Você está na página 1de 4

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 6 / 2016

MINGGU HARI TARIKH


2 SELASA 12 JANUARI 2016

Mata Pelajaran dan


Matematik / Tahun 6 Intelek
Kelas
Tajuk 1. Nombor dan Operasi

Masa 9.20 am – 10.20 am


Standard
Pembelajaran 1.2 (i) Nombor Perdana

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat.


Pembelajaran 1. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
Aktiviti 1. Bacaan Fakta Asas Sifir (5 minit)
2. Minta murid sebutkan empat nombor dalam lingkungan 1-20.
3. Minta murid bincang dan senaraikan ayat matematik. Cadangkan nombor yang lain pula.
4. Paparkan nombor 1 – 100 menggunakan petak 100.
5 Minta murid bincangkan apakah yang berlaku apabila semua
nombor tersebut dibahagikan dengan 1.
6. Minta murid bincangkan nombor di antara 2 hingga 20 yang boleh
dibahagikan dengan 2, 3, 5 dan 7 tanpa baki.
i. Tandakan nombor-nombor tersebut
ii.Senaraikan nombor-nombor yang hanya boleh dibahagi dengan
1 dan nombornya sendiri
7. Jelaskan kepada murid apa itu nombor perdana.
8. Minta murid bincangkan nombor pada baris dua, berikan borang
seperti di sebelah.
9. Ulang aktiviti bagi nombor 13 hingga 20 dibaris dua pada petak 100
Rumuskan nombor perdana seperti di sebelah. ( warna – NP)
10. Bahagikan murid kepada 6 atau 8 kumpulan dan setiap kumpulan
berikan kumpulan nombor mengikut baris.
11. Kumpulan murid mengelaskan nombor perdana
12. Setiapkan kumpulan bentangkan hasil kerja mereka.
13. Rumuskan dan paparkan nombor perdana pada murid.
14. Edarkarkan lembaran kerja dan murid menyiakan tugasan yang diberi.

Kreativiti dan Inovasi


EMK Nilai Murni – kerjasama dan hargai masa
Kem. Abad ke- 21 – Penyelesaian Masalah

Bahan Bantu Belajar Kertas A4, Kad Aktiviti dan lembaran kerja.

Penilaian Pengajaran Berdasarkan kepada keupayaan murid menyatakan maksud nombor


dan Pembelajaran perdana an mengenalpasti nombor perdana dan menjawab soalan
(TP) dilembaran kerja. Murid perlu menjawab dengan betul semua soalan.
Refleksi
1. ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
2. ____/____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3. Aktiviti PdP ditangguhkan kerana ____________________________
4. Aktiviti PdP dibawa ke ________.
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 6 / 2016

MINGGU HARI TARIKH


2 SELASA 12 JANUARI 2016

Mata Pelajaran dan


Matematik / Tahun 6 Segar
Kelas
Tajuk 1. Nombor dan Operasi

Masa 10.40 am – 11.40 pm


Standard
Pembelajaran 1.2 (i) Nombor Perdana

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat.


Pembelajaran 1. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
1. Bacaan Fakta Asas Sifir (5 minit)
2. Minta murid sebutkan empat nombor dalam lingkungan 1-20.
Aktiviti 3. Minta murid bincang dan senaraikan ayat matematik. Cadangkan nombor yang lain pula.
4. Paparkan nombor 1 – 100 menggunakan petak 100.
5 Minta murid bincangkan apakah yang berlaku apabila semua
nombor tersebut dibahagikan dengan 1.
6. Minta murid bincangkan nombor di antara 2 hingga 20 yang boleh
dibahagikan dengan 2, 3, 5 dan 7 tanpa baki.
i. Tandakan nombor-nombor tersebut
ii.Senaraikan nombor-nombor yang hanya boleh dibahagi dengan
1 dan nombornya sendiri
7. Jelaskan kepada murid apa itu nombor perdana.
8. Minta murid bincangkan nombor pada baris dua, berikan borang
seperti di sebelah.
9. Ulang aktiviti bagi nombor 13 hingga 20 dibaris dua pada petak 100
Rumuskan nombor perdana seperti di sebelah. ( warna – NP)
10. Bahagikan murid kepada 6 atau 8 kumpulan dan setiap kumpulan
berikan kumpulan nombor mengikut baris.
11. Kumpulan murid mengelaskan nombor perdana
12. Setiapkan kumpulan bentangkan hasil kerja mereka.
13. Rumuskan dan paparkan nombor perdana pada murid.
14. Edarkarkan lembaran kerja dan murid menyiakan tugasan yang diberi.

Kreativiti dan Inovasi


EMK Nilai Murni – kerjasama dan hargai masa
Kem. Abad ke- 21 – Penyelesaian Masalah

Bahan Bantu Belajar Kertas A4, Kad Aktiviti dan lembaran kerja.

Penilaian Pengajaran Berdasarkan kepada keupayaan murid menyatakan maksud nombor


dan Pembelajaran perdana an mengenalpasti nombor perdana dan menjawab soalan
(TP) dilembaran kerja. Murid perlu menjawab dengan betul semua soalan.
Refleksi
1. ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
2. ____/____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3. Aktiviti PdP ditangguhkan kerana ____________________________
4. Aktiviti PdP dibawa ke ________.
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 6 / 2016

MINGGU HARI TARIKH


2 SELASA 12 JANUARI 2016

Mata Pelajaran dan


Matematik / Tahun 6 Efisyen
Kelas
Tajuk 1. Nombor dan Operasi

Masa 12.10 am – 1.10 pm


Standard
Pembelajaran 1.2 (i) Nombor perdana

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat.


Pembelajaran 1. Mengenal pasti nombor perdana dalam lingkungan 100.
1. Bacaan Fakta Asas Sifir (5 minit)
2. Minta murid sebutkan empat nombor dalam lingkungan 1-20.
Aktiviti 3. Minta murid bincang dan senaraikan ayat matematik. Cadangkan nombor yang lain pula.
4. Paparkan nombor 1 – 100 menggunakan petak 100.
5 Minta murid bincangkan apakah yang berlaku apabila semua
nombor tersebut dibahagikan dengan 1.
6. Minta murid bincangkan nombor di antara 2 hingga 20 yang boleh
dibahagikan dengan 2, 3, 5 dan 7 tanpa baki.
i. Tandakan nombor-nombor tersebut
ii.Senaraikan nombor-nombor yang hanya boleh dibahagi dengan
1 dan nombornya sendiri
7. Jelaskan kepada murid apa itu nombor perdana.
8. Minta murid bincangkan nombor pada baris dua, berikan borang
seperti di sebelah.
9. Ulang aktiviti bagi nombor 13 hingga 20 dibaris dua pada petak 100
Rumuskan nombor perdana seperti di sebelah. ( warna – NP)
10. Bahagikan murid kepada 6 atau 8 kumpulan dan setiap kumpulan
berikan kumpulan nombor mengikut baris.
11. Kumpulan murid mengelaskan nombor perdana
12. Setiapkan kumpulan bentangkan hasil kerja mereka.
13. Rumuskan dan paparkan nombor perdana pada murid.
14. Edarkarkan lembaran kerja dan murid menyiakan tugasan yang diberi.

Kreativiti dan Inovasi


EMK Nilai Murni – kerjasama dan hargai masa
Kem. Abad ke- 21 – Penyelesaian Masalah

Bahan Bantu Belajar Kertas A4, Kad Aktiviti dan lembaran kerja.

Penilaian Pengajaran Berdasarkan kepada keupayaan murid menyatakan maksud nombor


dan Pembelajaran perdana an mengenalpasti nombor perdana dan menjawab soalan
(TP) dilembaran kerja. Murid perlu menjawab dengan betul semua soalan.
Refleksi
1. ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
2. ____/____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan.
3. Aktiviti PdP ditangguhkan kerana ____________________________
4. Aktiviti PdP dibawa ke ________.
Rancangan Pengajaran Harian Seni Tahun 6 / 2016
MINGGU HARI TARIKH
1 SELASA 5 JANUARI 2016
MATA Pendidikan Seni Visual KELAS 6 MAJU
PELAJARAN
TARIKH/HARI 5 Januari 2016/Isnin MASA 8.20 – 9.20
TEMA ALAM SEMULA JADI ATAU OBJEK BUATAN TAJUK SEJAMBAK BUNGA
MANUSIA:
STANDARD 1.1 PERSEPSI ESTETIK
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya lukisan.
KANDUNGAN
STANDARD Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.
PEMBELAJARAN 1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Jalinan - tampak
1.1.1.2 Bentuk - ilusi
1.1.1.3 Ruang - cetek
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian- hal benda (subject
matter)
1.1.2.2 Kesatuan – komposisi
OBJEKTIF Pada akhir PdP murid dapat:
PEMBELAJARAN  Pada akhir pelajaran, murid dapat :
 Menghasilkan lukisan menggunakan media kering dengan menekankan bahasa seni visual.
 Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
Membuat apresiasi terhadap karya
AKTIVITI PDP 1) Set Induksi – Guru bersoal jawab tentang mengambar
2) Merujuk buku teks guru menerangkan kaedah menggambar
3) Guru menunjukkan contoh mengaambar sejambak bunga dan cara
menggambarnya
4) Aktiviti menggambar dijalankan oleh murid
5) Kesimpulan dengan menunjukkan hasil kerja murid yang baik

BAHAN BANTU Buku Teks Powerpoint Internet Radio/TV


BELAJAR
Buku Cerita Gambar/Carta Modul Projektor
Model Radas Spesimen Lain-lain
Kreativit Dan Inovasi Bahasa Sains Dan Teknologi
EMK
Keusahawanan Pendidikan Alam Patriotisme
Sekitar
TMK Nilai Murni
KBAT/I-THINK Peta Bulatan Peta Peta Buih Berganda Peta Pokok
Buih
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi

PENILAIAN PDP Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


Hasil Kerja Kuiz Drama Projek

REFLEKSI 1. ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan/pengukuhan.
2. ____/____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
3. Aktiviti PdP ditangguhkan kerana _______________________________.
4. Aktiviti PdP dibawa ke ________________________________________

Você também pode gostar