Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
𝐼 337.5 × 106
𝑍= = = 2.25 × 106 mm3
𝑦 150
Or
𝑏ℎ2 150 300 2
𝑍= = = 2.25 × 106 mm3
6 6
3. (i) Min. pre-stress force
Minimum pre-stress force necessary for no
tension under live load at mid-span
2. Loading
From eq. (2.2):
𝑃 𝑃𝑒 𝑀
𝜎btm = + − −−−− −Eq. 2.2
Self-weight, w = concrete density x A 𝐴 𝑍b 𝑍b
𝑤 = 24 × 45,000 = 1.08 kN/m
𝜎btm = 0 (no tension)
Moment due to self-weight, 1 𝑒 𝑀𝑇
1.08 × 42 𝑃 + − =0
𝑀0 = = 2.16 kNm 𝐴 𝑍𝑏 𝑍𝑏
8 𝑀𝑇 22.16kNm
𝑃= =
𝑍𝑏 2.25 × 106 mm3
+𝑒 + 65mm
Load, w = self-weight + live load 𝐴 45,000 mm2
𝑤 = 1.08 + 10 = 11.08 kN/m 𝑃 = 192.69kN
Moment at service, 192.69 kN is min. pre-stress force required for
11.08 × 42 no tension in a bottom fiber
𝑀T = = 22.16 kNm
8
3. (ii) Calculate the corresponding stresses 3. (ii) Calculate the corresponding stresses
under self-weight only at mid-span and at under self-weight only at mid-span and at
the ends of the member the ends of the member
Stresses at the mid-span due to self-weight: Stresses at the ends of the member due to
𝑃 192.69 kN 2 self-weight:
= = 4.282 N/mm 𝑃 192.69 kN
𝐴 45,000 mm2 2
𝑀0 2.16 kNm = = 4.282 N/mm
= = 0.96 N/mm 2 𝐴 45,000 mm2
𝑍 2.25 × 106 mm3 𝑀𝑡 0 2
𝑃𝑒 192.69 kN × 65 mm = = 0 N/mm
= = 5.5666 N/mm 2 𝑍 2.25 × 106 mm3
𝑍 2.25 × 106 mm3 𝑃𝑒 192.69 kN × 65 mm 2
= = 5.5666 N/mm
𝑍 2.25 × 106 mm3
𝜎top = 4.282 + 0.96 − 5.5666
= −0.3246 N/mm2 tension 𝜎top = 4.282 + 0 − 5.5666
𝜎btm = 4.282 − 0.96 + 5.5666 = −1.28 N/mm2 tension
= 8.89 N/mm2 (compression) 𝜎btm = 4.282 − 0 + 5.5666
= 9.85 N/mm2 (compression)
𝑀𝑣
𝑀𝑣 𝑍𝑡 ≥
𝑓𝑐𝑐,𝑡 − Ω𝑓𝑐𝑡,0
𝑀𝑣
𝑀𝑣 𝑍𝑏 ≥
Ω𝑓𝑐𝑐,0 − 𝑓𝑐𝑡,𝑡
span
span ≤ 36 m ℎ= + 0.1 𝑚
25
span
span > 36 m ℎ= 𝑚
20
1. Determine MV
2. Determine MV
25 × 0.125 × 102
𝑀0 = = 39.0625kNm
8
3 × 102
𝑀𝑇 = 39.0625 + = 76.5625kNm
8
𝑍b 𝑓ct,t + 𝑀T
𝑃𝑚0 ≥ −−−− −Eq 2.11
Ω 𝑍b 𝐴𝑐 + 𝑒
Use info. in Numerical Example 2.2: The 10 1. Determine stress limit
m span simply supported beam of 200 mm x From Example 2.2:
350 mm is subjected to eccentrically pre-
Clause 5.10.2
stress force at 75 mm. Determine the min.
initial pre-stress force required. Assume 𝑓𝑐𝑘 𝑡 = 0.60𝑓𝑐𝑘 = 24 N/mm2
𝑓𝑐𝑐,0 = 0.6 × 24 = 14.4 N/mm2
𝑓𝑐𝑡,0 = −1 N/mm2
𝑓𝑐𝑐,𝑡 = 0.6 × 40 = 24 N/mm2
𝑓𝑐𝑡,𝑡 = 0
At transfer: At service:
Top: Top:
σtop,0 = 5 + 2.16 − 5 = 2.16 N mm2 σtop,0 = 4 + 11.16 − 4 =11.16 N mm2
Bottom: Bottom:
σbtm,0 = 5 − 2.16 + 5 = 7.84 N mm2 σbtm,0 = 4 − 11.16 + 4 = −3.16 N mm2
𝑃m0 300 𝑃m,t 240
= = 5 N mm2 = = 4 N mm2
𝐴𝑐 60,000 𝐴𝑐 60,000
𝑀0 𝑀0 6.48 𝑀T 𝑀T 33.48
= = 6
= 2.16 N mm2 = = 6
= 11.16 N mm2
𝑍𝑡 𝑍𝑏 3 × 10 𝑍𝑡 𝑍𝑏 3 × 10
𝑃𝑚0 𝑒 𝑃𝑚0 𝑒 300 × 50 𝑃𝑚,𝑡 𝑒 𝑃𝑚,𝑡 𝑒 240 × 50
= = 6 = 5 N mm2 = = 6 = 4 N mm2
𝑍𝑡 𝑍𝑏 3 × 10 𝑍𝑡 𝑍𝑏 3 × 10
At transfer: At service:
Top: Top:
σtop,0 = 5 + 2.16 − 5 = 2.16 N mm2 σtop,0 = 4 + 11.16 − 4 =11.16 N mm2
≥ −1 N mm2 → 𝐎𝐊! ≤ 24 N mm2 → 𝐎𝐊!
Bottom: Bottom:
σbtm,0 = 5 − 2.16 + 5 = 7.84 N mm2 σbtm,0 = 4 − 11.16 + 4 = −3.16 N mm2
≤ 14.4 N mm2 → 𝐎𝐊! ≥ 0 N mm2 → 𝐍𝐎𝐓 𝐎𝐊!