Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
Aplicatie
Piața de
Vp0 Vp1 Vt0 Vt1 Cp0 Cp1
desfacere
Zona 1 8 17 50 100 0,16 0,17
Zona 2 15 24 75 136 0,2 0,1764
Zona 3 25 45 100 164 0,25 0,2744
Total 48 86 225 400 0,213 0,215
Cp = Vp/Vt Vp = Cp * Vt
ΔVp = Vp1 – Vp0 = 86 – 48 = 38
ΔVpVt = Vt1 Cp0 – Vt0 Cp0 = 400*0,213-225*0,213 = 37,275
ΔVpCp = Vt1 Cp1 – Vt1 Cp0 = 400*0,215-400*0,213 = 0,8
ΔVp = ΔVpVt + ΔVpCp = 37,275 + 0,8 = 38,075
Aplicatia 3 - Analiza factoriala a indicatorului Valoarea Adăugată
Indicatori P0 P1
VA 500 450
CI 660 850
PB 1160 1300
CI/PB 0,5689 0,6538
VA = PB – CI = PB(1 – CI/PB)
ΔVA = VA1 –VA0 = 450 – 500 = -50
ΔVAPB = PB1(1 –CI0/ PB0) – PB0(1 –CI0/ PB0) = 1300(1 – 0,5689) – 1160(1 – 0,5689) =
60,354
ΔVACI/PB = PB1(1 –CI1/ PB1) – PB1(1 –CI0/ PB0) = 1300(1 – 0,6538) – 1300(1 – 0,5689) = -
110,37
ΔVA = ΔVAPB + ΔVACI/PB = 60,354 – 110,37 = 50,016
Indicatori P0 P1
Producția vândută evaluată în prețul de vânzare (cifra de afaceri) Σqp 1650 1600
Producția vândută evaluată în costuri CT Σqc 1580 1450
Costuri variabile Cv 1300 1100
Costuri fixe CF 280 350
Producția efectiv vândută exprimată în costuri prevăzute Σq1c0 1200
Producția efectiv vândută exprimată în prețuri prevăzute Σq1p0 1340
Producția efectiv vândută exprimată în costuri variabile vândute sau 1410
cheltuieli variabile recalculate Σq1Cv0
Active economice Ae 3500 5800
Ct – Cost total
Cv – Cost variabil
Ct = CF+ Cv → CF = Ct – Cv
1. Analiza factorială a cheltuielilor totale la CA = 100 lei
C = Ct/CA * 100 = Σqc/ Σqp * 100
2. Modificarea absoluta a cheltuielilor totale la 100 lei CA
ΔC = C1 – C0 = Σq1c1/ Σq1p1 * 100 – Σq0c0/ Σq0p0 * 100 = 1450/1600*100-1580/1650*100 =
90,625 – 95,757 = -5,132
ΔCq = Σq1c0/ Σq1p0 * 100 – Σq0c0/ Σq0p0 * 100 = 1200/1340*100-1580/1650*100 = 89,5522 –
95,7575 = -6,2053
ΔCp = Σq1c0/ Σq1p1 * 100 – Σq1c0/ Σq1p0 * 100 = 1200/1600*100-1200/1340*100 = 75 –
87,5522 = -14,5522
ΔCc = Σq1c1/ Σq1p1 * 100 – Σq1c0/ Σq1p1 * 100 = 1450/1600*100-1200/1600*100 = 90,625 –
75 = 15,625
ΔC = ΔCq + ΔCp + ΔCc = -6,2053-14,5522+15,625 = -5,132
Curs 3
Rata profitului
ΔPf = Pf1 – Pf0 = (Σq1p1 – Σq1c1) – (Σq0p0 – Σq0c0) = (1600 – 1450) – (1650 – 1580) = 150 –
70 = 80
ΔPfq = (Σq1p0 – Σq1c0) – (Σq0p0 – Σq0c0) = (1340 – 1200) – (1650 – 1580) = 140 – 70 = 70
ΔPfc = (Σq1p0 – Σq1c1) – (Σq1p0 – Σq1c0) = (1340 – 1450) – (1340 – 1200) = -110 – 140 = -
250
ΔPfp = (Σq1p1 – Σq1c1) – (Σq1p0 – Σq1c1) = (1600 – 1450) – (1340 – 1450) = 150 + 110 = 260
ΔPf = ΔPfq + ΔPfc + ΔPfp = 70-250 + 260= 80
Rc = Pf/Ae * 100
ΔRc = Rc1 – Rc0 = Pf1/ Ae1*100 – Pf0/ Ae0*100 = 150/5800*100 – 70/3500*100 = 2,3862 –
2 = 0,5862
1. ΔRcAe = Pf0/ Ae1*100 – Pf0/ Ae0*100 = 70/5800*100 – 70/3500*100 = 1,2068 – 2 =
-0,7931
2. ΔRcPf = Pf1/ Ae1*100 – Pf0/ Ae1*100 = 150/5800*100 – 70/5800*100 = 2,5862 –
1,2068 = 1,3794
ΔRc = ΔRcAe + ΔRcPf = -0,7931 + 1,3794= 0,5863