Você está na página 1de 22

VRT 6.

001
Title: Greek New Testament Regular Verb Drill
Language: Greek
Comment: Copyright (c) 2007 BibleWorks, LLC

e;luse$n% e;luse$n% G 1 253 viaa3s 2532 viaa3s <p>verb indicative


1 2 aorist active 3rd person
singular <p>he loosed
lusa,tw lusa,tw G 1 253 viaa3s 2532 viaa3s <p>verb
5 2 imperative aorist active
3rd person singular
<p>let him loose
lu,ei lu,ei G 1 226 vipa3s 2267 vipa3s <p>verb indicative
7 present active 3rd person
singular <p>he looses (is
loosing)
e;lusan e;lusan G 1 106 viaa3p 1060 viaa3p <p>verb indicative
1 0 aorist active 3rd person
plural <p>they loosed
lusa,twsan lusa,twsan G 1 106 viaa3p 1060 viaa3p <p>verb
5 0 imperative aorist active
3rd person plural <p>let
them loose
lu/sai lu/sai G 1 958 vnaa 958 vnaa <p>verb infinitive
7 aorist active <p>to loose
lu,wn lu,wn G 2 938 vppanms vppanms <p>verb
4 938 participle present active
nominative masculine
singular <p>loosing
lu,saj lu,saj G 3 834 vpaanms vpaanms <p>verb
1 834 participle aorist active
nominative masculine
singular <p>having
loosed
e;lue$n% e;lue$n% G 2 792 viia3s 792 viia3s <p>verb indicative
imperfect active 3rd
person singular <p>he
was loosing
lu,w lu,w G 1 775 vipa1s 775 vipa1s <p>verb indicative
present active 1st person
singular <p>I loose (am
loosing)
lu,ein lu,ein G 8 760 vnpa 760 vnpa <p>verb infinitive
present active <p>to
loose <p> be loosing
lu,ontej lu,ontej G 2 672 vppanmp vppanmp <p>verb
4 672 participle present active
nominative masculine
plural <p>loosing
lu,ousi$n% lu,ousi$n% G 1 520 vipa3p 520 vipa3p <p>verb indicative
present active 3rd person
plural <p>they loose (are
loosing)
lu,etai lu,etai G 3 505 vip[mp]3s vipm3s <p>verb
505 indicative present
middle/passive 3rd
person singular <p>he
looses (is loosing) for
himself <p> he is being
loosed
e;luon e;luon G 2 485 viia3p 485 viia3p <p>verb indicative
imperfect active 3rd
person plural <p>they
were loosing
lu,ete lu,ete G 1 463 vipa2p 463 vipa2p <p>verb indicative
present active 2nd person
plural <p>you loose (are
loosing)
evlu,sato evlu,sato G 1 453 viam3s 453 viam3s <p>verb
2 indicative aorist middle
3rd person singular
<p>he loosed for himself
lu,santej lu,santej G 3 431 vpaanmp vpaanmp <p>verb
1 431 participle aorist active
nominative masculine
plural <p>having loosed
e;lusa e;lusa G 1 399 viaa1s 399 viaa1s <p>verb indicative
1 aorist active 1st person
singular <p>I loosed
lu,sh| <g>lu,sh| G 1 384 vsaa3s 384 vsaa3s <p>verb
<g><p>i[na 3 subjunctive aorist active
lu,sh| 3rd person singular <p>in
<g><p>eva.n order that he may loose
lu,sh| <p> if he looses
lu,sei lu,sei G 9 342 vifa3s 342 vifa3s <p>verb indicative
future active 3rd person
singular <p>he will loose
lu,ete lu,ete G 7 331 vdpa2p 331 vdpa2p <p>verb
imperative present active
2nd person plural
<p>loose
lu,eij lu,eij G 1 312 vipa2s 312 vipa2s <p>verb indicative
present active 2nd person
singular <p>you loose
(are loosing)
lu,omen lu,omen G 1 273 vipa1p 273 vipa1p <p>verb indicative
present active 1st person
plural <p>we loose (are
loosing)
luo,menoj luo,menoj G 2 239 vpp[mp]nm vpp[mp]nms <p>verb
5 s 239 participle present
middle/passive
<p>loosing for himself
<p>being loosed
lu,esqai lu,esqai G 8 229 vnp[mp] vnpm <p>verb infinitive
229 present middle/passive
<p>to loose for one's self
<p> be loosed
lu,setai lu,setai G 1 219 vifm3s 219 vifm3s <p>verb indicative
0 future middle 3rd person
singular <p>he will loose
for himself
le,luke$n% le,luke$n% G 1 207 vixa3s 207 vixa3s <p>verb indicative
7 perfect active 3rd person
singular <p>he has loosed
evlu,qhsan evlu,qhsan G 2 206 viap3p 206 viap3p <p>verb indicative
1 aorist passive 3rd person
plural <p>they were
loosed
luqei,j luqei,j G 2 204 vpapnms vpapnms <p>verb
8 204 participle aorist passive
nominative masculine
singular <p>having been
loosed
le,lutai le,lutai G 2 185 vix[mp]3s vixm3s <p>verb
0 185 indicative perfect
middle/pass 3rd person
singular <p>he has loosed
for himself <p> he has
been loosed
lu/e lu/e G 7 185 vdpa2s 185 vdpa2s <p>verb
imperative present active
2nd person singular
<p>loose
luqh,setai luqh,setai G 2 185 vifp3s 185 vifp3s <p>verb indicative
2 future passive 3rd person
singular <p>he shall be
loosed
lu,sw lu,sw G 9 176 vifa1s 176 vifa1s <p>verb indicative
future active 1st person
singular <p>I shall loose
evlu,qh evlu,qh G 2 172 viap3s 172 viap3s <p>verb indicative
1 aorist passive 3rd person
singular <p>he was
loosed
evlu,sate evlu,sate G 1 171 viaa2p 171 viaa2p <p>verb indicative
1 aorist active 2nd person
plural <p>you loosed
luqh/nai luqh/nai G 2 171 vnap 171 vnap <p>verb infinitive
3 aorist passive <p>to be
loosed
lu,sate lu,sate G 1 171 viaa2p 171 viaa2p <p>verb
5 imperative aorist active
2nd person plural
<p>loose
lu,ontaj lu,ontaj G 2 159 vppaamp vppaamp <p>verb
4 159 participle present active
accusative masculine
plural <p>loosing
lu,sousi$n lu,sousi$n% G 9 158 vifa3p 158 vifa3p <p>verb indicative
% future active 3rd person
plural <p>they will loose
lu,h| <g>lu,h| G 5 155 vspa3s 155 vspa3s <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,h| 3rd person singular <p>in
<p><g>eva.n order that he may (might)
lu,h| be loosing <p> if he
looses (future)
evlu,eto evlu,eto G 4 151 vii[mp]3s viim3s <p>verb indicative
151 imperfect middle/passive
3rd person singular
<p>hw was loosing for
himself <p> he was being
loosed
lu,omai lu,omai G 3 145 vip[mp]1s vipm1s <p>verb
145 indicative present
middle/passive 1st
person singular <p>I
loose (am loosing) for
myself <p> I am being
loosed
lu,shte <g>lu,shte<g> G 1 145 vsaa2p 145 vsaa2p <p>verb
<p>i[na lu,shte 3 subjunctive aorist active
<g><p>eva.n 2nd person plural <p>in
lu,shte order that you may loose
<p> if you loose
lusa,menon lusa,menon G 2 144 vpamnms vpamnms <p>verb
7 144 participle aorist middle
nominative masculine
singular <p>having
loosed for itself
lusa,menoj lusa,menoj G 2 144 vpamnms vpamnms <p>verb
7 144 participle aorist middle
nominative masculine
singular <p>having
loosed for himself
lu,swsi$n% <g>lu,swsi$n G 1 139 vsaa3p 139 vsaa3p <p>verb
%<g><p>i[na 3 subjunctive aorist active
lu,swsi(n) 3rd person plural <p>in
<g><p>eva.n order that they may loose
lu,swsi$n% <p> if they loose
luqh|/ luqh|/<p><g>i[ G 2 137 vsap3s 137 vsap3s <p>verb
na 3 subjunctive aorist passive
luqh|/<p><g>e 3rd person singular <p>in
va.n luqh|/ order that he may be
loosed <p> if he is loosed
le,luka le,luka G 1 136 vixa1s 136 vixa1s <p>verb indicative
7 perfect active 1st person
singular <p>I have loosed
lu,sw <g>lu,sw<g>< G 1 135 vsaa1s 135 vsaa1s <p>verb
p>i[na lu,sw 3 subjunctive aorist active
<g><p>eva.n 1st person singular <p>in
lu,sw order that I may loose
<p> if I loose
lu,esqe lu,esqe G 8 133 vdp[mp]2p vdpm2p <p>verb
133 imperative present
middle/passive 2nd
person plural <p>loose
for yourselves <p> be
loosed
luo,ntwn luo,ntwn G 2 133 vppagmp vppagmp <p>verb
4 133 participle present active
genitive masculine plural
<p>loosing
lu,ontoj lu,ontoj G 2 131 vppagms vppagms <p>verb
4 131 participle present active
genitive masculine
singular <p>loosing
evlu,samen evlu,samen G 1 128 viaa1p 128 viaa1p <p>verb indicative
1 aorist active 1st person
plural <p>we loosed
lu,ontai lu,ontai G 3 126 vip[mp]3p vipm3p <p>verb
126 indicative present
middle/passive 3rd
person plural <p>they
loose (are loosing) for
themselves <p> they are
being loosed
evlu,onto evlu,onto G 4 124 vii[mp]3p viim3p <p>verb
124 indicative imperfect
middle/passive 3rd
person plural <p>they
were loosing for
themselves <p> they were
being loosed
e;lusaj e;lusaj G 1 122 viaa2s 122 viaa2s <p>verb indicative
1 aorist active 2nd person
singular <p>you loosed
lu/son lu/son G 1 122 viaa2s 122 viaa2s <p>verb
5 imperative aorist active
2nd person singular
<p>loose
lu,onta lu,onta G 2 118 vppaams vppaams <p>verb
4 118 participle present active
accusative masculine
singular <p>loosing
lu,sasqai lu,sasqai G 1 112 vnam 112 vnam <p>verb infinitive
7 aorist middle <p>to loose
for one's self
lu,sontai lu,sontai G 1 109 vifm3p 109 vifm3p <p>verb
0 indicative future middle
3rd person plural
<p>they will loose for
themselves
lelu,kate lelu,kate G 1 98 vixa2p 98 vixa2p <p>verb indicative
7 perfect active 2nd person
plural <p>you have
loosed
evlu,santo evlu,santo G 1 95 viam3p 95 viam3p <p>verb
2 indicative aorist middle
3rd person plural <p>we
loosed for ourselves
lue,tw lue,tw G 7 95 vdpa3s 95 vdpa3s <p>verb
imperative present active
3rd person singular
<p>let him loose
lu,shtai <g>lu,shtai G 1 91 vsam3s 91 vsam3s <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lu,shtai 3rd person singular <p>in
<g><p>eva.n order that he may loose
lu,shtai for himself <p> if he
looses for himself
lu,ousa lu,ousa G 2 89 vppanfs 89 vppanfs <p>verb
4 participle present active
nominative feminine
singular <p>loosing
lu,swmen <g>lu,swmen< G 1 89 vsaa1p 89 vsaa1p <p>verb
g><p>i[na 3 subjunctive aorist active
lu,swmen 1st person plural <p>in
<g><p>eva.n order that we may loose
lu,swmen <p> if we loose <p> let us
<g><p>lu,swm loose
en
lelu,kamen lelu,kamen G 1 82 vixa1p 82 vixa1p <p>verb indicative
7 perfect active 1st person
plural <p>we have loosed
lu,esqe lu,esqe G 3 82 vip[mp]2p vipm2p <p>verb
82 indicative present
middle/passive 2nd
person plural <p>you
loose (am loosing) for
yourselves <p> you are
being loosed
lu,onti lu,onti G 2 77 vppadms 77 vppadms <p>verb
4 participle present active
dative masculine singular
<p>loosing
lu,ou lu,ou G 8 77 vdp[mp]2s vdpm2s <p>verb
77 imperative present
middle/passive 2nd
person singular <p>loose
for yourself <p> be loosed
luqe,ntej luqe,ntej G 2 76 vpapnmp 76 vpapnmp <p>verb
8 participle aorist passive
nominative masculine
plural <p>having been
loosed
lu,santoj lu,santoj G 3 75 vpaagms 75 vpaagms <p>verb
1 participle aorist active
genitive masculine
singular <p>having
loosed
lu,sh|j <g>lu,sh| G 1 75 vsaa2s 75 vsaa2s <p>verb
j<g><p>i[na 3 subjunctive aorist active
lu,sh|j 2nd person singular
<g><p>eva.n <p>in order that you may
lu,sh|j loose <p> if you loose
lu,hte <g>lu,hte G 5 70 vspa2p 70 vspa2p <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,hte 2nd person plural <p>in
<p><g>eva.n order that you may
lu,hte (might) be loosing <p> if
you loose (future)
lu,seij lu,seij G 9 65 vifa2s 65 vifa2s <p>verb indicative
future active 2nd person
singular <p>you will
loose
lu,wmen <g>lu,wmen G 5 64 vspa1p 64 vspa1p <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,wmen 1st person plural <p>in
<p><g>eva.n order that we may
lu,wmen (might) be loosing <p> if
<p><g>lu,wm we loose (future) <p> let
en us be loosing <p>
lu,sasa lu,sasa G 3 63 vpaanfs 63 vpaanfs <p>verb
1 participle aorist active
nominative feminine
singular <p>having
loosed
lu,wsi$n% <g>lu,wsi$n% G 5 63 vspa3p 63 vspa3p <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,wsi$n% 3rd person plural <p>in
<p><g>eva.n order that they may
lu,wsi$n% (might) be loosing <p> if
they loose (future)
lu,ousi$n% lu,ousi$n% G 2 60 vppadmp 60 vppadmp <p>verb
4 participle present active
dative masculine plural
<p>loosing
luqh,sontai luqh,sontai G 2 58 vifp3p 58 vifp3p <p>verb indicative
2 future passive 3rd person
plural <p>they shall be
loosed
lu,sesqe lu,sesqe G 1 58 vifm2p 58 vifm2p <p>verb
0 indicative future middle
2nd person plural <p>you
will loose for yourselves
lelukw,j lelukw,j G 2 57 vpxpnms 57 vpxpnms <p>verb
9 participle perfect passive
nominative masculine
singular <p>having
loosed
luo,meqa luo,meqa G 3 56 vip[mp]1p vipm1p <p>verb
56 indicative present
middle/passive 1st
person plural <p>we
loose (are loosing) for
ourselves <p> we are
being loosed
lu,somai lu,somai G 1 56 vifm1s 56 vifm1s <p>verb indicative
0 future middle 1st person
singular <p>I shall loose
for myself
lu,sete lu,sete G 9 53 vifa2p 53 vifa2p <p>verb indicative
future active 2nd person
plural <p>you will loose
leluko,tej leluko,tej G 2 49 vpxpnmp 49 vpxpnmp <p>verb
9 participle perfect passive
nominative masculine
plural <p>having loosed
lu,ousan lu,ousan G 2 48 vppaafs 48 vppaafs <p>verb
4 participle present active
accusative feminine
singular <p>loosing
le,lukaj le,lukaj G 1 47 vixa2s 47 vixa2s <p>verb indicative
7 perfect active 2nd person
singular <p>you have
loosed
luome,nh luome,nh G 2 47 vpp[mp]nfs vpp[mp]nfs <p>verb
5 47 participle present
middle/passive
<p>loosing for herself
<p>being loosed
evlu,qhte evlu,qhte G 2 46 viap2p 46 viap2p <p>verb indicative
1 aorist passive 2nd person
plural <p>you were
loosed
leluko,ta leluko,ta G 2 44 vpxpams 44 vpxpams <p>verb
9 participle perfect passive
accusative masculine
singular <p>having
loosed
lelume,noj lelume,noj G 3 44 vpx[mp]nms vpx[mp]nms <p>verb
0 44 participle perfect
middle/passive<p>having
loosed <p>having been
loosed
$ev $ev%lelu,kei G 1 43 viya3s 43 viya3s <p>verb indicative
%lelu,kei 8 pluperfect active 3rd
person singular <p>he
had loosed
evlusa,mhn evlusa,mhn G 1 42 viam1s 42 viam1s <p>verb
2 indicative aorist middle
1st person singular <p>I
loosed for myself
lu,santa lu,santa G 3 42 vpaaams 42 vpaaams <p>verb
1 participle aorist active
accusative masculine
singular <p>having
loosed
luqw/si$n% luqw/si$n G 2 39 vsap3p 39 vsap3p <p>verb
%<p><g>i[na 3 subjunctive aorist passive
luqw/si$n 3rd person plural <p>in
%<p><g>eva. order that they may be
n luqw/si$n% loosed <p> if they are
loosed
lu/on lu/on G 2 39 vppanns 39 vppanns <p>verb
4 participle present active
nominative neuter
singular <p>loosing
leluke,nai leluke,nai G 2 38 vnxa 38 vnxa <p>verb infinitive
0 perfect active <p>to have
loosed
lelume,non lelume,non G 3 38 vpx[mp]nns vpx[mp]nns <p>verb
0 38 participle perfect
middle/passive
<p>having loosed
<p>having been loosed
lusa,ntwn lusa,ntwn G 3 38 vpaagmp 38 vpaagmp <p>verb
1 participle aorist active
genitive masculine plural
<p>having loosed
luqh/te luqh/te<p><g> G 2 37 vsap2p 37 vsap2p <p>verb
i[na 3 subjunctive aorist passive
luqh/te<p><g> 2nd person plural <p>in
eva.n luqh/te order that you may be
loosed <p> if you are
loosed
evlu,qhme evlu,qhmen G 2 35 viap1p 35 viap1p <p>verb indicative
n 1 aorist passive 1st person
plural <p>we were loosed
evlu,qhn evlu,qhn G 2 35 viap1s 35 viap1s <p>verb indicative
1 aorist passive 1st person
singular <p>I was loosed
lu/on lu/on G 2 35 vppaans 35 vppaans <p>verb
4 participle present active
accusative neuter singular
<p>loosing
lue,sqw lue,sqw G 8 34 vdp[mp]3s vdpm3s <p>verb
34 imperative present
middle/passive 3rd
person singular <p>let
him loose for himself <p>
let him be loosed
lu,w lu,w G 5 34 vspa1s 34 vspa1s <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,w 1st person singular <p>in
<p><g>eva.n order that I may (might)
lu,w be loosing <p> if I loose
(future)
lu,h| lu,h| G 3 33 vip[mp]2s vipm2s <p>verb
33 indicative present
middle/passive 2nd
person singular <p>you
loose (are loosing) for
yourself <p> you are
being loosed
lu,sh| lu,sh| G 1 33 vifm2s 33 vifm2s <p>verb indicative
0 future middle 2nd person
singular <p>you will
loose for yourself
lelu,kasi$n le,lukan G 1 32 vixa3p 32 vixa3p <p>verb indicative
%( lelu,kasi$n% 7 perfect active 3rd person
( le,lukan plural <p>they have
loosed
lu,somen lu,somen G 9 32 vifa1p 32 vifa1p <p>verb indicative
future active 1st person
plural <p>we shall loose
leluko,j leluko,j G 2 31 vpxpans 31 vpxpans <p>verb
9 participle perfect passive
accusative neuter singular
<p>having loosed
luou,shj luou,shj G 2 31 vppagfs 31 vppagfs <p>verb
4 participle present active
genitive feminine singular
<p>loosing
lelukui/an lelukui/an G 2 30 vpxpafs 30 vpxpafs <p>verb
9 participle perfect passive
accusative feminine
singular <p>having
loosed
evlu,sasqe evlu,sasqe G 1 28 viam2p 28 viam2p <p>verb
2 indicative aorist middle
2nd person plural <p>you
loosed for yourselves
lu,qhte lu,qhte G 2 28 vdap2p 28 vdap2p <p>verb
3 imperative aorist passive
2nd person plural <p>be
loosed
luo,menon luo,menon G 2 28 vpp[mp]nns vpp[mp]nns <p>verb
5 28 participle present
middle/passive
<p>loosing for itself
<p>being loosed
lu,onta lu,onta G 2 28 vppannp 28 vppannp <p>verb
4 participle present active
nominative neuter plural
<p>loosing
le,lumai le,lumai G 2 27 vix[mp]1s vixm1s <p>verb
0 27 indicative perfect
middle/pass 1st person
singular <p>I have loosed
for myself <p> I have
been loosed
lu,swntai <g>lu,swntai G 1 27 vsam3p 27 vsam3p <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lu,swntai 3rd person plural <p>in
<g><p>eva.n order that they may loose
lu,swntai for themselves <p> if they
loose for themselves
evluo,mhn evluo,mhn G 4 26 vii[mp]1s 26 viim1s <p>verb indicative
imperfect middle/passive
1st person singular <p>I
was loosing for myself
<p> I was being loosed
e;luon e;luon G 2 26 viia1s 26 viia1s <p>verb indicative
imperfect active 1st
person singular <p>I was
loosing
lu,qhti lu,qhti G 2 26 vdap2s 26 vdap2s <p>verb
3 imperative aorist passive
2nd person singular
<p>be loosed
lu,ousai lu,ousai G 2 25 vppanfp 25 vppanfp <p>verb
4 participle present active
nominative feminine
plural <p>loosing
$ev $ev%lelu,keisan G 1 24 viya3p 24 viya3p <p>verb indicative
%lelu,keisa 8 pluperfect active 3rd
n person plural <p>they
had loosed
evlu,ete evlu,ete G 2 24 viia2p 24 viia2p <p>verb indicative
imperfect active 2nd
person plural <p>you
were loosing
evlu,omen evlu,omen G 2 24 viia1p 24 viia1p <p>verb indicative
imperfect active 1st
person plural <p>we
were loosing
lu,onta lu,onta G 2 24 vppaanp 24 vppaanp <p>verb
4 participle present active
accusative neuter plural
<p>loosing
lelume,nh lelume,nh G 3 23 vpx[mp]nfs vpx[mp]nfs <p>verb
0 23 participle perfect
middle/passive
<p>having loosed
<p>having been loosed
lu,htai <g>lu,htai G 6 23 vsp[mp]3s vspm3s <p>verb
<p><g>i[na 23 subjunctive present
lu,htai middle/passive 3rd
<p><g>eva.n person singular <p>in
lu,htai order that he may be
loosing for himself <p> in
order that he may be
loosed <p> if he is loosing
for himself <p> if he is
loosed
leluko,taj leluko,taj G 2 22 vpxpamp 22 vpxpamp <p>verb
9 participle perfect passive
accusative masculine
plural <p>having loosed
lu,santi lu,santi G 3 22 vpaadms 22 vpaadms <p>verb
1 participle aorist active
dative masculine singular
<p>having loosed
leluko,ta leluko,ta G 2 21 vpxpanp 21 vpxpanp <p>verb
9 participle perfect passive
accusative neuter plural
<p>having loosed
lu,shsqe <g>lu,shsqe G 1 21 vsam2p 21 vsam2p <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lu,shsqe 2nd person plural <p>in
<g><p>eva.n order that you may loose
lu,shsqe for yourselves <p> if you
loose for yourselves
lelukui/a lelukui/a G 2 20 vpxpnfs 20 vpxpnfs <p>verb
9 participle perfect passive
nominative feminine
singular <p>having
loosed
luqh,tw luqh,tw G 2 20 vdap3s 20 vdap3s <p>verb
3 imperative aorist passive
3rd person singular
<p>let him be loosed
lu,ontoj lu,ontoj G 2 20 vppagns 20 vppagns <p>verb
4 participle present active
genitive neuter singular
<p>loosing
leluko,j leluko,j G 2 19 vpxpnns 19 vpxpnns <p>verb
9 participle perfect passive
nominative neuter
singular <p>having
loosed
lue,twsan lue,twsan G 7 18 vdpa3p 18 vdpa3p <p>verb
imperative present active
3rd person plural <p>let
them loose
luqe,n luqe,n G 2 18 vpapnns 18 vpapnns <p>verb
8 participle aorist passive
nominative neuter
singular <p>having been
loosed
lu,santaj lu,santaj G 3 18 vpaaamp 18 vpaaamp <p>verb
1 participle aorist active
accusative masculine
plural <p>having loosed
luso,meqa luso,meqa G 1 18 vifm1p 18 vifm1p <p>verb
0 indicative future middle
1st person plural <p>we
shall loose for ourselves
lu,h|j <g>lu,h|j G 5 17 vspa2s 17 vspa2s <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present active
lu,h|j 2nd person singular
<p><g>eva.n <p>in order that you may
lu,h|j (night) be loosing <p> if
you loose (future)
luqw/ luqw/<p><g>i[ G 2 17 vsap1s 17 vsap1s <p>verb
na 3 subjunctive aorist passive
luqw/<p><g>e 1st person singular <p>in
va.n luqw/ order that I may be loosed
<p> if I am loosed
luo,ntwn luo,ntwn G 2 17 vppagnp 17 vppagnp <p>verb
4 participle present active
genitive neuter plural
<p>loosing
luou,sh| luou,sh| G 2 17 vppadfs 17 vppadfs <p>verb
4 participle present active
dative feminine singular
<p>loosing
lu,swmai <g>lu,swmai G 1 17 vsam1s 17 vsam1s <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lu,swmai 1st person singular <p>in
<g><p>eva.n order that I may loose for
lu,swmai myself <p> if I loose for
myself
lu,sasai lu,sasai G 3 16 vpaanfp 16 vpaanfp <p>verb
1 participle aorist active
nominative feminine
plural <p>having loosed
luqw/men luqw/men<p>< G 2 15 vsap1p 15 vsap1p <p>verb
g>i[na 3 subjunctive aorist passive
luqw/men<p>< 1st person plural <p>in
g>eva.n order that we may be
luqw/men loosed <p> if we are
loosed
luqei/sa luqei/sa G 2 14 vpapnfs 14 vpapnfs <p>verb
8 participle aorist passive
nominative feminine
singular <p>having been
loosed
luqh|/j luqh|/j<p><g>i G 2 14 vsap2s 14 vsap2s <p>verb
[na 3 subjunctive aorist passive
luqh|/j<p><g> 2nd person singular
eva.n luqh|/j <p>in order that you may
be loosed <p> if you are
loosed
luqh,sesqe luqh,sesqe G 2 14 vifp2p 14 vifp2p <p>verb indicative
2 future passive 2nd person
plural <p>you shall be
loosed
lu,sasi$n% lu,sasi$n% G 3 14 vpaadmp 14 vpaadmp <p>verb
1 participle aorist active
dative masculine plural
<p>having loosed
leluko,si$n leluko,si$n% G 2 13 vpxpdmp 13 vpxpdmp <p>verb
% 9 participle perfect passive
dative masculine plural
<p>having loosed
luqh,somai luqh,somai G 2 13 vifp1s 13 vifp1s <p>verb indicative
2 future passive 1st person
singular <p>I shall be
loosed
e;luej e;luej G 2 12 viia2s 12 viia2s <p>verb indicative
imperfect active 2nd
person singular <p>you
were loosing
evlusa,meq evlusa,meqa G 1 12 viam1p 12 viam1p <p>verb
a 2 indicative aorist middle
1st person plural <p>we
loosed for ourselves
leluko,twn leluko,twn G 2 12 vpxpgmp 12 vpxpgmp <p>verb
9 participle perfect passive
genitive masculine plural
<p>having loosed
evluo,meq evluo,meqa G 4 11 vii[mp]1p viim1p <p>verb
a 11 indicative imperfect
middle/passive 1st
person plural <p>we
were loosing for
ourselves <p> we were
being loosed
evlu,sw evlu,sw G 1 11 viam2s 11 viam2s <p>verb
2 indicative aorist middle
2nd person singular
<p>you loosed for
yourself
lelu,sqai lelu,sqai G 2 11 vnx[mp] 11 vnxm <p>verb infinitive
0 perfect middle/passive
<p>to have loosed for
one's self <p> to have
been loosed
luqe,ntoj luqe,ntoj G 2 11 vpapgms 11 vpapgms <p>verb
8 participle aorist passive
genitive masculine
singular <p>having been
loosed
luqh,sh| luqh,sh| G 2 11 vifp2s 11 vifp2s <p>verb indicative
2 future passive 2nd person
singular <p>you shall be
loosed
evlu,qhj evlu,qhj G 2 10 viap2s 10 viap2s <p>verb indicative
1 aorist passive 2nd person
singular <p>you were
loosed
leluko,ta leluko,ta G 2 10 vpxpnnp 10 vpxpnnp <p>verb
9 participle perfect passive
nominative neuter plural
<p>having loosed
luqei,shj luqei,shj G 2 10 vpapgfs 10 vpapgfs <p>verb
8 participle aorist passive
genitive feminine singular
<p>having been loosed
luw,meqa <g>luw,meqa G 6 10 vsp[mp]1p vspm1p <p>verb
<p><g>i[na 10 subjunctive present
luw,meqa middle/passive 1st
<p><g>eva.n person plural <p>in order
luw,meqa that we may be loosing
<p><g>luw,m for ourselves <p> in order
eqa that we may be loosed
<p> if we are loosing for
ourselves <p> if we are
loosed <p> let us be
loosing for ourselves <p>
let us be loosed
le,luntai le,luntai G 2 9 vix[mp]3p 9 vixm3p <p>verb
0 indicative perfect
middle/pass 3rd person
plural <p>they have
loosed for themselves <p>
they have been loosed
luqei/san luqei/san G 2 9 vpapafs 9 vpapafs <p>verb
8 participle aorist passive
accusative feminine
singular <p>having been
loosed
luqhso,me luqhso,meqa G 2 9 vifp1p 9 vifp1p <p>verb indicative
qa 2 future passive 1st person
plural <p>we shall be
loosed
lu/san lu/san G 3 9 vpaanns 9 vpaanns <p>verb
1 participle aorist active
nominative neuter
singular <p>having
loosed
lu,hsqe <g>lu,hsqe G 6 8 vsp[mp]2p 8 vspm2p <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present
lu,hsqe middle/passive 2nd
<p><g>eva.n person plural <p>in order
lu,hsqe that you may be loosing
for yourselves <p> in
order that you may be
loosed <p> if you are
loosing for yourselves
<p> if you are loosed
luqe,nta luqe,nta G 2 8 vpapams 8 vpapams <p>verb
8 participle aorist passive
accusative masculine
singular <p>having been
loosed
lu,sh| <g>lu,sh| G 1 8 vsam2s 8 vsam2s <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lu,sh| 2nd person singular
<g><p>eva.n <p>in order that you may
lu,sh| loose for yourself <p> if
you loose for yourself
lu,wmai <g>lu,wmai G 6 8 vsp[mp]1s 8 vspm1s <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present
lu,wmai middle/passive 1st
<p><g>eva.n person singular <p>in
lu,wmai order that I may be
loosing for myself <p> in
order that I may be loosed
<p> if I am loosing for
myself <p> if I am loosed
(future)
leluko,twn leluko,twn G 2 7 vpxpgnp 7 vpxpgnp <p>verb
9 participle perfect passive
genitive neuter plural
<p>having loosed
luqe,ntoj luqe,ntoj G 2 7 vpapgns 7 vpapgns <p>verb
8 participle aorist passive
genitive neuter singular
<p>having been loosed
luou,saij luou,saij G 2 7 vppadfp 7 vppadfp <p>verb
4 participle present active
dative feminine plural
<p>loosing
lusw,meqa <g>lusw,meqa G 1 7 vsam1p 7 vsam1p <p>verb
<g><p>i[na 4 subjunctive aorist middle
lusw,meqa 1st person plural <p>in
<g><p>eva.n order that we may loose
lusw,meqa <g> for ourselves <p> if we
loose for ourselves <p>
let us loose for ourselves
lu,wntai <g>lu,wntai G 6 7 vsp[mp]3p 7 vspm3p <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present
lu,wntai middle/passive 3rd
<p><g>eva.n person plural <p>in order
lu,wntai that they may be loosing
for themselves <p> in
order that they may be
loosed <p> if they are
loosing for themselves
<p> if they are loosed
lelu,meqa lelu,meqa G 2 6 vix[mp]1p 6 vixm1p <p>verb
0 indicative perfect
middle/pass 1st person
plural <p>we have loosed
for ourselves <p> we have
been loosed
lue,sqwsan lue,sqwsan G 8 6 vdp[mp]3p vdpm3p <p>verb
6 imperative present
middle/passive 3rd
person plural <p>let them
loose for themselces <p>
let them be loosed
luqe,ntaj luqe,ntaj G 2 6 vpapamp 6 vpapamp <p>verb
8 participle aorist passive
accusative masculine
plural <p>having been
loosed
lu,santa lu,santa G 3 6 vpaannp 6 vpaannp <p>verb
1 participle aorist active
nominative neuter plural
<p>having loosed
$ev $ev%lelu,kein G 1 5 viya1s 5 viya1s <p>verb indicative
%lelu,kein 8 pluperfect active 1st
person singular <p>I had
loosed
evlu,esqe evlu,esqe G 4 5 vii[mp]2p 5 viim2p <p>verb
indicative imperfect
middle/passive 2nd
person plural <p>you
were loosing for
yourselves <p> you were
being loosed
leluko,toj leluko,toj G 2 5 vpxpgns 5 vpxpgns <p>verb
9 participle perfect passive
genitive neuter singular
<p>having loosed
leluko,toj leluko,toj G 2 5 vpxpgms 5 vpxpgms <p>verb
9 participle perfect passive
genitive masculine
singular <p>having
loosed
luqe,ntwn luqe,ntwn G 2 5 vpapgmp 5 vpapgmp <p>verb
8 participle aorist passive
genitive masculine plural
<p>having been loosed
lu,ousi$n% lu,ousi$n% G 2 5 vppadnp 5 vppadnp <p>verb
4 participle present active
dative neuter plural
<p>loosing
$ev $ev%lelu,keite G 1 4 viya2p 4 viya2p <p>verb indicative
%lelu,keite 8 pluperfect active 2nd
person plural <p>you had
loosed
leluko,si$n leluko,si$n% G 2 4 vpxpdnp 4 vpxpdnp <p>verb
% 9 participle perfect passive
dative neuter plural
<p>having loosed
leluko,ti leluko,ti G 2 4 vpxpdms 4 vpxpdms <p>verb
9 participle perfect passive
dative masculine singular
<p>having loosed
lelukui,a| lelukui,a| G 2 4 vpxpdfs 4 vpxpdfs <p>verb
9 participle perfect passive
dative feminine singular
<p>having loosed
lelukui/ai lelukui/ai G 2 4 vpxpnfp 4 vpxpnfp <p>verb
9 participle perfect passive
nominative feminine
plural <p>having loosed
lelukui,aj lelukui,aj G 2 4 vpxpafp 4 vpxpafp <p>verb
9 participle perfect passive
accusative feminine plural
<p>having loosed
le,lusai le,lusai G 2 4 vix[mp]2s 4 vixm2s <p>verb
0 indicative perfect
middle/pass 2nd person
singular <p>you have
loosed for yourself <p>
you have been loosed
lu,h| <g>lu,h| G 6 4 vsp[mp]2s 4 vspm2s <p>verb
<p><g>i[na subjunctive present
lu,h| middle/passive 2nd
<p><g>eva.n person singular <p>in
lu,h| order that you may be
loosing for yourself <p>
in order that you may be
loosed <p> if you are
loosing for yourself <p> if
you are loosed
luqe,n luqe,n G 2 4 vpapans 4 vpapans <p>verb
8 participle aorist passive
accusative neuter singular
<p>having been loosed
luou,saj luou,saj G 2 4 vppaafp 4 vppaafp <p>verb
4 participle present active
accusative feminine plural
<p>loosing
lu,sasan lu,sasan G 3 4 vpaaafs 4 vpaaafs <p>verb
1 participle aorist active
accusative feminine
singular <p>having
loosed
lusa,shj lusa,shj G 3 4 vpaagfs 4 vpaagfs <p>verb
1 participle aorist active
genitive feminine singular
<p>having loosed
$ev $ev%lelu,keij G 1 3 viya2s 3 viya2s <p>verb indicative
%lelu,keij 8 pluperfect active 2nd
person singular <p>you
had loosed
lelukui,aj lelukui,aj G 2 3 vpxpgfs 3 vpxpgfs <p>verb
9 participle perfect passive
genitive feminine singular
<p>having loosed
le,lusqe le,lusqe G 2 3 vix[mp]2p 3 vixm2p <p>verb
0 indicative perfect
middle/pass 2nd person
plural <p>you have
loosed for yourselves <p>
you have been loosed
luqei,sh| luqei,sh| G 2 3 vpapdfs 3 vpapdfs <p>verb
8 participle aorist passive
dative feminine singular
<p>having been loosed
luqe,nta luqe,nta G 2 3 vpapanp 3 vpapanp <p>verb
8 participle aorist passive
accusative neuter plural
<p>having been loosed
luqe,nti luqe,nti G 2 3 vpapdms 3 vpapdms <p>verb
8 participle aorist passive
dative masculine singular
<p>having been loosed
luqe,ntwn luqe,ntwn G 2 3 vpapgnp 3 vpapgnp <p>verb
8 participle aorist passive
genitive neuter plural
<p>having been loosed
lu,onti lu,onti G 2 3 vppadns 3 vppadns <p>verb
4 participle present active
dative neuter singular
<p>loosing
luousw/n luousw/n G 2 3 vppagfp 3 vppagfp <p>verb
4 participle present active
genitive feminine plural
<p>loosing
lu/san lu/san G 3 3 vpaaans 3 vpaaans <p>verb
1 participle aorist active
accusative neuter singular
<p>having loosed
leluko,ti leluko,ti G 2 2 vpxpdns 2 vpxpdns <p>verb
9 participle perfect passive
dative neuter singular
<p>having loosed
lelukuiw/n lelukuiw/n G 2 2 vpxpgfp 2 vpxpgfp <p>verb
9 participle perfect passive
genitive feminine plural
<p>having loosed
luqei/sai luqei/sai G 2 2 vpapnfp 2 vpapnfp <p>verb
8 participle aorist passive
nominative feminine
plural <p>having been
loosed
luqeisw/n luqeisw/n G 2 2 vpapgfp 2 vpapgfp <p>verb
8 participle aorist passive
genitive feminine plural
<p>having been loosed
luqe,nta luqe,nta G 2 2 vpapnnp 2 vpapnnp <p>verb
8 participle aorist passive
nominative neuter plural
<p>having been loosed
lu,santoj lu,santoj G 3 2 vpaagns 2 vpaagns <p>verb
1 participle aorist active
genitive neuter singular
<p>having loosed
lusa,sh| lusa,sh| G 3 2 vpaadfs 2 vpaadfs <p>verb
1 participle aorist active
dative feminine singular
<p>having loosed
evlu,ou evlu,ou G 4 1 vii[mp]2s 1 viim2s <p>verb indicative
imperfect middle/passive
2nd person singular
<p>you were loosing for
yourself <p> you were
being loosed
lelukui,aij lelukui,aij G 2 1 vpxpdfp 1 vpxpdfp <p>verb
9 participle perfect passive
dative feminine plural
<p>having loosed
luqei/si$n% luqei/si$n% G 2 1 vpapdnp 1 vpapdnp <p>verb
8 participle aorist passive
dative neuter plural
<p>having been loosed
luqe,nti luqe,nti G 2 1 vpapdns 1 vpapdns <p>verb
8 participle aorist passive
dative neuter singular
<p>having been loosed
luqh,twsan luqh,twsan G 2 1 vdap3p 1 vdap3p <p>verb
3 imperative aorist passive
3rd person plural <p>let
them be loosed
lu,santa lu,santa G 3 1 vpaaanp 1 vpaaanp <p>verb
1 participle aorist active
accusative neuter plural
<p>having loosed
lusa,saij lusa,saij G 3 1 vpaadfp 1 vpaadfp <p>verb
1 participle aorist active
dative feminine plural
<p>having loosed
lusa,saj lusa,saj G 3 1 vpaaafp 1 vpaaafp <p>verb
1 participle aorist active
accusative feminine plural
<p>having loosed
$ev $ev G 1 0 viya1p 0 viya1p <p>verb indicative
%lelu,keim %lelu,keimen 8 pluperfect active 1st
en person plural <p>we had
loosed
luqei,saij luqei,saij G 2 0 vpapdfp 0 vpapdfp <p>verb
8 participle aorist passive
dative feminine plural
<p>having been loosed
luqei,saj luqei,saj G 2 0 vpapafp 0 vpapafp <p>verb
8 participle aorist passive
accusative feminine plural
<p>having been loosed
luqei/si$n% luqei/si$n% G 2 0 vpapdmp 0 vpapdmp <p>verb
8 participle aorist passive
dative masculine plural
<p>having been loosed
lu/sai lu/sai G 1 0 vima2s 0 vima2s <p>verb
6 imperative aorist middle
2nd person singular
<p>loose for yourself
lusame,nh lusame,nh G 2 0 vpamfms 0 vpamfms <p>verb
7 participle aorist middle
masculine singular
<p>having loosed for
herself
lu,santi lu,santi G 3 0 vpaadns 0 vpaadns <p>verb
1 participle aorist active
dative neuter singular
<p>having loosed
lusa,ntwn lusa,ntwn G 3 0 vpaagnp 0 vpaagnp <p>verb
1 participle aorist active
genitive neuter plural
<p>having loosed
lu,sasqe lu,sasqe G 1 0 vima2p 0 vima2p <p>verb
6 imperative aorist middle
2nd person plural
<p>loose for yourselves
lusa,sqw lusa,sqw G 1 0 vima3s 0 vima3s <p>verb
6 imperative aorist middle
3rd person singular
<p>let him loose for
himself
lusa,sqwsa lusa,sqwsan G 1 0 vima3p 0 vima3p <p>verb
n 6 imperative aorist middle
3rd person plural <p>let
them loose for themselves
lu,sasi$n% lu,sasi$n% G 3 0 vpaadnp 0 vpaadnp <p>verb
1 participle aorist active
dative neuter plural
<p>having loosed
lusasw/n lusasw/n G 3 0 vpaagfp 0 vpaagfp <p>verb
1 participle aorist active
genitive feminine plural
<p>having loosed