Você está na página 1de 4

Proiect didactic cl.

VIII-a
Data: 28.03.2019
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Informatica
Profesorul: Iamandi Denis
Subiectul: Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor.
Tipul lecţiei: 1. LECŢIA DE COMUNICARE DE NOI CUNOŞTINŢE
ETAPE:
a) actualizarea cunoştinţelor anterioare: prin ascultare frontală, printr-o scurtă lucrare de control, prin ascultarea la tablă a 1-2 elevi,
printr-o sumară reamintire făcută de către profesor;
b) studierea noului material: prin expunerea de către profesor – cu apel la elevi sau nu –, prin folosirea manualului, prin problematizare;
c) fixarea – sublinierea datelor esenţiale ale lecţiei;
d) repetarea de către elevi;
e) aplicaţii;
f) tema pentru acasă.
c) ... f) se realizează prin: conţinut (ce probleme se lucrează, ce aplicaţii se dau la temă) sau formă (lucrul la tablă, în caiete, individual sau pe
grupe).

Durata: 135 min.


Subcompetențe:
- definirea formatului general şi utilizarea instrucţiunilor de ciclu;
- precizarea numărului de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului;

Obiective operationale:
- Să definească formatul general şi să utilizeze instrucţiunile de ciclu;
- Să precizeze numărul de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului.
- Să elaboreze algoritmi conform ciclului repetitiv.

Metode şi procedee didactice:


- Expunerea;
- Conversaţia euristică;
- Exerciţiul didactic;
- Problematizarea;
- Demonstrarea pe calculator;
- Rezolvarea de probleme.
Mijloace de învăţare:
- Calculatoare PC;
- Probleme scrise la calculator;
- Aplicaţia Cangurul;
- Manual.

Tehnica de evaluare: orală cu utilizarea calculatorului.


Etapele lecţiei:
1. Momentul organizatoric - 2 min;
2. Verificarea cunoştinţelor dobîndite la lecţia anterioară - 6 min;
3. Anunţarea noilor cunoştinţe prin realizarea obiectivelor - 15 min;
4. Lucrare de laborator cu aplicaţii Cangurul. - 20 min;
5. Notarea şi concluzii finale - 2 min.

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forma de lucru,


metode
1. Momentul Salut elevii şi le urez succes. Elevul de serviciu prezintă lista absenţelor
organizatoric şi pregăteşte cele necesare pentru
activitate.
Le propun să deschidă fereastra de aplicaţie Lansează aplicaţia Cangurul din Start. Exerciţiul didactic
Cangurul.

2. Verificarea Pentru verificarea cunoştinţelor, enunţarea Elevii răspund la întrebări folosind Problematizarea
cunoştinţelor dobîndite subiectului lecţiei se propun următoarele întrebări: aplicaţia Cangurul.
la lecţia anterioară şi a) Cînd apare necesitatea utilizării
reactualizarea celor subalgoritmilor? Daţi exemple;
necesare comunicării b) Care este diferenţa dintre un algoritm şi un
temei noi subalgoritm?
c) Care este formatul procedurilor scrise în
limbajul executantului Cangurul? Cum se
apelează aceste proceduri?

3. Anunţarea noilor Le propun elevilor să deschidă aplicaţia Radmin şi Notează în caiete tema lecţiei: „Algoritmi Observaţia
cunoştinţe prin să citească din prezentare subiectul lecţiei, obiective repetitivi. Ciclul cu contor”. reciprocă
realizarea obiectivelor de referinţă.
Ajutat de elevi enunţă obiectivele lecţiei.
Obiectivele se prezintă la calculatoare: Fac cunoştinţe cu obiectivele de referinţă. Conversaţia
- Să definească formatul general şi să utilizeze Analizează obiectivele lecţiei. euristică
instrucţiunile de ciclu;
- Să precizeze numărul de execuţii al instrucţiunilor
din corpul ciclului.

4. Lucrare de laborator Rog un elev să citească de pe ecran utilizînd


cu aplicaţia Cangurul. prezentarea termeni-cheie:
 Schemă logică Elevii fac cunoştinţă cu descrierea Expunerea
algoritmului cu ajutorul schemelor logice, Demonstrarea pe
prin prezentarea simbolurilor grafice. calculator
Prezentarea să demonstrează la calculator .

 Algoritm liniar Pentru exemplificare pe ecran la calculator


se prezintă schema logică a procedurii Expunerea
Pătrat şi schema logică a programului Demonstrarea pe
Opt_pătrate cu care elevii fac cunoştinţă, calculator
şi fac analiza schemelor logice. Dau
definiţia algoritmului liniar.

 Algoritm repetitiv Elevii fac cunoştinţă cu algoritmul Expunerea


repetitiv, analizează schema logică a Demonstrarea pe
algoritmului repetitiv. calculator

 Ciclu cu contor Elevii fac cunoştinţă cu instrucţiunea Expunerea


Repetă , cu formatul ei şi simboluri grafice Demonstrarea pe
utilizate în schemele logice. calculator

 Instrucţiune simplă Elevii î-şi aduc aminte care instrucţiuni ei Expunerea


cunosc a executantului Cangurul (PAS, Demonstrarea pe
SALT, ROTIRE, apel de procedură) . Dau calculator
definiţia de instrucţiune simplă.
 Instrucţiune compusă
Elevii fac cunoştinţă cu definiţia de Expunerea
instrucţiune compusă. Dau exemple. Demonstrarea pe
calculator

Le propun elevilor să rezolve ex.11(a, c), pag. 99 Elevii îndeplinesc sarcinile ex.11(a, c),
pag. 99. Rezultatele problemelor sînt Exerciţiul didactic
salvate în mapa corespunzătoare .
(de exemplu: c:\elevi\ cl.8\ gr.1\ Rezolvarea de
ex11apag99). probleme

Le propun elevilor să scrie tema pentru acasă.


5. Notarea şi concluzii Notez elevii, ţinînd cont de activitatea lor în timpul
finale lecţiei.
Apreciez activitatea clasei în întregime. Elevii notează în agende:
Verificăm ce obiective am reuşit să realizăm şi ce De învăţat p.5.3, pag. 95-99;
nu. De rezolvat: ex. 1, 3-7, pag. 99.

Você também pode gostar