Escolar Documentos
Profissional Documentos
Cultura Documentos
3. Reasons for stock repurchases: tax considerations Under current tax laws, capital gains income is taxed at lower rates than dividend income for individual taxpayers. Also, there is a tax advantage to share repurchases because taxes on capital gains income can be deferred into the future when the stock is sold. (See Chapter 14 for additional discussion of this point.) financial restructuring - the firm can gain the benefits of increased financial leverage through the issuance of debt and using the proceeds to repurchase its common stock. future corporate needs - repurchased stock can be used in future acquisitions of other companies, executive stock options, exercise of warrants, and conversion of convertible securities. disposition of excess cash - funds that the company does not feel can be profitably invested in the foreseeable future can be used to repurchase stock. reduction of takeover risk - by increasing the price of the firm's stock and concentrating ownership in the hands of a smaller number of investors, share repurchases can be used to reduce the returns to investors who might be considering acquisition of the firm.
4. For common stock, par value typically is a low figure of little significance. Book value is common stockholders equity divided by the number of common shares issued and outstanding. The market value of a common stock depends in general on the outlook for the firm and the economy (i.e. future earnings and dividends and their risk) and normally bears little relationship to book value and no relationship to par value. 5. Stockholder rights often include the following: Dividend rights - right to share equally on a per share basis in any dividend distributions. Asset rights - in the event of liquidation, the right to assets that remain after the obligations to creditors have been satisfied. Voting rights - the right to vote on stockholder matters, such as the election of the board of directors. Preemptive rights - the right to share proportionately in any new stock sold. 6. The valuation of common stock is more complicated than the valuation of bonds and preferred stocks due to the following factors: a. Common stock returns can take two different forms--cash dividend payments and/or increases in the stock price. b. Common stock dividend payments normally are expected to grow and not remain constant.
Hence the relatively simple annuity and perpetuity formulas used in the valuation of bonds and preferred stocks are generally not applicable to common stocks. c. The future returns from common stocks (i.e., cash dividends and/or price appreciation) are more uncertain than the returns from bonds and preferred stocks. 7. A firm that reinvests all its earnings and pays no cash dividends can still have a value greater than zero when evaluated using the general dividend valuation model because at some future point in time it will be able to start paying cash dividends to its stockholders. In addition to ordinary cash dividends, the stockholders' returns could take the form of liquidating dividends if the firm sells its assets and goes out of business. Alternatively, the returns could consist of the proceeds from the sale of its outstanding common stock if the firm is acquired by another company. 8. The financial decisions of the firm affect both expected future dividend payments of the firm (D1, D2,...) as well as the (marginal) investor's required rate of return (ke). Shareholder wealth (stock price) is a function of these variables and hence is a function of the financial decisions of the firm. 9. a An upward shift in interest rates and investors required rates of return would cause ke to increase and the price of the firm's stock (Po) to decrease.
b. A reduction in the future growth potential of the firm's earnings and dividends due to increased foreign competition would lower the firm's future dividends (D1, D2,...) and hence decrease the stock price (Po). c. An increase in the riskiness of the firm's common stock due to larger South American investments by the firm would increase the (marginal) investor's required rate of return (ke) and hence decrease the stock price (Po), unless the growth potential of these investments outweighed the increase risk. 10. a Dividend yield (D1/Po) b. Price appreciation yield (g); growth rate of earnings, dividends, and stock price. 11. In the perpetual bond, preferred stock, and (constant dividend) common stock valuation models, the returns to the investor (i.e., interest, preferred dividends, and common dividends respectively) are assumed to remain the same each period forever and hence can be treated as a perpetuity. The only differences in the three models are the symbols used to represent the returns of the investor (I, Dp, and D respectively) and the investor's required rates of return (kd, kp, and ke respectively). 12. Book value per share, which equals total common stockholders equity divided by the number of shares outstanding, can change as the result of Additions to (or subtractions from) retained earnings provided by current period earnings
(losses) Issuance (sale) of new shares of common stock Purchase of existing shares of common stock (Treasury stock) by the company Payment of dividends, which reduces retained earnings.
13. With majority voting, each stockholder has one vote for each share held. Shareholders are allowed to cast one vote for each director candidate of their choice. As a result, if two slates of people are running for the board, the one that receives more than 50% of the vote wins. With cumulative voting, each shareholder has as many votes as there are directors to be elected, thereby increasing an individual candidate's chance of being elected. As a result, cumulative voting makes it easier for stockholders with minority views to elect sympathetic board members. 14. An investment banker is a financial institution which acts as a financial advisor to client businesses. Investment bankers play a key role in assisting corporations in obtaining new financing. Investment bankers often function as underwriters. In an underwriting, a group of investment bankers agrees to purchase a new security issue at a set price and then offers it for sale to investors. 15. In a direct placement (also termed a private placement) the sale of an entire security offering is made to one or more institutional investors rather than the general public. In a public cash offering, the securities are offered for sale to the general public. In a rights offering, a firm issues a security (called a right ) to its existing stockholders, who then may either sell the right or exercise it to buy additional shares of the firm's stock. 16. A best efforts offering is more risky than an underwritten offering for a firm trying to raise capital. However, the opposite is true for investment bankers. As a result, well established, profitable firms normally can raise capital with an underwritten offering while smaller, start-up firms frequently have to rely on a best efforts offering to raise capital. 17. Direct issuance costs include the underwriting spread and other direct costs, including legal and accounting fees, taxes, the cost of SEC registration, and printing costs. Other issuance costs include the cost of management time in preparing the offering, the cost of underpricing a new (initial) equity offering below the correct market value, the cost of stock price declines for stock offerings by firms whose shares are already outstanding, and by the cost of other incentives provided to the investment banker. 18. With a shelf registration, a firm initially files a master registration statement with the SEC. Then the firm is free to sell small increments of the offering over a 2-year period merely by filing a brief statement with the SEC. With other public security offerings, the firm has to file a lengthy registration statement with the SEC each time it wishes to sell securities.
SOLUTIONS TO PROBLEMS:
1. a. Po = D1/(ke - g) g = 0.07 Do = $1.70 ke = .12 Dl = Do(1 + g) = 1.70(1 + 0.07) = $1.819 Po = 1.819/(0.12 - 0.07) = $36.38 b. g = 0.09 Do = $1.70 ke = 0.12 D1 = 1.70(1 + 0.09) = $1.853 Po = 1.853/(0.12 - 0.09) = $61.77 c. g = 0.065 Do = $1.70 ke = 0.12 D1 = $1.70(1 + 0.065) = $1.8105 Po = $1.8105/(0.12 - 0.065) = $32.92 2. a. Po = D1/(ke - g) g = .06 Do = $5 ke = .12 Dl = Do(1 + g) = 5(1 + .06) = $5.30 Po = 5.30/(.12 - .06) = $88.33
b.
d.
g = .06 D1 = $5.30 ke = .06 Po = 5.30/(.06 - .06) = Undefined ke = g, which violates assumption of constant-growth model.
e.
g = .06 Dl = $5.30 ke = .04 Po = 5.30/(.04 - .06) = $-265. ke < g, which violates assumption of constant-growth model.
3. Po = $25 D1 = $1.25 ke = .12 ke = D1/Po + g .12 = 1.25/25 + g g = .07 (or 7%) 4. Present Value of First 6-Years' Dividends: 6
Present Value Year t 1 Dividend Dt = 5.00(1 + .07)t 5.00(1 + .07)1 = $5.35 5.00(1 + .07)2 = 5.725 5.00(1 + .07)3 = 6.125 5.00(1 + .07)4 = 6.554 5.00(1 + .07)5 = 7.013 5.00(1 + .07)6 = Interest Factor PVIF.12,t .893 Present Value Dt x PVIF.12,t $ 4.778
.797
4.563
.712
4.361
.636
4.168
.567
3.976
.507
3.805 7.504
PV (First 6-Years' Dividends) $25.651 Value of Stock at End of Year 6: P6 = D7/(ke - g2) g2 = .00 D7 = D6(1 + g2) = 7.504(1 + .00) = $7.504 P6 = 7.504/(.12 - .00) = $62.533 Present Value of P6: PV(P6) = P6/(1 + ke)6 = 62.533/(1 + .12)6 = 62.533 x PVIF.12,6 = 62.533 X .507 = $31.704 Value of Common Stock (Po): Po = PV (First 6-Years' Dividends) + PV(P6) = 25.651 + 31.704 = $57.36
1.30 = .70(1 + g)5 (1 + g)5 = 1.857 The term (1 + g)5 represents the future value interest factor (FVIFg,5) found in Table I at the back of the book. Reading across the Period = 5 row, one finds (1 + g)5 between the i = 13% and i = 14% columns. Interpolating between these values yields i = 13% + 1.857 - 1.842 x (14% - 13%) = 13.2% 1.925 - 1.842 Therefore g = .132 ( or 13.2%) Po = D1/(ke - g) Do = $1.30 ke = .20
D1 = Do(1 + g) = 1.30(1 + .132) = $1.4716 Po = 1.4716/(.20 - .132) = $21.64 6. a. 4 Po = D1/(1 + ke) + [D1(1 + g1)t-1/(1 + ke)t] t=2 + [D5/(ke - g2)]/[(1 + ke)4] ke = .15 Do = $2.50 D1 = $3.00 g1 = .09 g2 = .06
Present Value of First Year Dividend PV(D1) = 3.00/(1 + .15) = 3.00(PVIF.15,1) = 3.00(.870) = $2.610
Present Value of Next 3-Years' Dividends Year t 2 Dividend Dt = 3.00(1 + .09) t-1 3.00(1 + .09)1 = $3.270 3.00(1 + .09)2 = $3.564 3.00(1 + .09)3 = $3.885 P.V. Interest Factor PVIF.15,t .756 Present Value Dt x PVIF.15,t $2.472
.658
2.345
.572
2.222
PV(Next 3-Years' Dividends) $7.039 Value of Stock at End of Year 4 D5 = D4(1 + g2) = 3.885(1 + .06) = $4.118 P4 = D5/(ke - g2) = 4.118/(.15 - .06) = $45.756 Present Value of P4 PV(P4) = P4/(1 + ke)4 = P4 x PVIF.15,4 = 45.756 x .572 = $26.172 Value of Common Stock: Po = PV(D1) + PV(Next 3-Years' Dividends) + PV(P4) = $2.610 + $7.039 + $26.172 = $35.82
b. ke = .15
Do = $2.50
D1 = $3.00
g1 = .07
g2 = .06
Present Value of First Year Dividend PV(D1) = $2.610 (same as part (a)) Present Value of Next 3-Years' Dividends Year t Dividend Dt=3.00(1 + .07)t-1 3.00(1 + .07)1 = $3.210 3.00(1 + .07)2 = $3.435 3.00(1 + .07)3 = $3.675 P.V. Interest Factor PVIF.15,t .756 Present Value Dt x PVIF.15,t $2.427
.658
2.260
.572
2.102
PV(Next 3-Years' Dividends) $6.789 Value of Stock at End of Year 4 D5 = 3.675(1 + .06) = $3.896 P4 = 3.896/(.15 - .06) = $43.289 Present Value of P4 PV(P4) = 43.289 x .572 = $24.761 Value of Common Stock: Po = $2.610 + $6.789 + $24.761 = $34.16
Dividend Dt = 1.50(1 + .11)t 1.50(1 + .11)1 = $1.6650 1.50(1 + .11)2 = $1.8482 1.50(1 + .11)3 = $2.0514 1.50(1 + .11)4 = $2.2771
.769
1.421
.675
1.385
.592
1.348
PV (First 4-Years' Dividends) $5.614 Value of Stock at End of Year 4: P4 = D5/(ke - g2) g2 = .05 D5 = D4(1 + g2) = 2.2771(1 + .05) = $2.391 P4 = 2.391/(.14 - .05) = $26.567 Present Value of P4: PV(P4) = P4/(1 + ke)4 = $26.567/(1 + .14)4
= $26.567(PVIF.14,4) = $26.567 x 0.592 = $15.728 Value of Common Stock (Po): Po = PV(First 4-Years' Dividends) + PV(P4) = $5.614 + $15.728 = $21.34 12. The dividend at the end of two years = $1 (FVIF0.20,2) = $1.44 D3 = $1.44(1.06) = $1.53 D4 = $1.53(1.06) = $1.62 D5 = $1.62(1.06) = $1.72 The price of the stock at the beginning of year 5 is the same as at the end of year 4, or P4 = $1.72/(0.15 - 0.06) = $19.11
13. a
b. Price at the beginning of year 3 = [$4.11 + $4.36/(.15 - .06)](PVIF.15,1) = $45.72 c. $40.36 - The value of the stock does not depend on the length of the intended holding period
14. Underwriting spread = Selling price to public - Proceeds to company = ($30 x 10,000,000) - $287,506,114 = $12,493,886
Dividend Dt = 3.00(1.15) for D1 - D3 $3.00 (1.15)1 = $3.45 $3.00 (1.15)2 = $3.968 3.00(1.15)3 = $4.563
0.806
2.781
0.650
2.579
3 4
0.524 0.423
D4 = D3 + $1.00 = $5.563 PV(First 4-Years' Dividends) Value of Stock at End of Year 4: P4 = D5/(ke - 0.06) D5 = D4 (1.06) = $5.563 (1.06) = $5.897 P4 = $5.897/(0.24 - 0.06) = $32.760 Present Value of P4: PV(P4) = P4/(1 + ke)4 = $32.760 x PVIF(0.24,4) = $32.760 x 0.423 = $13.857 Po = PV (First 4-Years' Dividends) + PV (P4) = $10.104 + $13.857 = $23.96
17. Present Value of First 5-Years' Dividends: Year Dividend Present Value Present Value
Interest Factor t 1 2 3 4 5 Dt = 2.00(1+g) 2.00(1.09)1 = $2.18 2.00(1.09)2 = $2.376 2.00(1.09)3 = $2.590 2.590(1.07)1= $2.771 2.590(1.07)2 = $2.965 PVIF(0.24,t) 0.806 0.650 0.524 0.423 0.341 Dt x PVIF(0.24,t) $1.757 1.544 1.357 1.172 1.011 $6.841
Value of Stock at End of Year 5: P5 = D6 / (ke - 0.04) D6 = D5 (1.04) = $3.084 P5 = $3.084 / (0.24 - 0.04) = $15.42 Present Value of P5: PV(P5) = P5 / (1 + ke)5 = $15.42 x PVIF(0.24,5) = $15.42 x 0.341 = $5.26 Value of Common Stock (Po): Po = PV (First 5-Years' Dividends) + PV (P5) = $6.84 + $5.26 = $12.10
18. Present Value of First 4-Years' Dividends: Present Value Interest Factor PVIF0.18,t 0.847 0.718
Year t 1 2
3 4
0.75 1.50
0.609 0.516
PV (First 4-Years ' Dividends) Value of Stock at End of Year 4: P4 = D5/(ke - 0.05) D5 = D4 (1.05) = $1.50 (1.05) = $1.575 P4 = $1.575/(0.18 - 0.05) = $12.115 Present Value of P4: PV(P4) = P4/(1 + ke)4 = $12.115 x PVIF(0.18,4) = $12.115 x 0.516 = $6.251 Po = PV (First 4-Years' Dividends) + PV(P4) = $1.411 + $6.251 = $7.66