0,02 * 2000 = 40
r4 = 0,05 * 15 = 0,75
r5 = 0,08 * 1 = 0,08
r6 = 0,16 * 60 = 9,6
r7 = 0,02 * 10 = 0,20
∑ r = 51,36
Iz dijagrama protoka difuzije vodene pare kroz ravan krov vidi se da DOLAZI do
kondenzacije vodene pare unutar konstrukcije.
•Konstrukcija ravnog krova ne ispunjava zahteve standarda JUS U. J5. 520
r' = ∑r-r1-r2
qm = qm1- qm2
qm = 0,0134 g/m²h
Količina kondenzata
qmz = qm*24*d
t = -18°C
[DETALJ 3-ERKER]
Početni uslovi:
grad Kosovska Mitrovica
građevinska klimatska zona: 3.
nadmorska visina: 510 m
projektna temperatura: -18 ͯC
ekstremna temperatura: - 13.5 ͯC
kmax = 0,40 [ W / m² K] . . . . . . . . . . . Ri = 0,13 [m²K / W]
R min = 2,29 [ W / m²K] . . . . . . . . . Re = 0,04 [m²K/ W]
(iz tabele III – JUSU.J5.510)
1. Parket, 0.02m
2. Laki beton, 0.05m
3. Armirani beton, 0.20m
4. Termoizolacija – poliuretanske
ploče, 0.08m
Br Opis s ρ λ c μ R=s/λ
konstrukcije [m] [kg/m³] [W/ ̊C] [J/kg ̊C] / [m²K/W]
1/𝛂i Ri 0,13
1. PARKET 0,02 700 0,21 1670 15 0,0952
2. LAKI BETON 0,05 1800 0,93 960 15 0,054
3. ARMIRANI BETON 0,20 2200 1,51 960 30 0,132
4. TERMOIZOLACIJA–poliuretanske ploče 0,08 40 0,035 1380 50 2,286
5. SPOLJNI MALTER 0,02 1800 0,87 1050 20 0,023
1/𝛂e Re 0,04
𝑠
R= ;
𝜆
0.08 0.02
R4 = = 2.286 m²K/W ; R5 = = 0.023 m²K/W ;
0.035 0.87
ΣR = 2.59 m²K/W
1 1
k= = = 0.363 m²K/W
𝑅𝑘 2,76
Rk stv. = 2.76 m²K/W Rk min = Rmin + Re + Ri = 1.08 + 0.04 + 0.13 = 1.25 m²K/W
Rk = ( Ri + Re ) + ( R1 + R2 + R3 + R4 + R5 + R6 )
𝑠
2.76 = ( 0.13 + 0.04 ) + (0.0952 + 0.054 + 0.132 + + 0.023 )
0.035
𝑠
2.76 = 0.17 + ( 0.3042 + )
0.035
𝑠
2.76 = 0.4742 +
0.035
𝑠
2.2858 =
0.035
s = 0.079 m = 7,9 cm
ѵe = -18°C
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
ѵ0 = ѵe +
αe
x ( ѵi − ѵe) = -18 +
23
𝑥 38 = -18 + 0,6 = -17.4°C
1
R'5 = = 43.48
𝑅5
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
ѵ5 = ѵ0 +
R`5
x Δѵ = -17,4 +
43.48
𝑥 38 = -17.4 + 0.32 = -17.08°C
1
R'4 = = 0.44
𝑅4
ѵ4 = ѵ5 + 𝑘R`4
𝑠𝑡𝑣.
x Δѵ = -17.08 +
0.363
0.44
𝑥 38 = -17.08 + 31.35 = 14.27°C
1
R'3 = = 7.58
𝑅3
ѵ3 = ѵ4 + 𝑘R`3
𝑠𝑡𝑣.
x Δѵ = 14.27 +
0.363
7.58
𝑥 38 = 14.27 + 1.82 = 16.09°C
1
R'2 = = 18.52
𝑅2
ѵ2 = ѵ3 + 𝑘𝑅`2
𝑠𝑡𝑣.
𝑥 Δѵ = 16.09 +
0.363
18.52
𝑥 38 = 16.09 + 0.75 = 16.84°C
1
R'1 = = 10.5
𝑅1
ѵ1= ѵ2 + 𝑘𝑅`1
𝑠𝑡𝑣.
𝑥 Δѵ = 16.84 +
0.363
10.5
𝑥 38 = 16.84 + 1.31 = 18.15°C
ѵi = +20°C
Δѵ = (ѵi – ѵe) = 38 ͯC
1 1
ѵ0i = ѵi + x (ѵi – ѵe) k ѵ0e = ѵe + x (ѵi – ѵe) k
𝛼𝑖 𝛼𝑒
Br Opis s R=s/λ Ѵ Ѵ
konstrukcije [m] [m²K/W] [ ̊C ] [ C
̊ ]
Unutrašnji vazduh 0,13 1,85 20
1 PARKET 0,02 0,0952 1,31 18,15
2 LAKI BETON 0,05 0,054 0,75 16,84
3 ARMIRANI BETON 0,20 0,132 1,82 16,09
4 TERMOIZOLACIJA–poliuretanske ploče 0,08 2,286 31,35 14,27
5 SPOLJNI MALTER 0,02 0,023 0,32 -17,08
Spoljašnji vazduh 0,04 0,6 -17,4
-18
Φ = 0.363 x 38
Φ = 13.794 W/m²
0.08 𝑥 17.4
z' = = 0.039m
17.4+18.15
ѵi, roš = + 12 ͯC
Br Opis s ρ λ c R=s/λ S D U
konstrukcije [m] [kg/m³] [W/ [J/kg [m²K/W] [W/ / [W/
C] C] m²K] m²K]
1 PARKET 0,02 700 0,21 1670 0,0952 4,21 0,40 5,5
2 LAKI BETON 0,05 1800 0,93 960 0,054 10,78 0,58 9,05
3 ARMIRANI BETON 0,20 2200 1,51 960 0,132 4,8 0,64 5,52
4 TERMOIZOLACIJA– 0,08 40 0,035 1380 2,286 0,37 0,85 0,43
poliuretanske
ploče
5 SPOLJNI MALTER 0,02 1800 0,87 1050 0,023 10,9 0,25 3,14
S = 0,0085 x √𝝆 𝒙 𝒄 𝒙 𝝀 [W/m²K]
D=RxS
Ѵ = 59,72
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
`ѵ5 = ѵ0 + x Δѵ = -9,53 + 𝑥 30 = -9,53 + 0,25 = -9,28 °C
R`5 43.48
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
Ѵ4 = ѵ5 + x Δѵ = -9,28 + 𝑥 30 = -9,28 + 24,75 = 15,47°C
R`4 0.44
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
Ѵ3 = ѵ4 + x Δѵ = 15,47 + 𝑥 30 = 15,47 + 1,44 = 16.91°C
R`3 7.58
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
ѵ 2 = ѵ3 + 𝑅`2
𝑥 Δѵ = 16.91 +
18.52
𝑥 30 = 16.91 + 0.59 = 17.5°C
𝑘 𝑠𝑡𝑣. 0.363
ѵ1= ѵ2 + 𝑅`1
𝑥 Δѵ = 17,5 +
10.5
𝑥 30 = 17,5 + 1,04 = 18.54°C
ѵi = +20°C
rj = sj + μj [m]
r1 = 0,025 x 20 = 0,50
r2 = 0,07 x 40 = 2,80
r3 = 0,38 x 7 = 2,66
r4 = 0,015 x 10 =0,15
Σr = 6,11m
Iz dijagrama protoka difuzije vodene pare kroz zidni panel vidi se da NE DOLAZI do
kondenzacije vodene pare unutar građevinske konstrukcije. Ovlaživanje kao i isušivanje je u
dozvoljenim granicama.
Konstrukcija ispunjava zahteve standarda JUS U. J5. 520
..::ZVUČNA ZAŠTITA::..
OPŠTI OPIS:
Zvučna zaštita je relativno nova oblast kod nas. Za ovu oblast je neophodno vladanje iz
oblasti akustike, posebno iz gradjevinske (arhitektonska akustika). Ekonomski faktor je
nedefinisan kod ove oblasti , za razliku od toplotne izolacije gde su veći troškovi na ugradnji
iste,dakle manji su troškovi pri eksploataciji. Zvučna izolacija se ne postiže jednim tipom
mera, recimo samo debljinom zidova-već čitavim nizom mera od kojih su neke ekonomične
a mogu da budu presudne. Ekvivalentni nivo ukupne buke od svih nestacionarnih izvora
izvan posmatrane zgrade ne sme prelaziti 35 dBA noću(22 - 6 h) i 40 dBA danju. Ukupni
nivo buke iz svih izvora , u zgradi , koji rade istovremeno ne sme prelaziti 30 dBA noću i 40
dBA danju. Prema izvoru zvuka, putanjama i mestu i prijemu zvuka razvrstava se i zvučna
zaštita, tako razlikujemo zvučnu zaštitu koja se primjenjuje na izvorima zvuka, na putanjama
i na mestu prijema zvuka.
..::HIDRO ZAŠTITA::..
OPŠTI OPIS:
Ovi radovi podrazumijevaju zastitu objekta protiv vlage, odnosno protiv daljeg
kapilarnog dizanja vlage na temeljnim zidovima odnosno podovima.
Hidroizolacija na terenu ili iznad terena (podovi ili ukopani temeljni zidovi)
- Hladan premaz bitulita “A”
- Vruć premaz bitumena PK 85/25
- Bitumenska traka sa uloškom od staklenog voala obostrano oblož.bit.masom
- Vruć premaz bitumena PK85/25
SADRŽAJ :
HIDROZAŠTITA.......................................................................................................str. -42-