Você está na página 1de 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic Doctor Victor Gomoiu


Profesor: Stanciu Amalia
Data: 25.03.2019
Clasa: a VII a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiect: Două loturi, de I. L. Caragiale – explorarea textului
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
Locul de desfășurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare dialogată şi monologată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

- Identificarea indicilor spaţiali şi temporali ai acţiunii nuvelei;


- Precizarea şi clasificarea personajelor în funcţie de rolul acestora în acţiunea nuvelei;
- Identificarea momentelor subiectului;
- Precizarea şi exemplificarea modurilor de expunere regăsite în text;
- Argumentarea apartenenţei textului la genul epic.

1
METODE DIDACTICE: conversaţia euristică, jocul didactic, brainstormingul, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul (primatul textului)
demonstraţia, munca pe grupe.
RESURSE UMANE: elevii clasei a VII- a

MATERIAL DIDACTIC ŞI BIBLIOGRAFIC: volumul, manualul, fişele de lucru.

1. Crişan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sânmihăian, Florentina ***Limba română – Manual pentru clasa a VII-a, 2014, Bucureşti, Ed.Humanitas Educaţional;

2. Iancu, Marin, Olteanu, A., Gh.,Tulbă, Ana, *** Limba română – Manual pentru clasa a VII-a, 2000, Bucureşti, Editura Corint;

3. Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii în gimnaziu şi liceu, 2004, Editura Emia, Deva;

2
Desfăşurarea lecţiei:
Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluare
lecţiei
1. Momentul Asigurarea unui climat corespunzător Pregătirea pentru noua lecţie Conversaţia
Organizatoric activităţii didactice.
1 minut Pregătirea materialelor pentru lecţie.
2. Captarea Captarea atenţiei elevilor se realizează prin Elevii noteaza pe fișe intr-un timp Răspunsu-
atenţiei antrenarea într-un joc didactic. scurt. Conversaţia rile elevilor
Profesorul oferă fișe de lucru care contin
detalii din opera, astfel incat, aceștia să iși Brainstorming
amintească cu exactitate cele petrecute in
nuvela Două loturi. ( Anexa 1) Activitate
5 minute frontală
3. Anunţarea Pornind de la jocul didactic propus, Elevii vor nota titlul în caiete. Conversaţia Tabla,
subiectului şi a profesorul anunţă subiectul lecţiei şi caietele
obiectivelor obiectivele: elevilor
1 minut Două loturi – explorarea textului
4.Reactualizarea În vederea reactualizării cunoştinţelor Elevii lucrează independent și Muncă Exercițiul Aprecierea
cunoştinţelor anterioare, elevii vor răspunde individual la răspund cerințelor date. independentă răspunsu-
două cerințe adresate de profesor: rilor
*Ce reprezintă cele două loturi pentru dl.
Lefter? Explică semnificația titlului.
3 minute *Precizează tema nuvelei.
5.Comunicarea Profesorul le spune elevilor definiția Elevii notează în caiete definițiile
noilor nuvelei și a conflictului. date de profesor Activitatea
cunoştinţe Nuvela este o specie a genului epic în frontală
proză, cu un singur fir narativ și cu un
conflict care implică un număr redus de
persoanje.
*dimeniunile nuvelei se situează între
schiță și roman.

3
*narațiune în care se relatează o
întâmplare inedită, surprinzătoare. Observarea
Conflictul-se concretizează în opera sistematică a
literară ca opoziție între două sau mai elevilor
multe persoane, atitudini,concepții sau
sentimente.
*exterior: între două personaje, între
personaj și societate.
*interior:între diverse stări, sentimente,
idei, gânduri ale aceluiași personaj.

După expunerea părții teoretice, profesorul


împarte clasa în 4 grupe, fiecare având o
sarcină precisă. (Anexa 2)
Un elev va reprezenta la tablă Activitate Fișe de lucru
*grupa 1 va descoperi datele despre derularea acțiunii. frontală
acțiunea nuvelei.
Un elev va nota la tablă clasificarea
*grupa a 2 a va avea de comentat numele personajelor.
persoanjului principal și de a clasifica
personajele.
Conversaţia Textul
*grupa a 3 a va avea de realizat momentele
subiectului.
Elevii notează pe caiete răspunsurile
*grupa a 4 a va avea de identificat corecte. Învăţarea prin Observarea
modalitățile de expunere. descoperire Tabla Sistematică a
20 minute elevilor
6.Asigurarea Care sunt aşadar, modalităţile de expunere Elevii vor identifica şi nota: Învăţarea prin Caietele Aprecierea
feed-back-ului identificate în textul dat? Naraţiunea, dialogul și narațiunea descoperire elevilor răspunsurilor
5 minute Care dintre aceste modalități predomină?

4
7. Evaluarea Pentru fixarea cunoştinţelor, elevii au de Elevii rezolvă independent fişa de Exercițiul Munca Observarea
performanţelor rezolvat exerciţiile de pe fişă nr 2. (Anexa lucru. Unele fişe sunt verificate, independentă sistematică
3) urmând ca ora următoare să fie
7 minute notate.
8. Fixarea Profesorul recapitulează definiția nuvelei și Aprecierea
cunoştinţelor a conflictului și se asigură că elevii au Elevii rezolvă independent fişa de răspunsurilor
înțeles cu exactitate. lucru. Unele fişe sunt verificate,
Notează elevii care au fost activi. urmând ca ora următoare să fie
5 minute notate.
9. Trasarea Realizați o compunere în care să vă Elevii notează tema.
sarcinilor de imaginați un alt final.
muncă
independentă
(tema)
3 minut

5
Anexa 1
Fișa nr 1
1. Numele personajului principal este…………… .
2. Chivuțele locuiesc în………………………….. .
3. Dl. Lefter a cumpărat bilete de loterie cu bani împrumutați de la ………………. .
4. Biletele se află în…………………….. .
5. Lefter Popescu lucrează la……………… .
6. Acțiunea se petrece în…………………... .

6
Anexa 2
Grupa nr 1

1. În ce oraș de petrece acțiunea? Unde apare în text această indicație?


2. Numiți locurile în care se desfășoară acțiunea, în ordinea indicată în text.
3. Numele care indică locuri au și un rol stilistic. Discutați acest aspect.
4. În ce anotimp se desfășoară acțiunea propriu-zisă?

7
Grupa nr 2
1. Comentați semnificația numelui personajului principal.
2. Precizați și clasificați personajele acțiunii.

8
Grupa nr 3
1. Precizați momentele subiectului

9
Grupa nr 4
1. La ce persoană a verbului se narează în acest text?
2. Identificați secvențele care indică prezența naratorului în text.
3. Cum se stabilește contactul cu cititorul?
4. Ce rol are acest contact în textul studiat?

10
Anexa 3
Fișa nr 2

1. Răspunde cu adevărat sau fals:


a. Numele personajului principal este Eleutheriu Popescu.
b. Doamna Popescu a dat jacheta cenușie la schimb pentru douăsprezece farfurii.
c. Chivuțele locuiesc în Mahalaua Farfurigiilor.

2. Alege răspunsul corect:


a. Dl Lefter a cumpărat biletele de loterie cu bani împrumutați de la: a) Dl Georgescu; b) Căpitanul Pandele; c) Comisarul
Turtureanu.
b. Biletele câștigătoare se aflau: a) în jacheta cenușie; b) în sertarul de la masa sa de lucru; c) acasă, printre alte hârtii.
c. Lefter Popescu lucrează: a) la o școală; b) la o bancă; c) la minister.

3. Răspunde la următoarele întrebări:


a. Unde se petrec întâmplările narate în opera „Două loturi”?
b. Precizează momentul care constituie intriga acțiunii.
c. Identifică tipul de narator din operă.

4. Exprimă-ți, în aprox. 5 rânduri, opinia despre destinul personajului principal al operei.

11

Você também pode gostar

  • Rezolvare Test 2
    Rezolvare Test 2
    Documento2 páginas
    Rezolvare Test 2
    AmaliaNuhaiu
    100% (1)
  • Influenta Greceasca Asupra Limbii Romane
    Influenta Greceasca Asupra Limbii Romane
    Documento6 páginas
    Influenta Greceasca Asupra Limbii Romane
    Bianca
    Ainda não há avaliações
  • Fonologia Enuntului
    Fonologia Enuntului
    Documento5 páginas
    Fonologia Enuntului
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Rezolvare Test 3
    Rezolvare Test 3
    Documento2 páginas
    Rezolvare Test 3
    AmaliaNuhaiu
    67% (3)
  • NR 2
    NR 2
    Documento4 páginas
    NR 2
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • My English Worksheet No 1
    My English Worksheet No 1
    Documento3 páginas
    My English Worksheet No 1
    Alexandra Roxana
    100% (1)
  • Test 1
    Test 1
    Documento2 páginas
    Test 1
    oprea
    Ainda não há avaliações
  • George Calinescu
    George Calinescu
    Documento4 páginas
    George Calinescu
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Mihail Kogalniceanu
    Mihail Kogalniceanu
    Documento4 páginas
    Mihail Kogalniceanu
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Funcţiile Comunicării
    Funcţiile Comunicării
    Documento4 páginas
    Funcţiile Comunicării
    cnpcb
    Ainda não há avaliações
  • I L Caragiale
    I L Caragiale
    Documento5 páginas
    I L Caragiale
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Iona - Marin Sorescu
    Iona - Marin Sorescu
    Documento2 páginas
    Iona - Marin Sorescu
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Tudor Arghezi
    Tudor Arghezi
    Documento5 páginas
    Tudor Arghezi
    AmaliaNuhaiu
    100% (1)
  • Test Initial 12
    Test Initial 12
    Documento4 páginas
    Test Initial 12
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Enigma Otiliei. Proiect Didactic
    Enigma Otiliei. Proiect Didactic
    Documento4 páginas
    Enigma Otiliei. Proiect Didactic
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Umanismul
    Umanismul
    Documento4 páginas
    Umanismul
    banciu_elena
    67% (3)
  • Seneca
    Seneca
    Documento1 página
    Seneca
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Planul
    Planul
    Documento5 páginas
    Planul
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Rebus
    Rebus
    Documento1 página
    Rebus
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Master Romana
    Master Romana
    Documento8 páginas
    Master Romana
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Enigma Otiliei
    Enigma Otiliei
    Documento20 páginas
    Enigma Otiliei
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Tudor Arghezi
    Tudor Arghezi
    Documento5 páginas
    Tudor Arghezi
    AmaliaNuhaiu
    100% (1)
  • T Arghezi Testament
    T Arghezi Testament
    Documento3 páginas
    T Arghezi Testament
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Teza Latina Clasa A X A
    Teza Latina Clasa A X A
    Documento2 páginas
    Teza Latina Clasa A X A
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Ziua Limbilor Moderne
    Ziua Limbilor Moderne
    Documento3 páginas
    Ziua Limbilor Moderne
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • 10 Test VIII
    10 Test VIII
    Documento4 páginas
    10 Test VIII
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • Adjectivul
    Adjectivul
    Documento11 páginas
    Adjectivul
    AmaliaNuhaiu
    100% (1)
  • Basm Fise
    Basm Fise
    Documento6 páginas
    Basm Fise
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações
  • 10 Test VIII
    10 Test VIII
    Documento4 páginas
    10 Test VIII
    AmaliaNuhaiu
    Ainda não há avaliações