Você está na página 1de 7

Aska i vuk

Ivo Andri

Predmet: Srpski jezik i knjievnost

Nastavna jedinica: Aska i vuk, Ivo Andri


Razred: esti
Tip asa: obrada
Nastavne metode: dijaloka, monoloka i
tekstualna
Nastavni oblici: frontalni, individualni i
(grupni)
Nastavna sredstva: itanka, tabla i kreda

CILJEVI
Obrazovni ciljevi:
-Upoznati uenike sa stvaralatvom pisca.
-Upoznati (podsetiti se) pojam umetnosti i
nauiti koje vrste umetnosti postoje; Istai
vanost umetnosti
-Upoznati ih sa pojmom
alegorijska
pripovetka, i stilskom figurom alegorijom.
-Motivisati uenike da aktivno uestvuju u
nastavi knjievnosti.
-Osposobiti uenike za prepoznavanje
osnovnih motiva, kao i prepoznavanje i
tumaenje simbola u pripoveci.
- Vebati i usavravati govorne vetine,

Vaspitni ciljevi:
- Istai vanost izbora slobode.
- Razvijanje oseaja i pozitivnog miljenja o
umetnosti
- Razvijanje valjanih moralnih shvatanja i potovanja
prema sebi i drugome.
- Razvijanje kritikog miljenja
Funkcionalni ciljevi:
- Sticanje i negovanje potovanja prema umetnosti i
umetnicima
- Uvebati pisanje i govorenje, kroz rad na asu ali i
domai zadatak
- Bogaenje mate i osposobljavanje uenika da
obavljaju misaone radnje (zapaanje, uporeivanje,
apstrakcija, analiza, kreativnost..)
- Shvatiti smisao umetnikih slika i iskaza i otkriti

Uvodni deo asa


- Pitati uenike ta predstavlja umetnost za njih, kada
su i kako imali priliku da se susretnu sa umetnikim
delom ( osim knji.)
-Upoznati ih sa piscem i njegovim stvaralatvom

Glavni deo asa


-Nastavnik interpretativno ita tekst
-Emocionalna pauza

Zavrni deo asa


-Pitati uenike kakav je utisak na njih ostavila ova
pripovetka.
-Na kakvo vas je razmiljanje podstakla ova

GLAVNI DEO ASA


- Uenici itaju odgovore
Meusobno
uporeivanje
odgovora;
nastavnikova dopuna ukoliko je potrebno
I GRUPA:
1)Opisati Askin karakter; objasniti zato je volela
da luta sama, daleko od svih.
2)Zato je Aska bila velika briga materina
3)Zbog ega se majka protivila da joj ker ui
balet
4)ta je uticalo da Aja promeni odluku (objasniti
zato je Aja podrala Asku i dozvolila joj da ui
balet)
5)Koja dva stava prema umetnosti pripoveda
suprotstavlja u ovoj prii

II GRUPA
1)Po emu se Aska razlikovala od svojih vrnjaka?
2)Kojih navika nije mogla da se oslobodi?
3)ta one govore o Askinom duhovnom svetu?
4)Kakva su raspoloenja obuzimala Asku pre nego
to se iznenada nala pred vukom?
5)ta je u Aski probudila pretnja smru?
III GRUPA
6)Objasniti zato je Aska nagonski osetila da se
jedino moe odbraniti igrom.
7)Pratiti (opisati) vukove reakcije na prizor koji mu je
Aska priredila.
8)Zao je Aska igrala igru sa uasnim oseanjem da
ne sme stati?
9)Koja su saznanja i predoseanja nadahnula Asku
da zaigra igru iznad kola i poznatih pravila,

Você também pode gostar