Você está na página 1de 25

RATIOS, UNIT RATES & PERCENT

TEST REVIEW
Van Siclen Community Middle School
Mr. E Grade 6 Mathematics
Class 602/603/604/605
October 23, 2014
WWW.TINYURL.COM/VSCMATH54
Todays Lesson Link!
DO NOW CHOOSE TWO 5 MINUTES
Mr. E bought a new gamepad for 20%
off. This resulted in a $5 discount.
What was the original price of the
game?
Mr. E bought a new game for $64.
There was a 25% off sale at
GameStop. How much was the
discount?

The ratio of gold tokens to bronze tokens in
the treasure chest is 3:4. If there are a total of
21 tokens, how many are gold? How many are
bronze?
LESSON OVERVIEW
We have covered many different
topics in VSC Math!
Ratios, equivalent ratios, unit rates,
unit prices and percents.
Today were going to review for the
unit test. The unit test will cover ALL
of the topics we have covered so far in
VSC Math!
You will do VERY well if you study!
The test will be 15-20 questions.
Multiple Choice:
Short Answer:
Bonus Questions
Remember that you will do your BEST
if you are prepared!
EXAMPLE QUESTIONS - RATIOS
The ratio of students to teachers is 45:80. What is the ratio of teachers to students?
EXAMPLE QUESTIONS - RATIOS
The ratio of gold tokens to silver tokens in the VSC Math treasure box is 4:5. Which
of the following statements is true:

A) For every 5 gold tokens there are 4 silver tokens
B) For every 9 tokens 4 are gold
C) For every 5 silver tokens there are 5 gold tokens
D) For every 9 tokens, 5 are gold
EXAMPLE QUESTIONS - RATIOS
The ratio of gold tokens to silver tokens in the VSC Math treasure box is 2:1. Which
of the following statements is true:

A) There are twice as many gold tokens as silver tokens
B) There are twice as many silver tokens as gold tokens
C) For every gold token there are 2 silver tokens.
D) For every 3 tokens, 2 are silver.
EXAMPLE QUESTIONS - RATIOS
Mr. E and Mr. Campbell both create questions for VSC Math. Mr. E creates 4 times as
many questions as Mr. Campbell. Complete the ratio table below.
Mr. Campbell Mr. E
5
7
9
44
40
32
If Mr. E creates 64 questions, how many questions did Mr. Campbell create?
EXAMPLE QUESTIONS EQUIVALENT RATIOS
Which ratio is equivalent to the ratio 6:9?

A) 1:3
B) 15:1
C) 9:6
D) 2:3
EXAMPLE QUESTIONS EQUIVALENT RATIOS
The ratio of bronze tokens to silver tokens in the VSC Math treasure box is 6:7. If
there are 24 bronze tokens, how many silver tokens are in the box?

A) 42
B) 13
C) 28
D) 6
EXAMPLE QUESTIONS EQUIVALENT RATIOS
The ratio of bronze tokens to silver tokens in the VSC Math treasure box is 3:5. If
there are a total of 24 tokens, how many are bronze?

A) 15
B) 9
C) 8
D) 6
EXAMPLE QUESTIONS EQUIVALENT RATIOS
Which of these pictures has a 1:4 ratio of unshaded area to shaded area?
Picture #1 Picture #2
Picture #3 Picture #4
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Mr. E can complete 84 games in 4 weeks. What is Mr. Es unit rate?
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Ms. Fashusi runs at a constant speed of 35 miles per hour. How many miles can Ms.
Fashusi run in 10 hours?
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Mr. Campbell purchased 6 Kiwis for $3.66 at the supermarket. What is the unit price
of the kiwis?
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Mr. Campbell purchased 5 mangos for $5.75. What is the cost of 3 mangos? What is
the cost of 8 mangos?
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Mr. Gwin bought a new bicycle. He rides at a rate of 3 feet/minute. How many feet
can Mr. Gwin ride in 65 minutes?
EXAMPLE QUESTIONS
UNIT RATE & UNIT PRICE
Jessica reads at a rate of
5
7
words/minute. How long will it take her to read 35 words?
Jessica has to read 25 words but she only has 35 minutes. Does she have enough
time? Explain how you know.
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT
Which of the following represents 4% as both a fraction and a decimal?

A)
4
40
, .40

B)
4
10
, .04

C)
40
100
, 4.0

D)
4
100
, .04
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT


246
600
students in VSC like working on ratios. What percent of students in VSC like
working on ratios?

A) 24%
B) 41%
C) 246%
D) 30%
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT
Students in VSC Math got 80% of the questions correct on the test. If they got 20
questions correct, how many questions were on the test?

A) 80
B) 20
C) 30
D) 25
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT

Of the 65 students in VSC Math, 40% also like science. How many students also like
science?

A) 26
B) 40
C) 65
D) 10
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT

Mr. Es VSC Math treasure box was on sale for 20% off. If the discount was 25
dollars, what was the original price?

A) $100
B) $125
C) $115
D) $60
EXAMPLE QUESTIONS PERCENT

Mr. Es bought a new watch for $90. If it was on sale for 20% off, what was the
discount?
A) $9
B) $18
C) $13
D) $90
BONUS QUESTION

Mr. Es paid $135 for a new tablet. If it was on sale for 15% off, how much did he pay
AFTER the discount?

A) $119
B) $21
C) $135
D) $100