Você está na página 1de 25

BIZNESI I VOGL DHE I MESEM

Justina Shiroka Pula

BIZNESI I VOGL DHE I MESEM

IV. ANGAZHIMI NE BIZNES TE VOGEL DHE TE MESEM

ANGAZHIMI NE BIZNES TE VOGEL DHE TE MESEM

angazhimi ne biznes nderlidhet me I Motivet e angazhimit II Zgjedhjen e forms s angazhimit III Prkufizimin e ides dhe analizen e saj * npr mjet planifikimit t biznesit dhe * zbatimin e planit t biznesit

I Motivet e angazhimit n biznes


a. n grupin e motiveve q lidhen me nevojen e verifikimit t personelit b. n grupin e motiveve q lidhen me rritjen e mirqenis sociale dhe rritjen apo ruajtjen e pasuris c. Faktori tjer nxits q kan nj nevoj apo detyrim

I n grupin e motiveve q lidhen me a. nevojen e verifikimit t personelit

Dshira pr pavarsi Dshira pr t shfrytzuar shanset Dshira pr t materializuar prvojen n

biznes

I. n grupin e motiveve q lidhen me b. rritjen e mirqenis sociale dhe rritjen apo ruajtjen e pasuris

Motivet financiare Tradita familjare

I.c. faktori tjer nxits q kan nj nevoj apo detyrim

Zvoglimi I shanseve pr punsim


Humbja e vendit t puns Konfliktet n vendin e puns

Angazhimi ne biznes
Benefitet nga ndrmarsit

Krijo pasuri

Bhu bos I vetvets

Shijo nj jet t preferuar

PROFITI
Liria q rjedh nga kufizimet e pags standarde pr pun standarde

PAVARSIA
Liria nga mbikqyrsit dhe rregullat byrokratike t organizats Shmanglja nga nj atmosfer e presionit

REALIZIMI PERSONAL Liria pr t arritur nj mnyr m t avansuar, preferuar t jets Largimi nga rutina dhe puna josfiduese

Papunsia dhe ndrmarrsia

Humbja e puns

E shtyn individin t bhet ndrarrs

Brengat - mosha dhe fillimi I biznesit


Brengat e kariers s hershme mosha 20-25

1 Edukimi 2 Arritja e nj prvoje t punspun 3 Sigurimi I resurseve financiare

Brengat e kariers s vonshme mosha 35-45


1.Plotsimi I nevojave familjare 2.Arritja e gjenerats s re n pun 3.Realizimi I investimeve prmes programeve t pensionimit

Karakteristikat e Ndrmarrsve t sukseshmm


1.Prkushtimi i lart
2. Vetbesimi I lart 3. Sfidues 4. Kalkulon

II

FORMAT E ANGAZHIMIT T BIZNESIT

Llojet - Tipet
MUNDSIT
1. Fillimi I Biznesit 2.

NIVELI I REZIKUT
Rrezik i lart Rrezik I moderuar

Blerja e biznesit 3. Franshiza 4. Themelimi I biznesit familjar

Rrezik I ndryshueshm

Variantet e Ndrmarrsis
Themelues (Ndrmarrs I pastr)
Person i cili themeloi nj ndrmarrje t re

Ndrmarrs Admimistrativ
Nj ndrmarrs I cili parasheh operacionet e ni biznesi ekzistues dhe fillon nj biznes
Franshiza

Nj ndrmarrs fuqia e t cilit sht e limituar nga marrdhnjet kontraktuese me organizaten franshizuese
Ekipi ndrmarrs

Dy apo m shum persona t cilt punojn s bashku si ndrmarrs

1. Fillimi I Biznesit
Avantazhet e nisjes s biznesit tuaj Ju nu nuk e trashigoni vullnetin e dobt Idet e reja meritojn nj fillim t ri

Disavantazhet e nisjes s biznesit tuaj A mundet tregu t suportoj nj konkurrues t ri Kostoja e paisjes s re Kush mundet t iu ofroj kshilla Njohja e emrrit

2. Blerja e biznesi ekzistues


Ndrmarrsi duhet t mbaj parasysh disa cshtje t rendsishme,si: Cfar tipe biznesesh jan pr shitje n treg Cfar eksperience keni ju n nj biznes t vecant dhe n industrin n t cilen operon Sa kritike sht eksperienca n biznesin pr suksesin tuaj prfundimtar Ku do t dislokohet nj biznes I till Cfar cmimesh dhe cfar metode pagese jan t logjikshme pr ju dhe shitsin

2. Blerja e biznesi ekzistues


Blerja e nj biznesi ekzistues-Avantazhet
Nj biznes ekzistues mund t ket pothuejse nj

dislokim m t mir Punonjsit dhe furnizuesit jan t prcaktuar( vendosur) Paisjet jan t instaluara dhe kapaciteti prodhues njihet Pronari I ri mundet t prdor eksperiencen e pronarv t maparshm Blerja e biznesit ekzistues sht nj ujdi (pazarllk)

2. Blerja e biznesi ekzistues


Blerja e nj biznesi ekzistues - Disavantazhet
Kur biznesi nuk sht fitimprurs
Vullneti I dobt mund t ket krijuar nga pronari I

mparshm Nnpunsit t trashiguar n biznes mund t mos t jen t prshtatsh Vendodhja e biznesit mund t jet br nj paknaqsi Inventari mund t jet I vjetruar ose I skaduar

Rruga m e mir pr t ble nj biznes


Analizo aftsit,talentin dhe interesat pr t prcaktuar cfar lloj biznesi duhet t ndrmerrni Pregadit nj list t kandidatve potencial

Studio dhe vlerso kandidatt dhe zgjidh m t mirin

Siguro nj kalim t qet

Zona kritike pr t br analizn e vlersimit t biznesit ekzistues


Pse zotruesi dshiron

ta shes biznesin Cila sht gjendja kritike e biznsit Cilat jan aspektet legale q duhet marr parasysh Cili sht ptenciali pr produktet dhe shrbimet e kompanis A sht financuar mir biznesi

3.Franshiz
Avantazhet-Disavantazhet
Avantazhet e franshizs
Trajnimi dhe mbshtetja

Disavantazhet e franshizs
Ndarja e fitimit dhe

edrejtimit Trheqja nga emri I firms Shrbimet dhe mallrat me cilsi t standarizuar Programet e reklams Asistenca financiare Mbrojta teritoriale

pengesat franshiz Ndekja strikte e veprimeve t standartizuara Kufizimet mbi blerjen Linj e kufizuar e produktit Programr jo t knaqme t trajnimit M pak liri

III Krijimi I bniznesit Krkesat dhe aftsit personale


AKTORI I BIZNESIT T RI DUHET T JET I VEDISHEM NGA T IA FILLOJ I

Cilat jan aftsit tua- resurset

Cka trashigon e q mund t;ju ndihmoj

Cka mund t shfrytzoni n favorin tuaj

Krkesat dhe aftsit personale


Parashikimi I krkesave personale si dhe qllimeve q duam t arrijm n aspektin se;

ka dua t jem

ka dua t bj

ka dua t kem

(pas nj viti,dy vitesh apo m shum)

Krijimi - Fillimi I Biznesit ***


VLERESO VETEN SI NDRMARRS Fillimi I Biznesit tuaj apo nisja e biznesit:

VLERESO KARAKTERISTIKAT DHE AFTESIT PERSONALE

Krijimi - Fillimi I Biznesit *** VLERESO VETEN SI NDRMARRS


Karakteristikat personale dhe situata

Angazhimi
Motivimi

Menaxhimi i rezikut
Marrje vendimesh

Gjendja familjare

Krijimi - Fillimi I Biznesit ***


VLERESO VETEN SI NDRMARRS Aftsit

Aftesit teknike
Aftesit menaxhuese te biznesit

Njohuri per linjen tuaj te biznesit